Следете не

Свет

Омикрон го парализира светот: Се повеќе земји ги затвораат границите и воведуваат карантини

Објавено пред

на

Нов Зеланд во вторникот го одложи планираното отворање на меѓународната граница поради ширењето на омикрон низ светот, а неколку земји прибегнаа кон епидемиолошки мерки како одржување на физичка дистанца.

Многу земји се во состојба на готовност пред прославите на Божиќ и Нова Година, стравувајќи од повторен пораст на бројот на заразени, а покрај здравјето, разорно е и влијанието на пандемијата врз финансиските пазари и се стравува од глобално економско закрепнување.

Омикрон се шири особено брзо во Европа, САД и Азија.

Министерот за Ковид-19 на Нов Зеланд, Крис Хипкинс рече дека неговата земја го одложува отворањето на меѓународната граница до крајот на февруари поради опасноста од омикрон.

Во Индија, министерот во Њу Дели, Арвинд Кејривал ги повика граѓаните да користат маски и побара од федералната влада дозвола да администрира трета доза од вакцината. Пријавени се 200 случаи на омикрон сојот на коронавирусот SARS-CoV-2 во 15 индиски држави.

Министерството за здравство на Сингапур спроведува масовни тестови за да открие дали омикрон стои зад серија случаи на инфекција кои се случиле во една теретана.

Омикрон станува доминантна варијанта во САД од која невакциниран маж почина еден ден претходно во Тексас.

Сојот омикрон е одговорен за 73 отсто од новите инфекции во текот на викендот, соопшти американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Како што расте бројот на случаи, градоначалничката на Вашингтон, Муриел Боузер во понеделникот повторно ја воведе обврската за носење маски во затворени простории до крајот на јануари и обврската за вакцинирање на сите вработени во јавниот сектор, вклучително и засилената доза на вакцината.

Во Њујорк, бројот на случаи на ковид-19 се зголеми за 60 проценти, а инфекцијата се забрзува низ североисточниот дел на Соединетите држави. Њујорк три дена по ред бележи рекорден број на нови инфекции од почетокот на пандемијата.

Јужна Кореја, Холандија, Германија и Ирска повторно воведуваат целосно или делумно затворање и други заштитни мерки.

Израел сега ги стави Соединетите Држави на црната листа на земји од кои летовите се забранети, додека Кувајт бара задолжителна „засилена“ доза за сите странски патници доколку поминат повеќе од девет месеци од вакцинацијата.

Британскиот премиер Борис Џонсон во понеделникот рече дека ситуацијата е „многу тешка“ и дека владата ги разгледува сите опции, вклучително и ограничувањата на туризмот.

Во Австралија расте и бројот на омикрон инфекции, но мал е бројот на хоспитализирани. Премиерот Скот Морисон ги повика државните и териториските власти да не прибегнуваат кон нови мерки за затворање.

„Не се враќаме на затворање. Продолжуваме да живееме со вирусот, со здрав разум и одговорност“, рече Морисон.

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека варијантата омикрон е пријавена во 89 земји и дека бројот на случаи се удвојува за 1,5 до три дена во областите на пренос во заедницата.

Досега, повеќе од 274 милиони луѓе ширум светот се заразени со новиот коронавирус од почетокот на пандемијата, а повеќе од 5,65 милиони луѓе починале.

Поради омикрон, Светскиот економски форум исто така го одложи својот годишен собир во Давос, закажан за средината на јануари, до средината на 2022 година.

/n1info/

Свет

Нова тура „Starlink“, по успешното лансирање на „Falcon 9“ од Space X

Објавено пред

на

Американската компанија „Space X“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на веб-страницата на компанијата.

Лансирањето во петокот, од локацијата на американската вселенска база Ванденберг во Калифорнија, се случи во 14:40 часот по локално време, а во ниската орбита на Земјата беа лансирани 46 микросателити.

По фазата во која сателитите ќе се одвојат од „Фалкон 9“, леталото ќе се врати на земјата, а првата етапа од ракетата веќе е искористена во девет лансирања, пренесува Танјуг.

Мрежата Starlink е создадена за да обезбеди пристап до Интернет со распоредување на голем број сателити со тежина од 260 килограми.

„Space X“, компанијата на американскиот милијардер Илон Маск, проценува дека лансирањето на вкупно 11.000 сателити и нивното пуштање во употреба ќе чини 10 милијарди долари.

Од мај 2019 година, компанијата испрати повеќе од 2.500 сателити Starlink во орбитата, објави ТАС С.

/nova.rs

Прочитај повеќе...

Свет

НАСА планира да донесе примероци од карпи од Марс на Земјата

Објавено пред

на

НАСА ја модифицираше програмата за враќање на примероци од Марс, која има за цел да ги врати примероците од карпи издупчени и собрани од роверот Perseverance од кратерот на езерото. Наместо да го испрати Sample Fetch Rover на црвената планета како што беше првично планирано, програмата ќе ја користи самата Perseverance и ќе испрати два хеликоптери базирани на Ingenuity за резервна копија.

Зголемување на сигурноста дека ќе бидат обезбедени примероци

НАСА и ЕСА работеа заедно на Програмата за враќање примерок во изминатите неколку години. Оригиналниот план беше да се испрати Sampling Rover направен од ESA за да собира примероци и да ги однесе назад во ракетата, која подоцна ќе ги врати на Земјата. Но, зошто да го правиме тоа кога има други, попристапни опции? Планирано е Sample Return Lander да стигне до Марс до 2030 година, но НАСА е уверена дека Perseverance сè уште ќе биде оперативна дотогаш – на крајот на краиштата, роверот Curiosity сè уште е во функција речиси 11 години откако беше лансиран. Според нивниот ревидиран план, Perseverance ќе стигне до лендерот за да испорача 30 примероци од карпи кои ќе бидат натоварени во ракетата.

Меѓутоа, ако нешто тргне наопаку со Perseverance пред тоа, лендерот ќе се смести поблиску до роверот, а потоа резервните хеликоптери ќе прелетаат за да ги земат примероците. Додека хеликоптерите се моделирани по Ingenuity, тие ќе имаат мали тркала на дното. Ова ќе им овозможи да возат до примероците што се затворени во цевките и да ги подигнат од земјата каде што роверот ги испуштил.

Хеликоптерот Ingenuity го заврши својот прв пробен лет на Марс во април 2021 година. НАСА не очекуваше многу од хеликоптерот, кој само требаше да докаже дека е возможен лет до Марс. Исто така, требаше да лета само неколку пати за време на едномесечната технолошка демонстрација, но досега има завршено 29 успешни летови и е на пат. Успехот на Ingenuity и даде на НАСА уште една причина да ги врати скапоцените примероци што ги собираше Perseverance.

Earth Return Orbiter и Sample Return Lander ќе бидат лансирани во есен 2027 и лето 2028 година, соодветно. Нивното патување до и од црвената планета ќе трае со години, па се очекува примероците да стигнат до Земјата до 2033 година.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Свет

На крајот на јуни е забележан најкраткиот ден во историјата на Земјата

Објавено пред

на

Во последните децении, Земјата е поверојатно да забави, што дава малку подолги денови. Меѓутоа, во последните неколку години таа тенденција е обратна, а деновите се сè пократки и пократки.

Земјата го имаше најкраткиот ден во историјата ова лето. Зошто?

Поради нишањето на својата оска, што значи дека направил една ротација за дел од секунда за помалку од 24 часа. Така, на 29 јуни тој бил за 1,59 милисекунди пократок од сите други денови.

Деновите стануваат се пократки и пократки

Во последните децении, Земјата е поверојатно да забави, што дава малку подолги денови. Меѓутоа, во последните неколку години таа тенденција е обратна, а деновите стануваат се пократки и пократки, пренесува Индекс.
Ако Земјата продолжи да забрзува, тоа би можело да доведе до првото барање да се одземе секунда од атомскиот часовник. Не е невообичаено нашата планета да се ниша. Ротацијата што ја доживуваме како ноќ и ден не се случува секогаш точно по неговата оска, линијата помеѓу северниот и јужниот пол. Тоа е затоа што не е прецизна сфера.

Професорот Леонид Зотов верува дека Земјата ротира побрзо поради периодичното движење наречено осцилација на Чендлер.
Движењето првпат беше забележано во доцните 1880-ти, кога астрономот Сет Карло Чендлер забележал дека половите се осцилираат во период од 14 месеци. Оваа флуктуација почна да се забавува во раните 2000-ти, достигнувајќи историски најниски нивоа од 2017 година, за да исчезне помеѓу 2017 и 2020 година.

Извор: Telegraf

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Хороскоп за вторник (16 август)

ОВЕН Собирате се што сте направиле во претходниот период, резултатите ве прават горди. Сè што треба да направите е да...

Временска прогноза11 часа

Конечно стабилизација на времето со исклучок само на еден ден

Следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде утрешниот ден кога...

Македонија11 часа

Соборен рекорд, 47 пребрзо возеле во Кичево, додека на подрачјето на СВР Охрид вкупно 92 возачи надминале дозволена брзина

На 14.08.2022 година во периодот од 15:00 до 20:00 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни...

Спорт11 часа

Во судиската анализа на второто коло од првата македонска лига, констатирани низа неправилности

Судиската комисија ги разгледа спорните моменти од 2 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Шкупи-...

Македонија11 часа

Ова се новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од ноќеска

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за понеделник (15 август)

ОВЕН Постојат информации што ви се потребни и нема да ги добиете лесно, затоа имајте на ум дека ништо нема...

Македонија1 ден

„Се лета“ Тетово-Гостивар, дури 13 возачи движеле над 70 км/ч од дозволеното!

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (14 август) од 14 до 20 часот, спроведоа акциска контрола во која се изречени...

Спорт1 ден

Академија Пандев со „петарда“ на гости, Силекс ја изненади Шкендија, додека стружани победија во Штип

Академија Пандев го декласира Работнички на арената „Тодор Проески“ со 0-5. Домашната одбрана беше очајна, посебно во првиот дел, а...

Мобилни уреди1 ден

(ФОТО) Стигна првиот мобилен телефон со 200 мегапиксели камера, во Кина закажана деби презентацијата

Телефонот кој е украсен со споменатиот сензор е Motorola X30 Pro, а сензорот е Samsung ISOCELL HP1. Сензорот од 200...

Кичево1 ден

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00...

НАЈЧИТАНИ