Следете не

Магазин

Падот на Threads продолжува, користењето на апликацијата само во САД се намали за 85 проценти

Објавено пред

на

Само во САД, употребата на новата апликација во сопственост на Meta е намалена за неверојатни 85 проценти, а новата Threads се намали за 79 проценти на глобално ниво.

Новата социјална мрежа во сопственост на Meta, чија цел е да ја преземе публиката од Twitter, поточно апликацијата X, се чини дека ги губи битките во таа битка. Имено, по неодамнешната статистика за пад на половина од дневните активни корисници, забележан е нов пад на Threads – користењето на апликацијата падна за 79 отсто во светот, односно во САД за дури 85 отсто за само еден месец, открива Similarweb.

Новите статистички податоци покажуваат дека првичната популарност од 100 милиони пријавувања за новата социјална мрежа во првите неколку дена очигледно беше краткотраена, со оглед на тоа што изгледа дека траеше само тие денови.

Фирмата за анализа на веб сообраќајот Similarweb ја следи употребата на новата апликација од нејзиното лансирање и има најдетални податоци за уредите со Android. Од 7 јули до 7 август, апликацијата Threads Android падна од 49,3 милиони дневни активни корисници на 10,3 милиони.

Падот на Threads се мери во милиони

Similarweb

Падот ја следи и нејзината матична земја, САД, каде оваа апликација беше многу популарна по објавувањето, но за еден месец во истиот период изгуби нешто повеќе од еден милион и 700 илјади корисници. Со други зборови, од 2,3 милиони дневни активни корисници на седми јули, на седми август, околу 576 илјади од нив останале во оваа земја.

Сепак, падот не се одразува само на бројот на дневни активни корисници, туку и на времето поминато на оваа мрежа. Просечното време поминато на оваа апликација започна од околу 14 минути ширум светот, додека во САД беше значително повисоко со 21 минута дневно на почетокот на јули. Сепак, до 7-ми август тоа време беше намалено на само три минути дневно.

Similarweb

Тоа се споредува со апликацијата, некогаш позната како Twitter, а сега X, која Threads сака да ја замени, што всушност е прилично лоша, имајќи предвид дека оваа мрежа е практично константна. Има повеќе од 100 милиони дневни активни корисници само на уредите со Android, кои исто така поминуваат околу 25 минути дневно на неа.

Иако статистиката изгледа лоша, тоа не мора да значи дека тие нужно ќе го означат конечниот неуспех на оваа мрежа, но дефинитивно покажува дека „успехот преку ноќ“ бил премногу добар за да биде вистинит. Нејзиниот сопственик Марк Цукерберг веќе некое време најавува нови функции кои треба да пристигнат на него, со цел очигледно да се обиде да ја врати интеракцијата на корисниците кои се чини дека побегнале од апликацијата.

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили8 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle8 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин8 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle8 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин8 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин8 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин8 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин8 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин8 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија9 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ