Следете не

Временска прогноза

Попоски: Снежен бран ќе го зафати нашиот регион, ова се метео деталите

Avatar

Објавено пред

на

Дочекот на пролетта оваа година ќе биде типичен зимски поради тоа што нашата територија понатаму ќе биде под влијание на циклонска активност и на изразен влажен и студен воздушен бран. Токму поради ова за време на викендов и на почетокот од следната недела ќе имаме облачно време со врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините.

На повеќе места врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ (локално над 35 л/м2 воден талог). На повисоките места ќе се формира нова снежна покривка, додека на планините истата ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми ( локално и за околу 50 сантиметри, можно и повеќе).

Повремено и тоа поради заладувањеото врнежи од снег ќе има и на некои од пониските места, особено во западната и северната половина од државава. Снежна покривка ќе се формира и на некои од пониските места (од 15 до 20 сантиметри, локално можно е и повеќе).

Локално пад ќе има услови и за развој на нестабилна облачност која би била проследена со појава на грмежи, со што ваква појава е можна и на местата каде што ќе паѓа снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер кој локално и повремено ќе засилува, истиот во југоисточните и во источните предели ќе биде од источен и од југоисточен правец. Во останатите предели ќе биде од североисточен правец. Од понеделник па натака ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец

За време на овој бран на врнежи во Скопје и околината ќе има врнежи од дожд, додека на околните повисоки места и на планините врнежите ќе бидат од снег со што ќе дојде до формирање на нова снежна покривка. Повремено услови за врнежи од снег ќе има и во делови од Скопската котлина, има услови да се формира тенка снежна покривка во следните денови (од 5 до 10 сантиметри, локално и повеќе).

Минималните температури на воздухот се повеќе ќе опаѓаат па така во следните денови ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 3 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 1 до 10 степени на крајниот југоисток.

НАПОМЕНА: Температурите кој се очекуваат во следниот период ќе бидат значително под просекот за овој период од годината.

Пишува: Славчо Попоски

Временска прогноза

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Avatar

Објавено пред

на

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и во текот на ноќта на повеќе места ќе има врнежи од дожд. Поинтензивни врнежи ќе има во западните и во северните предели каде локално ќе наврнат над 15 л/м2 воден талог.

На повисоките планини (над 1500 метри) и тоа особено на запад и на северозапад ќе има врнежи од снег.  Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени, додека во следните денови истите ќе бидат во постепен пораст.

Променливото време ќе се задржи и на почетокот од следната недела со повремени локални врнежи од дожд, додека на планините повремено врнежите ќе бидат од снег. Локално ќе биде нестабилно и тоа особено во понеделник со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Времето ќе биде свежо на вечер, од утре најава за повремени локални врнежи од дожд

Avatar

Објавено пред

на

Утре попладне следува период на претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, додека на планините ќе има врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и од југоисточен правец.

Температурите на воздухот пак ќе се искачуваат во интервалот претежно од 8 до 17 степени.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попоски: Најнови информации за времето периодов

Avatar

Објавено пред

на

Периодот кој што е пред нас ќе донесе доста променливо време проследено со почести врнежи од дожд, како и врнежи од снег на планинските места низ државава.

Утре ќе се задржи променливо облачно време со повремен локален дожд, додека на планините ќе има повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен, понекаде и умерен ветер од западен и од југозападен правец, додека попладне и кон крајот на денот Долж Повардарието ќе започне да дува умерен, повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 18 степени, додека во крајните југоисточни предели истите се очекува да се искачат до околу 20 степени.

Потоа во четврток и во петок ќе имаме претежно суво време. Односно времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, додека за време на викендот под влијание на влажен воздушен бран ќе има врнежи од дожд насекаде, додека на планините врнежите ќе бидат од снег, додека температурите ќе бележат тенденција на пад и за викендот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

Променливото време со чести врнежи од дожд и снег на планините ќе се задржи и на почетокот од следната недела. Врнежите повремено ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и локално се очекува да наврне ПОЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 11 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 11 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 16 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 16 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 16 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ