Следете не

Магазин

Nothing Phone 2 е првиот Android што ќе може да испраќа iMessages на iPhone

Објавено пред

на

Nothing Phone 2 нема да го редефинира искуството со Android дозволувајќи им на своите корисници да испраќаат iMessages на iPhone-и.

Nothing Phone 2 нема да го редефинира искуството со Android дозволувајќи им на своите корисници да испраќаат iMessages на iPhone-и. Ова е првпат производителот на оригинална опрема со Android (OEM) да интегрира таква функционалност во еден уред.

Nothing Phone 2 добива услуга за разговори Nothing

Сопствениците на Nothing Phone 2 сега ќе се најдат на посакуваната страна на сините меурчиња во разговорите на iMessage. Компанијата ја објави интеграцијата преку нова апликација наречена „Nothing Chats“, која ја користи платформата за пораки Sunbird. Оваа револуционерна функција се планира да биде достапна за корисниците во Северна Америка, Европската Унија и другите европски земји почнувајќи од овој петок, 17 ноември.

Апликацијата Nothing Chats, која работи на платформата Sunbird, ветува дека ќе ја олесни комуникацијата помеѓу корисниците на Android и iPhone.

Според ЧПП на страницата на Nothing, архитектурата на Sunbird осигурува дека пораките се доставуваат од еден на друг корисник без да се складираат никаде на патот. Пораките не се чуваат ниту на серверите на Sunbird, со што се решава проблемот со приватноста.

Инфлуенсерот на YouTube, Маркес Браунли, даде одреден увид во работата на апликацијата Nothing Chats, потврдувајќи дека, слично на другите услуги за поврзување на iMessage со уредите со Android, вклучува најавување на сервер, во овој случај на Mac Mini, за да се олесни рутирањето на пораките.

Џејн Нхо, шеф на ПР за Ништо во САД, објасни дека Sunbird безбедно ги складира iCloud податоците на корисниците во шифрирана база на податоци, поврзана со Mac Mini во САД или Европа, во зависност од локацијата на корисникот. Тие сервери потоа дејствуваат како релеи за iMessages испратени преку апликацијата. Нхо ги увери корисниците информирајќи ги дека Sunbird ги брише податоците од сметката по две недели неактивност.

Сепак, скептиците изразија загриженост за обезбедување пристап до сметките на iCloud, повикувајќи ги корисниците да пристапат кон интеграцијата со претпазливост. Иако Ништо не ги наведува безбедносните мерки, се препорачува детално да ја прочитате политиката за приватност на Sunbird.

Вашингтон пост спроведе тестирање на функционалноста, истакнувајќи дека апликацијата Nothing Chats „најчесто работи“. Тоа е затоа што некои напредни елементи на iMessage, како што се уредувањето на пораките и реакциите на Тапбек, не беа целосно оперативни. Во написот се спомнуваат и повремени тешкотии со испраќањето пораки во групните разговори.

Важно е да се напомене дека групните iMessages нема да функционираат ако некој во разговорот не е на iMessage, но апликацијата Nothing Chats поддржува СМС, обезбедувајќи групното испраќање пораки да остане непроменето.

Иако оваа интеграција ветува многу, Ништо не признава дека апликацијата првично ќе биде лишена од одредени напредни функции на iMessage. Сепак, тие планираат да воведат опции за читање потврди и реагирање на пораки во идните ажурирања. Корисниците можат веднаш да споделуваат медиуми без губење на квалитетот, а апликацијата го имитира природното искуство на iMessage со тоа што покажува кога корисникот пишува порака.

И додека оваа функција Nothing Phone 2 е закажана за 17-ти ноември, се шпекулира за можна опструкција од страна на Apple, преку правни или технички средства, за да се спречи нејзиното објавување. Ништо, извршниот директор Карл Пеи не признава дека апликацијата можеби „не го менува светот“, но тој верува дека „ќе започне разговор“. Европската унија во моментов истражува дали iMessage треба да биде класифициран како „суштинска услуга на платформата“ од Apple.

Додека Nothing Phone 2 е пионер во оваа смела интеграција, технолошката заедница чека реакции и од Apple и од корисничката база, размислувајќи за потенцијалните промени во динамиката на пораките меѓу платформите. Интеграцијата на iMessage во уредите со Android навистина може да биде пресвртница, премостувајќи ја јазот помеѓу двата најдоминантни мобилни екосистеми.

/Benchmark

Магазин

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Објавено пред

на

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“.

Gemini постепено ќе се воведува во екосистемот на Google, вклучувајќи го системот за пребарување и Google Chrome. Една верзија, Gemini Pro, веќе работи на четботот Bard AI. Тоа е одговор на ChatGPT на OpenAI, но се чини дека Gemini е изграден да биде повеќе од само текстуален четбот.

Поддржува внесување на различни податоци, вклучувајќи текст, слики, видео, аудио и „има потенцијал да биде значаен чекор напред кога станува збор за технологиите за вештачка интелигенција“, како што е формулирана од специјализираната страница „Pocket-lint“.

Токму оваа мултимедијалност Google се надева дека ќе биде предност во однос на GPT, а Gemini доаѓа во три верзии.

Првата верзија е Gemini Nano, која работи на уреди со Android. Втората верзија е Gemini Pro, која е нешто посложена, а третата верзија е најмоќната – Gemini Ultra, наменета првенствено за центри за податоци и апликации на големи компании.

Ако имате чет-бот на Bard, веќе можете да ја испробате Gemini AI во него.

Прочитај повеќе...

Магазин

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok?

Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони прегледи, 35,7 милиони лајкови и 1,8 милиони „зачувања“.

Предметниот клип го објави корисник по име „Nyadollie“, во кој на своите следбеници им ја покажува рутината за шминкање додека носи светло розова кошула.

Ова видео беше објавено на 8 март, а како што рече TikTok, нивната цел беше да оддадат почит на некои од најважните моменти што се случија на платформата во текот на 2023 година, и затоа објавија преглед наречен „годината на TikTok“.

Во продолжение погледнете го најгледаното видео оваа година.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за четврток (7 декември)

Објавено пред

на

Овен
Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа што имате моќ да им дозволите нешто, дури и материјално. Одговорот на оваа дилема треба да го барате во дното на душата која го знае одговорот.

Бик
Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку колку што сакате да ве лажат вие. Размислете, можеби сте принудиле некого на такви потези со вашите ставови.

Близнаци
Полни сте со себе и сте целосно свесни за патот по кој треба да тргне вашиот професионален развој. Не двоумете се, прифатете каква било понуда во овој момент, дури и ако тоа не е примамливо на прв поглед. Останете во играта бидејќи тоа е профитабилен бизнис.

Рак
Без разлика на сè што сте планирале, бидете подготвени да ги одложите повеќето активности. Сте ги прецениле своите можности, па сакале или не, ќе бидете принудени дел од одговорноста да им препуштите на блиските соработници. Користете го ова за кратка пауза.

Лав
Се што ви треба во моментов се пари. Пристигнува значителен прилив и значително влијае на сите планови, особено во моментот на големи продажби. За да не се прекомпензирате до крајот на денот, зауздајте ја својата мегаломанска природа и внимателно планирајте ги купувањата.

Девица
Уживате во наклонетоста на влијателните луѓе. Сепак, не се опуштајте премногу бидејќи тоа се луѓе кои за возврат очекуваат од вас безгранична лојалност. Може да се случи некој од нив да ве принуди на потези кои би ве ставиле во незавидна положба.

Вага
Работниот товар може да се претвори во опсесивна борба со ветерниците. Вашата упорност е доблест, но понекогаш е попаметно да престанете. На луѓето им замерувате што фантазираат, а не земате предвид дека и вие не сте рационален тип, а вашите одлуки често се ирационални.

Шкорпија
Потрудете се да слушате што ви кажуваат другите луѓе. Можеби ќе забележите дека некој се обидува да ви пренесе одлична идеја, но вие не одговарате. Ако ја дозволите можноста некој друг да смисли нешто корисно, ќе имате шанса значително да профитирате.

Стрелец
Имате многу планови и очекувате брза реализација. За жал, работите не се развиваат со посакуваното темпо. Додека чекате нешто да започне, губите драгоцено време, а можностите кои се побезбедни и можеби попрофитабилни отколку што сте замислувале, ви одминуваат.

Јарец
Денот го започнувате полни со енергија. Невообичаено сте креативни и самодовербата се заканува да се претвори во ароганција. Контролирајте ја вашата еуфорија бидејќи кога ќе се одлучи нешто важно, ќе ви треба мислење од луѓе кои не ги почитувате сега.

Водолија
Ќе имате шанса за активности кои можат да ве доведат до идеја да започнете приватен бизнис. Заладените односи со шефовите и лошата атмосфера ќе родат тим од луѓе со кои можете да планирате независен бизнис.

Риби
Вистинско време е да ги реализирате вашите планови, особено ако соработувате со странски земји. Освен тоа, ваквите транзити можат да најават и интересно запознавање со личност која е далеку, која ја запознавате на чуден начин, на пример, преку социјалните мрежи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт25 минути

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево1 час

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт4 часа

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили7 часа

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили7 часа

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

Магазин7 часа

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“. Gemini постепено ќе...

Магазин7 часа

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok? Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони...

Спорт7 часа

Македонија до 19 години во група со Швајцарија, Украина и Летонија за пласман на ЕП 2024 – Ајде наши!

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

На денешен ден17 часа

На денешен ден – 7 декември

43 п.н.е – Почина Марк Тулиј Цицерон, римски политичар, писател и познат оратор. 1815.- Застрелан е Мишел Неј, најпознатиот маршал...

Хороскоп20 часа

Хороскоп за четврток (7 декември)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

НАЈЧИТАНИ