Следете не

Lifestyle

Откриен е светиот грал за производителите на кафе – заборавен вид отпорен на суша

Avatar

Објавено пред

на

Научниците веруваат дека „заборавениот“ вид кафе, кој расте во густите тропски шуми на Сиера Леоне, може да помогне да се зачува овој многу сакан пијалок од ефектите на климатските промени.

Тие мислат дека наскоро би можеле да пиеме редок вид на диво кафе наречено Coffea stehophylla, кое има супериорен вкус, како високо-квалитетно кафе Арабика, но расте во потопли услови и е поотпорно на повисоки температури.

Научниците велат дека, со оглед на глобалното зголемување на температурата, одгледувањето кафе ќе биде сè посложено. Истражувањата покажаа дека до 2050 година, половина од земјиштето на кое се одгледува висококвалитетно кафе може да биде неупотребливо заради климатските промени и уништувањето на шумите.

Coffea stenophylla – светиот грал за производителите на кафе

Да се ​​најде дива разновидност на кафе што има добар вкус и е отпорна на топлина и суша „е светиот грал за производителите на кафе“, рече др. Арон Дејвис, ботаничар и водач на тимот на британските кралски ботанички градини за истражување на кафе.

„Пробав различни видови диво кафе во мојот живот и повеќето од нив не се добри, немаат вкус на Арабика, така што нашите очекувања беа мали“, изјави тој за Би-Би-Си.

„Значи, кога дознавме до кој степен вкусот на овој вид кафе е добар и квалитетен, бевме воодушевени. Исто така, има и други предности, како што се отпорност на неповолна клима. Имено, расте во многу потопли услови од Арабика “, рече тој.

Кафеа стенофила е див вид кафе што расте во областа на Западна Африка и за кое неодамна се веруваше дека целосно исчезнал надвор од Брегот на Слоновата Коска.

Но, научниците повторно го открија во дивината на Сиера Леоне, каде што се одгледуваше пред повеќе од сто години. Ројтерс пишува дека се извезувал во Европа до почетокот на 20 век и дека неговите култури биле напуштени по откривањето на Робуста (Кафеа канефора).

Дејвис предупреди дека на Стенофили му се заканува целосно уништување поради обемното уништување на шумите во три земји каде што расте во дивината: Сиера Леоне, Гвинеја и Брегот на Слоновата Коска.

Тој исто така откри дека Стенофила не е видена во дивината на Сиера Леоне од 1954 година, ниту во која било област на Брегот на Слоновата Коска од 1980-тите. Неколку примероци се зачувани во колекциите за проучување на зрната кафе.

За разлика од црвените и спорадично жолти плодови на Арабика и Робуста, плодот на Стенофил е интензивно црн.

80 проценти од судиите не правеа разлика помеѓу Арабика и Stenophyllu

Проучувајќи го квалитетот на Стенофила, експертите најпрво печеле примероци кафе од Сиера Леоне и Брегот на Слоновата Коска, а потоа ги испробале. Како дел од слепото тестирање, повеќе од 80 проценти од судиите не успеаја да направат разлика помеѓу Арабика и Стенофил, пишуваат научниците во стручното списание Nature Plants.

Тие исто така зедоа примерок од растението за да соберат податоци за климатските промени и открија дека плодот на Стенофил може да издржи и до 6 степени Целзиусови повисоки температури од Арабика.

Оваа година, тие планираат да засадат семе од стенофила и на тој начин да утврдат до кој степен овој вид кафе може да влијае на иднината на висококвалитетната индустрија за кафе.

Повторното откривање на Стенофил, според др. Дејвис, би можел да ја гарантира иднината на индустријата за кафе, што е исклучително важно за економијата на неколку тропски земји, како и за егзистенцијата на повеќе од 100 милиони земјоделци. Иако во светот се познати 124 видови кафе, Арабика и Робуста сочинуваат 99 проценти од потрошувачката.

Дејвис се надева дека Стенофила повторно ќе се одгледува во Сиера Леоне во големи количини во догледно време.

„Не можеме да очекуваме дека ќе можеме да го нарачаме во кафулињата во следните неколку години, но верувам дека за пет до седум години може да се најде на пазарот како„ нише “кафе, со висок квалитет, а потоа треба да стане почеста во понудата. “, рече тој.

 

Lifestyle

Неколку работи што не би требало да правите додека сте гладни

Avatar

Објавено пред

на

Чувството на глад може да влијае на вашето расположение на повеќе начини, но и на вашето здравје. Гладот ​​може да ве направи нервозни, расположени, слаби, истоштени и можеби нема да сакате да правите активности. Се разбира, не можете секогаш да имате полн стомак.

Понекогаш се случува поради недостаток на време или некои други причини едноставно да прескокнете еден или повеќе оброци. Постојат многу работи што не треба да ги правите во такви ситуации, пишува Times Of India.

Донесете важни одлуки

Студиите покажуваат дека луѓето не донесуваат добри одлуки кога се гладни. Според истражувачите од Универзитетот во Утрехт, поради чувството на глад, можеби ќе размислите помалку и ќе донесете одлука за која подоцна најверојатно ќе се каете. Ова се случува затоа што грелинот, или хормонот на гладот, влијае на вашиот мозок и вашата способност да ги рационализирате работите и проблемите.

Одиш на шопинг

Ако треба да купите намирници, јадете нешто ако не сакате да купувате работи што не ви се потребни. Истражувањата сугерираат дека луѓето обично трошат повеќе на непотребни работи кога се гладни. Ако одите да купувате намирници, веројатно ќе завршите со купување многу јаглехидрати и слатки бидејќи во такви ситуации чувствувате желба за токму такви намирници.

Се расправате со вашиот партнер

Колку и да сте лути на вашиот партнер, не влегувајте во расправија бидејќи тоа може да ги влоши работите меѓу вас двајца. Наместо тоа, одвојте малку време, јадете нешто и размислете двапати пред да кажете нешто. Кога сме гладни, нашиот мозок не може да размислува јасно и поверојатно е да го кажеме она што не треба да го зборуваме.

Вежбате

Вежбањето на празен стомак може да ги ограничи вашите перформанси и може да се меша со вашата рутина за вежбање. Покрај тоа, поради ниското ниво на енергија постои висок ризик од повреда.

Јадете зачинета храна

Потрошувачката на зачинета храна на празен стомак може да ја иритира гастричната слузница. Важно е прво да консумирате храна богата со нутриционизам со благ вкус за да избегнете иритација. На пример, започнете го денот со консумирање овошје и ореви. Ако сте fanубител на зачинета храна, земете ја во вториот дел од денот. Исто така, избегнувајте консумирање алкохол на празен стомак затоа што може да се опиете побрзо.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Вселенско истражување: Ракетата Starship успешно слета по четири пробни лансирања

Avatar

Објавено пред

на

Чекор по чекор, SpaceX напредува во градењето на новата ракета Starship.

Најновиот прототип на ракетата под сериски број 15 (SN15) успешно го заврши тест-полетувањето до голема висина, а потоа успешно слета.

За време на претходните четири тестови, леталото наиде на проблеми поради маневарот за слетување, при што беше уништено.

Сепак, прототипот број 15 слета мирно и на контролиран начин во Центарот за истражување и развој на SpaceX во Тексас.

За време на слетувањето избувна мал пламен во основата на авионот, но набргу беше изгаснат.

Интересот за проектот Starship стана голем кога Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека планира да испрати астронаути на Месечината до крајот на оваа деценија користејќи ја оваа ракета.

Патувањето до Месечината ќе биде само една од мисиите во кои ќе се користи Starship.

Леталото се очекува да ја замени ракетата Фалкон што компанијата во моментов ја користи.

Овие две ракети се користат во стандардни мисии со или без екипаж извршени од НАСА, како и за лансирање сателити од страна на американските воени или приватни компании.

Илон Маск, сопственик и директор на SpaceX, верува дека Starship долг 50 метри може да се користи повеќе и подобро надвор од нашата планета.

Тој верува дека благодарение на оваа технологија ќе патува на Марс.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Само со „20 минутно возење“ велосипед секој ден, се подобрува целокупното здравје кај човекот

Avatar

Објавено пред

на

За некои, велосипедот е средство за рекреација, за некого превозно средство и не е редок случај тоа да е и двете работи. Многу е пишувано за придобивките од велосипедизмот, но вреди да се повторат за оваа активност, што меѓу другото, го радува вашиот паричник.

Тоа е активност што е најлесно да се вклопи во секојдневниот живот, затоа што велосипедот, покрај средство за рекреација, е и превозно средство што лесно ќе ве одведе од точката А до точката Б, истовремено избегнувајќи стоење во колони.

Покрај тоа, вашиот имунолошки систем, како и срцето, мозокот и мускулите ќе ви бидат благодарни за овој вид активност, бидејќи возењето велосипед има позитивно влијание на секоја од нив. На крајот на денот, вашето тело ќе ви биде благодарно, бидејќи благодарение на возењето велосипед, полесно ќе заспиете.

Калории

Возењето велосипед со околу 20 километри на час согорува 563 калории за 60 минути.

Во исто време, недоволната физичка активност го зголемува ризикот од смрт, поради што Светската здравствена организација препорачува возрасните на возраст од 18 до 64 години да имаат најмалку 150 минути умерена физичка активност неделно за да останат здрави.

И при постигнување на оваа цел, идеален партнер може да биде вашиот велосипед. Потребни се околу 20 минути возење на ден за да ја постигнете целта.

Вклопете го велосипедот во секојдневниот живот

Покрај тоа што помага да се држат голем број здравствени проблеми далеку од вас, возењето велосипед е забавна активност што можете лесно да ја вметнете во вашата дневна рутина. Нека велосипедот стане ваше превозно средство за да одите до продавница или да работите.

Возењето велосипед, со текот на времето, ќе има позитивен ефект врз вашата координација и ќе ја подобри циркулацијата, така што резултатот ќе биде побрзо закрепнување на вашето тело.

Покрај тоа, со текот на времето, ќе има зајакнување на мускулите на долниот дел од телото и подобра подвижност на одредени зглобови. Ова значи дека ова може да биде одлична вежба за луѓе кои имаат проблеми со зглобовите и артритис.

Вие нема да се откажете толку брзо

Иако е можно вие самите некогаш да започнете физичка активност и да се откажете многу брзо, возењето велосипед не е една од таквите активности.

Луѓето кои вклучуваат велосипедизам во нивниот секојдневен живот, честопати се посветени на повеќе активности отколку оние кои почнуваат да вежбаат во теретана. За разлика од другите форми на вежбање, повеќето луѓе кои возат велосипед остануваат верни на тоа цел живот.

Возењето велосипед не ги оптеретува колената како што се прави после некое време премногу трчање или пешачење, а од друга страна не бара многу опрема како што е случај со други активности.

Затоа, следниот пат кога ќе заглавите во преполн град, додека седите зад воланот, добро размислете како еден велосипед може да ви го олесни денот и да го подобри вашето здравје.

/српски вести-онлајн
ФОТО: Snapwire (Pexels)

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 2 часа

На денешен ден – 10 мај

1497 година – Италијанскиот навигатор Америго Веспучи тргна на своето прво патување кон Новиот свет. Плови до бреговите на Бразил...

ХороскопПред 4 часа

Хороскоп за денес (10 мај) понеделник

ОВЕН Препреките кои денес ви се појавуваат можат да бидат прилично тешки за вас. Бидете внимателни и смирени. Вашата самодоверба...

LifestyleПред 7 часа

Неколку работи што не би требало да правите додека сте гладни

Чувството на глад може да влијае на вашето расположение на повеќе начини, но и на вашето здравје. Гладот ​​може да...

МакедонијаПред 12 часа

Денес 135 нови случаи, починале 14 лица како последица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

СветПред 15 часа

Нема простор за паника, деловите од ракетата се срушија во океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 9 мај

1502 година – Шпанскиот навигатор Кристофоро Коломбо пловеше од шпанското пристаниште Кадиз на своето четврто и последно патување кон Новиот...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (9 мај) недела

Овен  Постојат неочекувани проблеми кои го нарушуваат вашиот секојдневен ритам, но со дополнителна упорност може да ги остварите своите професионални...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРНО денес во етер е официјалниот видео запис за песната „Одиме на Европско“ посветен на македонската фудбалска репрезентација

Денес и премиерно е поставен официјалниот видео запис и навивачката химна за македонската фудбалска репрезентација – „Одиме на Европско“ на...

МакедонијаПред 1 ден

Добри вести, денес 198 нови случаи и 12 починати од Ковид-19, ситуацијата се стабилизира?

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 76...

КултураПред 2 дена

(ГАЛЕРИЈА) Успешно се одржа Струшката еордија под засилени мерки за заштита од Коронавирусот

И оваа година, иако под засилени мерки за заштита од коронавирусот, Струшката еордија ги восхити побожните Стружани, кои оддавајќи им...

НАЈЧИТАНИ