Следете не

Мобилни уреди

Нов „spyware“ закана за Андроид телефоните, снима видео и аудио во реално време

Објавено пред

на

Новиот „spyware“ софтвер наречен „PhoneSpy“ погоди повеќе од илјада корисници на Android, заразувајќи ги со малициозен софтвер кој снима видео и аудио во реално време. Иако не се работи за голем број жртви, новата опасност не е занемарлива и мора да се реагира.

Покрај снимањето на жртвите, „PhoneSpy“ краде датотеки и имплементира разни други методи на надзор. Ова се вознемирувачки стратегии, пред се затоа што повеќето потенцијални жртви не мислат дека некој би можел да го следи нивното однесување.

Безбедносните експерти пронајдоа дури 23 апликации кои го поставуваат овој шпионски софтвер на уредите на жртвите. Злонамерниот софтвер, велат истражувачите, е нешто поопасен од другите, бидејќи покрај следењето и кражбата на документи, може и да доставува податоци за локацијата на корисникот, да менува Wi-Fi конекции и да краде лозинки за Facebook, Instagram, Google и апликациите Cocoa Talk. пораки.

Злонамерните апликации се дизајнирани да работат беспрекорно во позадина, така што жртвите често не се свесни дека се шпионирани. Експертите веруваат дека напаѓачите зад „PhoneSpy“ веќе собрале огромна количина на лични информации, вклучувајќи преписки и приватни фотографии.

Повеќето од жртвите се од Јужна Кореја, но шпионскиот софтвер многу лесно може да се прошири во остатокот од светот. Како и сè друго на интернет на крајот на краиштата.

Извор: Арс Техника

Магазин

Ова се цените за Xiaomi 14 и 14 Ultra во Европа

Објавено пред

на

Xiaomi одржа презентација во Барселона каде ги објави своите најнови телефони за глобалниот пазар.

Кинеската компанија ги претстави Xiaomi 14 и Xiaomi 14 Ultra, со Snapdragon 8 Gen 3, додека Xiaomi 14 Pro ќе остане ексклузивен на кинескиот пазар.

Xiaomi 14 има 6,36-инчен LTPO OLED екран, со максимална осветленост до 3000 nits. Панелот нуди резолуција од 1200 пиксели и има Gorilla Glass Victus заштита. Системот на камерата на задната страна се состои од три сензори од 50 MP.

Главната камера има бленда f/1.6 и сензор 1/1.31″, со PDAF со dual-pixel. Телефото камерата има 75mm еквивалентна леќа со зумирање 3,2x, додека третиот сензор е ултра широкоаголен.

Сето тоа се напојува со батерија од 4610 mAh, со поддршка за брзо полнење од 90 W и безжично полнење од 50 W.

Xiaomi 14 Ultra беше претставен во Кина пред неколку дена. Украсен е со 6,73-инчен LTPO AMOLED панел, со осветлување до 3000 nits и користи заштита од Shield Glass.

На предната страна на камерата, главниот сензор од 50 MP користи посветла бленда f/1.6 и сензор од 1 инчи. Телефото камерата 5x со перископска леќа, 3,2x телефото камера и камера со ултра широк агол се исти како претходникот и имаат сензор Sony IMX858 од 50 MP.

Во Европа, Xiaomi 14 Ultra ќе биде достапен со батерија од 5000 mAh, а не со 5300 mAh како во Кина. Поддржува брзо полнење од 90 W и безжично полнење од 80 W.

Стандардниот Xiaomi 14 е достапен во црна, бела и жад зелена варијанта. Достапни се 12GB/256GB и 12GB/512GB меморија и опции за складирање, а почетната цена е 1.000 евра.

Xiaomi 14 Ultra ќе чини 1.500 евра, за модели достапни во црна или бела боја и има само една варијанта на меморија и складирање (16GB/512GB).

Купувачите на телефони добиваат опција за една бесплатна услуга за оштетен екран во првите шест месеци.

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple воведува нова заштита против идни напади во iMessage

Објавено пред

на

Apple објави дека воведува нов пост-квантен криптографски протокол наречен PQ3 на iMessage, дизајниран да ја брани шифрирањето од квантни напади.

iMessage е стандардна платформа за комуникација на оперативните системи iOS и macOS, со корисничка база од речиси една милијарда.

Една од клучните карактеристики на iMessage е поддршката за end-to-end енкрипција (E2EE) што обезбедува приватна комуникација помеѓу испраќачот и примачот, дури и ако трета страна го пресретнува сообраќајот.

Квантното пресметување лесно може да ги загрози постоечките системи за шифрирање, поради што некои компании, како што е Signal, веќе презедоа чекори за зајакнување на нивната одбрана, за која се верува дека ќе биде доволна за неколку децении во иднината.

PQ3 ги заштитува и тековните комуникации, како и податоците собрани претходно преку пресретнување кои може да се складираат додека не се развие решение за нивно дешифрирање.

Apple вели дека новиот протокол PQ3 постигнува заштита од високо софистицирани квантни напади и дека PQ3 е првиот протокол што го достигнува она што компанијата го нарекува безбедност на ниво 3 и дека „оваа заштита ја надминува онаа на сите други широко распоредени апликации за пораки“.

Значајна иновација во PQ3 е тоа што често регенерира нови „квантно отпорни“ клучеви, обезбедувајќи максимална безбедност, со мало влијание врз корисничкото искуство.

Оваа функција овозможува враќање од компромисен клуч, осигурувајќи дека тековните разговори го враќаат безбедниот статус со генерирање на нови клучеви за шифрирање што не можат да се изведат од компромитирани клучеви.

Претседателката на Signal Мередит Витакер рече дека размислувале за слична карактеристика, но одлучиле да не ја имплементираат додека не се измисли позрело решение.

Поддршката за PQ3 ќе биде достапна во новите верзии на iOS 17.4, iPadOS 17.4, macOS 14.4 и watchOS 10.4, а веќе е достапна во бета верзијата за програмери.

/Informacija

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple: iPhone 15 има двојно повеќе батерија

Објавено пред

на

Компанијата тврди дека сите четири модели можат да задржат 80 отсто од нивниот оригинален капацитет за полнење по 1.000 циклуси на полнење.

Apple го ажурираше траењето на батеријата на iPhone 15

Компанијата соопшти дека најновите iPhone-и можат да задржат 80 отсто од нивното оригинално полнење по 1.000 циклуси. Тоа е двојно повеќе од претходната проценка на компанијата. Apple наведува дека ова сега е возможно без никакви нови надградби на хардвер или софтвер. Не случајно промената ќе се случи непосредно пред претстојните регулативи на ЕУ кои ќе доделат енергетски рејтинг за издржливоста на батеријата на телефонот.

Досега, според документите за поддршка на Apple, батериите на iPhone одржуваат 80 проценти од нивното оригинално целосно полнење по 500 циклуси. Сепак, откако компанијата повторно го тестираше долгорочното здравје на батериите во своите паметни телефони iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max од 2023 година, таа рече дека тие би можеле да задржат 80 отсто од нивниот капацитет по најмалку 1.000 циклуси. Компанијата соопшти дека придружните документи ќе бидат ажурирани за да ја одразат новата проценка.

Apple тврди дека неговите тестови вклучиле полнење и празнење на батериите 1.000 пати под одредени услови и серија тестови кои ја одразуваат нормалната употреба. Што се однесува до тоа како проценката се удвои без физички или софтверски промени, компанијата го признава напредокот на континуираните подобрувања на нејзините компоненти на батеријата и управувањето со енергијата на iOS.

За постарите iPhone-и (пред 2023 година), сè уште стои првичната проценка за задржување на капацитетот од 80 проценти по 500 циклуси на полнење. Барем засега. Apple изјави дека истражува дали проценките на постарите модели треба да се ажурираат.

ЕУ доделува рејтинзи за енергетска ефикасност

Почнувајќи од јуни 2025 година, на производителите на паметни телефони и таблети кои работат во ЕУ ќе им се доделува рејтинг (од А до Г) што ја покажува нивната енергетска ефикасност, траење на батеријата, заштита од прашина и вода и отпорност на случајни падови. Дел од рејтингот на траење на батеријата бара најмалку 800 циклуси на полнење додека се задржува најмалку 80 проценти од оригиналниот капацитет. Тоа објаснува зошто Apple почна повторно да го тестира долгорочното здравје на своите уреди.

За идеално траење на батеријата, Apple препорачува да го одржувате телефонот помеѓу 16 и 22 степени Целзиусови кога е можно. Исто така, треба да избегнувате полнење и оставање на телефонот на топли места (95 степени или повисоки) и избегнувајте директна изложеност на сончева светлина. Исто така, ако долгорочно го чувате вашиот стар iPhone, најдобро е да го оставите полуполнет.

Apple наскоро ќе премести една од клучните информации за батеријата на вашиот телефон на друга локација во рамките на поставките за iOS. Почнувајќи со ажурирањето на iOS 17.4, кое моментално е во бета верзија, бројот на циклуси на полнење на батеријата ќе се премести од делот „Settings“>„General“> „About“ на пологично место, наречено „Battery Health”, лоцирано во делот “Settings” >„Battery“.

Apple ја претстави оваа информација за бројот на циклуси на полнење со iOS 17, кој беше објавен минатата есен.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

„CableCall“ – Кичево со одлична ТВ и Интернет понуда, од сега со одлични брзини и стабилна оптичка мрежа која ќе ги задоволи вашите интернет потреби!

Регионалниот интернет и телевизиски оператор со седиште во Кичево „Cable Call“ како што најавивме, го прошири оптичкиот мрежен систем за...

Спорт3 часа

Денес со „ждрепка“ извлечени паровите за четвртфиналето во „Куп на Македонија“ за младински категории во фудбал

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа ждрепка на која беа извлечени паровите за четвртфинале во рамките...

Магазин8 часа

Дали знаете зошто швајцарските сирења имаат дупчиња?

Швајцарското сирење секогаш се опишува како сирење со дупчиња. Има цврсто тело и орев, но сладок вкус. Исто така, има...

Магазин8 часа

TikTok под истрага во Европската унија

TikTok е цел на ЕУ за потенцијални прекршувања на Законот за дигитални услуги поврзани со безбедноста на малолетниците и други...

Магазин8 часа

Netflix повторно ги зголемува цените?

Netflix најверојатно ќе ги зголеми цените на пакетите за претплата повторно оваа година, што би можело да го забрза растот...

Магазин8 часа

Велика Британија е чекор поблиску до исфрлање на телефоните од училиштата

Поседувањето мобилен телефон стана стандард за луѓето од повеќето возрасти, и иако постои аргумент за погодност, експертите и регулаторите исто...

На денешен ден19 часа

29 февруари – На денешен ден

1720.- Шведската кралица Улрика абдицирала во корист на нејзиниот сопруг, принцот Фредерик I (Фредерик). 1792.- Роден е италијанскиот композитор Џоакино...

Литература19 часа

Излезе од печат новото литературно дело „Само птиците се враќаат назад“ на Христијан Аџиоски, каде прикажана е историска хроника и голготата на Егејска Македонија

Излезе од печат и петтата книга на проф. по Македонски јазик, Христијан Аџиоски, под наслов „Само птиците се враќаат назад“...

Хороскоп21 час

Хороскоп за четврток (29 февруари)

ОВЕН Не сте во форма и имате многу работа да завршите. Вие не сте во можност да ги исполните сите...

Спорт22 часа

Судиската комисија ги истакна своите заклучоци за спорните моменти од првата односно втората македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности..

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 20 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Вардар-Фк.Брегалница...

НАЈЧИТАНИ