Следете не

Технологија

„nVIDIA“ го престигна „Apple“ и стана втора највредна компанија во светот

Објавено пред

на

Nvidia достигна рекордни височини и ја надмина границата од 3 трилиони долари. Со тоа го престигна Apple и стана втора највредна компанија во светот. Nvidia планира да изврши „сплит“ на своите акции во сооднос 10:1. Ова значи дека секој постоечки акционер на Nvidia ќе добие 10 нови акции за секоја една акција што ја поседува пред „сплит“. На пример, ако некој има 10 акции на Nvidia пред „сплит“, по „сплит“ ќе има 100 акции.

Овој пораст на вредноста на Nvidia над Apple означува промена во Силиконската долина, во која доминира компанијата основана од Стив Џобс од лансирањето на iPhone во 2007 година.

Акциите на Nvidia се зголемија за 5,2 отсто за да го завршат денот на 1224,40 долари, вреднувајќи ја компанијата на 3,012 трилиони долари. Пазарната капитализација на Apple последен пат изнесуваше 3,003 трилиони откако нејзините акции пораснаа за 0,8 отсто.

„Nvidia заработува пари на вештачка интелигенција во моментов, додека компаниите како Apple и Meta трошат на вештачка интелигенција, истакна Џејк Долархид, извршен директор во Longbow Asset Management. Можно е Nvidia да му се закани и на Microsoft. Има многу пари од малопродажбата што одат во она што тие го гледаат како раст на права линија“.

Акциите на Nvidia се зголемени за 147 отсто досега во 2024 година, при што побарувачката за нејзините врвни процесори далеку ја надминува понудата бидејќи сопственикот на Microsoft, Meta и Google, Alphabet, брзаат да ги изградат своите способности за компјутерска вештачка интелигенција и да доминираат со оваа технологија во развој.

Nvidia порасна за речиси 30 проценти само од 22 мај, кога ја објави својата најнова прогноза за блескава заработка. Nvidia додаде скоро 150 милијарди долари пазарна капитализација. Тоа е повеќе од целата вредност на AT&T (T.N).

Извршниот директор на Nvidia, Џенсен Хуанг, беше предмет на опширно медиумско покривање на тајванската телевизија оваа недела и беше опкружен со посетители кога го посети саемот за технологија Computex во Тајпеј, каде што е роден пред да се пресели во САД.

Додека Nvidia јави бран од ентузијазам за вештачка интелигенција на Волстрит, Apple се соочува со слаба побарувачка за iPhone-и и силна конкуренција во Кина, најголемиот пазар на паметни телефони во светот. Некои инвеститори, исто така, гледаат дека Apple заостанува зад другите технолошки гиганти додека се тркаат да вградат функции за вештачка интелигенција во нивните производи и услуги.

Проекциите на аналитичарите за идната заработка на Nvidia ги надминуваат нејзините импресивни добивки на берзата. од 70 пати повеќе од очекуваната заработка, покажуваат податоците на ЛСЕГ, пренесува Ројтерс

Магазин

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

Објавено пред

на

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск. Една од тие тужби се однесува на повеќе од 6.000 вработени отпуштени од Маск откако ја купи компанијата. Исто така и за неговото наводно неисплаќање на целосна отпремнина.

Маск забележа победа над своите поранешни вработени

Станува збор за колективна тужба поднесена од поранешната вработена во Twitter, Кортни Мекмилијан. Во жалбата се наведува дека според федералниот Закон за безбедност на приходот на вработените (ERISA), планот за отпремнини на Twitter на отпуштените работници им должи три месеци. Тие добиваа помалку од тоа и бараа 500 милиони долари неисплатена отпремнина. Меѓутоа, американската окружна судијка Трина Томпсон од северниот округ на Калифорнија го одобри предлогот на Маск да ја отфрли колективната тужба.

Судијата Томпсон утврди дека планот за отпремнина на Twitter не е подобен според ERISA. Тие, наводно, добиле известување за посебна шема за плаќање пред отпуштањето. Наместо тоа, таа го отфрли случајот. Одлучи дека програмата за отпремнина донесена по преземањето на Маск ќе важи за овие поранешни вработени. И дека нема да важи за онаа од 2019 година што ја очекуваа обвинителите.

Одлуката е назадување за илјадниците отпуштени вработени кои работеа на Twitter, но има идни шанси за повисоки исплати. Во наредбата на судијата Томпсон беше истакнато дека тужителите можат да ја изменат својата жалба. Ако го сторат тоа, судот рече дека „ќе ја разгледа можноста за издавање наредба за спојување на овој случај со еден од моментално отворените случаи“ против Х. Сè уште има судски процеси. Во него се споменуваат имињата на некои поранешни високи директори на Twitter . Едниот од нив бара 128 милиони долари неисплатени отпремнини, а другиот се обидува да врати околу 1 милион долари неплатени правни такси.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

Објавено пред

на

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги користат. Како?

САД ја забранија продажбата на чипови со високи перформанси направени од кинески производители. Сепак, Microsoft и Google користат токму тој тип на чипови во нивните процесори кои работат центри за податоци.

Чиповите на Nvidia се сместени во сервери на центри за податоци надвор од САД што ги користат Google, Microsoft и други технолошки компании, што укажува на значителни проблеми. Поради забраната во Америка, Google и Microsoft користат разни стартапи со вештачка интелигенција и компании надвор од Америка за да продолжат да ги користат чиповите што ги произведува кинеската компанија.

Покрај најголемите американски технолошки гиганти, постои цел сектор на помали провајдери на облак специјализирани за нудење пристап до сервери напојувани од Nvidia ширум светот.

Извор: timesofinfia.indiatimes

Прочитај повеќе...

Магазин

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Објавено пред

на

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот музички уредник на Spotify, Оливија „Ливи“ Квироз Роа, при што корисниците можат да се префрлаат помеѓу слушање на Ливи или Ксавиер „Икс“ Јерниган, друг вработен во Spotify кој ја изразува англиската верзија на диџејот објавено во февруари 2023 година.

Функцијата користи глас генериран од вештачка интелигенција за да создаде коментари налик на радио, кој на корисниците им обезбедува дополнителен контекст и информации за песната што ја слушаат, што според Spotify ги прави слушателите помали шанси да прескокнат на друга песна. Овој коментар е поврзан со бескрајна плејлиста со персонализирани музички препораки кои се менуваат врз основа на активноста на корисникот, како на пр. ако корисниците се префрлат на различни жанрови или изведувачи.
DJ што зборува шпански ќе биде достапен за корисниците на Premium на одредени латиноамерикански и шпански пазари, заедно со регионите каде што функцијата за диџеј од англиски јазик веќе е лансирана. Ова следи по зголемувањето на цените применети за претплатите на Spotify Premium за американски и меѓународни корисници во последните неколку недели, што според Spotify ќе и овозможи на компанијата „да продолжи да инвестира и да ги иновира карактеристиките на нашите производи“.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за вторник (23 јули)

ОВЕН Ако неодамна сте донирале дел од вашите пари, сте позајмиле одредена сума на пријател или си купиле нешто непотребно,...

Спорт11 часа

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија16 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle16 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle16 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle16 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин16 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин16 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин16 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин16 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

НАЈЧИТАНИ