Следете не

Технологија

Популарниот „Google Play Store“ добива две корисни функции

Објавено пред

на

Според извештаите, компанијата Google подготвува многу нови кул опции, односно функции, кои ќе бидат имплементирани во Play Store. Сега учиме за две опции кои сигурно ќе им бидат корисни на многумина.

Сајтот 9To5Google известува дека Google ќе овозможи прикажување на меурчиња кои ќе го прикажуваат напредокот на инсталацијата на одредена апликација. Оваа опција ќе може да се постави во поставките на Play Store, а кога е овозможена, едноставно ќе го прикаже статусот на инсталација во лебдечки балон, кој можете да го повлечете на кој било дел од екранот.

Има некои предности на лебдечкиот балон, како што е фактот дека на корисниците ќе им се прикажува статусот на инсталација во секое време, дури и кога тие „убиваат време“ чекаат да се инсталира одредена апликација. Исто така, корисниците повеќе нема да треба да одат на страницата со опис на апликацијата за да го видат точниот процент на инсталирање.

Друга корисна опција, која наскоро доаѓа во продавницата на Google Play, е можноста за архивирање на апликациите за Android за да заштедите простор за складирање на вашиот уред. Назад во минатомесечното ажурирање, Google објави дека опцијата за архивирање на апликациите наскоро ќе биде достапна за уредите со Android.

Апликациите за архивирање ќе ви овозможат да ја деинсталирате апликацијата, но да ги задржите сите лични податоци за неа. Откако оваа опција е активна, кога ќе се вратите повторно да ја инсталирате апликацијата што претходно сте ја архивирале, Play Store ќе ви покаже копче „Врати“ наместо „Инсталирај“. Со притискање на првото копче, ќе бидете пренасочени директно на користење на апликацијата без да мора повторно да ги внесувате податоците потребни за најавување итн.

Покрај новите опции на Google Play Store, се вели дека Google работи и на некои опции на ниво на системот како што се „Reading Mode“, подобрен Google Cast итн.

Магазин

Што значи префиксот „i“ во името на iPhone?

Објавено пред

на

Веројатно се чини дека речиси сите што ги познавате имаат iPhone или барем друг производ на Apple. Овие уреди се елегантни по изглед, лесни за употреба и многу функционални. Но, дали знаете зошто овој паметен телефон го носи името iPhone?

Има многу производи на Apple кои започнуваат со „i“, не само со iPhone – тука се и iPad, iMac, iTunes и многу повеќе, но дали некогаш сте се запрашале што всушност значи префиксот „i“ во нивниот?

Ова прашање често се поставува на социјалните мрежи, некои имаат претпоставки дека буквата „i“ би можела да претставува зборови како „интелигентно“ и „незаменливо“, додека други дури мислат дека тоа значи „јас и мојот телефон“.

Веќе не треба да се прашувате, бидејќи во 1998 година, Стив Џобс откри што значи „јас“ – и тоа всушност не е само еден збор, туку пет од нив, пишува N1.hr.

Readers Digest објави дека Стив Џобс рекол дека „јас“ ги означува зборовите „интернет, индивидуално, инструкции, информира и инспирира“.

Тој исто така рече дека тоа не е нивното официјално значење, алудирајќи на знакот што потенцијално значи само „лична заменка“.

Така, се чини дека „и“ сè уште може да биде отворено за толкување. Можеби тоа е во насловите на уредите првенствено затоа што изгледа добро? Бидејќи Џобс беше многу конкретен за естетските квалитети на неговите производи, ова не ни изгледа толку невозможно.

/N1

Прочитај повеќе...

Магазин

Дали батеријата на вашиот телефон брзо се троши? Ова се главните причини

Објавено пред

на

Празна батерија, во ситуација кога сме надвор или кога навистина ни е потребен телефонот, може да биде прилично фрустрирачка ситуација.

Дали понекогаш се чувствувате како батеријата да ви се троши премногу брзо?

Прочитајте подолу за три причини зошто батеријата на вашиот телефон може да се испразни премногу брзо.

1. Јако осветлување на екранот

Јакото осветлување на екранот е една од најочигледните причини за брзо празнење на батеријата. Значи, за да ви трае батеријата подолго, треба да ја намалите осветленоста на екранот, а ќе ви помогне и ако изберете темни (економичен) режим.

Можете исто така да ја прилагодите осветленоста на телефонот за да се прилагоди на надворешното светло. Ова ќе му овозможи да се затемни во средини со слаба осветленост и да осветли во светли средини.

2. Апликации во заднина

Апликациите во заднина во суштина работат дури и кога не ги користите активно. Некои од нив се VPN, антивирусни апликации, здравствени и календарски апликации. Тие апликации надгледуваат или контролираат одредени аспекти на вашиот телефон без ваша интервенција, што иако е погодно, значително ја троши вашата батерија, вели Искористете го.

Исто така, веројатно не ви требаат многу од овие апликации кои работат постојано во позадина. Во поставките на вашиот уред, можете да најдете опција за оптимизација на батеријата која, доколку се активира, ќе ги затвори сите непотребни апликации во заднина. Благодарение на таа опција, вашата батерија може да трае значително подолго.

3. Секогаш сте онлајн

Ако постојано имате вклучени мобилни податоци или Wi-Fi, тоа сигурно ќе влијае и на траењето на батеријата бидејќи постојано ќе добивате известувања, ажурирања во заднина и многу повеќе кога нема да ви требаат.

Кога одите на спиење, препорачливо е да ги исклучите WiFi и мобилните податоци, а можете да изберете и авионски режим.

Прочитај повеќе...

Магазин

ChatGPT: новата најбрзо растечка апликација досега

Објавено пред

на

ChatGPT, популарниот чет-бот од OpenAI, достигна околу 100 милиони месечни активни корисници во јануари, само два месеци по неговото лансирање, што ја прави најбрзо растечката потрошувачка апликација во историјата.

Во извештајот, кој цитира податоци од аналитичката компанија Similarweb, се вели дека просечно околу 13 милиони уникатни посетители дневно користеле ChatGPT во јануари, што е повеќе од двојно повеќе од нивото во декември.

„За 20 години по интернет просторот, не можеме да размислуваме за побрзо растечка платформа во потрошувачките интернет апликации“, напишаа во белешката аналитичарите на UBS.

На TikTok му требаа околу девет месеци по неговото глобално лансирање за да достигне 100 милиони корисници, а на Instagram 2 години, според податоците од Sensor Tower.

ChatGPT може да генерира статии, есеи, шеги, па дури и поезија како одговор на прашања. OpenAI, приватна компанија поддржана од Microsoft Corp, ја направи слободно достапна за јавноста кон крајот на ноември, пренесува Reuters

Во четвртокот, OpenAI објави месечна претплата од 20 долари, првично само за корисниците во САД. Тоа би обезбедило постабилна и побрза услуга, како и можност прво да се испробаат новите функции, велат од компанијата.

Аналитичарите веруваат дека виралното лансирање на ChatGPT ќе му даде на OpenAI предност пред другите компании за вештачка интелигенција.

Достапноста на алатката покрена прашања за олеснување на академската нечесност и дезинформации.

Минатиот месец Microsoft објави уште една мултимилијарна инвестиција во OpenAI во форма на готовина и услуги за пресметување во облак.

/RS

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп11 часа

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет12 часа

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

Македонија20 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Гејминг24 часа

„Global Game Jam Македонија“ – викенд по 11-ти пат во Скопје и Битола

Викендов од вчера до 5-ти февруари во Скопје и Битола по 11ти пат се одржува „Global Game Jam Македонија“. Како...

Временска прогноза1 ден

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија2 дена

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт2 дена

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија2 дена

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје2 дена

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

НАЈЧИТАНИ