Следете не

Автомобили

Opel слави годишнина: 50 години Kadett C

Објавено пред

на

Идеален семеен автомобил, шармантен втор автомобил со практичен багажник или спортско купе – семејството Kadett C имаше многу лица од 1973 до 1979 година.

Серијата модели што беше популарна кај генерации клиенти пред Astra беше наречена Kadett. Еден познат Kadett штотуку го прослави својот 50-ти роденден: пред точно половина век, беше лансирана третата генерација на повоениот компактен бестселер на марката, Opel Kadett C – и тој беше поразновиден од речиси сите претходни модели. Идеален семеен автомобил, шармантен втор автомобил со практичен багажник или спортско купе – семејството Kadett C имаше многу лица од 1973 до 1979 година. Kadett C со погон на задните тркала се појави кон крајот на летото 1973 година со остро дизајнирано тело и нова предна оска со двојна коска. Карактеристичните карактеристики на дизајнот вклучуваат рамна решетка на ладилникот и хауба со браздата на брендот.

„Kadett не само што вози исклучително добро, туку е и цврсто изграден и завршен. Потребно е малку одржување, лесно се поправа и е економичен за работа“, напишаа тестерите за автомобили во списанието Auto motor und sport. Клиентите имаа широк избор и можеа да ја најдат вистинската верзија на Kadett за сечиј вкус. Третата генерација на овој модел првично беше достапна како седан со 2 или 4 врати во стандардни и луксузни верзии, како караван со 3 или 5 врати и како купе. Ќе следат уште многу верзии бидејќи Kadett C е дизајниран како глобален модел. Не само што беше произведен во Германија, туку исто така беше изграден како Опел Шевет во ОК. Покрај тоа, се произведуваше во Азија, Австралија и Северна и Јужна Америка, со малку изменета каросерија и технологија прилагодена на локалните услови.

Во Германија, погонот првично го обезбедуваа ефикасните 1,2-литарски мотори со 38 kW/52 HP и 44 kW/60 HP. На почетокот на 1975 година беше претставена економична бензинска единица од 1,0 литри со моќност од 30 kW/40 КС. Со спортскиот модел GT/E со 77 kW/105 КС претставен на Саемот за автомобили во Франкфурт во 1975 година, Opel ја продолжи традицијата на моделот Rallye Kadett.

Кога генерацијата C започна да се произведува во 1973 година, тој исто така беше првиот Kadett кој има трикратни безбедносни појаси на предните седишта, прикачени на столбот Б на врвот и на дното и на затегнувачот на ремените.

Тоа беше безбедносна карактеристика која спасува животи која, благодарение на едноставното ракување со една рака, го зголеми прифаќањето на безбедносните појаси кај многумина на кои не им се допаѓаат.

Сите копчиња и прекинувачи беа лесно достапни, дури и со врзан појас, а инструментите беа лесни за читање, што во тоа време не беше дадено. mНајголемата техничка иновација на Kadetta C беше предната суспензија со двојни жици и спирални пружини. Стабилизаторот беше стандарден за сите верзии. Растојанието помеѓу предните тркала беше 20 mm поголемо од неговиот претходник за дополнително да се подобри управувањето. mДополнително развиената задна оска е совршено порамнета, што придонесува за неутрално управување и високо ниво на активна безбедност. Карактеристиките како што се предните и задните зони за стуткање и патничкиот простор „безбедносна ќелија“ го намалија ризикот од повреда во случај на судар.

Затоа, не беше изненадувачки што Kadett C се користеше како основа за безбедносното тестирање на возилото OSV 40 од 1974 година. Стабилните надолжни и попречни греди, како и засилените врати и прагови, ги штитеа патниците во случај на судар или превртување. Возилото е дизајнирано да издржи директен судир со цврста бариера со 65 km/h, што е еквивалентно на удар со 40 mph – оттука и бројот 40 во името. Со овој прототип сличен на сериските модели, Opel покажа дека оптималната пасивна безбедност може да се постигне не само кај големите и тешки возила, туку и кај компактните, полесни автомобили.

Возилото OSV 40 тежело само 960 килограми. Искуството стекнато во текот на работата на развојот и тестирањето на возилото OSV 40 беше применето на различни последователни сериски модели. mnКога Kadett GT/E ја прослави својата премиера на салонот во Франкфурт во 1975 година, Opel докажа дека третата генерација на Kadett не само што е безбедна, туку и спортска. Неговиот 1,9-литарски мотор со Bosch L-Jetronic вбризгување гориво произведе 77 kW/105 КС. Со приближна тежина од само 900 килограми, можеше да достигне максимална брзина од 184 km/h. Мислењата за неговиот дизајн беа поделени, а тоа особено ги воодушеви љубителите на моторните трки: над линијата на појасот, GT/E беше обоен во светло жолта боја, а под него беше обоен во црно.

GT/E не беше само сонуван од младите; од 1976 година зад неговиот волан се познати искусни возачи на Opel, кои наскоро ќе ја напишат историјата на автомобилските трки. mВалтер Рерл и Рауно Алтонен постигнаа успех со моделот GT/E од 165 kW/225 КС на релито во Монте Карло и Португалија. Покрај тоа, Рерл и Јохен Бергер го освоија фантастичното четврто место на трката во Монте Карло, а Opel го зазеде второто место во генералниот пласман на брендовите. Во 1976 година, Opel го понуди Kadett за поинакво уживање во возењето. Во верзијата Kadett Aero, возачот и патниците можеа да дозволат ветерот да им ја разнесе косата и да „крстарат“ по патиштата.

Kadett Aero, произведен од Baur, производител на кочии од Штутгарт, беше кабриолет со заштитен лак, каросерија Targa и преклопен заден прозорец. nmТака, Aero комбинираше неколку автомобили во еден: кабриолет, автомобил за одмор и семејно возило, како и разноврсно возило за градски и приградски сообраќај.

Денес се смета за легендарна класика која привлекува внимание на бројни собири на олдтајмери.

Автомобили

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Објавено пред

на

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури.

Познато е дека некои работи и производи не ја поднесуваат добро зимата и можат да се оштетат, како и да предизвикаат оштетување на работите околу себе. Затоа автомобилските експерти од CarMoney открија работи кои никогаш не треба да ги оставате во вашиот автомобил во зима.

Лекови

Многу луѓе ги оставаат дневните лекови во автомобилот како потсетник да ги земат на нивното секојдневно патување, но оставањето лекови во автомобилот преку ноќ во текот на зимата може да ја намали нивната ефикасност.

Тврдите таблети и капсули треба да бидат најмалку оштетени, но течностите и инекциите може да доживеат промени со ниски температури. Секогаш чувајте ги вашите лекови на собна температура за да ја одржите нивната ефикасност.

Очила

Ако ги оставите очилата за читање или дури и очилата за сонце во автомобилот во зимските месеци, може да откриете дека тие лесно се кршат.

Екстремно ниските температури може да ги оштетат леќите со тоа што ќе предизвикаат нивно проширување и собирање, што ги прави рамките подложни на пукање. Ако веќе ги чувате очилата во автомобилот, ставете ги во куќиштето.

Музички Инструменти

Секогаш носете го вашиот музички инструмент внатре за да избегнете случајно оштетување на студ.

Виолините, гитарите и виолончело и другите дрвени инструменти се чувствителни на собирање и проширување на ниски температури, што ќе ги оштети или скрши спојките, што ќе ги направи неупотребливи.

Батерии

Ако сте во искушение да оставите батерии во вашиот автомобил „само во случај да ви треба“, размислете повторно.

Ќе откриете дека вашите батерии ќе се потрошат побрзо поради ниската температура што влијае на електрохемиските реакции во самите батерии, а алкалните батерии може дури и да пукнат и да истечат.

Лаптопи и телефони

Слично на причините зошто оставањето на батериите од автомобилот во зима е лоша идеја, лаптопите и другите електронски уреди ќе поминат исто толку лошо како што нивните внатрешни литиум-јонски батерии ќе бидат загрозени од студеното време.

Скапата електроника, исто така, треба да се отстрани од автомобилот преку ноќ поради безбедносни причини.

Флаширана вода

Течноста во шишиња може да замрзне и да пукне, предизвикувајќи голема штета. Отворено шише со вода (незапечатено) што е оставено во автомобилот во текот на зимата не е добра идеја за пиење.

Иако не е особено штетно, не знаете колку микробактериски честички има во водата која била изложена на различни температури.

Спрејови

Можеби е примамливо да се чува дезодоранс во преградата за ракавици, но аеросолите можат да станат опасни доколку се изложени на екстремен студ.

Ниската температура може да предизвика дестабилизирање на конзервите под притисок, што може да доведе до пукнатини или дури и експлозија на конзервата. Истото важи и за лак за коса, боја за прскање или WD-40.

Конзервирана храна

Ниските температури можат да му наштетат на одржувањето на свежата храна. Замрзнувањето може да предизвика ширење на конзервираната храна, што предизвикува пукање на конзервата.

Ако капакот не е скршен, конзервата со храна може да се одмрзне, но ако изгледа или мириса лошо, не ја јадете.

Газирани пијалоци

Вашата омилена лименка со сок никогаш не треба да ја оставате во автомобилот преку ноќ на температури под нулата бидејќи може да создаде прилично хаос кога конзервата ќе експлодира.

Замрзнатата сода ќе се прошири додека се замрзнува и ќе го притисне CO2 внатре, што ќе предизвика експлозија на конзервата.

Бои и лакови

Ако планирате ремоделирање, не заборавајте да ги отстраните лименките со боја од вашиот автомобил оваа зима. Студот може да влијае на состојките во бојата, а замрзнувањето, ширењето, одвојувањето и здружувањето може да ја направат целосно неупотреблива.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Неколку супер трикови за да спречите формирање мраз на стаклата на автомобилот

Објавено пред

на

Мразот на прозорците на автомобилите често е проблем за возачите во овој период од годината.

Одмрзнувањето на шофершајбната е честа причина зошто многу луѓе доцнат на работа наутро. Обидот да го изгребате мразот со стругалка и да бидете во искушение да отидете до крајност со истурање топла вода врз него може да биде фрустрирачки. Но, постои помалку екстремен, ако донекаде необичен, трик кој вклучува употреба на црвен кромид.

Излегувањето од дома во зимските месеци може да биде доволно предизвик без да мора да потрошите скапоцени минути за одмрзнување на вашиот автомобил. Поранешниот репортер на Mirror, Дени Скот, реши да провери дали еден од најевтините трикови функционира.

Една многу студена ноќ, Скот намачкал црвен кромид на прозорецот од автомобилот затоа што требало да спречи формирање на мраз.

„За овој мал научен експеримент, решив дека најдобриот пристап до шофершајбната е од совозачката страна во случај слоевите замрзнат кромид да ми го заматат погледот“, рече Скот.

Црвениот кромид спречи таложење мраз

„Како што се очекуваше, кромидот имаше свој карактеристичен мирис, но самиот метод беше супер брз и лесен, дури и во темница. Негативната страна на ова е тоа што кога сте стуткани во вашата топла куќа, морате да излезете на ладен воздух“, додаде таа.

Открила дека не е потребно многу време за премачкување на стаклата на автомобилот со црвен кромид и дека само отсекувањето на горниот дел треба да биде доволно за сите површини.

Следното утро отишла да провери дали трикот навистина функционира.

„Бев изненадена кога открив дека црвениот кромид спречува таложење мраз на прозорците на автомобилот, иако мразот во текот на ноќта беше минимален. Имаше јасна разлика помеѓу површините на шофершајбната што ги обложив и површините што не ги премачкав. Да беше мразот поголем, ова секако ќе ме спасеше од досадното стругање – откри таа.

Таа објасни дека „причината зошто овој трик функционира е затоа што шеќерот во кромидот создава бариера на стаклото, која ги разбива молекулите и го спречува формирањето на мраз“.

„Дефинитивно повторно ќе го користам овој трик, особено кога треба да брзам некаде наутро. Најдобро е тоа да го правите кога ќе ви остане кромид од готвењето. Интересно е што компирот ќе има ист ефект како кромидот, па секој што не може да го поднесе мирисот на кромид во автомобилот би можел наместо тоа да проба компир, истакна таа.

/N1Info

Прочитај повеќе...

Автомобили

(ВИДЕО) Маск го претстави долгоочекуваниот автомобил „Cybertruck“, неговата носивост на влечење ги надминува сите граници

Објавено пред

на

printscreen/official video

Во четвртокот, Илон Маск го претстави долгоочекуваниот „Cybertruck“, футуристички дизајниран пикап за кој наводно веќе добил милион резервации. Американскиот милијардер влегол во седиштето на компанијата во градот Остин во Тексас со најновото возило на неговата компанија Тесла и проучувал како тоа е „производ на иднината“.

– „Мислам дека ова е нашиот најдобар производ“, додаде Маск за долгоочекуваното и многу најавувано возило, кое конечно беше претставено со две години задоцнување. Инаку, пикапот е омиленото возило на Американците. Електричните верзии веќе постојат, а најголеми конкуренти на Tesla се Rivain, General Motors и Ford.

– „Cybertruck е вкрстување на моделот од филмот „Blade Runner“ и моделот Wet Nellie, водоземецот од филмот „The Spy Who Loved Me“, рече Маск на големиот спектакл на кој беше претставен целиот настап на Cybertruck. Основниот модел Cybertruck се продава за 60.000 долари. Најскапата верзија чини 99.990 долари. Може да достигне брзина од 210 километри на час, да вози 515 километри и да влече пет тони.

Маск предвидува дека во 2025 година годишно ќе се продаваат четвртина милион Cybertrucks. Резервацијата е наводно илјада, но на многу луѓе не им се допадна најновиот производ на Tesla. Коментарите по презентацијата често се сведуваа на критики за изгледот на возилото, кое отстапува од стандардните возила на патот. Но, се чини дека оваа робусност, аголни агли и необичен дизајн треба да бидат мамка за купувачите. Самиот Маск призна дека тоа е „радикален производ“ чија цел треба да биде да ги помести границите и да ги промени стандардите на она што вообичаено го гледаме на патиштата.

– „Конечно иднината личи на иднината“, истакна Маск кога го претстави возилото со каросерија без практично никакви „кривини“.

Британскиот весник Гардијан потсетува дека Cybertruck чинел дури 50 отсто повеќе отколку што Маск најавил во 2019 година. Исто така, се вели дека акциите на Tesla паднале за еден отсто во продолженото тргување, па се чини дека ентузијазмот на Маск не го делат инвеститорите.

/seebiz.eu

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија2 часа

(ФОТО+ВИДЕО) МВР на прес соопшти дека лицето за кое беше поднесена „црвена потерница“ е уапсено во Турција, наскоро ќе биде екстрадирано во Македонија

На вечерашнава прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајден и...

Хороскоп2 часа

Хороскоп за среда (6 декември)

ОВЕН Размислувате да воведете некои инавации во работата. Подготвени сте да се посветите на новите проекти. Можно е да не...

Македонија6 часа

МВР ги подбра возилата кои движат без атест на фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Автомобили13 часа

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури. Познато е дека...

Магазин13 часа

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики....

Магазин13 часа

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple,...

Гејминг13 часа

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (5 декември)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Спорт1 ден

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против Нордсјеланд

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на...

Временска прогноза1 ден

Студеното време зема интензитет, од четврток најава за нови снежни врнежи и на пониските места

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен...

НАЈЧИТАНИ