Следете не

Свет

ОН: Човештвото влегува во спирала на самоуништување

Објавено пред

на

Човештвото страда од „нарушена перцепција на ризик“, што нè охрабрува да се вклучиме во активности и однесувања што предизвикуваат климатски промени и се поголем број катастрофи ширум светот, предупредија во вторникот ОН.

Во новиот извештај, Канцеларијата на ОН за намалување на ризиците од катастрофи (UNDRR) откри дека во последните две децении на глобално ниво има меѓу 350 и 500 катастрофи од средни и големи размери секоја година. Тоа е пет пати повеќе од просекот од претходните три децении, се вели во извештајот.

Со оглед на климатските промени, се очекува уште почесто да се случуваат катастрофални настани предизвикани од суша, екстремни температури и разорни поплави.

Извештајот проценува дека до 2030 година годишно ќе доживуваме 560 катастрофи ширум светот или во просек 1,5 катастрофи секој ден. УНДРР рече дека остриот пораст на глобалните катастрофи може да се припише на „нарушената перцепција на ризикот заснована на оптимизам, потценување и непобедливост“.

Ова, велат тие, доведе до политички, финансиски и развојни одлуки кои ја зголемија ранливоста и ги ставија луѓето во опасност.

Игнорирањето на огромните ризици со кои се соочуваме „го става човештвото во спирала на самоуништување“, предупреди во изјавата заменик-генералниот секретар на ОН, Амина Мохамед. „Класнувањето на алармот со кажување на вистината не само што е неопходно, туку и клучно“, додаде шефицата на УНДРР, Мами Мизутори. „Науката е јасна. Поевтино е да се преземе акција пред катастрофата да уништи, отколку да чекате да се случи уништувањето и да реагирате откако ќе се случи“, изјави таа за Фондацијата Томсон Ројтерс.

Меѓувладиниот панел на ОН за климатски промени оваа година предупреди дека ефектите од климатските промени, од горештини до суши и поплави, ќе станат почести и поинтензивни и ќе ја оштетат природата, луѓето и областите во кои живеат.

Чекај сега, плати подоцна

Игнорирањето на ризикот има висока цена. Катастрофите ширум светот чинат приближно 160 милијарди евра годишно во текот на изминатата деценија, се вели во извештајот. Но, најголемиот дел паѓа на земјите со пониски приходи, кои годишно губат во просек по еден процент од својот национален БДП поради катастрофи, во споредба со само 0,1 до 0,2 отсто во побогатите земји.

Најтешко погодени се азиско-пацифичките земји, кои губат 1,6 отсто од БДП годишно, се вели во извештајот пред глобалниот форум за катастрофи на индонезискиот остров Бали во мај.

На пример, на Филипините, милиони луѓе сè уште се опоравуваат од тајфунот Раи што ги опустоши во декември. Убија повеќе од 300 луѓе, раселени стотици илјади луѓе, а штетата беше проценета на приближно 500 милиони долари.

Како што расте бројот на катастрофи, така ќе растат и трошоците.

Во извештајот се проценува дека уште 37,6 милиони луѓе ќе живеат во екстремна сиромаштија до 2030 година поради влијанието на климатските промени и катастрофи.

Во меѓувреме, повеќето штети поврзани со катастрофи не се покриени од осигурителите. „Катастрофите може да се спречат, но само ако земјите инвестираат време и ресурси за да ги разберат и намалат нивните ризици“, се вели во соопштението на Мизутори.

Таа предупреди дека „со намерно игнорирање на ризикот и неуспех да го интегрира во одлучувањето, светот всушност го финансира сопственото уништување“.

/n1info.com/

Свет

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена откако хакерската група Ransom House упадна во системот на AMD поради лоши лозинки на нивните вработени (123456, навистина), полицискиот оддел на кинескиот град Шангај неодамна беше хакиран и во таа прилика беше украдена огромна количина на податоци. , пишува Блумберг.

Детали за нападот

Хакерска група која сè уште не е именувана (може да е поединец, но се сомневаме) пред неколку дена ја нападна базата на податоци на полицискиот оддел во градот Шангај. Засега нема јасни информации за тоа како хакерите успеале успешно да се пробијат во оваа база на податоци. Неофицијалните извештаи сугерираат дека нападот бил извршен со упад во компанија наречена Алијун, која е специјализирана за „cloud computing“ и на чии сервери наводно се наоѓала оваа база на податоци.

Што беше украдено?

Според моментално достапните информации, украдени се доверливите податоци на повеќе од една милијарда жители на Кина. Во моментов тоа се 23 терабајти податоци кои оваа хакерска група се обидува да ги продаде за 10 биткоин монети, што моментално изнесува околу 200.000 долари. Како пример за вистинитоста на нивното тврдење, првично беа приложени податоци за 250.000 граѓани, а сега се појавија дополнителни информации за уште 500.000 граѓани.

За какви податоци станува збор? Базата на податоци содржи сè: од лични податоци како адреса, место на раѓање, единствен матичен број до број на мобилен телефон. Интересно е што овој податок содржи и информации за кривично гонење поврзани со кинески државјани од 1995 година.

Цензура

И како инаку би реагирала кинеската влада на ваков проблем ако не со цензура? Имено, на кинеските социјални мрежи Weibo и WeChat се забранети и цензурирани цензурирани објави поврзани со оваа тема, како и сите оние со зборови кои укажуваат на упад во базата на податоци. Приказната сепак стигна до јавноста, а се уште нема информации за официјалниот одговор на кинеската влада на овој настан.

Извор: Benchmark

Прочитај повеќе...

Свет

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Објавено пред

на

Фото: Porta.mk

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е најновиот чекор во планот на НАСА повторно да слета астронаути на површината на Месечината.

Ракетната лабораторија (Rocket) го лансираше сателитот Капстон (Capstone) ​​пред шест дена од полуостровот Махиа во Нов Зеланд во една од своите мали ракети и ќе бидат потребни четири месеци за да стигне до Месечината.

Основачот на компанијата Питер Бек изјави дека не може со зборови да ја опише својата возбуда за проектот.

„Тоа беше проект за кој ни беа потребни две, две и пол години и е неверојатно, неверојатно тешко да се изведе“, рече тој.

Доколку остатокот од мисијата биде успешен, сателитот ќе испраќа важни информации за неколку месеци кога ќе оди во нова орбита околу Месечината, која се нарекува праволиниска орбита, во која досега не се движел ниту еден сателит.

На крајот, НАСА планира да постави вселенска станица наречена Gateway во орбитата, од која астронаутите ќе можат да слетаат на површината на Месечината како дел од програмата Артемис.

Прочитај повеќе...

Свет

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во Лондон.

Сотби ја проценува работата помеѓу 120.000 и 180.000 фунти (138.000 и 208.000 евра).

„Бистата ја купи нејзиниот сегашен сопственик во 2020 година, а едноставно беше опишана како биста на анонимно лице“, наведе аукциската куќа, додавајќи дека наодите на експертот утврдиле дека се работи за Наполеон на 28-годишна возраст.

Белата мермерна биста со црн мермерен столб е дело на Џузепе Франки, неокласичен скулптор.

„Идентитетот и на скулпторот и на моделот сега може да се потврди благодарение на истражувањето спроведено од Оливие Ил, професор по историска социологија и почесен директор на Институтот за политички студии во Гренобл и еден од експертите од тој период“, кажа Сотби.

Според научникот, Бонапарта ја нарачал бистата за време на вечерата со Френки во мај 1797 година во Милано, неколку дена по падот на Венецијанската Република.

Младиот генерал ќе ја види скулптурата во ноември 1797 година во Женева, град припоен од Франција во април 1798 година. Делото ќе остане таму 20 години.

Во август 1818 година, таа несакана биста на соборениот император, затворена на островот Света Елена, била купена по ниска цена од Британец кој ја префрлил скулптурата во Велика Британија.

Извор: 021

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп7 часа

Хороскоп за четврток (7 јули)

ОВЕН Денес ви претстои мала нестабилност во вашата финансиска состојба. Бидете подготвени да се соочите рационално со оваа промена и...

Култура9 часа

Утре е „Иванден“, празникот за лекување болести и за добивање потомство, за многу години да е!

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат...

Македонија16 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет16 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг16 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево17 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин17 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин17 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили17 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника17 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

НАЈЧИТАНИ