Следете не

Свет

Научниците тврдат: Пластичната амбалажа е биоразградлива

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Еден ензим пронајден во природата „јаде“ пластика со рекордна брзина. Тоа би можело да биде решение за планините од пластичен отпад ширум светот.

При претрес на мала депонија во Лајпциг, тим истражувачи пронашол седум ензими кои до сега биле целосно непознати. Нивната задача за време на потрагата била да се обидат да најдат протеини кои ќе се разградат, „јадат“ ПЕТ пластика.

ПЕТ (полиетилен терефталат) е најраспространетиот тип на пластика, кој најчесто се користи за шишиња за пијалоци или пакување овошје и зеленчук. Станува збор за пластика на која и треба исклучително долго време за да се распадне во природата. На пример, едно шише со вода, ако не се рециклира, останува во природата 450 години. Од таа причина, научниците се обидуваат да најдат ензими кои ќе го забрзаат процесот на распаѓање на пластиката, за да го намалат пластичниот отпад во светот и со тоа да го намалат катастрофалното влијание што пластиката го има врз живиот свет во природата.

Конкретно, немаше премногу очекувања при земањето на овие примероци, рече Кристијан Зонендекер, научникот кој го водеше истражувањето. Тоа беше само втора депонија што се копа и мислеа дека ензимите што ја разградуваат ПЕТ пластиката се ретки.

Но, еден од тие ензими, наречен PHL7, ги изненади. За помалку од еден ден успеал да „изеде“ цело парче пластика. Тој е двојно побрз од LCC, стандардниот ензим што се користи денес во експериментите со ПЕТ пластика.

За да се уверат дека нивното откритие не е случајно, научниците ја споредиле можноста два ензими да ја разградат ПЕТ пластиката. Резултатот беше ист. Новиот ензим беше многу побрз.

„Мислев дека ќе треба да земеме примероци од стотици локации пред да наидеме на некој од овие ензими. Но, очигледно е дека насекаде во природата има ензими кои го прават тоа“, вели Греам Хау, кој ја проучува деградацијата на ПЕТ пластиката на Универзитетот во Квинс во Онтарио, Канада, и кој не беше дел од овој научен тим.

Сеприсутноста на ПЕТ пластика

Иако ПЕТ пластиката може да се рециклира, таа не може да биде биоразградлива. Како нуклеарниот отпад, кога се создава ПЕТ пластика, таа никогаш не исчезнува. Може да се трансформира само во нови производи. На пример, кеса може да се направи од шишиња со рециклирана вода, но квалитетот на пластиката се влошува со секој циклус на рециклирање. Повеќето производи од ПЕТ на крајот се претвораат во теписи или кеси, кои во повеќето случаи завршуваат на депонија.

Постојат два начини да се реши овој проблем. Првата е да се запре производството на ПЕТ пластика, но материјалот е толку присутен што дури и денес компаниите да престанат да ја произведуваат, сепак ќе има милиони празни шишиња или кеси расфрлани во природата.

Друг начин е да се најде систем за разградување на пластиката. Научниците со децении се обидуваат да најдат ензими кои ќе успеат. Откривањето на LCC во 2012 година беше голем чекор напред, бидејќи тоа беше првиот ензим кој успеа да ја разгради пластиката.

Тие откриле дека ензимот не прави разлика помеѓу природни и синтетички полимери. Наместо тоа, тој ја препозна ПЕТ пластиката како природна супстанција и ја јадеше исто како природен полимер.

Подобрување на постоечката технологија

Од откривањето на LCC, научниците како Zonendecker бараат нови ензими кои јадат ПЕТ во природата. LCC е ефикасен, но има ограничувања, бидејќи се уште се потребни денови за да се развие пластика, а реакциите мора да се одвиваат на многу високи температури.

Други научници и истражувачи се обидуваат да откријат како LCC може да биде поефективен. Ова во моментов го прави Carbios во Франција, која ги прави ензимите LCC за да бидат побрзи и поефикасни. Истражувачите од Универзитетот во Тексас во Остин неодамна користеа вештачка интелигенција за да направат протеин кој јаде ПЕТ за 24 часа.

Ваквите истражувања се засноваат на работи кои се познати, каде што научниците само го подобруваат она што е веќе откриено.

Иако овој тип на инженерство ќе биде неопходен додека истражувачите се обидуваат да создадат оптимален ензим за разградување на ПЕТ, работата на Зонендекер покажува дека ова е само врвот на ледениот брег во однос на потенцијалот на ензимите што се појавуваат во природата.

Научниците веруваат дека сè уште не е постигнат максимумот што може да се направи со овие ензими во однос на распаѓањето на ПЕТ пластиката.

Нов метод на распаѓање за неколку години

Новиот ензим на Zonendecker исто така има ограничувања. Иако може да ја скрши пластичната амбалажа, сепак не може да ги разбие шишињата. ПЕТ пластиката од која се направени овие шишиња е растегната и затоа дополнително хемиски модифицирана на начин кој се разликува од обичната пластична амбалажа.

Неговиот тим веќе смислил метод за ослабување на ПЕТ пластиката пред да се примени ензим на неа, но тој експеримент се уште е во тек.

Zonendeker верува дека технологијата што користи PHL7 за разложување на ПЕТ пластика во голем обем би можела да биде готова за околу четири години, што би било добра вест кога станува збор за напорите за заштита на животната средина и намалување на пластичниот отпад.

Свет

НАСА планира да донесе примероци од карпи од Марс на Земјата

Објавено пред

на

НАСА ја модифицираше програмата за враќање на примероци од Марс, која има за цел да ги врати примероците од карпи издупчени и собрани од роверот Perseverance од кратерот на езерото. Наместо да го испрати Sample Fetch Rover на црвената планета како што беше првично планирано, програмата ќе ја користи самата Perseverance и ќе испрати два хеликоптери базирани на Ingenuity за резервна копија.

Зголемување на сигурноста дека ќе бидат обезбедени примероци

НАСА и ЕСА работеа заедно на Програмата за враќање примерок во изминатите неколку години. Оригиналниот план беше да се испрати Sampling Rover направен од ESA за да собира примероци и да ги однесе назад во ракетата, која подоцна ќе ги врати на Земјата. Но, зошто да го правиме тоа кога има други, попристапни опции? Планирано е Sample Return Lander да стигне до Марс до 2030 година, но НАСА е уверена дека Perseverance сè уште ќе биде оперативна дотогаш – на крајот на краиштата, роверот Curiosity сè уште е во функција речиси 11 години откако беше лансиран. Според нивниот ревидиран план, Perseverance ќе стигне до лендерот за да испорача 30 примероци од карпи кои ќе бидат натоварени во ракетата.

Меѓутоа, ако нешто тргне наопаку со Perseverance пред тоа, лендерот ќе се смести поблиску до роверот, а потоа резервните хеликоптери ќе прелетаат за да ги земат примероците. Додека хеликоптерите се моделирани по Ingenuity, тие ќе имаат мали тркала на дното. Ова ќе им овозможи да возат до примероците што се затворени во цевките и да ги подигнат од земјата каде што роверот ги испуштил.

Хеликоптерот Ingenuity го заврши својот прв пробен лет на Марс во април 2021 година. НАСА не очекуваше многу од хеликоптерот, кој само требаше да докаже дека е возможен лет до Марс. Исто така, требаше да лета само неколку пати за време на едномесечната технолошка демонстрација, но досега има завршено 29 успешни летови и е на пат. Успехот на Ingenuity и даде на НАСА уште една причина да ги врати скапоцените примероци што ги собираше Perseverance.

Earth Return Orbiter и Sample Return Lander ќе бидат лансирани во есен 2027 и лето 2028 година, соодветно. Нивното патување до и од црвената планета ќе трае со години, па се очекува примероците да стигнат до Земјата до 2033 година.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Свет

На крајот на јуни е забележан најкраткиот ден во историјата на Земјата

Објавено пред

на

Во последните децении, Земјата е поверојатно да забави, што дава малку подолги денови. Меѓутоа, во последните неколку години таа тенденција е обратна, а деновите се сè пократки и пократки.

Земјата го имаше најкраткиот ден во историјата ова лето. Зошто?

Поради нишањето на својата оска, што значи дека направил една ротација за дел од секунда за помалку од 24 часа. Така, на 29 јуни тој бил за 1,59 милисекунди пократок од сите други денови.

Деновите стануваат се пократки и пократки

Во последните децении, Земјата е поверојатно да забави, што дава малку подолги денови. Меѓутоа, во последните неколку години таа тенденција е обратна, а деновите стануваат се пократки и пократки, пренесува Индекс.
Ако Земјата продолжи да забрзува, тоа би можело да доведе до првото барање да се одземе секунда од атомскиот часовник. Не е невообичаено нашата планета да се ниша. Ротацијата што ја доживуваме како ноќ и ден не се случува секогаш точно по неговата оска, линијата помеѓу северниот и јужниот пол. Тоа е затоа што не е прецизна сфера.

Професорот Леонид Зотов верува дека Земјата ротира побрзо поради периодичното движење наречено осцилација на Чендлер.
Движењето првпат беше забележано во доцните 1880-ти, кога астрономот Сет Карло Чендлер забележал дека половите се осцилираат во период од 14 месеци. Оваа флуктуација почна да се забавува во раните 2000-ти, достигнувајќи историски најниски нивоа од 2017 година, за да исчезне помеѓу 2017 и 2020 година.

Извор: Telegraf

Прочитај повеќе...

Свет

Редок скелет од Диносаурус продаден на аукција во САД за 6 милиони долари

Објавено пред

на

Редок скелет од диносаурус бил продаден во САД на непознат купувач за нешто повеќе од шест милиони долари. Продаден е на аукција на Сотби во Њујорк. Станува збор за фосил на горгосаурус, далечен роднина на тираносаурусот рекс, а откриен е во 2018 година, пишува Би-би-си.

Анонимен клиент ќе има единствена можност да му додели прекар на поранешниот предатор, додава Би-би-си.

Ова е втор пат Sotheby’s да продава фосилизиран скелет од диносаурус. За прв пат, тираносаурус рекс, по име Сју, беше продаден на музеј во Чикаго во 1997 година за 8,36 милиони долари.

Горгосаурусот се очекуваше да достигне цена од осум милиони долари. Тоа е единственото од ваков вид понудено на продажба во приватни раце. Постојат само 20 познати фосили на горгосаурус во светот.

Горгосаурус живеел на планетата пред околу 77 милиони години, а како Тираносаурус Рекс имал голема глава, уста полна со заоблени, остри заби и мали предни екстремитети со два прста. Иако помал од својот далечен роднина, тој беше побрз, пожесток и имаше посилен залак, па можеше да се пробие низ густата кожа и да навлезе длабоко во месото на својот плен, вели Сотби.

Овој фосил е пронајден на приватен имот во американската сојузна држава Монтана. Има 79 коскени елементи, висок е три метри и долг 6,7 метри.

Рекордна цена за фосил од диносаурус е сè уште 31,8 милиони долари, а исто така беше продаден на приватен купувач во 2020 година.

Иако името на овој горгосаурус се уште не е објавено, меѓу следбениците на Сотби на социјалните мрежи се издвои прекарот „убавиот Џорџ“.

/n1info.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за петок (12 август)

ОВЕН Прилично сте заинтересирани за нова работа која би можела да ви донесе додатни обврски за кои моментално не сте...

Временска прогноза5 часа

Според најновите анализи летните температури продолжуваат и во следните месеци после август

Според најновите анализи кои ние ги направивме, и тоа со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, истите укажуваат на...

Македонија9 часа

Вчера вкупно 37 мигранти од Пакистан пронајдени од полицијата, се преземаат соодветни мерки за расчистување на случаите

На 10.08.2022 околу 08.00 часот во близина на мотел на подрачјето на Кавадарци, полициски службеници од Полициска станица Михајлово пронашле...

Спорт9 часа

Безбедност, заштита на интегритетот на натпреварувањата како и борба против местење фудбалски натпревари тема на денешниот семинар

Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија, денеска во хотел „Хилтон”, во Скопје го одржа редовниот семинар со делегатите...

Хороскоп1 ден

Дневен Хороскоп (четврток 11 август)

ОВЕН Не ви е лесно да излезете на крај со сите деловни проблеми, потребна ви е нечија помош. Не сте...

Македонија1 ден

Шест возачи на товарни возила и автобуси под дејство на алкохол во битолско

Денез во текот на утринските часови (10.08.2022) во периодот од 04.30 до 07.00 часот на тероторијата на СВР Битола спроведена...

Спорт1 ден

Реализирана „Судиска анализа“ на натпреварите од првото коло во првата македонска фудбалска лига, ова се констатациите од натпреварите

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 1 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Струга...

Временска прогноза1 ден

Услови за појава на невреме, еве какво време нè очекува оваа недела

До крајот на оваа недела и тоа особено во попладневните и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно...

Хроника2 дена

Кај кичевското село Вранештица пронајден човечки труп по течението на река Треска – ова се деталите

На 09.08.2022 година во 14.10 часот, во ОВР Кичево пријавено е дека во атарот на кичевското село Вранештица, по течението...

Магазин2 дена

Игрите на Netflix се целосно промашени, помалку од 1% од претплатниците ги играат

Индустријата за видео игри е повредна од музичката и филмската индустрија заедно, и веќе е општо познато, па не е...

НАЈЧИТАНИ