Следете не

Здравје и убавина

Овие намирници се за подобра функционалност на мозокот

Објавено пред

на

Фактот дека не можете да се сетите каде сте ги оставиле работите или како се нарекува личност што ја познавате, може да изгледа како нешто што не е толку опасно, но ваквите пропусти на меморијата можат да се зголемат со текот на времето.
– Мозокот постојано претрпува невропластичност, што значи дека расте и се менува во текот на нашиот живот. Еден начин да се поддржи овој процес и да се подобри функцијата на меморијата е преку одредена храна – вели неврологот и истражувач на невродегенеративните болести д-р Кристен Вилемир и предлага хранливи материи кои можат да ја подобрат функцијата на мозокот и меморијата.

Омега-3 масни киселини

– Омега-3 масните киселини се форма на полинезаситени масти, добри масти кои помагаат во обликувањето на когнитивните способности. Тие се богати со еикозапентаеноична киселина (ЕПА) и докозахексаенонска киселина (ДХА), кои ја поддржуваат когнитивната функција, ја одржуваат флуидноста на клеточната мембрана и ја зголемуваат синаптичката пластичност – објаснува научникот за „Mind Body Green“.

Соодветниот внес на ДХА игра важна улога во процесот на учење и меморија во текот на животот.

– Колку е поголема течноста клеточната мембрана, толку поефикасно се изведува, придонесувајќи за здраво расположение и меморија. Исто така е клучно за преживување, раст и обновување на клетките – објаснува таа.

Со стареењето, концентрацијата на есенцијални масни киселини во ткивото се намалува. Бидејќи бројни студии покажуваат дека зголеменото ниво на ДХА во мозокот го намалува падот на когнитивните способности поврзани со стареењето и ризикот од Алцхајмерова болест, може да се заклучи дека оптималниот внес на омега-3 масни киселини е неопходен за зачувување на когнитивните функции и меморијата и може да ги одложи невродегенеративните болести.

Конзумирање на масна риба како треска, лосос, скуша и сардини ќе ви овозможи да консумирате протеини и омега-3 масни киселини. За оние кои се на диета на растенија или вегани, научникот препорачува алги, ореви, бадеми, чиа семе и ленено семе.

Полифенолите се диетални антиоксиданти растителни со антиинфламаторни придобивки, а бобинките се полни со нив.

– Боровинките се одлични за заштита од хронични заболувања и здравјето на мозокот – тврди Кристен.

Научните истражувања покажуваат дека поради нивната специфична биолошка активност тие го штитат срцето, крвните садови и имунитетот. Тие исто така се сметаат за молекули со потенцијален позитивен ефект врз спречување на хронични воспалителни болести, рак и процесот на стареење.

Едно 20-годишно истражување на Медицинскиот факултет Харвард открива дека возрасните кои јаделе боровинки и јагоди имале најмала стапка на когнитивен пад.

– Може да го одложите когнитивниот пад дури две и пол години – вели научникот.

Американското здружение за срце објави студија што беше спроведена врз повеќе од 93.000 жени на возраст од 25 до 42 години. За време на 18-годишното следење, тие откриле дека оние кои јадат боровинки и јагоди три пати неделно, имаат помали шанси да доживеат срцев удар.

Во моментов нема лек за Алцхајмерова болест или други форми на деменција, но наместо да се плашите од неочекувани исходи, преземете контрола каде што можете.

Додавањето вкусна и хранлива храна во вашата исхрана, како што се боровинки и ореви, е еден начин да се преземе иницијатива во врска со здравјето на вашиот мозок.

ФОТО: gardentech

Здравје и убавина

Магнезиумот е многу важен за здравјето на кардиоваскуларниот систем

Објавено пред

на

Научниците посочуваат дека повеќето луѓе во денешно време имаат зголемен ризик од недостаток на магнезиум, како поради намалената содржина на магнезиум во храната и прекумерното консумирање рафинирана храна, така и поради употребата на лекови кои го поттикнуваат неговото излачување од телото.

Магнезиумот е многу важен за здравјето на кардиоваскуларниот систем, имајќи предвид дека со редовните тестови на крвта не може да се добие увид за фактичка состојба на магнезиумот во клетките.

За тој непрепознатлив дефицит на магнезиумот како можен главен двигател на кардиоваскуларните болести и неговата употреба во превенција и третман на кардиоваскуларните болести, пишуваат статиите објавени оваа година во списанието на Британското кардиоваскуларно здружение „Опен харт“.

Недостатокот на магнезиум, исто така, се поврзува со стрес и алкохолизам.

Препорачаната доза на магнезиум изнесува 375 милиграми на ден, а негови природни извори се оревестите плодови, мешунките, интегрални житарки, зелен лиснат зеленчук и природна минерална вода богата со магнезиум.

ФОТО: Sarah Chai / pexels.com
Denar Archive

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Овие намирници ќе ви помогнат за подобрување на нивото на холестерол

Објавено пред

на

Како што веќе знаеме храната има директно влијание врз многу аспекти на животот, вклучувајќи го и здравјето на срцето. Но, одредена храна може да го подобри нивото на холестерол и за возврат да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Одржувањето на вашиот холестерол на нормално ниво со избирање на соодветна храна ќе ви помогне да живеете поздрав живот.

Овие намирници ќе ви помогнат за симнување на холестеролот:

Ореви
Тие содржат многу хранливи материи, вклучувајќи здрави масти, влакна и антиоксиданти. Во преглед на три големи студии, луѓето кои јаделе повеќе ореви имале помал ризик од кардиоваскуларни и коронарни срцеви заболувања.

Оревите се особено одлични за здравјето на срцето, бидејќи содржат многу важна омега-3 масна алфа-линоленска киселина, која е поврзана со намален ризик од кардиоваскуларни болести, како што се срцев или мозочен удар.

Авокадо
Ова зелено овошје содржи многу здрави мононезаситени масти и диетални влакна кои помагаат во намалување на нивото на холестерол.

Студија од 2020 година покажа дека луѓето со прекумерна тежина или дебелина и кои јаделе по едно авокадо на ден како дел од нивната целосна диета имале подобрен профил на холестерол во споредба со времето пред воведувањето на авокадото во исхраната.

Јачмен
Јачменот е зрно богато со бета-глукани. Тоа е вид на растворливи влакна кои помагаат во намалување на нивото на холестерол преку интеракција со масти и жолчни соли во дигестивниот тракт.

Преглед и мета-анализа на рандомизирани контролирани испитувања од 2016 година откри дека бета-глуканот од јачмен го намалува нивото на холестерол. Затоа, вклучувањето на јачменот во исхраната може да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Темно чоколадо
Можеби изгледа контрадикторно, но додавањето на малку темно чоколадо и какао во вашата исхрана може да биде од корист за вашето срце. Истражувањата покажаа дека флавоноидите присутни во црното чоколадо и какаото можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања.

Сепак, не е добро да се јаде премногу чоколадо, бидејќи често е богато со дополнителни шеќери, што може негативно да влијае на здравјето на срцето. Најдобро е да го ограничите дневниот внес на црно чоколадо на една помала порција и да изберете оној што содржи најмалку 70 проценти какао.

ФОТО: Trang Doan / pexels.com

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Светско, а сепак наше и кичевско, апи-центар „Грозданоски“ – „Нашата природна аптека за вдишување на здрав пчелин воздух“

Објавено пред

на

По теркот на малкумината европски и балкански пчелари г-дин Зоран Грозданоски, сакајќи да ги прикаже благодетите на пчелите и пчелните производи за да им станат подостапни на луѓето, се реши и официјално вчера го отвори апи-центарот Грозданоски.

Oвој апи центар се наоѓа во с.Осој – кичевско, на само неколку километри од градскиот метеж, во чиста и недопрена природна оаза, опколена со костен, багрем, липа… – сите убавини кои само пчелите умеат да ги ценат и почитуваат. Некои пчелари велат дека апи-центарот е природна аптека, некои велат дека тоа е вистинскиот воздух“, а Зоран вели дека ова е лек не само за телото, туку и за душата, бидејќи се вдишува воздух дирекно од пчелната кошница.

Вдишувањето аеросоли, матичен млеч, полен, прополис, пергата поволно делуваат и лечат:

✔️намален имунитет
✔️бронхитис
✔️астма (алергиска и неаргиска)
✔️ проблеми со синуси
✔️проблеми со дишните патишта
✔️алергии
✔️мигрена
✔️стрес
✔️ларингитис
✔️кардиоваскуларни заболувања
✔️нормализација на крвен притисок
✔️депресија
✔️пост-ковид закрепнување

Меѓутоа, ова не значи дека и здравите лиѓе и спортистите не треба да доаѓаат зашто девизата на апи центар „Грозданоски“ e

– „Здравите луѓе да стекнат посилен имунитет и никогаш да не се разболуваат, а тие што имаат проблеми со здравјето – да си заминат одовде здрави, живи, насмеани“

Додаваат: Повелете посетете не, уживајте со нас и нашите пчелни друштва за да и се радуваме на природата и здравјето заедно.

Контакт телефон: 077/915-750

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 15 часа

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 20 часа

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

СветПред 23 часа

(ВИДЕО) Полската полиција имаат метод за возачите на кои им се брза

Полската полиција има совршен метод за оние учесници во сообраќајот кои не го почитуваат законот за безбедност при возење. На...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп, последен за месец јули – (31.07)

ОВЕН Имате впечаток дека околностите се против вас и најверојатно сте во право. Држете се настрана и не залетувајте се...

МакедонијаПред 2 дена

Ковид-19 денешен биланс, вкупно 74 нови случаи, 5 нови од Кичево, по градови сликата на регистрирани е следна

Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 16, Тетово...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (30 јули)

1419 година – Хусите, следбеници на егзекутираниот чешки религиозен реформатор Јан Хус, испровоцирани фрлајќи камења кон нивната поворка, упаднаа во...

КичевоПред 2 дена

„Соседската патрола“ на СВР Охрид вчера беше во посета на Кичево

На 27/28.07.2021 година во периодот од 22 до 02 часот, СВР Охрид, на подрачјето на Кичево, ја спроведе превентивна кампања...

ХороскопПред 3 дена

Дневен Хороскоп (30 јули) петок

ОВЕН Денес ќе бидете доста напнати. Луѓето околу вас ќе бидат доста критични и непријатни. Односите со некој надреден (шеф...

ТехнологијаПред 3 дена

PS5 стана најбрзо продаваната конзола на сите времиња

Компанијата откри дека продала 10 милиони конзоли PS5 до 18 јули, осум месеци по премиерата на 12 ноември. На тој...

Временска прогнозаПред 3 дена

Попоски вонредно најави пеколни температури до 45°C

Топлотниот бран кој е МНОГУ СИЛЕН и изразен во нашата држава ќе се задржи до самиот крај на оваа седмица,...

НАЈЧИТАНИ