Следете не

Свет

Најпродаваниот европски дневен весник ќе ги замени уредниците со вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Билд, најпродаваниот дневен весник во Европа, планира да имплементира вештачка интелигенција за да замени некои уреднички улоги и да ги намали трошоците

Германската медиумска компанија Axel Springier, која го издава најпродаваниот дневен весник во Европа – Bild (кај нас дневниот весник Blitz), планира да замени одредени уреднички позиции со вештачка интелигенција. Оваа одлука е дел од амбициозниот план компанијата да заштеди 100 милиони евра, се наведува во мејлот што раководството на компанијата го испрати до вработените, пишува The Telegraph.

Како дел од сеопфатната реорганизација, Билд, исто така, планира да го реструктуира работењето на своите регионални весници, за што се верува дека може да резултира со стотици отпуштања.

„За жал, ќе мораме да се разделиме со колегите чии задачи во дигиталниот свет ги презема вештачката интелигенција“, се вели во мејлот од издавачот и сопственик на Bild, компанијата Аксел Спрингер.

Понатаму во е-поштата се истакнува дека улогите како што се „уредници, заменици уредници, работници во прес-продукција, коректори и уредници на фотографии“ повеќе нема да постојат во нивната сегашна форма.

Извршниот директор на Axel Springiera, Матијас Депфнер, неодамна изјави дека компанијата ќе премине кон целосно дигитална медиумска платформа. Сепак, „Билд“ се уште нема проценка колку луѓе би можеле да останат без работа поради воведувањето на вештачката интелигенција.

Оваа промена го одразува растечкиот тренд кај издавачите на весници. На пример, американскиот портал Buzzfeed годинава објави дека планира да користи вештачка интелигенција за да ја подобри својата содржина. Исто така, британските Daily Mirror и Daily Express исто така започнаа дискусии за потенцијалната употреба на вештачката интелигенција.

Промените укажуваат на поширока трансформација на пазарот на трудот

Влијанието на вештачката интелигенција на пазарот на трудот станува се поочигледно. Заедно со другите индустрии, новинарството се најде на пресекот на оваа технолошка револуција. Како што вештачката интелигенција станува повешта во пишувањето и уредувањето написи, можно е многу уредувачки улоги да станат непотребни.

Сепак, ова отвора можност за нови улоги и специјализации во индустријата, како што се експерти за медиуми за вештачка интелигенција и дигитални аналитичари. Исто така, вреди да се напомене дека иако вештачката интелигенција може да автоматизира некои аспекти на новинарството, човечкиот фактор сепак ќе биде неопходен за креативните и аналитичките аспекти на полето.

Поточно, во случајот на Bild, иако е јасно дека имплементацијата на вештачката интелигенција ќе доведе до значителни отпуштања, останува отворено прашање како оваа промена ќе влијае на квалитетот на содржината и начинот на кој читателите ќе комуницираат со неа. На глобално ниво, овие промени укажуваат на поширока трансформација на пазарот на трудот под влијание на вештачката интелигенција. Многу индустрии веќе ги доживуваат овие промени, а една од клучните работи ќе биде способноста на работниците да се прилагодат на новите вештини потребни на пазарот на трудот управуван од вештачката интелигенција.

Извор: Benchmark

Свет

Прво самоубиство на робот во Јужна Кореја?

Објавено пред

на

Јужнокорејски административен робот се срушил по скали, што предизвика локални извештаи за првото „самоубиство“ на роботот во земјата. Како што пренесува Франс прес, роботот бил изграден од калифорниската стартап компанија Bear Robotics, а имал задача да доставува документи во зградата на градскиот совет во Гуми, град во централна Јужна Кореја.

Но, според извештаите на сведоците, службеникот робот паднал по скалите од два метри, што довело до неговата прерана смрт. Локалните медиуми ја оплакуваа прераната смрт на роботот, сугерирајќи дека тој самиот ставил крај на својот живот. „Зошто вреден државен службеник го направил ова еден наслов, цитиран од АФП?

Роботот на Градскиот совет Гуми првпат беше вработен во август 2023 година и беше прв во тој град. Севкупно, Јужна Кореја сега вработува по еден индустриски робот на секои десет работници, според АФП. Она што го издвои роботот на Bear Robotics од другите општински автомати е неговата способност да користи лифт, според АФП, што го направи корисен во повеќекатната зграда на градскиот совет.

Настаните кои доведоа до смртта на роботот остануваат нејасни, но според извештаите на сведоците до кои дојде новинската агенција, роботот „циркулирал на едно место како да има нешто таму“ пред да падне по скалите, пренесуваат од B92.net

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Свет

eBay повеќе нема да работи со платежните картички од „American Express“, причина за тоа биле високите такси

Објавено пред

на

Од 17 август повеќе нема да може да се плаќа со Amex, односно „American Express“ картичките на eBay, објави компанијата во средата. Одлуката е донесена затоа што трговците на мало платиле повеќе од 172 милијарди долари такси минатата година за обработка на трансакции со Amex картички, повеќе отколку за плаќања со картички од големите компании како Visa и Mastercard, објави Блумберг.

Во American Express тие веруваат дека „одлуката на eBay да ја исклучи опцијата за плаќање со American Express картички не е во согласност со нивната изразена желба да ја зајакнат конкуренцијата на продажното место“.

Visa и Mastercard одлучија малку да ги намалат таксите како дел од решавањето на долготрајниот спор што треба да им заштеди на трговците околу 30 милијарди долари. Во текот на три години спорните давачки ќе се намалат за најмалку 0,04 процентни поени, а двете компании им гарантираат на трговците дека во просек ќе бидат за 0,07 процентни поени пониски од сегашниот просек од пет години.

Надоместоците за бришење на картичката обично вклучуваат мала паушална такса плус процент од вкупниот биланс на сметката и во просек од околу 1,5 до 3,5 проценти по трансакција, според Bankrate.com, онлајн веб-локација за информации и упатства за лични финансии.

Visa и Mastercard, исто така, се согласија да ги ограничат таксите за пет години и да ги отстранат одредбите што ги спречуваат трговците да ги насочуваат клиентите кон поевтини начини на плаќање. Многу трговци на мало во САД веќе ги предупредуваат клиентите на наплата дека ќе биде поевтино ако платат со готовина.

Гигантите со картички се договорија со трговците една година откако федералниот апелационен суд во Менхетен ја потврди нивната спогодба од 5,6 милијарди долари со околу 12 милиони трговци кои поднесоа колективна тужба, пренесува Ројтерс

Прочитај повеќе...

Свет

По 80 години пронајдена е урнатата американска подморница од Втората светска војна

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Остатоците од подморницата на американската морнарица, која ги потопи повеќето јапонски воени бродови за време на Втората светска војна е пронајдена во Јужното Кинеско Море, околу 80 години откако беше потоната од непријателските сили.

УСС Хардер е пронајден на 3.000 стапки (914 метри) под вода во близина на северниот филипински остров Лузон, пишува Би-Би-Си. Хардер беше потопен во акција на 29 август 1944 година, заедно со екипаж од 79 лица.

Во една од неговите последни патроли за време на војната, таа потопи три јапонски разурнувачи и сериозно оштети два во текот на четири дена.

Ова ги принуди Јапонците да ги променат своите борбени планови и да ги одложат нивните носачи, што придонесе за нивниот пораз.

– „Не смееме да заборавиме дека победата има цена, како и слободата“, рече Семјуел Џеј Кокс, пензиониран американски адмирал кој е на чело на NHHC.

Филипините беа едно од главните пацифички боишта во Втората светска војна, бидејќи САД се бореа да ја вратат својата поранешна колонија од јапонската империјална армија. Водите во и околу архипелагот служеле како место за одмор на познатите борбени бродови од Втората светска војна.

Хардер, кој пловел под мотото „Hit ‘Em Harder“, е пронајден како дел од проектот Lost 52, чија цел е да се пронајдат 52 американски подморници изгубени за време на Втората светска војна. Американската морнарица соопшти дека била пронајдена релативно недопрена.

Подморницата и нејзиниот екипаж подоцна ја добија Претседателската единица Цитација за нивната служба за време на војната, а капетанот, командантот Сем Дили, постхумно беше награден со највисокото американско воено одликување, Медал на честа, пренесува n1info.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили48 минути

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle52 минути

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин55 минути

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle57 минути

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин59 минути

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин1 час

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин1 час

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин1 час

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин1 час

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија2 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ