Следете не

Спорт

Најнова судиска анализа: Пеналот на ФК Гостивар правилно досуден

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 9. коло на ВТОРА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот ФК Гостивар – ФК Вардар одигран на 23.10.2022 година анализирана е ситуацијата од 15. минута.

Главен судија: Доне Ристовски. Помошен судија: Петар Новачев и Тоше Ицев.

15 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досуден удар од 11 метри)

Центрирана топка на втора статива во шеснаесетникот на екипата на гостите, играч од одбраната на гостите од позади грб го турна играчот од нападот на домаќините кој се спремаше да ја удри топката со глава.

Исправна одлука на главниот судија, досуден удар од 11 метри и доделен жолт картон за неспортски прекршок (туркање).

На натпреварот ФК Слога Виница – ФК Беласица одигран на 23.10.2022 година анализирани се ситуациите од 44. и 76. минута.

Главен судија: Јосип Бартон. Помошен судија: Александар Ѓорѓевски и Идриз Идризи.

44. минута: ДОБРА ПРОЦЕНА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (недосудено офсајд позиција)

Играч од екипата на домаќините додаде топка до свој соиграч кој во моментот на додавање на топката беше во линија со претпоследниот играч од одбраната на гостите и истиот постигна гол.

Исправна одлука на вториот помошен судија, голот е регуларен, бидејќи играчот при додавањето на топката од својот соиграч се наоѓаше во дозволена позиција (во линија со претпоследниот играч од одбраната на гостите).

76 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досуден удар од 11 метри)

Играч од екипата на гостите беше во посед на топката странично од голот на домаќините, над него беше направен неспортски старт меѓутоа судијата дозволи одлична предност, истиот играч влезе во шеснаесетникот на домаќините и над него неспортски стартуваше (сопнување) друг играч од одбраната на домаќините и направи прекршок.

Исправна одлука на главниот судија, досуден удар од 11 метри за неспортски старт (сопнување).

На натпреварот ФК Пехчево – ФК Охрид одигран на 23.10.2022 година анализирана е ситуацијата од 23. минута.

Главен судија: Марјан Дејаноски. Помошен судија: Давор Цветаноски и Мартин Дејаноски.

23 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА СУДИЈАТА (досудено игра со рака од напаѓач)

Играч од нападот на домаќините играше со рака пред шеснаесетникот на гостите, истиот потоа ја додаде топката до свој соиграч кој постигна гол.

Исправна одлука на главниот судија, голот е поништен, досудено е слободен удар за екипата на гостите, бидејки играчот на домаќините пред да ја додаде топката до соиграчот топката ја играше со рака.

На натпреварот ФК Саса – ФК Арсими одигран на 23.10.2022 година анализирана е ситуацијата од 24. минута.

Главен судија: Боби Величков. Помошен судија: Роберт Црвенов и Андреј Ќамилов.

24. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досуден удар од 11 метри)

Во шеснаесетникот на екипата на домаќините, играч од нападот на гостите прв дојде до посед на топката и над него неспортски стартуваше (на нога) без да игра со топката играч од одбраната на домаќините и направи прекршок.

Исправна одлука на главниот судија, досудено удар од 11 метри и доделено жолт картон на играчот од одбраната на домаќините за недозволен старт.

На останатите натпревари од 2. МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Спорт

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Објавено пред

на

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се одиграат 2023 година. Имено женската репрезентација на Македонија до 19 години се наоѓа во Б лигата и за противници ќе ги има Израел, Грузија и Гибралтар во рамките на групата 1. Квалификацискиот турнир ќе се одржи во Македонија во период од 3 до 11 април.

Женската репрезентација на Македонија до 17 години во А лигата ќе игра против Германија, Португалија и Унгарија во рамките на групата 3. Домаќин на квалификацискиот турнир е репрезентацијата на Португалија во периодот од 22 март до 30 март.

Со среќа!

Прочитај повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ е петти носител на „Australia Open“

Објавено пред

на

Настапот на освојувачот на девет титули на отворањето Грен слем од секоја сезона дефинитивно го потврди и објавувањето на неговото име на листата на актери на познатиот турнир.

Оваа вест и фотографија како потврда на споменатата информација ја објави познатиот и добро упатен тениски новинар Михал Самулски.

На хартија, главен фаворит за победничкиот трофеј е светскиот рекет број еден Карлос Алкараз, а зад него се Рафаел Надал, Каспер Руд и Стефанос Циципас. Сите против нивната позиција на АТП листата.

Зад рекордерот на Австралија Опен во првите десет најсериозни кандидати за највредната проверка се Фелис Огер-Аљасим, Данил Медведев, Андреј Рубљев, Тејлор Фриц и Хуберт Хуркач.

Отвореното првенство на Австралија е на програмата од 16 до 29 јануари, а Ѓоковиќ се враќа по овогодинешната депортација од Австралија, под обвинение дека како угледен и против корона вирусот, невакциниран странец, може да го зајакне антиваксерското движење на петтиот континент.

Новак го освои Австралија опен во 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020 и 2021 година. Оваа титула ја брани неговиот вечен ривал, Шпанецот Рафаел Надал, кој во својата приватна колекција има 22 ГС трофеи, т.е. еден повеќе од Србите.

/danas

Прочитај повеќе...

Спорт

Франција и Англија по 40 години за прв пат „очи в очи“ на Светското во Катар

Објавено пред

на

printscreen/highlights video

Франција и Англија за прв пат по 40 години ќе одиграат дуел на Светското фудбалско првенство и ќе се борат за премин меѓу осумте најдобри репрезентации на Катар.

На крилата на Килијан Мбапе, Франција во осминафиналето ја совлада Полска со 3:1, додека Англија предводена од 19-годишниот Џуд Белингам го совлада Сенегал со 3:0.

На претходните светски првенства Французите и Англичаните одиграа два меча и двата ги добија Англичаните: во 1966 година, кога единствен пат ја освоија титулата светски првак (2:0 во групната фаза) и во 1982 г. исто така во групната фаза, кога 3:1.

На 10 декември ќе се одигра четвртфиналниот дуел меѓу двократниот светски првак Франција и Англија, која своевремено беше светски првак.

Ова се головите од двата меча, против Полска, односно против Сенегал.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија7 часа

Од полноќ големо намалување на цената на горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 3,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Магазин9 часа

Вака би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран (ВИДЕО)

Се појавија детали за тоа како би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран. @Onleaks и HowToISolve...

Дом и уредување9 часа

Во одводите демнат невидливи материи кои можат да бидат опасни

Одводите, одводите и канализационите цевки генерално не се многу пријатни места, барем од човечка перспектива. Да бевте габа, од друга...

Автомобили9 часа

Половните автомобили ќе бидат поевтини и поевтини

Цените на половните автомобили се на највисоко ниво на сите времиња и најверојатно наскоро ќе паднат, соопшти во четвртокот одделот...

Магазин9 часа

Airbus создаде водороден мотор за авиони

Како дел од својата цел да има авиони со нулта емисија во употреба до 2035 година, Airbus најави развој на...

Скопје9 часа

Се огласија од МВР, пратени дојави за бомби и за ТЦ Бисер, Транспортен центар, Флатирон и ПС Центар.

Денеска (09.12.2022) околу 09.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на седум средни училишта во Скопје...

Кичево12 часа

Неодолива неделна акција на производи во АТВА Маркети

За сите верни потрошувачи, АТВА Маркети Кичево истакнаа неделна акција на производи која трае до 15 декември. Купувај и заштеди!

Временска прогноза12 часа

Сите информации за новиот циклон кој носи обилни врнежи од дожд

Моќниот циконски систем од запад полека му се приближува на регионот и на Македонија и истиот веќе започна да влијае...

Хороскоп21 час

Хороскоп за петок (9 декември)

ОВЕН Еден разговор може да ве стави во незгодна позиција да мора да бирате помеѓу семејството, пријателите и партнерот. Послушајте...

Кичево22 часа

96.5 MHz – Радио „Акорд“ – 17 години вашата верна радио и онлајн музичка фреквенција во кичевскиот етер

На фреквенција од 96.5 MHz во Кичево, 24 часа на ден, се емитува музика по избор на слушателите,најнови хитови од македонската и странската...

НАЈЧИТАНИ