Следете не

Магазин

Њујорк го забранува TikTok на владините уреди од безбедносни причини

Објавено пред

на

Њујорк во средата го забрани TikTok од канцеларии во државна сопственост од безбедносни причини, приклучувајќи се на другите градови во САД.

Повеќе од 150 милиони Американци користат TikTok. Социјалната мрежа, во сопственост на кинескиот технолошки гигант, се соочува со зголемени напади од американските законодавци за забрана на национално ниво поради можното кинеско влијание.

TikTok претставува безбедносна закана за технолошката мрежа на градот, се вели во соопштението за печатот од администрацијата на градоначалникот на Њујорк. Од агенцијата во Њујорк се бара да ја отстрани апликацијата во рок од 30 дена, додека вработените го губат пристапот до апликацијата и нејзината веб-страница на канцелариите и мрежите во сопственост на градот. Државата Њујорк веќе го забрани TikTok од државните мобилни канцеларии.

TikTok објави дека не ги споделува податоците на американските корисници со кинеската влада и дека има исклучително голем број активности за подобра заштита на приватноста и безбедноста на корисниците.

Највисоките американски безбедносни функционери, како директорот на ФБИ, Кристофер Вреј и директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, ѝ порачаа на јавноста дека ТикТок е закана за јавната безбедност. Во март, Реј предложи дека кинеската влада го користи TikTok за контрола на софтверот на милиони уреди и за поттикнување на поделба во Америка.

Според најновата анкета, повеќе од половина од возрасните Американци поддржуваат забрана на TikTok. Голем број американски држави и градови го ограничуваат TikTok на владини канцеларии. И Монтана неодамна создаде нацрт-закон за забрана на апликациите низ целата држава. Овој закон најверојатно ќе стапи на сила од 1 јануари следната година.

Ако Фејсбук или Мета, Инстаграм или други социјални мрежи се забранети во друга земја, тоа е цензура. Речиси целиот западен свет е подготвен да ја прогласи Русија за „железна земја без никаква слобода“ во случај да се затвори YouTube или некоја друга социјална мрежа. Од друга страна, кога Америка го забранува TikTok со закон, има собрание за заштита на слободата и демократијата.

Од друга страна, ако TikTok е навистина толку опасен, како Америка стана толку технолошки заразена? Истото прашање се поставува и за тоа кој е одговорен за користењето на опремата на Huawei во Америка.

Извор: pcpress

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили30 минути

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle33 минути

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин37 минути

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle38 минути

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин41 минута

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин43 минути

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин46 минути

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин48 минути

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин50 минути

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија2 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ