Следете не

Lifestyle

Откриена најстарата карта на Европа во Франција?

Објавено пред

на

Откриен е во праисториската некропола во Финистер, каде што имал секундарна примена. Украсената камена плоча од бронзеното време (2150-1600 п.н.е.) била археолошки ископана во Франција во 1900 година. Тоа е заборавено повеќе од еден век. Откриен е во праисториската некропола во Финистер, каде што имал секундарна примена. Уште тогаш го разбуди интересот на истражувачите поради гравурите што биле врежани на него. Благодарение на модерната технологија која овозможи 3Д приказ на гравури, се претпоставува дека ова е најстарата идентификувана мапа.

Плочата Сен Белек од раното бронзено време за прв пат била откриена во 1900 година во некрополата во Финистер, Франција. Плочата формираше еден од ѕидовите на саркофагот во кој се наоѓаа телата на погребаните. Плакетата веројатно второстепено служела за таа цел, иако тоа не била нејзината примарна намена.

Камената плоча е мапа – најстариот картографски приказ на познатата територија во Европа. И тоа веројатно беше маркер на политичката моќ на кнежевството од раното бронзено време.

Оваа студија беше објавена во април оваа година во француското списание Bulletin de la Societe prehistorike francaise.

Една неодамнешна студија за гравури, која користеше фотограметрија за да создаде многу детална 3D слика на плоча, откри дека гравурите формираат мапа. Картата веројатно претставува област покрај реката Одета во западна Франција. Оваа област зафаќа површина од околу 30 km на 21 km. Плочата има линии по неа кои ја покажуваат реката.

Можеби ја користел картата или му припаѓала на принц или принц за да ја илустрира територијата со која владеел.

Плочата претставува мапа

Во моментот на откривањето, скршената плоча долга 3,9 метри била преместена во приватен музеј, а Францускиот музеј на национални антиквитети ја набавил во 1924 година. Потоа беше складиран во француски замок, каде што собираше прашина додека не беше повторно откриен во подрумот на истиот замок во 2014 година. Сепак, само неодамна истражувачите почнаа да сфаќаат дека постои интересна приказна зад оваа праисториска плоча.

Во 2017 година, група истражувачи почнаа да ги анализираат гравурите на чинија користејќи 3D анкети со висока резолуција и фотограметрија, процес на анализа на објект со правење детални фотографии. Откриле дека плочата ги има сите ознаки што би се очекувале од мапата, како што се мотиви поврзани со линии. Тие, исто така, открија дека линиите претставуваат речна мрежа, и се чини дека нејзините креатори тогаш намерно користеле, она што ние го нарекуваме, 3Д формата за да ја претстават долината.

„Ова е веројатно најстарата карта на идентификуваната територија“, изјави авторот на студијата Клемент Николас од Бурнемут за Би-Би-Си. Картата веројатно ја користел некој принц или крал од бронзеното време за да укаже на сопственост на одредена област и сугерира дека не треба да го потценуваме картографското знаење на минатите општества, истакна Николас.

Територијата претставена на камената плоча веројатно била во сопственост на силно хиерархиски политички ентитет кој цврсто ја контролирал областа во раното бронзено време.

Фактот дека подоцна бил погребан може да значи дека тоа бил крај на нивната моќ или можело да биде отфрлање на моќта што елитите ја имале врз општеството во тоа време, пишува „Сè за археологијата“.

/RTV/
Фото: Илустрација, Youtube screnshoot

Lifestyle

Се користи за нега и убавина, а многумина не знаат дека ОВА МАСЛО помага при губење на МАСНИ НАСЛАГИ!

Објавено пред

на

Додадете една лажичка од ова масло во кафето и погледнете ги резултатите …

Една од најчесто користените намирници за нега на коса, лице и тело е кокосовото масло. Сепак, многумина не знаат колку е важна неговата употреба во исхраната, со оглед на тоа дека многу поволно делува на мозокот и срцето.

Во одредени делови од светот, кокосот е една од главните намирници и овие народи се меѓу најздравите. Најдобар пример се луѓето од Токелау, кои живеат во јужниот дел на Пацификот. Тие внесуваат повеќе од 60% од калориите од кокосот. Овие луѓе се во одлична здравствена состојба и речиси и да нема луѓе кои имаат проблеми со срцето.

Според резултатите од студијата објавена во списанието Clinical Biochemistry, постои добра причина да се верува дека девственото кокосово масло ги намалува липидите и лошиот холестерол. Заслугата е на биолошки активните полифеноли од ова масло.

Научните студии потврдија дека кокосовото масло може да ја зголеми потрошувачката на енергија, што потенцијално води до губење на тежината за 5% во подолг временски период. Едно од неговите добри својства е тоа што го намалува апетитот. Нејзиното најсилно дејство можете да го почувствувате ако наутро ставите една кафена лажичка наутро, кое ќе добие убав вкус, а ќе можете да ослабете и да останете здрави.

Лауринската киселина од кокосовото масло исто така е докажано дека ги убива бактериите, вирусите и габите. Ова особено се однесува на бактериите Staphylococcus aureus и Candida albicans, вообичаен извор на габични инфекции кај луѓето.

/srbijadanas/

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Туристи во вселената

Објавено пред

на

Илон Маск, основач, директор и главен дизајнер на компанијата „Space X“, исто така ко-основач на „Tesla Motors“ и „PayPal“, смета дека постои можност да се патува во вселената како турист. По тој оглас неколку заинтересирани уплатија депозит за патување за да бидат првите луѓе-туристи во вселената. Сепак, таквото патување бара подготовка, како и многу физички тестови; треба да бидете здрави како астронаут.

За да може секој што е заинтересиран да патува во вселената, неопходно е да се надминат одредени пречки.

Технологијата сè уште не е толку напредна – неопходно е да се измислуваат евтини вселенски бродови – бидејќи нивното гориво сè уште бара вистинско богатство. Во моментов, депозитот е толку голем што само многу богати луѓе можат да си го дозволат.

Сè уште е во почетна фаза, а ако мислите дека кога ќе тргнат на пат ќе биде луксузен одмор, се лажете. Патувањето не е толку удобно, а самото патување е толку ризично што фокусот е на безбедноста на патниците, а не на удобноста.

Во секој случај, сето она што ќе го видат првите туристи сигурно би го оставило секој од нас без здив. Не е се во луксуз, туку и во авантура и доживување на убавините на универзумот.

Компаниите веќе ја разгледуваат и развиваат можноста за изградба на првиот хотел во вселената, што ќе следи кога ќе се реши проблемот со поевтин превоз. Руската компанија „Orbital Technology“ планира да изгради мал хотел со простор за седум гости и кој би орбитирал околу Земјата, а целта им е да изградат „Лунарна колонија“ за подолг престој со повеќе туристички капацитети.

Можно е некои од вас да патуваат во вселената, но во меѓувреме е повеќе од доволно да ги запознаете сите убавини на планетата на која живееме и да се обидете да ја оставите толку убава за генерациите што доаѓаат. Можеби ќе патуваат далеку во вселената на одмор, а можеби некој од вселената ќе дојде кај нас. Иднината е непредвидлива.

/RTS/

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Објаснета мистичната сина светлина од пред три години на небото

Објавено пред

на

Научниците велат дека конечно пронашле објаснување за мистичната сина светлина што дошла од длабоката вселена пред три години.

Астрономите беа воодушевени во 2018 година кога видоа светла, сина блесок што доаѓа од далечна спирална галаксија, оддалечена околу 200 милиони светлосни години, објави „Independent”.

Откривањето на настанот познат како AT2018 се случи во јуни 2018 година, а беше виден од опсерваторијата на Хаваи, која брзо испрати глобална порака до другите да погледнат низ нивните телескопи во одредена насока.

Научниците потоа видоа блесок кој е 100 пати посветлен од суперновата, најсветлата експлозија што човештвото некогаш ја видело.

Се чинеше дека е супернова, но беше многу посветла и побрза отколку во слични настани.

Научниците се мачеа да го објаснат феноменот, кој стана познат како брза сина оптичка транзиција (FBOT), но без да објаснат како се случило.

Понатамошните откритија го направија настанот само збунувачки.

Научниците утврдија дека се состои не само од блесоци на светлина, туку и од пулсирања и моќни рендгенски зраци, со стотици милиони пулсирања кои водат до самиот извор.

Пулсирањата се повторуваа редовно, на секои 4,4 милисекунди, во тек на 60 дена.

Научниците ги користеле овие пулсирања за да пресметаат дека рендгенските зраци мора да бидат широки не повеќе од 1.000 километри и да имаат маса помала од 800 сонца.

Ова покажува дека се работи за нешто компактно, како што е мала црна дупка или неутронска ѕвезда.

Се чини дека мистичната светлина се случила во времето кога ѕвездата умирала, додека се уривала, а потоа се родила црна дупка „бебе“ или стара неутронска.

Почна да ја „јаде“ материјата околу себе, голтајќи ја ѕвездата, ослободувајќи силни бранови на енергија.

Ова е заклучокот претставен во списанието Nature Astronomers.

„Веројатно откривме раѓање на цврст објект во супернова. Ова се случува во нормални супернови, но досега не сме го виделе бидејќи тоа е многу хаотичен процес. изјави главниот автор на статијата, Дирај Пашам, истражувач на Технолошкиот институт во Масачусетс во Кембриџ.

/rtv/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Социјални мрежи2 минути

Што се случува во „Twitter“ – отпуштени двајца клучни луѓе за безбедноста на социјалната мрежа

Твитер остана без двајца главни луѓе, кои се задолжени за безбедноста на популарната социјална мрежа. Имено компанијата го отпушти Петер...

Македонија2 часа

Денес 2,071 нов случај на Ковид-19 од 6,010 тестови..

Во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на КОВИД-19: • Скопје – 1.047...

Македонија4 часа

МЗ со предлог за намалување на ковид изолацијата од 10 на 7 дена

На состанокот на Комисијата, денеска, не стана збор за укинување на сертификатите и за носењето заштитни маски од учениците со...

Скопје6 часа

Пријавен грабеж во скопскиот црковен храм „Константин и Елена“

На 20.01.2022 во 09.40 часот било пријавено дека во временскиот период од 14.01. до 18.01.2022 на ул.„Македонија“ во црквата „Константин...

Македонија7 часа

Најнови информации за патниот сообраќај, поради снег забрана за ТТВ и за Струга – г.п Ќафасан

На патниот правец Тетово – Попова Шапка поради врнежи од снег задолжителна е употреба на зимска опрема за сите видови...

На денешен ден16 часа

На денешен ден: 21 јануари

793 – Францускиот крал Луј XVI е погубен на гилотина. Тој беше соборен од Револуционерната конвенција во септември 1792 година,...

Македонија16 часа

Поради врнежи од снег воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патот R1202 Дебар – Маврово.

Од 4:50 поради обилни врнежи од снег се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патот R1202 Дебар...

Македонија16 часа

Внимание во сообраќајот поради ниските температури застапена е голомразица по патиштата

За денес се најавени пообилни врнежи ќе има во западните подрачја и насекаде ќе се формира снежна покривка, а на...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за (21 јануари) – петок

ОВЕН Ова ќе биде релаксиран работен ден во однос на претходните. И понатаму трошите многу енергија на најразлични договори и...

Свет1 ден

(ВИДЕО) Кичевчанецот Марко Маркоски на свои 11 години беше најсреќниот кој го пронајде Крстот во Рандолф, Њу Џерси

Чесниот крст во Рандолф – Њу Џерси го фати 11-годишниот Марко Маркоски од Кичево којшто е најмладото детенце од сите...

НАЈЧИТАНИ