Следете не

Занимливости

Нова студија: Светот ќе изгуби две третини од глечерите до 2100 година поради глобалното затоплување

Објавено пред

на

Глечерите во светот се намалуваат и исчезнуваат побрзо отколку што мислеа научниците, а новата студија во списанието Science предвидува дека дури две третини од глечерите целосно ќе се стопат до крајот на векот.

Технички, доколку човештвото го намали својот придонес во глобалното затоплување и ги исполни меѓународно поставените цели, можно е да исчезнат помалку од половина од глечерите, но тоа е малку веројатно, според научниците.

Во подеднакво неверојатно, најлошото сценарио, доколку климата во светот се загрее уште неколку степени, дури 83 отсто од сите светски глечери може да исчезнат до 2100 година, според авторите на студијата.

За време на работата на студијата, беа испитани сите копнени глечери во светот, од кои има 215.000 на континентите, не сметајќи ги оние на Гренланд и Антарктикот. Затоа ова е посеопфатна студија од сите претходни.

Користејќи модели на различни нивоа на затоплување, научниците користеа компјутерски симулации за да пресметаат колку глечери ќе исчезнат, колку мраз ќе се стопи и колку тоа ќе придонесе за зголемување на нивото на морето.

Светот сега е на пат за пораст на температурата за 2,7 степени Целзиусови од прединдустриското време, што до 2100 година значи губење на 32 отсто од светската глечерска маса, или 48,5 трилиони метрички тони мраз, како и целосно исчезнување на 68 проценти од глечерите. Тоа би додало 115 милиметри на порастот на нивото на морињата и океаните, кои веќе се зголемуваат поради топењето на ледените плочи и потоплата вода, вели водечкиот автор на студијата Дејвид Роунс, глациолог и професор по инженерство на Универзитетот Карнеги Мелон.

Проектираната загуба на мраз до 2100 година се движи од 38,7 трилиони метрички тони до 64,4 трилиони метрички тони, во зависност од тоа колку Земјата се загрева и колку јаглен, нафта и гас се согоруваат.

Студијата пресмета дека сето тоа топење мраз насекаде би додало некаде од 90 милиметри – во најдобар случај, до 166 милиметри во најлош случај – на глобалното ниво на морињата, до 14 отсто повеќе од претходните проекции.

Тоа 166 милиметри покачување на нивото на морето од топењето на глечерите би значело дека повеќе од 10 милиони луѓе ширум светот би живееле на копно под линијата на висока плима. Порастот на нивото на морето во 20 век поради климатските промени бил помал од тоа.

Но, губењето на глечерите значи и намалени залихи на вода за голем дел од светската популација, поголем ризик од поплави и губење на историски места покриени со мраз од Алјаска до Алпите, дури и во близина на базниот камп на Монт Еверест.

Глечерите се клучни за човечкиот живот во повеќето делови на светот, рече заменик-главниот научник на Националниот центар за снег и мраз Твила Мун, бидејќи „глечерите обезбедуваат вода за пиење, земјоделство, хидроенергија и други работи кои го поддржуваат животот на милијарди луѓе. ”

/021

Занимливости

Само 1% од луѓето овде гледаат слон: на интернет кружи слика која вознемири многумина, обидете се да го пронајдете (ФОТО)

Објавено пред

на

Го најдовте ли слонот? Откако ќе го завртите екранот, ќе забележите дека двете дрвја од двете страни на ловецот ги формираат нозете на слонот додека дрвото од спротивната страна на сликата е стеблото на слонот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Неколку трикови успешно покажани за откажување на пушењето цигари

Објавено пред

на

Борбата со откажувањето од цигарите, денеска е една од најприсутните во полето на здравјето. За да им излезат во пресрет на пушачите кои сакаат да престанат, различни производители нудат фластери, електронски цигари, лекови, мастики. Но, на крајот повторно сè останува на вас.

Доктор Арун Кумар долги години им помага на пушачите да се откажат од цигарите. Тој вели дека прво мора да утврдите каков пушач сте, односно во кои ситуации посегнувате по цигарите. Ако утврдите зошто, односно ја процените причината, ќе најдете и начин како да престанете.

Праксата на Кумар покажа дека физичката активност ја намалува потребата за никотин. Тоа не значи да трчате маратон, но обична прошетка може многу да ви помогне. Главно треба да знаете дека пушењето е анти-стрес навика. Ги смирува луѓето. Затоа и треба да најдете помалку штетна алтернатива за да се ослободите од стресот, како што е медитирање, јога и масажа.

Еве кои трикови можете да ги искористите во битката со цигарите:

– Џвакајте цимет. Ја убива желбата за никотин.

– Солената храна ја убива желбата за цигара. Ако немате чипс при рака, ставете малку сол на врвот на јазикот.

– Кога ќе добиете желба за цигара јадете ореви, лешници, бадеми или суво овошје.

– Секогаш имајте мастики во себе.

– Ако пред да запалите цигара испиете малку млеко или изедете целер или морков, нема да уживате во цигарата затоа што ќе имате горчлив вкус во устата.

– Витаминот Ц ви е најголемиот сојузник во битката со цигарите. Затоа консумирајте лимони, портокали, црвена пиперка.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Напишете „The Last Of Us“ во пребарување на Google за изненадување

Објавено пред

на

Некој во Google е голем обожавател на The Last of Us – „Пребарување на Google“ сега има кул мало изненадување што ја слави реномираната сериска адаптација на франшизата на видео игрите на HBO.

Печурките се насекаде

За да го проверите, отворете Google, напишете „The Last Of Us“ и почекајте само половина секунда црвената печурка да се појави на дното на страницата со резултати од пребарувањето. Кликнете на неа и видете што ќе се случи.

Колку повеќе кликнувате на печурката, толку повеќе вашиот екран се полни со разни печурки, но за среќа, со едноставно кликнување на црвеното копче „X“ на дното, можете да исчистите се што се појавило на вашиот монитор.

Ова не е прв пат, а се надеваме не последен пат, да наидеме на вакви изненадувања преку пребарување на Google.

Извор: Mashable

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

Во Кичево вчера најмногу казни за пречекорување на брзина..

На 05.02.2023 во периодот од 10.00 до 16.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени акциски контроли во...

Магазин2 часа

WhatsApp наскоро може да им дозволи на корисниците да испраќаат фотографии со целосен квалитет

Се шпекулира дека ова претстојно ажурирање има „автоматско“, „најдобар квалитет“ и „заштеда на податоци“ како опции за конфигурации за квалитетот...

Lifestyle3 часа

5 начини да се ослободите од влакната од домашни миленици! Чистењето никогаш нема да биде полесно.

Селотејп и гумени ракавици се само неколку начини да помогнете во борбата против влакната од домашни миленици. Сите сакаме домашни...

Занимливости3 часа

Само 1% од луѓето овде гледаат слон: на интернет кружи слика која вознемири многумина, обидете се да го пронајдете (ФОТО)

Can you spot the elephant ? pic.twitter.com/xqqzUrhkvH — Marwan Koukash (@drmarwanK) October 29, 2017 Го најдовте ли слонот? Откако ќе...

Магазин3 часа

Најмоќниот и најскапиот телефон на Apple досега пристигнува со еден голем новитет

Се чини дека овој телефон нема да го замени моделот iPhone Pro Max, туку ќе биде категорија над него. Веќе...

Автомобили3 часа

Golf повеќе не е број 1, но VW сè уште гори во Европа

И покрај фактот што по неколку децении неговиот модел повеќе не е европски бестселер, Volkswagen останува неприкосновен лидер на Стариот...

Магазин3 часа

Google инвестира 400 милиони долари во конкурентот ChatGPT, стартапот Anthropic

Вештачката интелигенција и четботите дефинитивно го зафатија светот во последните неколку месеци. Напредокот постигнат на ова поле го лансираше ChatGPT...

Магазин3 часа

Google се пофали: Овој сервис има 50 милијарди прегледи дневно

Услугата за кратки видео клипови, наречена YouTube Shorts, беше лансирана од Google во јули 2021 година и оттогаш забележа значителен...

Магазин3 часа

Првата генерација на iPhone во фабричко пакување понуден на аукција

Аукциската куќа LCG Auctions понуди на продажба прва генерација на iPhone, фабрички завиткан во целофан, со 8 GB простор за...

Магазин3 часа

Facebook има 2 милијарди корисници

Социјалната мрежа продолжува да расте иако Мета отпушти значителен број луѓе. Вештачката интелигенција е приоритет во наредните години Речиси 20...

НАЈЧИТАНИ