Следете не

Автомобили

Погледнете го видеото за забранетата реклама на Land Rover

Објавено пред

на

Сензорите за паркирање не можат да предупредат за пропаст.

Во 2022 година, Land Rover објави реклама во која може да се видат тројца Defender како се спуштаат, возат низ градот и низ пустината, покажувајќи ги своите теренски способности. На крајот, двајца се паркираа во рикверц на падината до карпата, додека третиот се упати кон пропаст. Кога возачот се приближил до работ, сензорите за паркирање го предупредија да застане, запирајќи го пред самата пропаст.

Владиното тело кое го следи рекламирањето во Обединетото Кралство и работи на обезбедување одговорно, вистинито и фер рекламирање, Агенцијата за стандарди за рекламирање (ASA), прими две жалби со кои се осудува опасно погрешната содржина на реклами.

Особено, проблемот е што сензорите за паркирање на возилото не можат да предупредат на работ на пропаст, како што е прикажано на видеото. Така, ако возачот се потпре на сензорите за паркирање кога прави резервна копија, автомобилот едноставно ќе се сврти назад и ќе падне преку тротоарот, а сензорите нема да звучат. Агенцијата заклучи дека рекламите погрешно ја прикажуваат функционалноста на сензорите за паркирање.

Возач кој се обидува да користи паркинг сензори на карпа под влијание на рекламирање може да си го ризикува животот. Пресудата на ASA го спречи Jaguar Land Rover повторно да ја објави рекламата во ОК. Но, како што можете да видите, сè уште е достапен на YouTube.

Автомобили

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Објавено пред

на

Tesla отпушта илјадници вработени.

Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според планот, Tesla планира да отпушти 10% од вкупната работна сила. Tesla минатата година ја заврши со над 140.000 вработени, што би значело дека новиот бран на отпуштања погодува 14.000 луѓе.

Отпуштањата доаѓаат само две недели откако Tesla го пријави својот прв годишен пад на продажбата во последните три години, во услови на поширок пад на интересот за електрични возила. Компанијата ги предупреди инвеститорите дека растот на продажбата може да биде значително помал оваа година од целта за раст од 50% секоја година.

Во текот на 2023 година, Tesla испорача рекордни 1,8 милиони електрични возила. Но, компанијата помина голем дел од годината намалувајќи ги цените на своите најпопуларни модели во обид да го балансира влијанието на високите каматни стапки и зголемената глобална конкуренција. Компанијата ги одложи плановите за производство на поевтино електрично возило.

Организацискиот преглед и тешката одлука за намалување на бројот на вработени ќе ѝ обезбедат на компанијата услов да биде иновативна и да има повеќе простор за следните фази на раст.

Извор: techcrunch.com

Прочитај повеќе...

Автомобили

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Објавено пред

на

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески компании да развијат нов систем за помош на возачот (ADS). Од една страна, ја вклучува големата ИТ групација „Huawei“, која развива софтвер, а од друга, стартапот „Momenta“ од Пекинг, кој обезбедува хардвер за нови автомобили. Ова доаѓа од написот на кинескиот портал „Tencent News“.

Според Index.hr, деталите за функционалноста на новиот „ADS“ засега се непознати. Засега знаеме само дека се работи за производ кој ќе биде дизајниран за светскиот пазар на автомобили.

Сепак, индустриите во кои се активни партнерите на „Toyota“ зборуваат многу јасно за тоа каде веројатно ќе оди развојот на патот. „Momenta“ е млада компанија специјализирана во областа на автономното возење. „Huawei“, пак, важи за еден од најголемите производители на телекомуникациска технологија.

Двете компании развиваат технологии кои веројатно ќе бидат клучни за производството на самоуправувачки автомобили. Досега, барем колку што е познато, „Toyota“ не била особено заинтересирана за оваа технологија, па тоа што сака да го фати приклучокот би бил сензационален. Сепак, ова е сè уште чиста шпекулација во овој момент.

Повеќе детали ќе бидат објавени наскоро. Како што пишува понатаму весникот, „Toyota“ најверојатно ќе го претстави проектот на кинеската меѓународна автомобилска изложба во Пекинг, која ќе започне на 25 април.

Извор: Index.hr

Прочитај повеќе...

Автомобили

Дали знаете за што служи рачката во автомобилот?

Објавено пред

на

Над секоја врата од автомобилот, обично ќе најдете рачка, а веројатно отсекогаш сте мислеле дека нејзината цел е да се држи додека возачот прави остри кривини.

Некои го користат дури и за закачување на палта, чанти или костуми ако е посебна пригода, но тоа не се препорачува бидејќи може да ја намали видливоста низ прозорците.

Сепак, спротивно на популарното верување, рачките всушност не се наменети за овие цели. Имено, тие имаат важна функција за лицата со потешкотии во движењето.

Поточно, луѓето во инвалидски колички или секој кој нема сила на нозете може да се држат за рачката додека не дојдат во удобна положба. Овие рачки всушност делуваат слично на шипките за држење во бањата.

Поновите автомобили често немаат рачки за држење бидејќи некои дизајнери на возила сакаат линиите на покривот да бидат пониски, што може да биде подобро за аеродинамиката.

Ова не им дава многу простор да ги вградат рачките – бидејќи тврдиот материјал мора да биде на безбедно растојание од главата – па понекогаш тие не се монтираат, пишува Daily Star, а пренесува porta.mk

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин5 часа

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин5 часа

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија1 ден

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили2 дена

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

Кичево2 дена

Кичевчани дел од најпознатата „ATM Chiptuning Performance“ тјунинг куќа, најдоброто решение за вашиот автомобил, сега достапно и кај нас!..

Веќе нешто повеќе од една година ултра популарниот „ATM Chiptuning Performance“, инаку светски позната тјунинг куќа која е синоним за...

НАЈЧИТАНИ