Следете не

Технологија

Најбрзиот графички процесор на планетата nVIDIA GeForce RTX 3090 Ti денес официјално во продажба по одлична цена!

Објавено пред

на

nVIDIA денес го лансира својот GeForce RTX 3090 Ti од 1.999 долари. По мистериозното одложување по објавувањето во јануари, „најбрзиот графички процесор на планетата“ ќе биде достапен од Asus, Colorful, EVGA, Gainward, Galax, Gigabyte, INNO3D, MSI, Palit, PNY и Zotac денес во продавниците. Nvidia создаде и ограничена едиција Founders Edition одбор што ќе биде достапен од Best Buy онлајн.

RTX 3090 Ti е познат дизајн со троен слот што го видовме на RTX 3090 и двете картички изгледаат идентични на прв поглед. Nvidia навистина го максимизира она што неговиот постоечки 8nm GA102 чип е способен за внатре во RTX 3090 Ti, спојувајќи го со 24 GB GDDR6X што работи со 21 GB/s. Тоа е исто количество VRAM како RTX 3090, но со скоро 7,7 проценти побрз мемориски такт што резултира со вкупен пропусен опсег на меморија од 1008 GB/s.

Nvidia вели дека RTX 3090 Ti ќе вклучува и 40 терафлопи на графичкиот процесор, со основен такт од 1560 MHz и буст такт од 1860 MHz. Тоа е нерамнотежа над 36 терафлопи на RTX 3090, основниот такт од 1395 MHz и брзината на засилување од 1695 MHz. RTX 3090 TI вклучува и 10.752 CUDA јадра, 78 RT-TFLOP и 320 Tensor-TFLOPs.

Во однос на перформансите на игрите, Nvidia тврди дека RTX 3090 Ti ќе биде во просек 64 проценти побрз од RTX 2080 Ti и девет проценти побрз од RTX 3090. Додека Nvidia го пласираше RTX 3090 многу со 8K игри за време на неговото лансирање, компанијата навистина го позиционира RTX 3090 Ti за креатори, професионалци и секој друг кој навистина сака најбрз графички процесор за игри или креативни задачи.

RTX 3090 Ti е дизајниран за големи проекти во апликации како Blender, Maya или Cinema4D, или за истражувачки системи за научници за податоци кои користат големи збирки податоци. Програмерите и CG аниматорите кои работат со големи комплети, текстури со висока резолуција и детални модели, исто така, може да го најдат RTX 3090 Ti корисен за одредени проекти.

Вистинските компромиси овде ќе бидат барањата за цена и моќност. RTX 3090 Ti започнува од 1.999 долари, што значи дека ќе видиме многу партнерски табли далеку над 2.000 долари. Тоа е прв пат да видиме GeForce „игри“ картичка со цена од речиси 2.000 американски долари, и покрај тоа што картичките RTX 3080 и RTX 3090 се тргуваат по вакви цени во текот на 2021 година.

RTX 3090 Ti, исто така, ќе има големи барања за енергија. Ќе ви треба напојување способно да испорачува минимум 850 вати, бидејќи картичката користи дури 450 вати (со некои табли кои веројатно ќе го надминат тоа). Тоа е повеќе од потребата за напојување од 350 вати на RTX 3090 и 750 вати. Nvidia, исто така, го отфрли својот 12-пински конектор во корист на 16-пинскиот PCIe Gen5 кабел за напојување. Повеќето напојувања не се испорачуваат со природните кабли за ова, така што Nvidia обезбедува клуч за кој ќе бидат потребни три 8-пински конектори.

Цената природно ќе го отфрли многумина од RTX 3090 Ti, особено за игри бидејќи тоа е ознака од 30 проценти во однос на RTX 3090 со ветувања за само девет проценти зголемување на перформансите. Сепак, ако ги сакате правата за фалење да ја поседувате „најбрзата графичка картичка во светот“, тогаш GeForce RTX 3090 Ti на Nvidia сега е достапен со почеток од 1.999 долари.

Извор & Фото: nvidia.com

Социјални мрежи

„WhatsApp“ воведува нова функција за своите корисници која практично ќе служи како „нотес“ или потсетник

Објавено пред

на

WhatsApp воведе нова функција која ви овозможува да си испраќате пораки како потсетници и листи за купување, потврди Мета. Таа ќе се наоѓа под името „Message Yourself“, функцијата беше забележана од WaBetaInfo пред неколку недели како дел од бета-тестот, но ќе се појави за корисниците на iOS и Android на глобално ниво во наредните недели.

Кога ќе го добиете ажурирањето, ќе можете да се видите себеси на врвот на списокот со контакти кога креирате нови пораки. Откако ќе кликнете на тоа, ќе можете да си праќате белешки, потсетници, списоци за купување и се друго што можеби ќе треба да запомните.

Резултатот е известување, доколку е овозможено, кое може да помогне да се осигурате дека вашата брза порака до себе нема да биде игнорирана. Корисниците исто така можат да ги прикачат своите разговори „Порака сами“ на врвот на списокот со разговори за лесен пристап.

Досега можевте да си праќате пораки само со креирање група во која сте единствениот член или со користење на функцијата „click to chat“ во апликацијата, кои во најдобар случај се неелегантни решенија.

Ривалската платформа Signal веќе нуди функција наречена „Note to Self“ која прави слична работа.

Прочитај повеќе...

Технологија

Apple има огромни проблеми со фабриката за iPhone во централна Кина

Објавено пред

на

Насилниот револт на работниците во најголемата фабрика за iPhone во светот во централна Кина дополнително го попречува снабдувањето и нагласува како строгата политика на земјата за нулта толеранција Ковид ги повредува глобалните технолошки фирми.

Проблемите започнале минатиот месец кога работниците го напуштија фабричкиот кампус во Женгжу, главниот град на провинцијата Хенан, поради страв од Ковид. Поради недостиг на персонал, на работниците им биле понудени бонуси за враќање на работа.

Но, протестите избија оваа недела кога нововработениот персонал рече дека раководството ги прекршило своите ветувања. На работниците, кои се судрија со службениците од обезбедувањето облечени во заштитни одела, на крајот им беше понудена отпремнина за да дадат отказ и да заминат.

Аналитичарите веруваат дека проблемите со кои се соочуваат тајванските компании кои работат со Apple стануваат проблем, кој ќе ги оддалечи сите големи компании од Кина и ќе ги оддалечи во прегратките на Индија. Според некои проценки, немирите кои се случуваат речиси секоја недела го чинат Apple околу 1 милијарда долари од изгубената продажба на iPhone.

Само за време на „black friday“ побарувачката за iPhone 14 беше значително поголема од понудата, а тоа може да влијае и на продажбата што се планира околу Божиќ. Се шпекулира дека моментално има недостиг од околу 30% од потребната количина само на iPhone 14 во продажба.

Apple го префрли производството на iPhone 14 во Индија пред неколку недели и се очекува дека скоро сите компании ќе се преселат од Кина во оваа земја многу брзо.

Извор: edition.cnn.com

Прочитај повеќе...

Магазин

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Објавено пред

на

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици, да користат интернет и да испраќаат кратки пораки во летот

Едно од најпопуларните ограничувања кога станува збор за влегување во авион е – и сè уште е – ставањето на телефонот во авионски режим. Сепак, се чини дека деновите на овие ограничувања се избројани.

Имено, сите земји од ЕУ и оние кои се под покровителство на истото законодавство наскоро ќе ја укинат оваа мерка со воведување технологија која им овозможува на авиокомпаниите да инсталираат антени 5G во нивните авиони, пишува Brussels Times.

Во моментов, многу е вообичаено авиокомпаниите да нудат WiFi конекција во нивните авиони се додека мобилниот интернет е исклучен пред полетувањето и по слетувањето. Во некои случаи, оваа WiFi не обезбедува вистинска интернет врска, туку локална мрежа за пристап до мултимедијални содржини или игри кои се веќе инсталирани на серверот на самиот авион.

Големата разлика, во овој случај, е што не можете да повикувате или да праќате СМС бидејќи не сте поврзани на мобилната мрежа како да сте на земја, но за среќа нешто наскоро ќе се промени.

/BTimes

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Дневен хороскоп за среда (30 ноември)

ОВЕН Можно е сега да не ви одговара да се занимавате со работа во која се вклучени групи на луѓе,...

Социјални мрежи10 часа

„WhatsApp“ воведува нова функција за своите корисници која практично ќе служи како „нотес“ или потсетник

WhatsApp воведе нова функција која ви овозможува да си испраќате пораки како потсетници и листи за купување, потврди Мета. Таа...

Магазин10 часа

Добредојде за новиот „Wallero“ неодоливо крцкав, кремаст со волшебен вкус на ванила и кокос

Заедничко добредојде за најновиот продукт, неодоливото „Wallero“ чоколадо во вафел, полнет со млечен крем, крцкав, со волшебен вкус на ванила...

Временска прогноза13 часа

Од утре нов влажен бран кој носи снег и дожд, ова се последните метео вести

Како што беше најавено од наша страна, првиот снег за оваа сезона се спушти и на помала надморска височина, поточно...

Технологија15 часа

Apple има огромни проблеми со фабриката за iPhone во централна Кина

Насилниот револт на работниците во најголемата фабрика за iPhone во светот во централна Кина дополнително го попречува снабдувањето и нагласува...

Спорт15 часа

Судиска анализа за прва и втора македонска фудбалска лига, на мечевите од 16, односно 13-то коло

Судиска комисија вчера ги разгледа и ги истакна спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните...

Култура15 часа

Денес е Св. Апостол Матеј, вечно име на сите кои го слават овој празник

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како таков него го виде Господ...

Здравје и убавина20 часа

Внимавајте од мувлата на храната, таквите намирници можат да бидат фатални по здравјето

Ако мувла зафатила само еден дел од вашата храна, најверојатно мислите дека е безбедно да го отстраните тој дел и...

На денешен ден1 ден

29 ноември – На денешен ден

1314.- Почина францускиот крал Филип IV фер (Филип ле Бел), кој во 1306 година ги протера Евреите од Франција и...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

НАЈЧИТАНИ