Следете не

Технологија

Наскоро „Google Chrome“ ќе биде уште многу побрз најавуваат од Google

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Гугл испорача нов компајлер за JavaScript, кој „им заштедува на корисниците 17 години процесор секој ден“. Новиот составувач на JavaScript за моторот V8 JavaScript во Chrome, наречен Sparkplug, ветува многу побрзо веб-искуство – и тоа го прави со „измама“, според инженерите на проектот.

Sparkplug е дел од Chrome 91, кој Google го објави во вторникот со безбедносни ажурирања, но и некои клучни промени што го подобруваат неговиот моќен мотор JavaScript, V8. Мајкрософт овие денови сеуште се потпира на V8 откако го отстрани моторот Chakra JavaScript од стариот Edge и се префрли на Chromium за новиот прелистувач Edge. Google вели дека Chrome 91 има 23% побрза изведба благодарение на интеграцијата на Sparkplug – V8 JavaScript. V8 игра важна улога во искуството на прелистувачот на скоро секоја страница на Интернет, бидејќи повеќето од нив се потпираат на прелистувач што извршува JavaScript, стандарден јазик за развој на веб-страницата од предната страна.

Важна компонента на брз прелистувач е брзото извршување на JavaScript. Во Chrome, ова дело го прави V8 мотор кој извршува JavaScript на дневна основа. Компајлерот Sparkplug се наоѓа помеѓу толкувачот на бајт-кодови за палење на V8 и компајлерот за оптимизација на TurboFan. Тимот V8 детално ја опиша нивната работа на компајлерот Sparkplug во еден блог, истакнувајќи дека Sparkplug ги подобрува перформансите на прелистувачот затоа што „измамува“ со потпирање на компилацијата за кревање тешка веќе направена од толкувачот на палењето. Тој го нарекува својот Sparkplug „не-оптимизиран компајлер на JavaScript“.

Sparkplug воспоставува рамнотежа помеѓу Ignition и Turbofan во тоа што генерира код за изворна машина, но не зависи од информациите собрани за време на извршувањето на кодот JavaScript. Ова му овозможува брзо извршување, додека генерира релативно брз код. За крајните корисници, ова значи побрзо веб-искуство. V8-моторот JavaScript на Google, кој пристигна во 2008 година, беше важна промена во конкуренцијата помеѓу производителите на прелистувачи.

V8 им дозволи на развивачите да пишуваат многу поголеми апликации на прелистувачи во JavaScript и им даде на Google Chrome и проектот со отворен извор Chromium водечка улога во однос на другите вообичаени прелистувачи. Мајкрософт исто така предвидува големо подобрување на перформансите со своето издание Edge 91 засновано на Chrome. На конференцијата за програмери, тој ја истакна функцијата ‘startup boost’ за побрзо вчитување страници и јазичиња за спиење за драстично намалување на употребата на меморијата. Со вчерашното издание на Edge 91, Microsoft тврди дека Edge е „прелистувачот со најдобри перформанси на Windows 10“.

Главен извор: ZDnet

Социјални мрежи

Фејсбук „Messenger“ добива нови теми и повеќе подобрувања

Објавено пред

на

Фејсбук објави нови функции кои доаѓаат за Месинџер, преку најновата надградба. Додадени се нови теми во разговорите, воведени се подобрувања на Facebook Pay и додадена е опција за брзо реагирање на медиумските датотеки во разговорот.

Три нови теми вклучуваат налепници Оливија Родриго, тема за Светскиот ден на океаните и темата Ф9 – Брзи и бесни 9.

Facebook Pay добива подобрувања што го прават плаќањето полесно и побезбедно, особено за оние кои добиваат плаќања од клиенти и непознати корисници. Корисниците сега имаат можност да користат QR-кодови и врски за плаќање.

Опцијата за полесно одговарање на мултимедијални пораки има лента за брз одговор на дното на фотографијата и ќе им биде позната на оние кои користат функции на „приказна“ на различни платформи.

Нови промени доаѓаат во апликациите Messenger и Facebook за Android и iOS.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Pixel Fold се очекува кон крајот на оваа година или почетокот на следната година

Објавено пред

на

Претходните гласини сугерираат дека Pixel Fold, телефонот на Google со флексибилен екран, ќе биде претставен заедно со Pixel 6, што се очекува во текот на октомври. Сепак, во новиот извештај на The Elec сега се споменува дека Pixel Fold може да не биде објавен пред годинешната празнична сезона, па дури може да биде преместен во почетокот на следната година.

Samsung Display ќе обезбеди флексибилни панели за Pixel Fold, а масовното производство на овие екрани ќе започне во октомври, што значи дека тие нема да бидат достапни на Google пред сезоната на празници на крајот на годината.

Кога станува збор за спецификациите, гласините споменуваат дека Pixel Fold ќе има внатрешен OLED дисплеј, со големина од 7,6 инчи, сличен на моделот Galaxy Z Fold 2. За жал, други детали за телефонот не се познати, и сигурно е дека тој ќе доаѓа со софтвер Андроид 12 и може да биде напојуван од Google’s Whitechapel SoC.

Прочитај повеќе...

Технологија

Најновите истражувања говорат дека популарните „Ryzen“ процесори веќе ги користат 30% од „Steam“ играчите

Објавено пред

на

Според анализата на Steve Hardware Survey на Valve, процесорите AMD сега имаат 30% удел на пазарот на Steam платформата. Ова е највисоко ниво на удел на пазарот што AMD го имаше од објавувањето на Ryzen во 2017 година и е јасен знак дека AMD го зголеми уделот на пазарот меѓу гејмерите.

Во текот на мај 2018 година, уделот на пазарот на процесори на AMD во истражувањето на Steam беше на 15,98%. Покрај тоа, уделот на пазарот на Windows 10 на Steam скокна од 53,10% на 96,16%. Ова значи дека Виндоус 10 сега е доминантен оперативен систем за игри.

Кога станува збор за графичките картички, AMD забележа благ пораст од 14,89% во мај 2018 година на 16,18% во јуни годинава. Уделот на пазарот на Nvidian остана константен над 75 проценти, што укажува на доминација на компанијата на денешниот пазар на графички картички за игри.

Се разбира, треба да се напомене дека резултатите од истражувањето на хардверот Valve Steam вклучуваат системи што се користат во моментов на Steam платформата. Ова ги вклучува и постарите и поновите системи, што значи дека поновите системи користат AMD процесори, што е голема работа за компанијата.

И покрај тоа што не е најдобра мерка за удел на пазарот, Анкетата за хардвер на пареа е одлична алатка за прикажување на тековните хардверски трендови во полето за игри.

ФОТО: Pixabay / anirudhlv
Извор: Overclock3d.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 13 јуни

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите...

СпортПред 10 часа

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан...

ХороскопПред 10 часа

Хороскоп за денес -( 13 јуни )- недела

ОВЕН Не следете ја интуицијата кога станува збор за стари проблеми или негодувајте се од луѓе кои не го направија...

ХранаПред 11 часа

Намирници за јадење и пиење на кои пишува дека се диетални, но всушност не се, еве повеќе детали..

Само затоа што на храната пишува дека се диетални, не значи секогаш дека се и такви. Таквата храна не гарантира...

МакедонијаПред 14 часа

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од: • Кичево –...

СпортПред 14 часа

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан...

АвтомобилиПред 19 часа

Што да направите доколку го изгубите сигурносниот клуч за бандажи

Многу возачи користат сигурносни завртки против кражба на тркало. Омилена цел на крадецот се тркалата со алуминиумски тркала од поскапи...

МагазинПред 19 часа

Одлична видео-ризница кај домаќинот Влатко Миладиноски и градот Кичево со екипата на „Мастраф Муабет“

Екипата на „Мастраф Муабет“ гости во Кичево, кај нашиот естраден уметник Влатко Миладиноски кој се покажа како одличен домаќин и...

КичевоПред 21 час

Од денес започнува со работа „Check Burger“, место каде ги има највкусните бургери во Кичево и пошироко

Ново во градот! Официјално ви го претставуваме „Check Burger“, место каде од денес ќе можете да ги вкусите неодоливите и...

СпортПред 23 часа

Сејдини со фантастичен интегрален текст посака среќа и успех: „Самоуверена, моќна, храбра, оптимистична. Ваква Македонија сакаме момци!“

А, таква беше годината. Некои ќе кажат неправедна, за македонскиот фудбал историска. Некои ќе кажат тажна, за македонскиот фудбал величествена....

НАЈЧИТАНИ