Следете не

Магазин

Netflix сè повеќе инвестира во спортски настани

Објавено пред

на

Во конкурентниот свет на спортски пренос во живо, Netflix прави уште еден чекор во арената.

Во јули, медиумскиот гигант ќе емитува боксерски меч меѓу легендарниот борец Мајк Тајсон и личноста на социјалните мрежи, кој стана боксер Џејк Пол, кој е 30 години помлад од Тајсон. Ова ќе биде прва професионална борба на Тајсон по 19 години – а раководството на Netflix го наплаќа настанот, како и другите програми во живо, како „културни моменти“ релевантни не само за гледачите, туку и за огласувачите.

Рекламирањето е еден од најновите текови на приходи на Netflix, а компанијата во писмо до акционерите во април рече дека се обидува да ги зголеми рекламите и да ги направи „позначаен придонесувач“ во бизнисот.

Netflix претходно ги заштити своите инвестиции во спортови во живо, разликувајќи ги своите потфати во областа – како што е договорот за лиценцирање од 5 милијарди долари со WWE – како „спортска забава“. Но, во последниот извештај за заработката во април, ко-извршниот директор Тед Сарандос рече дека Netflix „не е антиспортски, туку профитабилен раст“. Тој посочи дека под соодветни околности, компанијата би можела да го прошири своето спортско програмирање во живо.

„Нашата Северна ѕвезда е да го зголеми ангажманот, приходите и профитот, и ако најдеме можности да го поттикнеме сето тоа, ќе го направиме тоа преку постојано зголемен избор на квалитетна забава“, рече Сарандос, според CNBC.

„Значи, кога и ако се појават тие можности, да можеме да дојдеме и да го направиме тоа – што се чувствуваме како да сме го направиле во нашиот договор со WWE – ако можеме да ја повториме таа динамична и други работи, вклучително и спортот, сигурно ќе го разгледаме нив.”

Netflix неодамна беше домаќин на неколку други еднократни спортски настани во живо поврзани со документарни серии. Тој го пренесуваше во живо „Netflix Cup“ минатиот ноември, каде што се соочија тркачите на Формула 1 и професионалните голфери, како и „The Netflix Slam“ во март, на кој имаше тениски ѕвезди како Рафаел Надал. Компанијата, исто така, се потпира на живи комични емисии, емитувајќи мноштво настани, вклучително и неодамнешното печење на Том Брејди.

Но, Netflix наскоро би можел да го направи својот најхрабар спортски потег досега: стекнување на правата за ексклузивно емитување на два NFL натпревари на Божиќ следната сезона, според Puck.

Netflix тргнува на „намерен пат“ за да се обиде да го разбере исходот и потенцијалните придобивки од спортското програмирање во живо, според Марти Конвеј, доцент на Универзитетот Џорџтаун. Конвеј предава курсеви за спортско лидерство и менаџмент, а поголемиот дел од својата кариера го помина како извршен директор за маркетинг за два тима од бејзбол од главната лига.

„Тоа е она што веројатно го тестираат овде, бидејќи поминуваат низ различни спортови, тенис, бокс, голф… Каква публика добиваат и каков одговор има на пазарот за реклами кога излегуваат на пазар со овие типови можности?“, рече Конвеј.

Аналитичарот на Нидам, Лаура Мартин, рече дека мисли дека спортските потфати на Netflix ќе го зголемат профитот.

„Постои класа на огласувачи кои сакаат да се занимаваат со спорт, па тоа го проширува нивниот дофат на одредени рекламни долари“, рече Мартин. И има огласувачи кои Netflix може да ги привлече со ваква содржина „што не може да ги добие на друг начин“, додаде таа.

Netflix може дури и да ги надмине своите врсници во спортски стриминг, според Брендон Кац, стратег за индустријата за забава во Parrot Analytics. Огромната продавница на содржини на компанијата може да помогне да се задржат гледачите кои можеби се претплатиле само на спортови во живо, рече тој, а знаењето на Netflix за својата ниша публика навистина може да ги зголеми насочените реклами.

Иако растот на нивото на рекламирање е бавен, Кац рече дека огласувачите генерално остануваат возбудени за долгорочниот потенцијал на Netflix. Од јануари 2024 година, нивото на Netflix поддржано од реклами имаше повеќе од 23 милиони месечни активни корисници.

„Мислам дека сè уште постои силен, силен афинитет за платформата на долг рок – верувам дека огласувачите го гледаат наопаку“, рече тој.

Конвеј рече дека мисли дека Netflix неизбежно ќе се нурне подлабоко во спортовите во живо, како што беше случај со многу услуги за стриминг, вклучувајќи ги и оние во сопственост на Apple, Amazon, Disney и Warner Bros. Discovery.

/PcPress

Хороскоп

Хороскоп за вторник (21 мај)

Објавено пред

на

ОВЕН
Денот е идеален за решавање на сите незавршени работи како и за дискусии поврзани со финансиски проблеми со личност која ја познавате подолго време. Слободно бидете искрени и директни, не треба да се плашите од недоразбирања или раскинувања. Згора на тоа, штом ќе се ослободите од се што е нејасно, ќе ви биде јасно дека иднината е сепак добра.

БИК
Денес лесно ќе можете да ги убедите другите дека ги гледаат или прават работите онака како што вие мислите дека е најпаметно. Ако имате шанса да направите нешто посебно со некој што го сакате, не одложувајте. Ако не сте сигурни како да ги завршите преговорите фокусирани на деловната иднина, размислете за патување кое ќе го комбинира удобното со корисното.

БЛИЗНАЦИ
Денес речиси сè ќе зависи од тоа како се однесувате кон другите луѓе. Доколку покажете дека сте лојални и не реагирате премногу бурно, се ќе биде во ред. Ако дозволите вашите емоции да ве совладаат или да покажете љубомора или сомнеж, нема да можете да го имате она што го сакате. Измерете ги внимателно вашите зборови во секое време.

РАК
Вложувајте малку повеќе време и труд во односите со колегите, соработниците и клиентите, бидејќи така најбрзо ќе ги постигнете посакуваните цели. Денес генерално ќе добиете нешто и на крајот од денот бидете горди на себе, барем кога е работата во прашање. Меѓутоа, кога станува збор за приватниот живот, ќе треба да покажете дека сте спремни да направите отстапки и да се приспособите.

ЛАВ
Денес ќе бидете доста субјективни, па склони сте да погрешно проценувате ситуации и луѓе. За да држите се под контрола, ќе треба да се потпрете на советите на луѓето на кои им верувате. Во попладневните часови можни се проблеми поврзани со семејството. Колку и да сте загрижени, понекогаш навистина е потребна промена за да можете да го добиете она што го сакате.

ДЕВИЦА
Излезете и забавувајте се. Денес ќе оставите одличен впечаток на личност која може да ви помогне во иднина. Дел од вас случајно ќе запознае личност од далечното минато, а тоа ќе доведе до интересен разговор и идеја вредна за оживување. Не оставајте ги вашите работи недовршени. Потрудете се, особено ако веќе сте ветиле нешто.

ВАГА
Ќе бидете многу продуктивни и ментално силни. Слободно извршувајте повеќе работи одеднаш, без страв дека ќе направите грешка или ќе се изморите премногу. Денот е поволен за сите оние разговори со кои планирате да им дадете до знаење на другите дека сте се одлучиле за поголеми промени. Ако сметате дека има нова можност, потрудете се и истражете ги информациите.

ШКОРПИЈА
Оние од вас кои неодамна ја промениле работната средина и сте во нов тим, треба да обрнат повеќе внимание на неформалните односи со колегите. Тие подоцна ќе ви бидат најголемата поддршка. Денот е одличен за дефинирање на планови поврзани со семејството, пријателите и пошироката заедница. Патувањето ќе ви донесе задоволство.

СТРЕЛЕЦ
Без разлика дали се работи за приватен или деловен живот, денес ќе привлечете интересни потенцијални партнери. Пред да изберете нешто или некого, прво проверете каква била ситуацијата во минатото. Нема сите да ви кажат сè, затоа обидете се сами да откриете што ве интересира или што прави да се чувствувате несигурни. Потпрете се на минатите искуства.

ЈАРЕЦ
Ќе имате одлични идеи и ќе бидете расположени поголемиот дел од денот, што ќе им се допадне на луѓето околу вас. Тоа ќе ви се исплати за вашето службено патување, затоа не избегнувајте состаноци лице в лице. Со вашиот хумор ќе можете да ги промените исходите од различни ситуации, но само ако добро го оцените вашиот соговорник. Ќе бидете изненадени од нечија промена на ставот.

ВОДОЛИЈА
Внимавајте како се однесувате со другите луѓе, особено во ситуации кога некој ги изразува своите желби за иднината или ви кажува за љубовни проблеми. Ако премногу се опуштите, може да навредите некого и да останете погрешно разбрани. Држете се до она што го знаете и не убедувајте ги другите за работи што не се реални.

РИБИ
Нема да погрешите ако денес ја пуштите вашата фантазија. Ќе бидете умерени и ќе ги фасцинирате другите луѓе со вашата визија за иднината. Некој ќе ви понуди пари или навидум добра деловна можност. Доколку сте заинтересирани, известете ме но и нагласете дека не треба да брзате. Ќе почувствувате конкретни подобрувања во приватниот живот.

Прочитај повеќе...

Магазин

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Објавено пред

на

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови промени – и наскоро би можел да добие целосна имплементација.

Дизајнерските измени од февруари се вратија

Ова беше забележано од 9to5Google, а многу од промените во дизајнот се исти. Неколку панели на цел екран се променети за да се прикаже дел од мапата во позадина, давајќи им на корисниците контекст додека прелистуваат низ различни детали.

Аглите на панелот сега се позаоблени, а има лесно достапни копчиња за затворање или споделување на која било информативна картичка што се прикажува на екранот. Дизајнот тестиран во февруари исто така користеше слоевит пристап кон панелите, па изгледаше како да се наредени еден врз друг, но сега тоа не е така.

Можеби најголемата промена е добивањето насоки: полињата за почеток и крај сега лебдат над мапата, а опциите за промена на начинот на транспорт се преместени на дното на екранот.

Во суштина тоа значи дека повеќе мапи се видливи повеќе време

Google официјално не објави ништо за овие поправки на дизајнот, ниту сега, ниту во февруари, но колку што можеме да кажеме, тие сè уште не се имплементирани на сите уреди. Ажурирањето се применува од страна на серверот, така што ажурирањето на најновата верзија на апликацијата Android нема да влијае на тоа дали ќе ги видите промените.

Со оглед на тоа дека овој нов изглед веќе неколку месеци е на тестирање, не треба да помине долго пред сите да го видат на своите телефони. Претпоставуваме дека Google Maps за iOS во одреден момент ќе се ажурираат со истите промени.

Сега ни делат само неколку дена од Google I/O 2024, кој започнува на 14 мај. Може да има неколку најави за Google Maps на конференцијата за развивачи, а исто така очекуваме да слушнеме за идните планови на Google за вештачка интелигенција и телефонот Pixel 8a.

Извор: Techradar

Прочитај повеќе...

Магазин

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro.

Каналот на YouTube, Phone Repair Guru, ни донесува видео кое дава подобра слика за тоа што се наоѓа во најтенкиот iPad Pro модел што Apple некогаш го направил.

Овој таблет е едвај подебел од USB-C приклучокот на него, кој е многу лесно заменлив.

Средината на таблетот е окупирана од логичката табла, опкружена со две батерии и два звучници од двете страни. Apple одлучи да не ги комплицира работите премногу и да го задржи внатрешниот дизајн прилично едноставен.

Јасно се гледа новата позиција на предната камера, која се наоѓа на подолгата страна на таблетот за полесно користење во панорамски режим.

Батериите имаат прекинувачи за лесна замена, а логото на Apple сместено длабоко во таблетот служи и како топлински проводник.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево1 минута

Добредојде за ПЗУ „Д-р Крсте Трајковски“ – Кичево, нова специјализирана здравствена установа, затоа што вашето здравје е на прво место!

Добредојде за ПЗУ „Д-р Крсте Трајковски“, приватна здравствена установа која се наоѓа на ул. „Пиринска“ бр. 13 – Кичево. Специјализиран...

Хороскоп2 часа

Хороскоп за вторник (21 мај)

ОВЕН Денот е идеален за решавање на сите незавршени работи како и за дискусии поврзани со финансиски проблеми со личност...

Македонија3 часа

Пред нас уште еден споен викенд, доаѓа Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј, ова се останатите неработни денови до крај на годината

Овој петок, односно 24 мај – е Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј, неработен ден за сите граѓани...

Спорт10 часа

(ФОТО) Антонио Сталески од „ФК Кичево“ прогласен за „играч на турнирот“ во Швајцарија каде за ФК АП. „Брера Струмица“ кичевчани донесоа шампионски пехар!

Од рубриката спорт ја имаме таа чест да споделиме една ексклузивна вест со јавноста дека децата од генерацијата 2009 на...

Спорт11 часа

31-во финале во фудбалскиот Куп на Македонија, Тиквеш и Воска Спорт во битка за својот прв трофеј, истакнат и баражот на натпревари за пополнување на Прва и Втора МФЛ

Влезници за натпреварот може да се купат по цена од 200 денари преку продажната мрежа на МКТickets. Во среда од...

Македонија11 часа

Од ноќеска сите нафтени деривати со намалена цена, ова се новите малопродажни цени

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдени со одлуката за...

Магазин12 часа

Голем редизајн на Google Maps сега се тестира на Android

Големиот редизајн на Google Maps од февруари сега почна повторно да се појавува на некои телефони со Android, со нови...

Магазин12 часа

Ѕирнете во новиот iPad Pro (ВИДЕО)

Се појави видео кое ни дава подобар поглед на компонентите што ги содржи најновиот 13-инчен iPad Pro. Каналот на YouTube,...

Магазин12 часа

Колку често треба да ги исклучуваме нашите мобилни телефони?

Колку често треба целосно да го исклучувате мобилниот телефон? Овој проблем не е само за заштеда на батеријата. Исто така,...

Временска прогноза12 часа

Летото 2023 најжешко во последните два милениума

Годините на дрвјата потврдуваат дека поминаа 2.000 години откако на северната хемисфера имаше потопло лето од минатата година. Од времето...

НАЈЧИТАНИ