Следете не

Свет

Ова е список на најсмртоносните земјотреси што некогаш биле регистрирани

Објавено пред

на

Силен земјотрес го погоди Мароко доцна во петокот, а според прелиминарните податоци на Министерството за внатрешни работи, најмалку 296 лица загинаа, а 153 се повредени.

Земјотресите се мерат со помош на сеизмографи кои ги следат сеизмичките бранови кои патуваат низ Земјата по земјотрес. Си-Ен-Ен наведува некои од најсмртоносните земјотреси досега.

Најсмртоносните земјотреси

4 јуни 2000 година – Земјотрес со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди јужна Суматра, Индонезија, при што загинаа околу 100 луѓе.

13 јануари 2001 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер го погоди Сан Мигел, Ел Салвадор, при што загинаа 852 луѓе.

26 јануари 2001 – Околу 20.000 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер, со центар во Гуџарат, Индија.

13 февруари 2001 година – Уште еден земјотрес го погоди Ел Салвадор, со јачина од 6,6 степени. Се проценува дека во тоа време загинале 315 луѓе.

23 јуни 2001 година – Околу 138 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 8,4 степени во Перу.

3 март 2002 година – Во регионот Хинду Куш во Авганистан, околу 166 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер.

25 март 2002 – Уште еден земјотрес во регионот Хиндукуш во Авганистан, овој пат со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, уби 1.000 луѓе.

22 јуни 2002 година – Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала го погоди западен Иран, при што загинаа 261 лице.

24 февруари 2003 година – Во јужниот дел на Ксијанџијанг, Кина, земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала остави 263 мртви.

1 мај 2003 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди источна Турција, при што загинаа околу 177 луѓе.

21 мај 2003 – Околу 2.266 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 6,8 степени во северен Алжир.

26 декември 2003 година – Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди градот Бам во југоисточен Иран. Во земјотресот загинаа околу 31.000 луѓе.

24 февруари 2004 година – Приближно 630 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 6,4 степени во Мароко.

26 декември 2004 година – Земјотрес со јачина од 9,1 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот брег на Северна Суматра, Индонезија. Во земјотресот и цунамито што резултираше загинаа 227.898 луѓе во Индија, Шри Ланка, Индонезија, Тајланд, Малезија, Сомалија, Кенија, Танзанија и Бангладеш.

22 февруари 2005 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди централен Иран, при што загинаа најмалку 612 луѓе.

28 март 2005 – Земјотрес со јачина од 8,6 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Индонезија, на истиот расед што го предизвика земјотресот на 26 декември кој предизвика смртоносно цунами. Загинаа најмалку 1.300 луѓе.

8 октомври 2005 година – Земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Пакистан. Убиени се најмалку 86.000 луѓе.

26 мај 2006 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Јава, Индонезија, при што загинаа најмалку 5.749 луѓе.

17 јули 2006 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јава, Индонезија, при што загинаа околу 730 луѓе.

15 август 2007 година – Земјотрес со јачина од 8 степени го погоди Перу, при што загинаа 514 луѓе.

12 мај 2008 година – Земјотрес со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Кина, при што загинаа повеќе од 87.000 луѓе.

28 октомври 2008 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Пакистан, при што загинаа 166 луѓе.

6 април 2009 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Италија, при што загинаа 295 луѓе.

29 септември 2009 година – Во земјотресот со јачина од 8 степени по Рихтер на островите Самоа загинаа 192 луѓе.

30 септември 2009 година – Земјотрес со јачина од 7,6 степени ја погоди Суматра, Индонезија, оставајќи повеќе од 1.000 мртви.

12 јануари 2010 година – Земјотрес со јачина од 7 степени го погоди Хаити. Некои проценки покажуваат дека загинале околу 230.000 луѓе, но други наведуваат дека имало околу 316.000 жртви.

27 февруари 2010 година – Земјотрес со јачина од 8,8 степени според Рихтеровата скала го погоди централниот дел на Чиле, при што загинаа 547 луѓе.

13 април 2010 година – Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди кинеската провинција Кингхаи. Наводно, загинале 2.968 луѓе.

25 октомври 2010 година – Најмалку 503 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,7 степени во близина на Индонезија и цунами што следеше.

21 февруари 2011 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди Крајстчерч, Нов Зеланд. Се проценува дека загинале 181 лице.

11 март 2011 – Земјотрес со јачина од 9,1 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот брег на Хоншу, Јапонија, предизвикувајќи огромно цунами. Вкупниот број на потврдени смртни случаи и исчезнати е над 22.000.

18 септември 2011 година – Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала го погоди Сиким, Индија, при што загинаа 111 луѓе.

23 октомври 2011 – Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди источна Турција.

6 февруари 2012 година – Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Негрос на Филипините, при што загинаа најмалку 113 луѓе.

11 август 2012 година – Два земјотреси го погодија северен Иран, едниот со јачина од 6,4, а другиот со јачина од 6,3 степени. Најмалку 306 луѓе ги загубија животите.

7 ноември 2012 – Во земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала кај брегот на Гватемала загинаа 139 луѓе.

20 април 2013 година – Земјотрес ја погоди југозападната кинеска провинција Сечуан, при што загинаа најмалку 192 лица. Некои проценки покажуваат дека земјотресот е со јачина од 6,6 степени, но кинескиот мрежен центар за земјотреси го проценува на 7,0 степени.

24 септември 2013 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени ја погоди пакистанската провинција Балочисти. Наводно загинале повеќе од 300 луѓе.

3 август 2014 година – Земјотрес ја погоди кинеската провинција Јунан, при што загинаа најмалку 615 лица, а беа повредени повеќе од 2.400. Центарот за земјотреси во Кина го проценува на 6,5 степени според Рихтеровата скала.

25 април 2015 – Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди Непал. Според Непалскиот Национален оперативен центар за вонредни состојби, бројот на загинати е над 8.000, а 366 се водат како исчезнати. Неколку недели подоцна, на 12 мај, земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди веќе потресената земја Непал, при што загинаа најмалку 125 луѓе во Непал, Индија и Тибет.

26 октомври 2015 – Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јужна Азија, при што загинаа најмалку 364 луѓе, а беа повредени повеќе од 2.000 други. Епицентарот е во североисточен Авганистан, но најголем дел од смртните случаи – најмалку 248 – се пријавени во Пакистан.

16 април 2016 година – Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Еквадор, при што загинаа 663 луѓе.

24 август 2016 година – Земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди централна Италија, при што загинаа најмалку 290 луѓе.

19 септември 2017 година – Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтер го погоди Мексико Сити и околните држави, при што загинаа најмалку 369 луѓе.

12 ноември 2017 година – Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди граничната област меѓу Ирак и Иран. Повеќе од 600 луѓе загинаа.

28 септември 2018 година – Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Сулавеси. Повеќе од 2.100 луѓе загинаа, а 1.300 се водат како исчезнати во земјотресот и цунамито.

14 август 2021 година – Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди југозападниот дел на Хаити. Два дена подоцна, тропската бура Грејс донесе силни ветрови и силен дожд во истиот регион, што ги отежна напорите за помош. Приближно 2.248 луѓе загинаа, а 12.763 беа повредени.

22 јуни 2022 година – Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала го погоди источен Авганистан. Повеќе од 1.000 луѓе загинаа, а најмалку 1.500 беа повредени.

21 ноември 2022 година – Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Цианџур во Западна Јава, Индонезија, при што загинаа повеќе од 334 луѓе.

6 февруари 2023 година – Земјотрес со јачина од 7,8 степени ги погоди Турција и Сирија. Повеќе од 50.000 луѓе беа убиени, а десетици илјади луѓе беа повредени.

/n1info

Свет

(ФОТО) Марио Балотели со неговото Audi Q8 доживеал тешка сообраќајна несреќа, првична причина е преголемата брзина

Објавено пред

на

Twitter

Од Бреша стигна вест за сообраќајната несреќа на Марио Балотели од која излегол неповреден, а најлошото можело да се случи, судејќи по тоа колку лошо му било згмечено Audi Q8. Несреќата се случила вчера вечер околу 20 часот и 30 минути, а според првичните информации причина е преголемата брзина. Балотели изгубил контрола над автомобилот и удрил во бетонска ограда.

Како што пренесуваат италијанските медиуми, Балотели излегол од возилото прилично изгубен и легнал на тротоарот. Кај него дошле случајни минувачи, а набрзо на местото на несреќата пристигнала брзата помош и полицијата. Полицијата потврди дека поранешната ѕвезда одбила да направи алкотест.

 

Прочитај повеќе...

Свет

Денеска е Меѓународен ден на детето: Човештвото им го должи на децата најдоброто што го има!

Објавено пред

на

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Декларацијата за правата на детето на 20 ноември 1959 година и Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

Овој ден се одбележува како Меѓународен ден на детето, со цел да се сензибилизира јавноста за потребата да се заштитат децата од злоупотреба, насилство и различни форми на дискриминација.

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Декларацијата за правата на детето на 20 ноември 1959 година и Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

ПРЕВЕНЦИЈА НА ЗЛОУПОТРЕБА

Меѓународниот ден за спречување на злоупотреба и запоставување на децата вчера беше одбележан со цел да се зголеми свеста за штетноста на секој облик на насилство врз децата, да се поттикне државата да преземе поактивна улога во заштитата на децата и да ја зајакне превенцијата како приоритетна задача. во заштитата на децата од различни форми на насилство, злоупотреба и запоставување.

Меѓународниот ден за спречување на злоупотреба и занемарување на децата е создаден на иницијатива на Фондацијата на Светскиот самит на жените во 2000 година со цел да се создаде култура на превенција во светот преку охрабрување на владите и социјалните организации да станат поактивно вклучени во детството. заштита.

Со цел да се привлече вниманието на овој тежок проблем, партнерите на Светскиот ден организираат активности за зголемување на свеста и едукацијата за злоупотребата на децата и насилството врз децата, поттикнување на почитувањето на правата на децата и спречувањето на злоупотребата на децата да биде врвен приоритет.

Злоупотребата на децата е многу сериозен проблем кој предизвикува бројни сериозни последици по нивниот развој. Изложеноста на детето на физичка, емоционална или сексуална злоупотреба е трауматично искуство кое остава длабоки лузни. Сите земји кои се грижат за благосостојбата на своите граѓани, особено на децата, го препознаа развојот на превенцијата од злоупотреба како една од нивните приоритетни задачи.

КОНВЕНЦИЈА НА ОН ЗА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО

Конвенцијата на ОН за правата на детето е универзален меѓународен документ посветен на децата, израз на потребата да се обезбеди на децата посебна заштита и грижа, бидејќи постоечкиот систем на заштита на правата и слободите на граѓаните на меѓународно ниво не беше доволна гаранција за заштита на правата и интересите на децата.

Правата на детето, дефинирани со Конвенцијата, се само потреби на секое дете кои се различни во различни периоди од неговото растење. Затоа е важно овие потреби на детето да се препознаат во секој период од неговото растење и на секое место, за да можат да бидат обезбедени и обезбедени во семејството, училиштето и локалната заедница. Правата што ги имаат децата не значат дека децата можат да прават што сакаат, дека се презаштитени, дека ги запоставиле своите обврски учејќи за правата.

Децата имаат свои обврски и одговорности во согласност со нивната возраст и нивната способност да преземаат обврски и одговорности, а од возрасните зависи дали децата ги знаат своите обврски и дали ќе преземат одговорност за своите постапки и одлуки, а правата на децата се обврски и одговорност на возрасни.

Должност на возрасните е да му обезбедат на детето таква заштита и грижа што е потребна за неговата благосостојба, имајќи предвид: секое право од Конвенцијата е основно и подеднакво важно, дека правата не можат да се рангираат според нивната важност. дека правата им припаѓаат на децата само затоа што се деца и дека правата на децата не можат да се одземат затоа што не ги заработиле.

/6yka

Прочитај повеќе...

Свет

Рекордни температури во октомври: 2023 година најтоплата година досега

Објавено пред

на

Минатиот месец беше најтоплиот октомври досега забележан на глобално ниво, објави во средата Европскиот климатски монитор, додека месеците на екстремни горештини веројатно ќе ја направат 2023 година најтоплата година досега.

Со температурите невообичаено високи над претходните просеци, научниците велат дека притисокот врз светските лидери да го ограничат загадувањето со стакленички гасови што го затоплуваат планетите никогаш не бил поитен додека се подготвуваат да се сретнат во Дубаи за климатската конференција UNCOP28 овој месец.

Суша погоди делови од Соединетите Американски Држави и Мексико во текот на октомври, додека огромни делови од планетата беа повлажни од нормалните услови кои често се поврзуваат со бури и циклони, соопшти службата за климатски промени Коперник на ЕУ (C3S).

Температурите на површината на морето беа највисоки досега забележани овој месец, феномен предизвикан од глобалното затоплување за кој научниците велат дека игра клучна улога во правењето на бурите пожестоки и поуништувачки.

– Во октомври 2023 година беа забележани исклучителни температурни аномалии, по четири месеци бришење на глобалните температурни рекорди – изјави Саманта Бурџис, заменик директор на C3S.

– Речиси со сигурност можеме да кажеме дека 2023 година ќе биде најтоплата година во историјата, и дека моментално е 1,43 степени Целзиусови над просекот од прединдустрискиот период. Чувството на итност за амбициозни климатски акции кои ќе одат на COP28 никогаш не било поголемо – рече таа.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија3 часа

(ФОТО+ВИДЕО) МВР на прес соопшти дека лицето за кое беше поднесена „црвена потерница“ е уапсено во Турција, наскоро ќе биде екстрадирано во Македонија

На вечерашнава прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајден и...

Хороскоп4 часа

Хороскоп за среда (6 декември)

ОВЕН Размислувате да воведете некои инавации во работата. Подготвени сте да се посветите на новите проекти. Можно е да не...

Македонија7 часа

МВР ги подбра возилата кои движат без атест на фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Автомобили15 часа

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури. Познато е дека...

Магазин15 часа

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики....

Магазин15 часа

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple,...

Гејминг15 часа

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (5 декември)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Спорт1 ден

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против Нордсјеланд

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на...

Временска прогноза1 ден

Студеното време зема интензитет, од четврток најава за нови снежни врнежи и на пониските места

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен...

НАЈЧИТАНИ