Следете не

Хроника

Ноќеска пред кичевски угостителски објект, албанец бил прободен со нож

Објавено пред

на

На 03.10.2022 во 23.07 часот во ОВР Кичево е пријавено дека пред угостителски објект на булеварот „Ослободување“ во Кичево, физички е нападнат и повреден со остар предмет албанскиот државјанин Џ.В. На нападот му претходела вербална расправија во објектот.

Повредениот е пренесен во комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје за укажување на лекарска помош.

Во координација со Јавен обвинител се преземаат мерки за расчистување на случајот по што ќе биде поднесена соодветна пријава, известува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Хроника

Жител на ресенско додека возел му се слошило и починал, возилото излетало од коловоз

Објавено пред

на

На 17.11.2022 во СВР Битола било пријавено дека во с.Грнчари, ресенско, на патниот правец Макази – Маркова Нога, на С.Е.(69) од с.Асамати, ресенско, додека управувал патничко возило „фиат пунто“ со охридски регистарски ознаки, му се слошило и со возилото излетал од коловозот. С.Е. починал, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Увид на местото извршиле екипа од ОВР Ресен, а по наредба на Јавен обвинител телото било предадено на семејството.

Извор: МВР / СВР Битола

Прочитај повеќе...

Хроника

Млад македонец загина во сообраќајка во Малта, поради финансиски потешкотии итно е потребно да собереме пари за транспорт..

Објавено пред

на

ФОТО: Македонска Заедница во Малта

Дојде ужасно тажна вест од Малта, каде во сообраќајка животот го загуби младиот М.К. (32), додека поради финансиски потешкотии семејството моли за помош кој колку може да донира хуманитарно, за да може достојно телото на починатиот да биде транспортирано до Македонија.

На социјалните мрежи веќе се мобилизираат добри луѓе и ја споделуваат трансакциската сметка на име од неговиот брат, ЕМБГ бројот е сокриен поради можни злоупотреби.

Што се однесува за настанот, според „Малта Тајмс“ и тамошните медиуми несреќата се случила во градот Слиема кај месноста Трик ит-Тори, така што прелиминарните истраги на полицијата покажале дека имало судир помеѓу „Исузу Д-Макс“ автомобил управуван од 29-годишен Сириец од Марсаскала и „пиаџо веспа“ управувано од сега веќе починатиот македонец.

ФОТО: timesofmalta.com

ФОТО: timesofmalta.com

На мотоциклистот му била укажана прва помош на местото на несреќата, но и покрај тоа што бил итно пренесен во болницата Матер Деи, набрзо потоа им подлегнал на повредите.

Со тешки телесни повреди исто така се здобил 33-годишен Македонец кој бил сопатник на моторот. Во полициската изјава се вели дека судијата Рејчел Монтебело паралелно со Полицијата започнале темелна истрага.

Прочитај повеќе...

Хроника

Трагичен настан го потресе Гостивар вечерва, усмртен е млад гостиварец, на повредите им подлегнал веднаш по укажаната лекарска помош

Објавено пред

на

Трагичен настан го потресе Гостивар вечерва. Усмртен е млад гостиварец, близу бул. „Гоце Делчев“. Според инфорамциите до кои дојде „Gostivarpress“ од СВР Тетово, околу 19 часот и 40 минути во полиција било пријавено дека во гостиварската болница „Ферид Мурад“ бил донесен 28-годишниот гостиварец Г.А, со влезно-излезна прострелна рана во главата.

Укажана му била лекарска помош, но Г.А. им подлегнал на задобиените повреди.

Во тек е увид што го вршат Јавен обвинител и екипа од Одделението за внатрешни работи Гостивар. Се преземаaт мерки за расчистување на случајот.

Други детали за сега не се познати, информира гостиварскиот портал.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија8 минути

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да...

Кичево7 часа

Од средина на ноември до сега вкупно 13 луѓе од Кичево биле жртви на напади од бездомни кучиња, решение за сега очигледно нема

Од средина на месец ноември па се до денес, вкупно 13 луѓе биле цел на кучиња скитници кои биле нападнати...

Гејминг7 часа

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне...

Временска прогноза8 часа

Обновена временска прогноза: Доаѓа дожд и невреме за викенд

Може слободно да се каже дека за време на викендот, како и во почетокот од следната седмица регионот и Македонија...

На денешен ден14 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп21 час

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт24 часа

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура1 ден

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево1 ден

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија1 ден

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

НАЈЧИТАНИ