Следете не

Магазин

Овој некогаш многу баран производ на Sony се продава помалку од кога било

Објавено пред

на

Пред неколку години, PlayStation 5 беше толку баран што беше речиси невозможно да се најде во продавниците. Сега ситуацијата е значително поинаква, а Sony во својот најнов извештај за заработка, објавен на 14 февруари, откри дека имал проблеми со продажбата на PS 5 во претходниот квартал, кој ги вклучува празниците и сезоната на подароци. Sony продаде само 8,2 милиони PS 5 единици во својот фискален трет квартал, пренесува TheStreet.

Тој, исто така, истакна во извештајот дека верува оти гејмерската конзола влезе во „втората половина“ од својот циклус и дека ќе има „постепен пад на продажбата на единици од следната фискална година наваму“. Како резултат на тоа, компанијата очекува продажбата на единици за конзолата оваа фискална година да биде околу 21 милион единици, што е помалку од претходните 25 милиони единици што претходно ги проценуваше.

Sony очекуваше подобри резултати

Поради падот на продажбата, Sony не планира да објави никакви големи франшизи за видео игри во текот на следната фискална година, како God of War Ragnarok и Marvel’s Spider-Man.

Извештајот за слабата продажба доаѓа откако извршниот директор на Sony, Ерик Лемпел, во интервју минатиот октомври откри дека компанијата очекува историска продажба на конзоли за време на празничната сезона, откако целосно го наполни PS 5.

„Ова е прв пат да бидеме целосно порибени и воодушевени сме поради тоа“, рече тој. „Нашата перспектива за PlayStation 5 е навистина силна. Очекуваме една од најсилните сезони во нашата историја во однос на продажбата на конзоли.

Но, навестувањето за намалување на побарувачката за PS 5 беше веќе видливо во април минатата година. Скалперите кои претходно купуваа ретки производи во големи количини имаа проблеми со продажбата на PS 5 поради малата побарувачка. Ова тогаш се сметаше за последица на постепеното зголемување на понудата на гејмерската конзола, која не беше достапна веќе две години.

PS5 не е единствената конзола погодена од овој проблем. Nintendo Switch исто така забележа пад од 7,8% на годишно ниво. Продажбата на софтверот за Switch исто така опадна, за 4,7% во споредба со претходната година. Од друга страна, Мајкрософт бележи успех со содржината и услугите на Xbox, при што приходите се зголемија за 61% во текот на последниот квартал од минатата година.

/Index

Магазин

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

Објавено пред

на

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на серијата телефони Pixel

Неколку забележителни подобрувања се издвојуваат во претстојното ажурирање на Android 15 преку првата бета верзија објавена од Google.

Најпрво, апликациите ќе се приспособат за да го искористат максимумот од достапниот простор на екранот, без преклопување или неправилно прикажување на рабовите на екранот.

Исто така, поддршката на ниво на ОС за архивирање и деархивирање на апликации ја отвора вратата за независни продавници за апликации. Android 15, исто така, носи подобрена поддршка за Брајовото писмо, чекор напред за пристапноста, истакна The Verge.

Android 15 „под површината“ исто така работи на усогласување на хардверските и софтверските компоненти за да обезбеди подобри перформанси. Има навестувања за поголеми промени кои ќе бидат истакнати на претстојниот настан на Google I/O.

Интересно е што во бета верзијата се споменува и сателитски пораки како нова функционалност, а десктоп режимот би можел да стане уште поефикасен од технологијата DeX.

Сите промени и детали ќе бидат откриени на конференцијата Google I/O во мај, кога ќе слушнеме повеќе детали за новиот оперативен систем Android 15 и како новите иновации ќе влијаат на искуството на крајните корисници.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Објавено пред

на

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика дали платиле за премиум услугата или не. Промената на X платформата доаѓа откако услугата почна да ги потврдува влијателните корисници кои не се пријавиле за премиум функции.

Апликацијата почна да ги известува корисниците дека опцијата за сокривање на нивниот тикер за X Premium наскоро ќе биде отстранета.

Оваа промена доаѓа набргу откако X неочекувано почна да додава сина потврда на сметките и инфлуенсерите кои имаат најмалку 2.500 следбеници кои плаќаат за премиум претплата.

Иако Илон Маск сугерираше дека оваа промена треба да биде погодна, некои корисници не се задоволни поради појавата на синиот крлеж на нивните сметки.

Извор: kurir.rs

Прочитај повеќе...

Технологија

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Објавено пред

на

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата, дури 147 безбедносни пропусти биле поправени во средината на неделата.

Меѓу нив, три се во Microsoft Defender за IoT, а два од нив се карактеризираат како високоризични.

Мајкрософт вели дека ниту една од овие пропусти не била експлоатирана и користена за малициозен софтвер, но компанијата не објави никакви детали за самите пропусти.

Најголемиот број пропусти се однесуваат на далечинско активирање на код (RCE), SQL Server, DHCP и DNS сервери, како и Secure Boot. Кога станува збор за интернет прелистувачите, ажурирањето поправи некои проблеми за Edge, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили5 часа

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Volkswagen ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновациски центар во кинескиот град Хефеи. Центарот Хефеи ќе...

Магазин5 часа

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на...

Социјални мрежи6 часа

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика...

Спорт8 часа

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија11 часа

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за петок (12 април)

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

Магазин1 ден

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили1 ден

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин1 ден

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

Магазин1 ден

Дали Apple навистина е подобар во приватноста? Експертите велат не!

Група истражувачи од Одделот за компјутерски науки на Универзитетот Алто во Финска ги објавија резултатите од студијата според која е...

НАЈЧИТАНИ