Следете не

Lifestyle

Наскоро ќе има 8 милијарди луѓе на Земјата: Дали е премногу за планетата?

Објавено пред

на

Светското население се очекува да достигне осум милијарди до 15 ноември, според проекциите на Одделот за економски и социјални прашања на ОН, според кои Индија ќе ја престигне Кина како најнаселена земја во светот до 2023 година.

Дали осум милијарди луѓе се премногу за планетата Земја? Како што ја достигнуваме оваа пресвртница на 15 ноември, повеќето експерти велат дека поголемиот проблем е што најбогатите жители трошат прекумерни ресурси.

„Осум милијарди луѓе се важна пресвртница за човештвото“, рече претседателката на Фондот за население на Обединетите нации, Наталија Канем, поздравувајќи го зголемувањето на животниот век и помалку смртни случаи на мајки и деца.

„Сепак, разбирам дека овој момент можеби нема да го слават сите. Некои изразуваат загриженост дека нашиот свет е пренаселен. Овде сум да разјаснам дека само бројот на човечки животи не е причина за страв“.

Значи, дали има премногу од нас за Земјата да се справи?

Многу експерти велат дека тоа е погрешно прашање. Наместо да се плашиме од пренаселеност, треба да се фокусираме на прекумерната потрошувачка на ресурсите на планетата, за што се одговорни најбогатите меѓу нас.

„Премногу за кого, премногу за што? Ако ме прашувате мене, дали сум премногу? Мислам дека не“, изјави Џоел Коен од Лабораторијата за население на Универзитетот Рокфелер за АФП.

Тој рече дека прашањето колку луѓе може да поддржи Земјата има две страни: природни ограничувања и човечки избор.

„Глупави и алчни“

Нашите избори резултираат со тоа што луѓето трошат многу повеќе биолошки ресурси, како што се шумите и земјиштето, отколку што планетата може да обновува секоја година.

Прекумерната потрошувачка на фосилни горива, на пример, доведува до повисоки емисии на јаглерод диоксид, одговорен за глобалното затоплување.

Ќе ни треба биокапацитет од 1,75 Земји за одржливо да ги задоволиме потребите на сегашното население, велат невладините организации Глобална мрежа за стапало и WWF.

Во најновиот климатски извештај на ОН се наведува растот на населението како еден од главните двигатели на емисиите на стакленички гасови. Сепак, тој игра помала улога од економскиот раст.

„Ние сме глупави. Не можевме да погледнеме во иднината. Ние сме алчни. Не ги користиме информациите што ги имаме. Таму лежат изборите и проблемите“, изјави Коен.

Сепак, тој ја отфрла идејата дека луѓето се проклетство на планетата, велејќи дека на луѓето треба да им се даде подобар избор.

„Нашето влијание врз планетата е многу повеќе за нашето однесување отколку за нашите бројки“, вели Џенифер Скиба, истражувач во Центарот Вилсон, тинк-тенк.

„Мрзливо и штетно е постојано да се навраќаме на пренаселеноста“, додаде таа, бидејќи им овозможува на луѓето од богатите нации, кои трошат најмногу, да ги обвинат за неволјите на планетата земјите во развој каде што растот на населението е најголем.

„Всушност, тоа сме ние. Тоа сме јас и вие, климата во која уживам, базенот што го имам надвор и месото што го јадам навечер предизвикуваат многу поголема штета“.

Ако сите на планетата живеат како граѓани на Индија, ќе ни треба само капацитет од 0,8 Земји годишно, според Global Footprint Network и WWF.

Ако сите потрошивме колку еден жител на САД, ќе ни требаа пет планета Земја годишно.

Обединетите нации проценуваат дека нашата планета ќе биде дом на 9,7 милијарди луѓе до 2050 година.

Правата на жените

Едно од најтешките прашања што се поставува кога се разговара за населението е прашањето за контрола на плодноста. Дури и оние кои веруваат дека мора да го намалиме бројот на луѓе на Земјата се категорични во заштитата на правата на жените.

Робин Мејнард, извршен директор на невладината организација Населението е важно, вели дека е потребно намалување на населението, но „само преку позитивни, доброволни средства што ги почитуваат правата“, а не со „жалосни примери“ за контрола на населението.

НВО Project Drawdown ги наведува образованието и планирањето на семејството меѓу 100-те најдобри решенија за запирање на глобалното затоплување.

„Помало население со одржливо ниво на потрошувачка би ги намалило барањата за енергија, транспорт, материјали, храна и природни системи.

Ванеса Перез од Светскиот институт за ресурси се согласува дека „секој човек роден на планетата и става дополнителен товар на планетата“.

„Тоа е многу чувствително прашање“, рече таа, додавајќи дека треба да ја отфрлиме „идејата дека елитата ќе ја искористи оваа приказна и ќе каже дека треба да го ограничиме растот на населението на југ“.

Таа смета дека најинтересната дискусија не е за бројот на луѓе, туку за „распределбата и правдата“.

Коен истакнува дека дури и ако во моментов произведуваме доволно храна за 8 милијарди луѓе, сепак има 800 милиони луѓе кои се „хронично неухранети“.

„Концептот „премногу“ заобиколува многу потежок проблем, а тоа е: дали го користиме она што го знаеме за да ги направиме луѓето што ги имаме што е можно поздрави, продуктивни, среќни, мирни и напредни?

Lifestyle

Истражувањето открива: Како одложувањето на алармот влијае на нас?

Објавено пред

на

Според новото истражување на Универзитетот Нотр Дам во Индијана, 57 отсто од возрасните обично сакаат да дремнат откако ќе се вклучи алармот, па потребни се неколку „ѕвончиња“ за конечно да се разбудат и да станат од кревет. Научниците предупредија на опасностите од одложувањето, тврдејќи дека тоа може да ги наруши нашите циклуси на спиење, бидејќи исклучувањето на будилникот и враќањето на спиење – предизвикува нашето тело да „мисли“ дека сме во следниот циклус на спиење, кој се нарушува кога Ние всушност се будиме И покрај оваа теорија, нема навистина многу податоци за ефектите од одложувањето на станувањето.

„Повеќето од она што го знаеме за дремењето е земено од податоците за спиењето, стресот или поврзаните однесувања“, рече Стивен Метингли, водечки автор на студијата и постдокторски истражувач во Нотр Дам, кој ја спроведе студијата со колегата Арон Стригел, професор по компјутер. науката и инженерството.

„Бардилници, паметни телефони, сите тие имаат копчиња за одложување. Медицинскиот установа генерално е против користењето на тоа одложување, но кога баравме факти кои неспорно го докажаа тоа – немаше. Сега имаме податоци за да докажеме колку е вообичаено ова однесување, а сè уште има толку многу што не знаеме за практиката на одложување по будилникот“, велат авторите.

Во студијата учествувале 450 возрасни лица кои работеле со полно работно време и пополнувале дневни анкети и прашалник за нивните навики за спиење.

Уредите што ги носеле биле користени и за мерење на времетраењето на спиењето и отчукувањата на срцето на учесниците. Наодите објавени во списанието Sleep покажуваат дека жените дремеле 50 отсто повеќе од мажите.

Во меѓувреме, студијата ги разгледа и преференциите за тоа кога учесниците сакаат да спијат и да се будат, и откри дека типот „був“ сака почесто да дреме и дека воопшто таквите луѓе се поуморни.

Сепак, ова не мора да значи дека постојат причинско-последични врски помеѓу останувањето буден до доцна и тоа да се биде помалку активен.

„Сепак, овие статистички податоци претставуваат резултати засновани на само мал број луѓе“, забележа Матингли.

„Не знаеме за различни возрасни групи како што се тинејџерите, членовите на домаќинството со пониски приходи или некој од групите кои се – од различни причини – повеќе лишени од сон од испитаниците во оваа студија“, додаде тој.

Исцрпеноста како главна причина Инаку – „Не можам да станам од кревет на првото ѕвонење на будилникот“ и „Затоа што ми е удобно во кревет“ – беа главните причини и одговори за одложувањето на станувањето.

Иако причините се поврзани, истражувачите истакнаа дека исцрпеноста може да биде причина за игнорирање на будилникот, бидејќи Центарот за контрола на болести проценува дека секој трет Американец не спие доволно.

„Многу луѓе одложуваат и го одложуваат будилникот затоа што многу луѓе се хронично уморни“, рече Матингли.

Иако истражувачите признаа дека „препораката против одложување е добро основана“, тие сепак посочија некои придобивки од одложувањето.

„Ако успорите и бидете повнимателни кога седнувате зад воланот и одите на работа, тоа би можело да биде добро и корисно“, рече Матингли.

„Некој стрес може да биде добар – затоа имаме одговор, а има време и место за тоа. „Може да има моменти кога притискањето на копчето за одложување е всушност корисно“, велат авторите на студијата.

Матингли и Стригел велат дека се потребни повеќе истражувања за негативните ефекти од дремењето и ги советуваат луѓето да слушаат што им треба на нивните тела кога станува збор за доволно сон.

/alo

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Експерти: Луѓе кои никогаш не треба да пијат кафе

Објавено пред

на

Кафето е одличен начин да добиете дополнителна енергија наутро или да го победите заморот среде работниот ден, а бројни студии покажаа дека овој напиток има многу придобивки за нашето здравје. Утврдено е дека го намалува ризикот од рак на простата, помага во одржување на здравјето на срцето и промовира губење на тежината, меѓу другото.

Но, за некои луѓе, кафето всушност може да има повеќе негативни отколку позитивни несакани ефекти. На пример, може да забележите дека кафето понекогаш многу ве нервира, а во некои случаи може да ве натера да трчате во тоалет повеќе од нормално, велат експертите. Со цел подобро да разбереме дали кафето е добар избор за нас или не, нутриционистите открија кои луѓе треба да избегнуваат или барем да го намалат внесот на кафе за да го зачуваат своето здравје.

Според Eat This, луѓето кои треба да престанат да пијат кафе се оние со синдром на нервозно дебело црево, глауком, хиперактивен мочен меур, аритмија, проблеми со спиењето (особено несоница), високи нивоа на нервоза или склоност кон напади на паника, дијареа, епилепсија и гастроезофагеален рефлукс. (ГЕРБ).

Секоја од овие состојби значително се влошува со консумирање кафе, а тоа е особено случај со оние хронични болести кои сами по себе се опасни, како што се епилепсијата или неправилната работа на срцето, пренесува Index.

/Index

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали навистина треба да ја миете косата двапати?

Објавено пред

на

Дали вашата коса брзо се мрсни, само ден или два по миењето? Ако е така, веројатно ја миете косата често, можеби дури и секојдневно, за да го решите овој проблем.

Одговорот на вашиот проблем може да лежи во едноставен трик: испенете, исплакнете, повторете.

Повторувањето е клучно бидејќи како што се испостави, миењето на косата двапати може да биде добро за тоа! Иако секој тип коса има различни потреби и оваа техника не е за секого, има значителни придобивки од овој тип на миење коса, пишува Lifesavvy.

Според фризерката Сал Салседо, двојното шампонирање може да спречи вашата коса брзо да стане мрсна.

„Двапати шампонирање на косата е корисно бидејќи овозможува правилно чистење и ви дава подолго време со чист скалп и го избегнува проблемот со мрсна коса“, вели Салседо. „Тоа исто така ве спречува да ја миете косата прекумерно, што е грешка што ја прават повеќето жени.

Тоа е затоа што првиот шампон го разградува маслото во косата, а вториот шампон ја мие косата целосно и темелно. Затоа, наместо да ја миете косата секој ден, измијте ја двапати под туш за да издржите подолго додека повторно не ја измиете.

Дури и ако имате коса со текстура, сепак можете да имате корист од овој метод на миење, особено ако ја миете косата само еднаш неделно и користите многу производи за коса. Едно нанесување на шампон треба да биде доволно за оние со екстремно сува коса или за оние на кои косата не им станува премногу мрсна.

Запомнете, секој е различен, така што она што работи за еден човек може да не работи за друг. Но, следниот пат кога ќе ја измиете косата, пробајте и видете колку овој начин на миење ќе ја освежи косата.

/n1info

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија28 минути

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да...

Кичево7 часа

Од средина на ноември до сега вкупно 13 луѓе од Кичево биле жртви на напади од бездомни кучиња, решение за сега очигледно нема

Од средина на месец ноември па се до денес, вкупно 13 луѓе биле цел на кучиња скитници кои биле нападнати...

Гејминг7 часа

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне...

Временска прогноза8 часа

Обновена временска прогноза: Доаѓа дожд и невреме за викенд

Може слободно да се каже дека за време на викендот, како и во почетокот од следната седмица регионот и Македонија...

На денешен ден14 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт1 ден

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура1 ден

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево1 ден

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија1 ден

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

НАЈЧИТАНИ