Следете не

Магазин

Опасноста од вештачката интелигенција во здравството

Објавено пред

на

Студијата објавена од академици на Универзитетот во Оксфорд покажа дека некои провајдери користат генеративни AI (Gen AI) chatbots како што е ChatGPT за да креираат планови за грижа за пациентите.

Студијата ги повикува старателите, заедно со другите кои работат во здравствениот сектор , да бидат претпазливи во користењето на алатките за вештачка интелигенција кои не се регулирани. Според истражувањето, ова може да доведе до тоа здравствените работници да дејствуваат врз основа на информации кои се погрешни, неточни или пристрасни – што резултира со штета.

Како што дигиталната трансформација се забрзува, здравствената индустрија продолжува да истражува широк спектар на случаи на употреба на вештачка интелигенција , што поттикнува повици за заштита.

Здравствениот пазар на вештачка интелигенција (АИ) се предвидува да порасне од 11 милијарди американски долари (2021) на повеќе од 187 милијарди американски долари до 2030 година, според Статиста. Ова зголемување во здравствениот сектор може да резултира со некои значајни промени во начинот на работа на здравствените работници, болниците, фармацевтските и биотехнолошките компании.

Наодите на Универзитетот во Оксфорд претставуваат потенцијален ризик за доверливоста на пациентите , според истражувачот од почетокот на кариерата во Институтот за етика во вештачката интелигенција во Оксфорд, д-р Керолин Грин, која ги анкетирала организациите вклучени во студијата.

„Ако ставите какви било лични податоци во генерирачки чет-бот со вештачка интелигенција, тие податоци се користат за обука на јазичен модел“, вели таа. „Тие лични податоци може да се генерираат и да се обелоденат на некој друг.

Вo сoгласност со овие безбедносни грижи, може да се тврди дека потпирањето само на вештачката интелигенција за воспоставување планови за пациенти може да доведе до супстандардна грижа, што резултира со етички дилеми за организацијата.

Заштитата на чувствителните податоци во здравствениот контекст е од витално значење и затоа студијата ги повикува здравствените работници да бидат претпазливи кога користат вештачка интелигенција.

Покрај ова истражување, Универзитетот во Оксфорд, исто така, го комплетира трифазен проект кој има за цел да ја намали пристрасноста во моделите за предвидување здравје со вештачка интелигенција, обучени за податоци за пациентите од реалниот свет .

Со оглед на тоа што вештачката интелигенција е обучена и тестирана со користење на постоечки податоци, ако нејзините множества податоци не се доволно широки, нејзината способност за учење често ги одразува постоечките предрасуди. Ова може да доведе до дискриминација врз основа на лични информации, вклучувајќи заштитени карактеристики како раса, пол и сексуалност и многу повеќе.

Иако постои неизбежна загриженост за употребата на вештачката интелигенција во одлучувањето за здравствената заштита , технологијата има голем потенцијал да помогне да се подобри грижата за пациентите .

Според упатствата на NHS (Националната здравствена служба) , вештачката интелигенција моментално се користи и за анализа на рендген и за скенер за поддршка на радиолози во брза проценка, овозможувајќи им да поминуваат повеќе време директно со пациентите.

Дополнително, може да понуди поддршка на пациентите во виртуелни одделенија со технологија за далечинско следење. NHS, исто така, наведува дека технологиите засновани на вештачка интелигенција исто така се користат за продолжено донесување одлуки околу здравствените и здравствените третмани – што значи дека професионалците ќе ја донесат конечната одлука за третман на пациентот, но ќе ги земат предвид резултатите од вештачката интелигенција .

Стјуарт Мунтон, шеф на групната испорака во AND Digital, вели: „Со персоналот на првата линија под притисок, случајот за усвојување вештачка интелигенција во здравствениот сектор е убедлив, но ова истражување е уште еден потсетник за ризиците поврзани со недокажаната технологија што е дозволено да направи препораки за пациентите .

„Вистина е дека на рамнотежа ВИ ќе им донесе огромни придобивки на здравствените работници на долг рок, но оваа побарувачка треба да се балансира со ублажување на грешките, сајбер ризикот и загриженоста за приватноста.

Во последниве месеци, некои големи технолошки компании ветија дека ќе го препознаат потенцијалот на вештачката интелигенција во здравствената индустрија . Особено, ServiceNow неодамна се залагаше за етички системи за вештачка интелигенција за да обезбеди подобрени резултати за пациентите и да достави информации до персоналот за да ја подобри грижата и да ги намали стапките на реадмисија на пациентите.

Извор: aimagazine.com

Магазин

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Објавено пред

на

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини

Apple наводно ги завршил нарачките за својата претстојна линија на телефони iPhone 16 за нов систем со капацитивни копчиња што треба целосно да ги замени физичките копчиња на новите модели. Иако минатата година ги слушнавме истите гласини во врска со серијата iPhone 15, тоа на крајот не се случи со овие телефони и планот беше откажан поради производствени предизвици во месеците пред лансирањето на телефонот, но оваа година планот треба да оди од идеја до реалност.

Извештајот за синџирот на снабдување од азискиот портал Economic News Daily вели дека Apple направил нарачки со Advanced Semiconductor Engineering, што сугерира дека капацитивните копчиња ќе пристигнат на iPhone 16 оваа година. Нарачката, наводно, вклучува комплет системски модул што ќе ги замени физичките копчиња од двете страни на iPhone 16 со капацитивни копчиња наместо тоа.

Ова исто така вклучува додавање на две дополнителни компоненти Taptic Engine на секоја страна од моделот iPhone 16 за да им „обезбеди на корисниците вибрации за повратни информации“ при притискање на капацитивните копчиња.

Претходно се шпекулираше дека на Apple му требаат најмалку два модули на ниво на системот за интегрирање на релевантните компоненти како што се капацитивните копчиња и Taptic Engine за да ги отстрани физичките копчиња како што се копчињата за јачина на звук и вклучување што се користеа на iPhone пред многу години.

Сепак, имајќи предвид дека минатата година ги прочитавме истите информации кои тогаш беа поврзани со линијата iPhone 15, што на крајот не се оствари, треба да им пристапиме на овогодинешните гласини со одредена претпазливост. Освен споменатиот извештај, засега нема други информации за отстранување на физичките копчиња на телефоните на Apple оваа година.

Прочитај повеќе...

Магазин

Meta се затвора во Турција

Објавено пред

на

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција.

Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29 април како одговор на привремената забрана наметната минатиот месец од турската управа за конкуренција поради начинот на кој Meta ги споделува податоците меѓу Threads и Instagram.

Турското тело за заштита на конкуренцијата рече дека истрагата покажала дека Meta ја злоупотребува својата доминантна позиција на пазарот со комбинирање на податоците на корисниците кои создаваат профили на Threads со податоците на сметката на Instagram, без да им дава избор на корисниците.

Турција го казни Meta со 18,6 милиони долари во 2022 година за комбинирање на податоци од Facebook, Instagram и WhatsApp. Во јануари оваа година, регулаторното тело посочи дека ќе ја казни Meta со дополнителни 160.000 долари секој ден за непочитување на претходната наредба.

Meta лансираше Threads минатото лето како замена за Twitter. Оттогаш, оваа мрежа собра 130 милиони корисници. Meta повторно ја искористи оваа предност. Отпрвин, корисниците не можеа да ја избришат својата сметка на Threads освен ако не ја избришат и нивната сметка на Instagram. Иако се среди по неколку месеци.

Турското регулаторно тело јасно укажа на неправилностите во работата на Meta. Се очекува и судски процес. А одговорот на Meta во овој случај е повлекување како форма на закана, што досега добро помина во другите земји.

Извор: techcrunch.com

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за вторник (23 април)

Објавено пред

на

ОВЕН
Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на ова, но не дозволувајте да ви одземе премногу време или да ве спречи целосно. Денес никој нема да може да ви ги уништи плановите, но само под услов да не им дозволувате на другите премногу да се мешаат во помали одлуки.

БИК
Речиси сè ќе оди добро за вас денес и како што планиравте. Сè ќе биде добро под услов да се концентрирате на работата и градење подобар однос со пријателите и колегите. Личноста што ја запознавте ќе остави силен впечаток врз вас. Немојте да мислите дека истата личност знае сè за што зборува, понекогаш самоистражувањето е најважно.

БЛИЗНАЦИ
Денот е идеален за работа на себе, но и реализација на старите цели. Ќе го постигнете посакуваниот напредок и некој ќе препознае сè што сте направиле досега. Кога станува збор за приватен живот, бидете внимателни ако забележите дека некој во семејството е нечесен. Во љубовта, можете да очекувате повеќе позитивни настани, да уживате во моментот и да се препуштите на страста.

РАК
Никој нема целосно да разбере што точно се обидувате да направите. Не дозволувајте тоа да ве извади од чекор, не заборавајте да ги преиспитате вашите мотиви и да ги земете предвид предлозите што доаѓаат од квалитетни луѓе. Ќе направите најдобро ако можете да се справите само со оние работи кои ви се познати. Ако го прифатите ризикот, ќе се соочите со дилема.

ЛАВ
Социјалните активности ќе ви помогнат да напредувате точно таму каде што ви е најпотребно. Дел од вас денес ќе запознаат нова личност која веднаш ќе понуди интересна можност. Ако таа можност вклучува преместување или големи промени во животниот стил, добро размислете, особено ако сте задоволни со моменталната состојба и фазата на животот.

ДЕВИЦА
Ако имате впечаток дека сè е неизвесно и нецелосно, во позадина лежи фактот дека не сте направиле нешто што требаше да направите. Секој пат кога ќе покажете несигурност, ќе забележите како околината го прави истото. Покажете им на другите дека имате контрола и дека можете да се справите со секоја нова ситуација. Работете на развој на нови вештини и методи.

ВАГА
Не се занесувајте со работи што ви се непознати или со сомнителни или тајни договори бидејќи резултатите ќе бидат многу сомнителни. Фокусирајте се на негувањето на оние врски што ви се најважни, но не со обид да ги задоволите сите други, туку со тоа што ќе се ставите себеси на прво место. Ставете го она што е важно за вас под контрола и прилагодете го на себе.

ШКОРПИЈА
Не ги откривајте своите намери барем засега на другите. Се чини како случајна средба со личност која може да придонесе за нешто на што работевте подолго време. Тогаш многумина ќе бидат склони да ги менуваат приватните планови и да подредат сè за да работат. Што и да одлучите, имајте на ум дека рамнотежата е секогаш клучот на успехот. Не се занесувајте.

СТРЕЛЕЦ
Многу ќе зависи од тоа колку сте себични или колку правите за другите. Она што ќе го дадете, ќе го добиете за возврат денес. Ќе бидете најдобро ако одлучите да го споделите знаењето што го имате со другите бидејќи тие ќе ви помогнат да добиете нова доза на инспирација. Пред да одлучите да ризикувате во љубовта, добро размислете со кого го правите тоа.

ЈАРЕЦ
Внимателно поставете ги вашите приоритети денес и не вклучувајте премногу луѓе во вашите планови. Можете да заработите пари и да завршите преговори само ако се фокусирате на една личност, никогаш на поголем круг на луѓе. За да го добиете она што го сакате во приватниот живот, ќе мора да преземете поинаков пристап што вклучува тајност, но и одлучност.

ВОДОЛИЈА
Многу од нив ќе бидат нејасни и несигурни, но тоа не значи дека не треба да сакате нешто повеќе и подобро. Донесете одлука што мислите дека ќе ве однесе напред, не чекајте другите да ги направат промените што сметате дека се неопходни. Вториот ќе започне само ако го направите тоа први. Бидете претпазливи кога ветувате.

РИБИ
Колку и да сакате, не користете емоционална уцена. Наместо тоа, бидете искрени и директни, поедноставете ги работите и размислете во мир за тоа што ви треба за да ги исполните своите планови. Клучот за успехот повторно ќе биде напорна работа, упорност и отворена комуникација. Најдете мерка во љубовта, не брзајте.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин5 часа

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин5 часа

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија1 ден

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили2 дена

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

Кичево2 дена

Кичевчани дел од најпознатата „ATM Chiptuning Performance“ тјунинг куќа, најдоброто решение за вашиот автомобил, сега достапно и кај нас!..

Веќе нешто повеќе од една година ултра популарниот „ATM Chiptuning Performance“, инаку светски позната тјунинг куќа која е синоним за...

НАЈЧИТАНИ