Следете не

Магазин

Најголемото ажурирање на WhatsApp во последните неколку години сега е достапно на вашиот телефон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Огромна надградба штотуку беше воведена на WhatsApp и таа е една од најголемите што компанијата во сопственост на Мета некогаш ги објавила.

WhatsApp објави голема промена во својата апликација за разговор минатиот месец

Оваа огромна промена влијае на бројот на луѓе што сега можете да ги додадете во групен разговор со WhatsApp, зголемувајќи ги за двојно повеќе од вообичаениот износ. Ова значи дека корисниците сега можат да вклучат 512 контакти кога креираат групен разговор наместо претходните 256. Според тимот на сервисот за пораки, ова зголемување е додадено поради повратните информации од фановите на популарната апликација. За да проверите дали вашиот WhatsApp е надграден, едноставно започнете нов групен разговор и потоа проверете ја поставката „Add Participants“ на горниот дел од екранот. Ако видите 0/512, знаете дека имате ажурирана верзија на апликацијата.

Ако сè уште гледате 256 учесници, погрижете се да го ажурирате WhatsApp преку Android и Apple App Stores – исто така вреди да се напомене дека компанијата полека го објавува ова ажурирање ширум светот, така што некои корисници можат да го добијат пред другите. Покрај оваа надградба на групниот разговор, WhatsApp неодамна додаде уште две функции на својата платформа, вклучувајќи ја и можноста за испраќање поголеми датотеки. До неодамна, корисниците можеа да прикачуваат само 100 MB датотеки, но сега тоа е зголемено на подарежливи 2 GB. Ова значи дека сега ќе биде многу полесно да се испраќаат видеа и големи датотеки низ мрежата WhatsApp.

Конечно, WhatsApp сега додаде реакции. Оваа промена е речиси идентична со другите услуги за разговор, како што е iMessage на Apple, при што корисниците сега можат брзо да додаваат емотикони на кој било балон за разговор. Ова значи дека можете брзо да додадете палец нагоре или срцева порака наместо да пишувате одговор. „Возбудени сме што можеме да споделиме дека реакциите на емотиконите сега се достапни во најновата верзија на апликацијата“, додаде компанијата. „Реакциите се забавни, брзи и го намалуваат метежот во групи. Ќе продолжиме да ги подобруваме со додавање на уште поширок опсег на изрази во иднина.

Извор: Експрес

Магазин

Amazon казнет со 30 милиони долари поради загрозување на приватноста на корисниците, вклучувајќи ги и децата

Објавено пред

на

Американската Федерална трговска комисија (FTC) го казни Amazon со 30,8 милиони долари за серија пропусти кои ја загрозија безбедноста и приватноста на корисниците на асистентот Alexa и безбедносните камери Ring.

Казната од 30,8 долари е кумулативна и е резултат на одделни истраги спроведени од FTC кои откриваат алармантни прекршувања на законот и закани за приватноста и безбедноста на корисниците.

Ова вклучува казна од 25 милиони долари за кршење на законите за приватност на децата со складирање на нивните гласовни снимки Alexa на неодредено време и спречување на родителите да ги избришат.

Amazon е обвинет за заблуда на родителите и погрешно претставување на практиките за бришење на податоците за производите. Истрагата на FTC откри дека снимките, како и чувствителните податоци за геолокација, биле користени за обука на гласовниот асистент Alexa да го подобри неговиот одговор на гласовните команди и препознавањето говор.

FTC откри дека со заблуда на родителите, чување на снимките на децата на неодредено време и игнорирање на барањата на родителите за бришење, Amazon го прекршил Законот за заштита на онлајн приватноста на децата (COPPA) и ја жртвувал приватноста за профит.

На компанијата и беше наредено да ги избрише собраните информации, вклучувајќи неактивни детски сметки, податоци за геолокација и гласовни снимки. На Amazon му е забрането да собира такви податоци за да ги обучи своите алгоритми. Исто така, компанијата ќе мора да ги открие своите практики за задржување податоци на клиентите.

Сепак, Amazon тврди дека тие не прекршиле никакви закони: „Ние ја изградивме Alexa со силна заштита на приватноста и контроли на клиентите, дизајниравме Amazon Kids да се усогласи со COPPA и соработувавме со FTC пред да го прошириме Amazon Kids на Alexa“.

„Како дел од спогодбата, се согласивме да направиме мала модификација на нашата веќе силна практика и да ги отстраниме профилите на деца кои се неактивни повеќе од 18 месеци, освен ако родител или старател не избере да ги задржи.

Една од истрагите спроведени од FTC се однесува на Ring, компанија која беше купена од Amazon во 2018 година. FTC откри дека Ring не успеал соодветно да ги заштити податоците на своите клиенти и погрешно ги претставил безбедносните карактеристики на своите производи.

FTC тврди дека Amazon им дозволил на своите вработени и на компаниите со кои работеле да гледаат видеа собрани преку Ringo, што резултирало со сериозно нарушување на приватноста на клиентите. Еден поранешен вработен во Ринг бил пријавен од друг вработен дека прегледал илјадници видеа што Ринг ги снимал од жени во нивните спални и бањи.

Обвиненијата против Ринго, исто така, вклучуваат случаи во 2017 и 2018 година кога корисниците пријавиле хакирање на нивните сметки. FTC откри дека Ring бавно ја подобрува безбедноста на корисничките сметки за да спречи такви напади.

Поради недостатокот на соодветни безбедносни протоколи на Ринго и повеќекратните пропусти, хакерите можеа да пристапат до зачуваните видеа, стримови и сметки на 55.000 корисници. Некои дури ја искористија двонасочната функционалност на камерите Ring за да ги вознемируваат, закануваат и злоставуваат корисниците, вклучително и постарите и децата чии соби ги надгледуваа камерите, како и да ги променат поставките на уредот. Имаше дури и закани за физичко насилство доколку жртвите не платат, а расистички навреди упатени кон неколку деца.

Најголемиот проблем лежи во фактот што Amazon нема спроведено никаква процедура за да побара од клиентите да се согласат или да го одбијат собирањето и користењето на нивните видеа.

Спогодбата со FTC бара Amazon да ги избрише сите видеа и кориснички податоци што незаконски ги добил пред 2018 година, како и да ги отстрани сите производи што ги добил од тие видеа.

Иако спогодбата на Amazon со FTC ќе треба судско одобрение за да стапи на сила, Amazon рече дека „многу сериозно ја презема својата одговорност кон клиентите и нивните семејства“ и дека „постојано презема чекори за заштита на приватноста на клиентите“, вклучително и спроведување на „строги внатрешни контроли за заштита податоци за клиентите“.

Прочитај повеќе...

Магазин

Во веб-продавницата на Chrome откриени се сомнителни екстензии преземени од 75 милиони корисници

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Google отстрани 32 додатоци од веб-продавницата на Chrome кои можат да ги менуваат резултатите од пребарувањето и да прикажуваат несакани пораки или реклами на корисниците. Пред да бидат отстранети, овие додатоци имаа вкупно 75 милиони преземања.

Екстензиите го правеа она за што корисниците ги преземаа, што ги оневозможуваше да го откријат нивното злонамерно однесување.

Еден од додатоците анализирани од истражувачот Владимир Палант, PDF Toolbox, кој беше симнат 2 милиони пати, содржеше заматен код што му дозволуваше на доменот „serasearchtop[.]com“ да инјектира JavaScript код на секоја веб-локација што корисникот ја посетил. Ова му овозможи на приклучокот да инјектира реклами во веб-страници и да краде чувствителни информации. Сепак, Palant не откри никаква злонамерна активност, така што целта на кодот останува нејасна. Тој, исто така, истакна дека кодот е поставен да се активира 24 часа по инсталирањето на екстензијата, однесување обично поврзано со злонамерна намера.

PDF Toolbox беше откриен во средината на мај, а пред неколку дена Palant го откри истиот сомнителен код во уште 18 екстензии на Chrome кои имаат вкупно 55 милиони преземања. Меѓу спорните екстензии се Autoskip for Youtube (9 милиони активни корисници), Soundboost (6,9 милиони активни корисници), Crystal Ad block (6,8 милиони активни корисници), Brisk VPN (5,6 милиони активни корисници), Clipboard Helper (3,5 милиони активни корисници) и Maxi Refresher (3,5 милиони активни корисници).

И покрај тоа што самиот Палант не забележа никаква јасна злонамерна активност, тој забележа дека има бројни кориснички извештаи и прегледи на веб-продавницата што укажуваат дека екстензиите вршат пренасочувања и ги киднапираат резултатите од пребарувањето.

И покрај неговите обиди да пријави сомнителни додатоци на Google, тие сè уште беа достапни за корисниците во веб-продавницата на Chrome.

Меѓутоа, освен во Palant, Avast ги пријави и наставките на Google откако неговите истражувачи ја потврдија нивната злонамерна природа, но ја проширија листата на злонамерни екстензии на 32.

Иако екстензиите изгледаат безопасни за корисниците, Avast вели дека тие се рекламен софтвер кој ги киднапира резултатите од пребарувањето за да прикаже спонзорирани врски и платени резултати, а понекогаш дури и злонамерни врски.

Google ги отстрани сомнителните екстензии од веб-продавницата на Chrome по извештај од Avast.

Avast вели дека селективно ги неутрализирал само малициозните елементи во екстензии на уредите на своите корисници, дозволувајќи им на легитимните функции да продолжат да работат без пречки.

Корисниците треба да имаат предвид дека отстранувањето на екстензии од веб-продавницата на Chrome не ги деактивира екстензиите или не ги деинсталира автоматски од веб-прелистувачот, па затоа мора сами да ги отстранат.

/Informacija

Прочитај повеќе...

Магазин

Microsoft отстранува важна функција од Windows

Објавено пред

на

Ако сè уште го користите дигиталниот асистент на Microsoft Cortana како апликација за Windows, има лоши вести.

Microsoft објави дека поддршката за апликацијата ќе заврши некаде пред крајот на 2023 година.

Крајот на апликацијата Windows Cortana беше откриен преку белешка за поддршка на веб-страницата на Microsoft. Страницата не понуди точен датум во 2023 година кога ќе заврши поддршката за апликацијата.

Се сугерира дека Cortana ќе продолжи да биде дигитален асистент за Outlook на мобилни апликации. Ќе биде достапен и во Microsoft Teams на телефони, на екранот и во просториите на Teams.

Страницата за поддршка прилично јасно покажува дека Microsoft се оддалечува од дигиталните асистенти како Cortana во корист на асистентите за вештачка интелигенција како Bing Chat, Microsoft 365 Copilot и неодамна објавениот Windows Copilot.

Исто така, ја споменува карактеристиката на интегриран гласовен пристап во системот Windows 11 како алтернатива на Cortana.

Microsoft првпат го објави дигиталниот асистент Cortana во 2014 година како начин да се натпреварува со виртуелниот асистент на Apple за iOS, Siri. Сепак, Cortana никогаш не полета, а во 2021 година поддршката за апликациите за iOS и Android беше откажана.

Бидејќи Microsoft сега ги фрла сите карти на вештачката интелигенција, дури и неговиот извршен директор Сатја Надела во март призна дека виртуелните асистенти како Кортана се ќорсокак. Тој во интервју за Фајненшл Тајмс изјави: „Сите беа глупави како карпа“.

За Кортана, тој додаде: „Имавме производ што требаше да биде нов интерфејс за многу апликации што не функционираа“.

Надела и остатокот од Microsoft јасно веруваат дека асистентите со вештачка интелигенција, како што се Bing Chat и неговите Copilot услуги, ќе ги извршуваат работите што Cortana требаше да ги направи. Дали тоа предвидување ќе биде точно, времето ќе покаже.

/RadioS

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево10 часа

Во Кичево вчера санкционирани рекорден број на возачи кои возеле пребрзо

На 04.06.2023 во периодот од 15 до 21 часот на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли, при...

Автомобили12 часа

Возите Bugatti и почна да врне? Нема проблем (ВИДЕО)

Bugatti Mistral е супер скап родстер базиран на Chiron, последниот од благородната лоза W16. Кога е сончево, уживањето во возење...

Магазин13 часа

Amazon казнет со 30 милиони долари поради загрозување на приватноста на корисниците, вклучувајќи ги и децата

Американската Федерална трговска комисија (FTC) го казни Amazon со 30,8 милиони долари за серија пропусти кои ја загрозија безбедноста и...

www.androidpolice.com www.androidpolice.com
Магазин13 часа

Во веб-продавницата на Chrome откриени се сомнителни екстензии преземени од 75 милиони корисници

Google отстрани 32 додатоци од веб-продавницата на Chrome кои можат да ги менуваат резултатите од пребарувањето и да прикажуваат несакани...

Магазин13 часа

Microsoft отстранува важна функција од Windows

Ако сè уште го користите дигиталниот асистент на Microsoft Cortana како апликација за Windows, има лоши вести. Microsoft објави дека...

Гејминг13 часа

Take-Two ја најавува GTA VI за 2024 година

Може да се краде автомобили и да се трка во Grand Theft Auto VI некаде следната година. Take-Two ги сподели...

Хороскоп24 часа

Хороскоп за понеделник (5 јуни)

ОВЕН Доколку имате некаков проблем со постара или помлада личност од деловното опкружување, обидете се да го решите уште денес...

Здравје и убавина1 ден

Газирана вода и митовите за неа..

Многу нешта можат да се слушнат за газираната вода, како тоа била лоша по здравјето или не? Пронајдовме некое истражување...

Временска прогноза1 ден

Временските непогоди силно вчера го зафатија регионот кај Прилеп и Кавадарци

Како што беше објавено од нашиот метеоролог во текот на вчерашното попладне СИЛНО невреме го зафати Прилеп, како и Кавадарци, проследено сао...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за недела (4 јуни)

ОВЕН Овен, денот на вашиот партнер не оди баш најдобро, а вие ќе мора да бидете тука и да го...

НАЈЧИТАНИ