Следете не

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Занимливости

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Објавено пред

на

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не е видено. Објектот, кој прв го откри студент од австралискиот универзитет Куртин, е специфичен по тоа што емитува огромно количество енергија во радио делот од електромагнетниот спектар на секои 18 минути.

Според Би-Би-Си, објектите кои пулсираат со енергија релативно често се набљудуваат во вселената, но во овој случај се работи за објект кој пулсира цела минута, што е крајно необично.

Овој необичен објект го откри студентот Тајрон О’Доерти со помош на телескоп и нова техника што самиот ја развил.

Студентот е член на тимот на радио астрономи предводени од астрофизичарката Наташа Харли-Вокер, во рамките на Меѓународниот центар за истражување во радио астрономијата (ICRAR).

„Пулсот на енергија се појавуваше и исчезнуваше со часови за време на нашите набљудувања“, рече О’Доерти во соопштението за печатот во кое ICRAR ја информираше јавноста за откритието.

Тој во изјавата додава дека тоа било сосема неочекувано, бидејќи ништо друго што им било познато не се однесува така.

Објектот што бил „осветлен“ цела минута е „многу чуден“, рече астрофизичарот на ICRAR, Џема Андерсон во соопштението за печатот.

ICRAR наведува дека објектот се наоѓа на околу 4.000 светлосни години од Земјата, е исклучително светол и има исклучително силно магнетно поле.

Извор: rtv.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Кинеска студија открива – „Дали алкохолот може да го намали ризикот од Ковид-19“

Објавено пред

на

Тим кинески научници ја анализираа поврзаноста помеѓу консумирањето различни видови алкохолни пијалоци и ризикот од инфекција со корона.

Експертите од болницата Шенжен Кангнинг спровеле студија на 473.957 испитаници со просечна возраст од 69 години, кои биле регистрирани во базата на податоци на Британската Биобанк. Меѓу нив имало 16.559 заразени од Ковид.

Ги поделија во групи според тоа колку пијат во просек – оние што не пијат, поранешните пијаници и оние што пијат; како и количината на консумирање алкохол – помалку од три пати неделно, повеќе од три пати неделно и никогаш.

За референца, тие ги користеа постојните британски упатства за безбедно пиење алкохолни пијалоци – помалку од 14 единици неделно, при што мала чаша вино се брои како 1,5 единици и кригла пиво како две единици, пренесува RT.

Експертите заклучија дека „црвеното вино, белото вино и шампањот имаат поголема веројатност да го намалат ризикот од Ковид 19“. Сепак, експертите нагласија дека алкохолизмот генерално не е здрав, без оглед на видот на пијалокот што се консумира.

Пиењето црвено вино над или двојно повеќе од упатствата, повременото консумирање црвено вино (1-2 чаши неделно) и високата потрошувачка на бело вино и шампањ може да играат улога во заштитата од круната, се вели во извештајот, додавајќи дека најдобри резултати се добиени кога испитаниците пиеле црвено вино во малку поголем процент од препорачаниот.

Причината што виното е „најефикасно“ веројатно се должи на највисоките концентрации на фенолни соединенија во овој пијалок.

Сепак, тимот на научници имаше лоши вести за љубителите на пиво и јаболковина.

„Конзумирањето пиво и јаболковина го зголемува ризикот од Ковид 19, без оглед на зачестеноста и количината на консумиран пијалок“, се вели во студијата.

Извор: Russia Today / Kurir.rs

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Откриена најстарата карта на Европа во Франција?

Објавено пред

на

Откриен е во праисториската некропола во Финистер, каде што имал секундарна примена. Украсената камена плоча од бронзеното време (2150-1600 п.н.е.) била археолошки ископана во Франција во 1900 година. Тоа е заборавено повеќе од еден век. Откриен е во праисториската некропола во Финистер, каде што имал секундарна примена. Уште тогаш го разбуди интересот на истражувачите поради гравурите што биле врежани на него. Благодарение на модерната технологија која овозможи 3Д приказ на гравури, се претпоставува дека ова е најстарата идентификувана мапа.

Плочата Сен Белек од раното бронзено време за прв пат била откриена во 1900 година во некрополата во Финистер, Франција. Плочата формираше еден од ѕидовите на саркофагот во кој се наоѓаа телата на погребаните. Плакетата веројатно второстепено служела за таа цел, иако тоа не била нејзината примарна намена.

Камената плоча е мапа – најстариот картографски приказ на познатата територија во Европа. И тоа веројатно беше маркер на политичката моќ на кнежевството од раното бронзено време.

Оваа студија беше објавена во април оваа година во француското списание Bulletin de la Societe prehistorike francaise.

Една неодамнешна студија за гравури, која користеше фотограметрија за да создаде многу детална 3D слика на плоча, откри дека гравурите формираат мапа. Картата веројатно претставува област покрај реката Одета во западна Франција. Оваа област зафаќа површина од околу 30 km на 21 km. Плочата има линии по неа кои ја покажуваат реката.

Можеби ја користел картата или му припаѓала на принц или принц за да ја илустрира територијата со која владеел.

Плочата претставува мапа

Во моментот на откривањето, скршената плоча долга 3,9 метри била преместена во приватен музеј, а Францускиот музеј на национални антиквитети ја набавил во 1924 година. Потоа беше складиран во француски замок, каде што собираше прашина додека не беше повторно откриен во подрумот на истиот замок во 2014 година. Сепак, само неодамна истражувачите почнаа да сфаќаат дека постои интересна приказна зад оваа праисториска плоча.

Во 2017 година, група истражувачи почнаа да ги анализираат гравурите на чинија користејќи 3D анкети со висока резолуција и фотограметрија, процес на анализа на објект со правење детални фотографии. Откриле дека плочата ги има сите ознаки што би се очекувале од мапата, како што се мотиви поврзани со линии. Тие, исто така, открија дека линиите претставуваат речна мрежа, и се чини дека нејзините креатори тогаш намерно користеле, она што ние го нарекуваме, 3Д формата за да ја претстават долината.

„Ова е веројатно најстарата карта на идентификуваната територија“, изјави авторот на студијата Клемент Николас од Бурнемут за Би-Би-Си. Картата веројатно ја користел некој принц или крал од бронзеното време за да укаже на сопственост на одредена област и сугерира дека не треба да го потценуваме картографското знаење на минатите општества, истакна Николас.

Територијата претставена на камената плоча веројатно била во сопственост на силно хиерархиски политички ентитет кој цврсто ја контролирал областа во раното бронзено време.

Фактот дека подоцна бил погребан може да значи дека тоа бил крај на нивната моќ или можело да биде отфрлање на моќта што елитите ја имале врз општеството во тоа време, пишува „Сè за археологијата“.

/RTV/
Фото: Илустрација, Youtube screnshoot

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево1 час

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина3 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин3 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин3 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили3 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево4 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle4 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје5 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости5 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево5 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ