Следете не

Спорт

Одигравме нерешено против Бугарија, додека нашите младинци до 21 година славеа на домашен терен против незгодната Ерменија

Објавено пред

на

Македонската А репрезентација одигра 1:1 против Бугарија на првиот натпревар од групата 4 во Ц сегментот од Лига на нации.

Нашата селекција доминираше во текот на натпреварот, создаде неколку одлични прилики, но Бугарија од единствената шанса постигна гол за нерешен резултат во Разград.

Милан Ристовски го даде голот за Македонија, откако Бугарија по првото полувреме водеше со 1:0.

Првата прилика ја имаше Дарко Чурлинов во 6. минута. Шутираше, по асистенција од Елмас, но внимателен беше домашниот голман.

Во 13. минута, Бугарија поведе со 1:0. Кирил Десподов беше стрелец на голот. Лошо реагираше нашата одбрана не успевајќи да го пресечат додавањето на Неделев. Немоќен беше Димитриевски.

Во 21. минута по одлична акција на Елмас и Барди во шеснаесетникот на домашните, Барди од неколку метри шутираше силно, но со глава голманот Вуцов спречи погодок за Македонија.

Во 41. минута, Елмас шутираше крај голот по нафрлена топка од корнер. Нашата селекција и покрај теренската доминација и неколкуте обиди за гол, на полувреме замина со негатива.

Во второто полувреме, Милан Ристовски во 47. минута го имаше својот прв обид да го загрози голот на домаќините, но внимателен беше Вуцов.

Во 50. минута, Македонија израмнува на 1:1 со голот на Милан Ристовски. Нашите фудбалери бараа игра со рака и пенал, по шут на Елмас, но откако судијата не се огласи, топката заврши до Милан Ристовски кој погоди меѓу нозете на противничкиот голман за 1-1.

Македонија ја продолжи својата доминација. По еден час игра, Алиоски одлично шутираше од работ на шеснаесетникот, но Вуцов одбрани.

До крајот од натпреварот, падна ритамот на игра, не успеавме да создадеме права прилика за водечки гол, иако целосно ја контолиравме играта.

БУГАРИЈА: Вуцов, Дулгеров, Чорбаџиски, Попов, Костадинов, Минчев, Јорданов, Малинов, Краев, Јанков, Стефанов;

МАКЕДОНИЈА: 1. Столе Димитриевски, 3. Стефан Ашковски, 6. Висар Муслиу, 7. Елиф Елмас, 8. Езѓан Алиоски, 9. Александар Трајковски (46` Бојан Миовски), 10. Енис Барди, 11. Дарко Чурлинов (46` Давид Бабунски), 14. Дарко Велковски (88` Кире Ристевски), 19. Милан Ристовски (72` Дориан Бабунски), 20. Стефан Спировски (72` Бобан Николов); Селектор: Благоја Милевски;

Што се однесува до нашите младинци до 21 година тие славеа победа со 3:1 над незгодната селекција на Ерменија во рамките на предпоследното коло од групата Х во квалификациите за пласман на ЕП 2023 во Романија и Грузија.

Видовме одлично прво полувреме, со многу борба и отворена игра на двете страни. Ерменија прва поведе, рано уште во 9. минута. Ерик Симонијан одлично го искористи невниманието во нашата одбрана и успеа да погоди со глава за предност на својата селекција. Македонија го засили темпото, напаѓаше и создаваше шанси. Методи Максимов со извонреден гол сосема заслужено го израмни резултатот на 1:1 во 22. минута.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски не отстапија од офанзивниот пристап, пропуштивме неколку добри прилики до крајот на првото полувреме. Најдобрата можност ја имаше Лука Станковски, но неговиот удар заврши над голот на гостинскиот голман.

Во второто полувреме падна темпото на игра, противникот ја зацврсти одбраната, не дозволи многу простор за игра. Македонија беше таа што доминираше, имаше посед на топка, напаѓаше цело време, повеќе ја сакаше победата и сосема заслужено успеа да погоди во последните минути од средбата. Упорноста се исплатеше на крај, Марио Илиевски со гол во 85. минута од средбата успеа да ја доведе Македонија во предност од 2:1. Конечните 3:1 ги постави Сефер Емини од пенал во судиското продолжение.

Квалификациски циклус за пласман на ЕП 2023 во Романија и Грузија;

Репрезентации до 21 година;

Група Х;

Македонија – Грузија 3:1 (1:1)

(1:0 Ерик Симонијан 9′; 1:1 Методи Максимов 22” 2:1 Марио Илиевски 85′ 3:1 Сефер Емини 90′)

Македонија: Давид Денковски, Адриан Хајдари, Блертон Шеји, Марио Младеновски, Јован Манев, Арби Воша, Сефер Емини, Марко Ѓорѓиевски, Лука Станковски, Флорент Рамадани, Методи Максимов;

Резервни фудбалери: Марко Алчевски, Виктор Крстевски, Луан Абази, Марио Илиевски, Андреј Стојчевски, Димитар Тодоровски, Алекс Златков, Агон Елези, Дашмир Елези;

Селектор: Драги Канатларовски;

Ерменија: Арман Нерсесијан, Володија Самсонијан, Арсен Галстијан, Арман Газиријан, Нарек Агхашаријан, Микајел Мирзојан, Зирајр Шагхојан, Нарек Григоријан (к), Арам Камајанов, Ерик Симонијан, Нарек Алавердијан;

Резервни фудбалери: Лијова Карапетијан, Петрос Манукијан, Геворг Таракчијан, Норајр Никошијан, Карен Налбалдијан, Дарон Гери Искендериан, Ерјаник Габашуријан, Мисак Хакобијан, Армен Ховханишијан;

Селектор: Рафајел Назаријан;

Спорт

Најдобриот српски тенисер Ѓоковиќ утре на Вимблдон ќе се сретне со Тим ван Ритовен

Објавено пред

на

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и Холанѓанецот Тим ​​ван Ритовен утре ќе се сретнат во осминафиналето на Вимблдон, а нивниот меч е поставен како трет во низа на „Централниот терен“.

Тоа практично значи дека сигурно нема да започне пред 18:00 часот, бидејќи во 14:30 часот програмата ќе ја отворат Британката Хедер Вотсон и Германката Жил Нимаер.

Зад нив околу 16 часот на терен ќе бидат Италијанецот Јаник Синер и Шпанецот Карлос Алкараз.

Прочитај повеќе...

Спорт

Само Сејдини од ФФМ не ги заборави спортските новинари за 2-ри јули

Објавено пред

на

Денешниот ден, 2 јули е ден на спортските новинари, кај нас во Македонија, станува професија која е сè повеќе потценета, прекрасна е, но спортските новинари кај нас се во „изумирање“ …

Спортското новинарство е „жртва“ на политиката, кај нас во Македонија има над 30 специјализирани спортски канали, Аренаспорт, Спортклуб и Еуроспорт се емитуваат преку разни ТВ платформи, и ниту еден не е на македонски јазик …

Посебна приказна се националните ТВ куќи, МКРТВ се бори за место „под сонцето“, но ги губи битките со големите и специјализирани спортски канали во конкуренција обезбедување на ТВ права

МКРТВ треба да се потруди во „едукативниот“ дел од националниот спорт, и секако во критериумот на изборот на новинари, образованието за жал е се помалку важно во изборот кој е спортски новинар, има место во националниот сервис за новинари без факултетско образование, нема критериум во изборот кој смее и кој не смее да биде дел од националниот сервис, затоа ја плаќаме цената на „важноста“ на спортскиот новинар во општествениот живот, новинари без факултетско образование се дел од сервисот кој треба да биде пример и правец во новинарството, секако и спортското …

На претседателот на ФФМ му благодариме што еден од ретките кои се сети на спортските новинари, предводникот на „куќата на фудбалот“ е еден од ретките кои со посебно внимание се однесува кон „седмата сила“, ти БЛАГОДАРИМЕ, пишуваат нашите пријатели од Makfudbal.mk, еден од најдобрите спортски портали во земјава.

Прочитај повеќе...

Спорт

Заштитата од местење на натпревари е една од важните обврски во македонскиот фудбал. ФФМ преку Комисијата за безбедност и интегритет ќе се справува со проблемот

Објавено пред

на

Фудбалската Федерација на Македонија преку Комисијата за безбедност и интегритет целосно е насочена кон откривање и заштита на еден од најголемите проблеми во модерниот фудбал – местењето на натпревари. Ризик кој влијае негативно, а зазема се поголема сила во светот на фудбалската игра. Оттука, ФФМ преку Комисијата за безбедност и интегритет преку низа кампањи, семинари и предавања ги охрабрува луѓето кои се вклучени фудбалот да зборуваат против местење на натпревари и да ја подигнат свеста преку доверливите платформи за известување на ФФМ, УЕФА и ФИФА.

Во однос на ова прашање, нашата федерација презема конкретни чекори, односно учествува и организира едукативни предавања во координација со УЕФА и ФИФА за рано препознавање и спречување на местењето на фудбалски натпревари.

Целта е единствена, а тоа е да се заштити интегритетот на самата фудбалска игра.

Сите во фудбалот кои на било каков начин доаѓаат во ситуација поврзана со местењето на натпревари треба да се  спротивстават и да пријават каков било пристап со можност да се „намести” натпревар преку доверливи платформи за известување.

Во 2021/2022, Комисијата за безбедност и интегритете при ФФМ организираше десетина едукативни семинари, обуки и предавања за заштита од местење на натпревари. Беа опфатени сите национални репрезентации, како и судиите и контролори во МФЛ.

Целта на предавањата е да им се даде важна информација на фудбалерите, судиите и останатите учесници во фудбалската игра за начинот на кој функционира целиот систем и процес на местење на натпревари, големото негативно влијание врз фудбалот, како и откривањето и превенцијата од него.

– Активностите кои ги реализиравме во оваа насока, ни даваат за право да веруваме дека заедно и конструктивно можеме да ги решаваме предизвиците и дека нашите заеднички предлози и насоките кои ги добиваме од УЕФА и ФИФА во однос на ова прашање, фудбалерите, судиите, но и сите останати кои се поврзани со фудбалската игра, ќе ги пренесат во своите клубови, тела и организации. Верувам дека со спроведувањето на низата семинари помогнавме разменувајќи искуство и знаење и дека пронајдовме најдобри методи за заштита од местење на натпревари. Сето тоа заради нашиот фудбал, но првенствено заради нашето општество, изјави Роберт Марковиќ од одделот за безбедност и интегритет при ФФМ.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Хороскоп за четврток (7 јули)

ОВЕН Денес ви претстои мала нестабилност во вашата финансиска состојба. Бидете подготвени да се соочите рационално со оваа промена и...

Култура3 часа

Утре е „Иванден“, празникот за лекување болести и за добивање потомство, за многу години да е!

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат...

Македонија10 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет10 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг10 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево11 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин11 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин11 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили11 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника11 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

НАЈЧИТАНИ