Следете не

Технологија

„Netflix“ ги претстави своите први игри за паметни телефони, достапни за Android корисниците, ова се петте игри за почеток

Објавено пред

на

Netflix ги претстави своите први игри за паметни телефони кои првично ќе бидат достапни за корисниците на Android од целиот свет, објави блогот на компанијата.

Оваа недела, ново ажурирање е достапно за корисниците на Netflix Android и вклучува игри. За почеток, ќе може да се играат пет игри: Stranger Things: 1984, Stranger Things 3: The Game, Card Blast, Teeter Up и Shooting Hoops.

„Иако ова е почеток на долго патување, ние сме возбудени што можеме да обезбедиме искуство за играње кое е различно од она што е моментално достапно – ексклузивни, без реклами, мобилни игри во апликација вклучени во вашата претплата на Netflix“ – изјавија од Netflix.

Првите достапни игри имаат релативно едноставна графика и се лесни за играње, но Netflix додава дека со текот на времето планираат да создаваат игри за сите типови играчи.

Како што беше претходно истакнато, овонеделното ажурирање на апликацијата Netflix ќе се гледа само на уредите со Android, додека надградба за iOS уредите, односно Apple, се планира во наредните месеци.

Магазин

Мал пад на цените на криптовалутите од утрово

Објавено пред

на

Пазарот на криптовалути изгуби 0,2 отсто од вредноста во последните 24 часа, па според податоците на веб-страницата Коингеко, капитализацијата денес е точно 2,5 милијарди долари.

Биткоинот падна за 2,1 отсто од вчера и моментално се проценува на 50.214 долари.

Етерумот забележа благ пад од 1,2 отсто во изминатите 24 часа и моментално се тргува за 4.344 долари.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Инстаграм“ станува побезбеден за тинејџерите – додадени се нови функции

Објавено пред

на

Инстаграм активираше неколку нови, експериментални функции, кои беа создадени за да ја направат апликацијата побезбедно место за тинејџерите.

Прво, компанијата ја нуди претходно најавената опција „Take a Break“, која ќе биде активирана за корисниците во САД, Велика Британија, Канада и Австралија.

Сега, кога корисникот ќе помине долго време на лизгање низ содржината на Инстаграм, апликацијата ќе побара од него да се одмори и да постави потсетници за следниот период. Ова особено важи за тинејџерите, кои ќе бидат известени да ги пеат овие потсетници, со цел да станат свесни за новите функции.

Во март Instagram ќе лансира функција наменета за родителите и старателите што ќе им овозможи да видат колку време поминуваат нивните деца во апликацијата, како и да постават временски ограничувања.

Една од експерименталните функции, која Инстаграм ја тестира, ќе им користи на тинејџерите и младите доколку сакаат да ја отстранат содржината и активноста во апликацијата кога биле значително помлади. Тоа ќе им овозможи масовно да ги отстрануваат фотографиите и видеата што ги поставиле, како и коментарите и лајковите. Оваа опција пристигнува од јануари.

Ќе се прошири уште една функција за тестирање, а тоа е забрана за возрасни да испраќаат директни пораки до тинејџери кои не ги следат. На почетокот на следната година ќе се отстрани можноста тинејџерите да бидат означени или спомнати од возрасни кои не ги следат.

Конечно, се истражува можноста за ограничување на чувствителните содржини што ќе можат да ги видат тинејџерите.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Магазин

Activision Blizzard започна со отпуштања на тестери

Објавено пред

на

Во Activision Blizzard, тензиите се зголемуваат како што се приближува крајот на годината.

Тие рекоа убедливо “Не!” на квалитетот

Call of Duty беше огромен успех во текот на 2020 година. Играта заработи 3 милијарди долари во 2020 година. Тогаш се проценуваше дека најзаслужни за постигнатиот успех биле тестерите, кои заработувале по 17 долари на час. Но, во текот на овој месец во Activision Blizzard започна бран отпуштања на овие работници.

Досега третина од вкупно тестерите се отпуштени, а последниот работен ден во оваа компанија им е 28 јануари. Јавноста знае само дека секој тестер се интервјуира поединечно и дека секој од нив поединечно се одлучува дали ќе остане на своето работно место. Но, најавата дека тестерите кои ќе останат во компанијата ќе добиваат покачувања и бенефиции укажува и дека тоа не е само каприц, туку дека зад овој проект стои нов зафат.

До крајот на неделата сите тестатори треба да знаат дали да ја задржат работата или не. А што се крие зад оваа активност на Activision Blizzard веројатно ќе дознаеме по февруари следната година.

© /PcPress/
📷 /Unsplash/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден: 9 декември

1594.- Роден е шведскиот крал Густаф Адолф, голем војсководец, воен и државен реформатор. Тој успешно ги заврши војните со Данска,...

ХороскопПред 7 часа

Дневен Хороскоп (9 декември) – четврток

ОВЕН Водете сметка да не бидете сам себеси најголем непријател. Лесно може да се впуштите во кредити или позајмици. Партнерот...

МагазинПред 17 часа

Мал пад на цените на криптовалутите од утрово

Пазарот на криптовалути изгуби 0,2 отсто од вредноста во последните 24 часа, па според податоците на веб-страницата Коингеко, капитализацијата денес...

СветПред 18 часа

Кина има најмногу новинари во притвор во светот

Кина е земјата со најмногу новинари во притвор во светот, според новиот извештај на Репортери без граници. Најмалку 127 новинари...

СветПред 18 часа

Инвестициите во европските технолошки стартапи на рекордно ниво

Новиот извештај покажува дека стартапите во европскиот технолошки сектор се повеќе привлекуваат инвеститори со рекордно ниво на инвестиции оваа година,...

ЗанимливостиПред 18 часа

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

СветПред 18 часа

ОМИКРОН ВО 57 ЗЕМЈИ Супермутантот се шири низ светот, предупредува СЗО: „Се очекува хоспитализацијата да се зголеми“

Сојот на корона вирусот омикрон е пријавен во 57 земји ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во неделен извештај...

Временска прогнозаПред 19 часа

Најнови метео вести, викендов дестабилизација на времето..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од западен и...

КултураПред 23 часа

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден: 8 декември

1542.- Родена е Мери Стјуарт, шкотската кралица, која подготвила заговор против англиската кралица Елизабета I. 1626.- Родена е шведската кралица...

НАЈЧИТАНИ