Следете не

Мобилни уреди

Нова анализа, избришете ги овие апликации од вашиот мобилен телефон доколку ги имате – пред да ви биде нанесена штета

Објавено пред

на

Откриени се голем број апликации кои беа користени во кампањата за мамење корисници преку SMS. „Avast“ спроведе истрага, при што беше откриено дека 151 апликација се поврзани со кампањата UltimaSMS за измама на корисници. Првата меѓу овие апликации е Ultima Keyboard 3D Pro, по која и го доби името кампањата.

Севкупно, корисниците ги преземале овие малициозни апликации повеќе од 10,5 милиони пати во над 80 земји.

Ова се апликациите кои веднаш треба да ги избришете од вашиот андроид уред, додека останатите може да ги погледнете ТУКА:

Auxiliary Message
Element Scanner
Fast Magic SMS
Free CamScanner
Go Messages
Super Message
Great SMS
Travel Wallpapers

Ако имате некој од нив, веднаш избришете го од вашиот уред. Google веќе ја забрани секоја од овие означени апликации во својата Play Store продавница. Секако, компанијата нема можност да ги избрише од уредите на корисниците, па затоа се препорачува корисниците веднаш да ги отстранат.

Апликациите беа маскирани како прилагодени тастатури, скенери за QR кодови, програми за уредување фотографии и видео, филтри за камера, игри. Апликациите можеа да ја проверат локацијата на уредот, IMEI и телефонскиот број, за да одредат кој код и јазик да го користат за испраќање пораки за мамење.

Целните корисници би биле измамени во приватни детали, а потоа ќе добиваат понуди да се претплатат на премиум SMS услуги кои чинат до 40 долари месечно.

Google во минатото направи големо чистење на својата продавница за апликации Play Store и ги отстрани програмите кои беа заразени со малициозен софтвер на Windows, рекламни програми и апликации погодни за корисниците.

/vesti-online.com

Мобилни уреди

Збогум за Samsung Galaxy „Note“ телефоните, прекинува нивното производство, но примерокот со „пенкало“ ќе се интегрира во новите верзии?

Објавено пред

на

Веќе некое време кружат гласини дека Samsung се откажува од серијата телефони Galaxy Note. На крајот на краиштата, компанијата не го лансираше Galaxy Note21 оваа година, наводно поради недостаток на чипови (иако тоа што оваа линија не се продаваше толку добро како серијата S секако одигра улога). Сега доаѓаат нови информации во прилог на гласините – имено, Samsung, очигледно, одлучил да го прекине производството на сите модели на Galaxy Note до крајот на годината.

Исто така, извори блиски до компанијата тврдат дека Samsung не ја вклучил оваа линија во својот патоказ за следната година. Компанијата ќе го пренесе искуството на Galaxy S22 Ultra, кој, според неофицијални примери за дизајн, ќе има посебен отвор за пенкало (како претходната серија Note). Дополнително, софтверот кој беше исклучиво наменет за Note телефоните ќе биде инсталиран и на S22 Ultra чија премиера се очекува во февруари следната година.

Во извештајот, кој излезе во јавноста, се споменува дека со исклучувањето на линијата Note ќе се отвори простор за производство на поголем број телефони со префрлување. Поголемите капацитети ќе ги намалат трошоците за производство на овие телефони, ќе ја зголемат ефикасноста и ќе го стабилизираат производството на телефоните Galaxy Z Fold и Flip.

Во своите планови за 2022 година, Samsung планира да произведе 13 милиони телефони на преклопување, што е повеќе од 12,7 милиони Note телефони произведени во 2019 година и над 9,7 милиони од овие телефони произведени во 2020 година.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Банирани 151 апликации од „Play Store“, доколку ги имате овие апликации веднаш избришете ги

Објавено пред

на

Без разлика кој уред го користите, мора да внимавате да не паднете во замката на измамата. Секоја е-пошта што ја добивате, текстуална порака или апликација што ќе ја преземете може да биде опасна, според Yahoo.

Ниту една недела не може да помине без нова закана, а последната по ред се однесува на собирање лажни Android апликации на Google play store.

Avast, софтверска компанија специјализирана за виртуелна безбедност, во последните недели предупредуваше за кампањата UltimaSMS. Според Avast, 151 апликација се дел од врвна СМС кампања. Овие лажни апликации за Android се „маскираат“ во легитимни алатки, од уредувачи на фотографии и филтри за камера до игри и скенери за QR-кодови.

Нивната намера е жртвите да се пријават за скапи СМС услуги. Сето ова може да се случи додека трепнеш. Пред да знаете, сте изгубиле пари што можеби нема да можете да ги вратите.

Ако ја инсталирате апликацијата UltimaSMS, таа веднаш ќе ја провери локацијата на вашиот телефон, за да „разбере“ кој јазик да го користите за измамата. кога ќе ја отворите апликацијата, ќе видите екран на вашиот јазик кој бара од вас да внесете телефонски број и/или адреса на е-пошта. Откако ќе ги дадете овие информации, апликацијата ве регистрира за премиум услуга за СМС што може да чини и до 40 фунти месечно. Во овој момент, апликациите ќе прикажат уште повеќе опции за претплата или едноставно ќе престанат да работат. И тогаш секоја недела ќе добивате сметка.

Ова се некои апликации кои се отстранети од „Play Store“ на Google:

Ultima Keyboard 3D Pro

VideoMixer Editor Pro

FX Animate Editor Pro

Battery Animation Charge 2021

Dynamic HD & 4K Wallpapers

RGB Neon HD Keyboard Background

AppLock X FREE

NewVision Camera

Ultra Camera HD

Wi-Fi Password Unlock

Wi-Fi Around: All Wi-Fi and Hotspots Unlock

Colorful Call Screen & Phone Flash

Waterdrinker Reminder

GT Sports Racing Online

Magic Fonts and Keyboard 2021

All Language Photo and Voice Translator Al

Crime City: Revenge

Reface Ultra

Projector HD/AR Video Editor

LivePhoto Animator

Ludo Masterpiece Online

Mobile Scanner Pro: PDF Scanner App, Scan to PDF

Magic Mix Cut – Super Video Editor

Future Scanner FREE 2021

Pro Video Downloader 2021

AmazeTranslate

Football Masters 2021

New Body Shape Editor

Call Voice Recording 2.0

Pro Tuber Ad Blocker for Video

Fitness Ultimate 2021

Wallpaper XYZ Pro

Извор: telegraf.rs

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Нов „spyware“ закана за Андроид телефоните, снима видео и аудио во реално време

Објавено пред

на

Новиот „spyware“ софтвер наречен „PhoneSpy“ погоди повеќе од илјада корисници на Android, заразувајќи ги со малициозен софтвер кој снима видео и аудио во реално време. Иако не се работи за голем број жртви, новата опасност не е занемарлива и мора да се реагира.

Покрај снимањето на жртвите, „PhoneSpy“ краде датотеки и имплементира разни други методи на надзор. Ова се вознемирувачки стратегии, пред се затоа што повеќето потенцијални жртви не мислат дека некој би можел да го следи нивното однесување.

Безбедносните експерти пронајдоа дури 23 апликации кои го поставуваат овој шпионски софтвер на уредите на жртвите. Злонамерниот софтвер, велат истражувачите, е нешто поопасен од другите, бидејќи покрај следењето и кражбата на документи, може и да доставува податоци за локацијата на корисникот, да менува Wi-Fi конекции и да краде лозинки за Facebook, Instagram, Google и апликациите Cocoa Talk. пораки.

Злонамерните апликации се дизајнирани да работат беспрекорно во позадина, така што жртвите често не се свесни дека се шпионирани. Експертите веруваат дека напаѓачите зад „PhoneSpy“ веќе собрале огромна количина на лични информации, вклучувајќи преписки и приватни фотографии.

Повеќето од жртвите се од Јужна Кореја, но шпионскиот софтвер многу лесно може да се прошири во остатокот од светот. Како и сè друго на интернет на крајот на краиштата.

Извор: Арс Техника

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 3 часа

Хороскоп за денес (3 декември) – петок

ОВЕН Можеби немате веќе нови идеи и тешко ви е да имате позитивни мисли кога станува збор за работата. Мора...

СпортПред 4 часа

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за...

КичевоПред 9 часа

(ВИДЕО) Се врши проценка на штетата од поплавите, околу 100 куќи биле поплавени во Кичево, најзагрозени се жителите на „Прилепска“

Околу 100 објекти се погодени од поплавите кои се случија во понеделникот во Кичево. Најпогодена населба е „Прилепска“ која се...

МакедонијаПред 10 часа

Денеска 333 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 154...

МагазинПред 14 часа

Мета ја укина забраната за рекламирање криптовалути

Мета ја напушта својата долгогодишна (ако не и апсолутна) забрана за рекламирање на криптовалути. Според CNBC, Мета ја заврши својата...

МагазинПред 14 часа

Камерата на вашиот следен телефон со Android може секогаш да биде вклучена

Никој не сака да става селотејп на предната камера на својот паметен телефон, но доколку оваа функција стане норма, тоа...

СветПред 14 часа

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација...

СветПред 14 часа

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19. Сотровимаб базиран на моноклонални антитела...

МакедонијаПред 14 часа

Пронајдени нерегуларности кај кичевски возила и автобус, детали за вчерашната акциска за јавен превоз

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли  на автобуси и други моторни возила што вршат...

СветПред 14 часа

Соединетите Американски Држави придонесуваат најмногу за загадувањето со пластика во светот

Соединетите Американски Држави се убедливо најголемиот придонесувач за загадувањето со пластика во светот, според новиот извештај, кој повикува на развој...

НАЈЧИТАНИ