Следете не

Свет

Pfizer развива таблети против корона: Започнува првата фаза на тестирање

Avatar

Објавено пред

на

Американската компанија „Pfizer“ објави дека првата фаза на тестирање на лекот против вирусот корона се спроведува во САД.

Лекот, кој се зема орално, и чие работно име е PF-07321332, покажа силна ин витро антивирусна активност против ковид-19 вирусот, како и против другите коронавируси, што укажува на неговиот потенцијал за употреба во третманот на вирусот, според соопштението на компанијата објавено на страницата.

– Борбата против пандемијата „ковид-19“ бара превенција од вакцини и насочен третман за оние кои ќе се заразат со вирусот. Имајќи го предвид начинот на кој вирусот мутира и континуираното глобално влијание на ковид-19, се чини веројатно дека ќе биде клучно да се има пристап до терапевтски опции и сега и надвор од пандемијата, рече Микаел Долстен, научен директор и претседател на Pfizer за светски истражувања , Развој и медицина.

Според него, лекот PF-07321332 може да биде потенцијална орална терапија што може да се препише при првите знаци на инфекција, без потреба пациентите да бидат хоспитализирани или на интензивна нега.

Компанијата наведува дека лекот делува врзувајќи ги инхибиторите на протеазата со вирусен ензим, кој спречува размножување на вирусот во клетката.

Исто така, во тек е испитувањето на лекот PF-07304814, кој се дава интравенски на пациенти со коронавирус, а во моментов е во тек и нејзината прва фаза на истражување на пациенти кои се во болница.

Свет

Почина раперот „DMX“ (50) не ја издржа најважната битка

Avatar

Објавено пред

на

Денес на 50 годишна возраст почина познатиот американски рапер „DMX“, откако беше задржан на апарати една седмица. Тој претрпе срцев удар минатата недела по наводно предозирање, како што потврди неговиот адвокат Мареј Ричман.

Иако во неделата можеше да дише самостојно, тој ја загуби битката денес

Почивај во мир!

ФОТО: nme

Прочитај повеќе...

Свет

Повеќе од 4.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа во Бразил

Avatar

Објавено пред

на

Во Бразил, границата од 4.000 смртни случаи од коронавирус за еден ден беше надмината за прв пат, со пријавени 4.195 смртни случаи во последните 24 часа, според новиот биланс на Министерството за здравство.

Како што соопшти Министерството во текот на претходната ноќ, досега вкупно 336.947 лица починале од ковид, а Бразил, со повеќе од 210 милиони жители, е втор во светот, по САД, по бројот на смртни случаи како резултат на вирус.

Бразил е исто така втор во светот по бројот на заразени, со повеќе од 13 милиони потврдени случаи на инфекција, 86.979 во последните 24 часа.

Пандемијата се чини дека целосно излезе од контрола во таа најголема латиноамериканска земја, каде црните рекорди паѓаат од ден на ден во последните неколку недели.

Досега, во Бразил евидентирани повеќе од 13 милиони случаи на коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Околу 66.570 луѓе починаа од ковид-19 во март, што е двојно повеќе отколку што покажа претходниот месечен црн рекорд.

За само шест дена во април, биле забележани повеќе од 15.000 смртни случаи, во просек по 2.757 на ден.

Болниците се преполни, луѓето умираат додека чекаат на лекување во некои градови, а здравствениот систем е пред колапс во многу области, пренесува Би-Би-Си. Претседателот Жаир Болсонаро продолжува да се спротивставува на какви било мерки на заклучување за да се спречи ширењето на инфекцијата, според Би-Би-Си. Тој верува дека штетата врз економијата ќе биде полоша од последиците од самиот вирус и се обиде да укине некои од ограничувањата наметнати од локалните власти во судовите.

Прочитај повеќе...

Свет

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ ЗА MODERNA ВАКЦИНАТА: Секој треба да го знае ова!

Avatar

Објавено пред

на

Во денешниот извештај, New England journal of medicine наведува што рече Pfizer минатата недела за неговата вакцина, а тоа е дека Moderna вакцина работи на истиот принцип.

Новите истражувања покажуваат дека заштитата од ковид со помош на вакцината на Модерна трае најмалку шест месеци, објави AP.

Во денешниот извештај, New England journal of medicine наведува што изјави Pfizer минатата недела за неговата вакцина, а тоа е дека модерната вакцина работи на истиот принцип.

И двата извештаи, Pfizer и Moderna, се темелат на тестови на десетици луѓе кои примиле вакцина за време на студиите што претходеле на масовна имунизација.

Сепак, тие студии биле направени пред појавата на нови, позаразни видови, поради што во посебен извештај во медицинско списание пишува за загриженост за мутирани типови на ковид.

Pfizer и Moderna соопштија дека работат на ажурирање на вакцините или можност за давање друга доза, доколку е потребно против нови видови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден – 13 април

1519 година – Родена е француската кралица со италијанско потекло Кетрин де Медицис, ќерка на Лоренцо Медичи, господар на Фиренца....

Без категоријаПред 9 часа

Хороскоп за денес (13 април) вторник

ОВЕН Не дозволувајте моментите да поминат така, обидете се да ги искористите давајќи се од себе за да создадете значајна...

Здравје и убавинаПред 10 часа

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од...

СпортПред 11 часа

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот...

МакедонијаПред 13 часа

Денес 193 нови случаи, починале 34 лица од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 34 лица. Починале 15 лица од Скопје...

МагазинПред 14 часа

Убава вест, пејачот Влатко Миладиноски стана татко по втор пат, Илинче доби сестричка

Македонскиот фолк пејач, кичевчанецот Влатко Миладиноски го доби своето второ дете, а Илинче за своја најголема радост си доби сестричка....

МакедонијаПред 18 часа

Бензините со намалена цена, дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за...

Временска прогнозаПред 20 часа

Уште денес сончево и топло, од утре пороен дожд и грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Кон крајот на денов облачноста постепено ќе се...

АвтомобилиПред 1 ден

(ФОТО) Заборавениот „Бетмобил“ е пронајден во Дубаи

Видовите егзотични автомобили што може да ги најдете напуштени во Дубаи, едноставно не можат да се замислат дури и во...

На денешен денПред 1 ден

Светот на денешен ден – 12 април

1204 година – Крстоносците, кои тргнаа кон Светата земја во Четвртата крстоносна војна за ослободување на Христовиот гроб, го освоија...

НАЈЧИТАНИ