Следете не

Кичево

ОВР Кичево: ТППЕ изгаси пожар во месноста „Сатеска“, нападната жена од куче на „Арсо Војвода“ и регистриран ЈРМ пред полициски час

Објавено пред

на

На 28.04.2021 година, М.А.(66) од Кичево, во надлежната полициска станица пријави дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево била касната од куче скитник.

На 28.04.2021 год.ина во 19:25 часот на улицата „Мехмед Мехмеди“ во Кичево, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од М.А. (59) врз М.З.(23), двајцата од Кичево. Против напаѓачот ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 28.04.2021 година во 16:05 часот, во полициското одделение Зајас пријавен е пожар во месноста „Сатеска“ атар на истото село во кој, изгорела дабова шума и нискостеблеста вегетација. Пожарот, во кој нема повредени лица е изгаснат од  Територијалната против пожарна единица Кичево. Увид бил извршен.

Извор: Дневен билтен за медиуми
Сектор за внатрешни работи Охрид
Портпарол: Стефан Димоски

Кичево

„Соседската патрола“ на СВР Охрид вчера беше во посета на Кичево

Објавено пред

на

На 27/28.07.2021 година во периодот од 22 до 02 часот, СВР Охрид, на подрачјето на Кичево, ја спроведе превентивна кампања „Соседска патрола“. Притоа, мешани патроли составени од полициски службеници од Отсекот за превенција во Охрид и Кичево, претставници од Советот на родители во основните училишта, од Секторот за образование, локалната самоуправа, од Центарот за социјални работи во Кичево и од невладината организација „Вредит да си од Кичево“, извршија превентивна обиколка на повеќе угостителски објекти во централното градско подрачје, на периферијата од градот, како и на други јавни места на отворен простор каде, во ноќните часови, младите најчесто се собираат и се задржуваат.

Целта на кампањата е родителите да се запознаат каде излегуваат нивните деца и во каков амбиент младите се забавуваат во ноќните часови, какви се условите каде што излегуваат, кои угостителски и други јавни места најчесто ги посетуваат, кои се проблемите кои можат да се случат во текот на вечерните забави и како полициските службеници практично ги применуваат своите полициски овластувања.

Во рамките на кампањата, полициските службеници разговораа со младите на јавните места и во угостителските објекти, а малолетните лица посебно беа информирани околу законските обврски кои мора да се почитуваат.  Притоа, не е констатирано присуство на малолетници во угостителски објекти или точење алкохол на малолетници по 24 часот, ниту други безбедносни проблеми.

Проектот „Соседска патрола“ има за цел да се зацврсти партнерскиот однос меѓу полицијата и граѓаните, да придонесе за зголемување на степенот на безбедност, намалување на можните инциденти на местата каде што се забавуваат младите, подигање на нивната општествена свест и совест за одговорно однесување во угостителските објекти и на јавните места, како и доследно почитување на законските одредби, пред сѐ, од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир.

Прочитај повеќе...

Кичево

Мартиал Артс: Утре во Кичево ќе се одржи интернационална ноќ на боречки вештини

Објавено пред

на

Интернационална ноќ на боречки вештини во организација на Матриал Артс Академи клубот од Кичево во спортската сала Јанчица на ден 30.07.2021 со почеток во 17 часот

Се што треба да се знае е дека “Ќе имаме одлични борци во овие дисциплини К1,ММА и Бокс од Македонија,Црна Гора,Албанија,Косово,Босна и Србија и им посакувам среќа на сите натпреварувачи за ПортаМК – рече организаторот и промотер Урим Саити”

– Да се запазат сите Ковид 19 мерки,задолжително носење маска,дезинфекција на влезот,да нема групирање повеќе од четири лица и да се држи растојание од два метри изјави – Координаторот на овој натпревар кичевчанецот Драган Ѓорѓиоски

Прочитај повеќе...

Кичево

(ГАЛЕРИЈА) „Кичевската и Горнореканска Коњаница“ пристигнаа во Кичево

Објавено пред

на

После отслужената Света Божествена Литургија се пристапи кон македонската заклетва, пред свето писмо, кама и револвер. Кичевската Коњаница од дворот на Манастирот Пресвета Богородица Пречиста се упати према градот, каде како и секоја година во спој на браќата од Мавровско-Горнореканската Коњаница пристигнаа во светиот храм Св.Петар и Павле – Кичево и присуствуваа на Молитва отслужена за добар пат од страна на свештениците на Кичевска Парохија. Оваа година коњаницата ја предводи војводата Петар Велевски.

Нека вие со лесно патот браќа!

Денешниот настан виден преку нашиот објектив изгледаше вака:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Социјални мрежиПред 53 минути

„Telegram“ воведува дури 1000 гледачи преку видео повик

По неодамнешното многу обемно ажурирање за видео повици и споделување видео, Телеграм воведе нови подобрувања, а едно од главните е...

КултураПред 10 часа

Денес е големиот празник „Илинден“ – Честит именден на сите кои го носат името Илија, Илчо, Илинка, Илина, Иле…

Големиот македонски празник Илинден најмногу го асоцира македонскиот народ на славното Илинденско Востание и на Крушевската Република, сепак, во својата...

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден – 2 август

1100 – Англискиот крал Вилијам Втори, син на Вилијам I Освојувачот, е убиен со стрела во шумата за време на...

МакедонијаПред 15 часа

Стојне Николова вечерва со македонците во дворот на храмот св.Илија во с.Крклино

Супер атрактивната фолк дива Стојне Николова со придружба на маестро Бобан Мојсовски и бендот вечерва ги обедини македонците ширум Македонија...

ХороскопПред 15 часа

Хороскоп за денес (2 август) понеделник

ОВЕН Се чувствувате среќно и полетно, но не заборавајте – кој високо лета, ниско паѓа. Не претерувајте со полетување наеднаш,...

СпортПред 22 часа

(ВИДЕО) Лудница во „Хунгароринг“: Хамилтон покрај прекинот продолжи, па падна на последно место

Трката во Формула 1 за ГН на Унгарија беше прекината поради инцидент во првиот круг во кој учествуваа неколку возачи....

МакедонијаПред 1 ден

Вчера санкционирани 327 возачи кои возеле пребрзо, додека 107 под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли за санкционирање на возачите што возат со брзина поголема од дозволената,...

СветПред 1 ден

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето...

ХороскопПред 2 дена

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 2 дена

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

НАЈЧИТАНИ