Следете не

Технологија

Популарните „nVIDIA“ потврдија дека хакери украле битни работи додека процесот на „DLSS“ се дели по мрежата

Објавено пред

на

Сè повеќе детали продолжуваат да се појавуваат за хакерски инцидент со NVIDIA и група за прекршување на безбеднос, Lapsus (или „LAPSU $“ како што сакаат да го стилизираат). Неколку дена откако безбедносното нарушување се појави на насловните страници, NVIDIA го потврди инцидентот, истакнувајќи дека некои сопственички информации навистина биле украдени. Во исто време, тоа ја намалува важноста на извештајот за вклученост на откупниот софтвер.

Општата идеја зад нападот на откупниот софтвер е да се шифрираат податоците на жртвата и да се закани дека ќе ги избрише трајно освен ако откупот не се плати, често во Биткоин поради релативната анонимност што ја обезбедува криптовалутата. Откупниот софтвер може да се примени и за кражба и закана од објавување чувствителни детали доколку не се исполнат одредени барања. Во секој случај, ова е чин на изнуда.

Во овој случај, беше објавено дека Lapsus украл 1 TB податоци од NVIDIA, вклучувајќи шеми, изворен код на возачот, детали за фирмверот и многу повеќе. Групата, исто така, тврдеше дека има алатка за целосно заобиколување на ограничувачот на низок хаш на NVIDIA на графичките картички од серијата GeForce и рече дека „ќе ја заборави папката hw“ доколку NVIDIA лансира ажурирање на фирмверот за да го отстрани заклучувањето LHR на погодените графички процесори.

Како што се одвиваше приказната, беше објавено дека NVIDIA „ја возврати услугата“ и го хакираше Лапсус, или така тврди групата. Групата ја обвини NVIDIA за возвратен оган со сопствен откуп, но „за среќа имавме резервна копија“.

Значи, што точно се случува и како ќе се одрази? Сè уште не е јасно до крајот, иако NVIDIA во изјава за HardwareLukk рече дека е жртва на прекршување на податоците.

„Го истражуваме инцидентот. Нашите деловни и комерцијални активности продолжуваат непречено. Сè уште работиме на проценка на природата и опсегот на настанот и во моментов немаме дополнителни информации за споделување“, првично беше кажано од NVIDIA.

Извор: (benchmark.rs)

Магазин

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Објавено пред

на

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот патент дополнително го потврдува тоа.

Сеуште не е познато дали Apple планира да претстави iPhone со флексибилен екран, или iPad или некој друг уред, но компанијата секако не планира да го игнорира овој сегмент од пазарот, кој се уште се развива.

Се појави патент во кој Apple ја опишува технологијата за уреди со флексибилни екрани кои автоматски би го активирале екранот да се затвори доколку телефонот или таблетот падне.

Технологијата користи сензори и акцелерометар кој може да препознае дека уредот паѓа од височина, по што екранот се затвора. На овој начин може да се избегнат или да се намалат можните штети.

Патентот, исто така, наведува дека ако екранот не е целосно затворен, може да се спречи поголема штета ако екранот на уредот е делумно затворен во споредба со падовите кога екранот е целосно изложен на пад од поголема височина на тврда површина.

Засега нема гаранции дека овој патент ќе биде имплементиран. Како и секогаш, кога се во прашање патентите, нивната реализација може да биде премногу комплицирана, скапа и никогаш не е сигурно дека ќе бидат комерцијализирани.

Засега Apple официјално не коментира за можните планови за развој на уред со флексибилен екран.

Прочитај повеќе...

Магазин

Еве што Xbox Series X може да направи, а PlayStation 5 не може

Објавено пред

на

Долго време се води дебата за тоа дали Xbox Series X е подобра конзола од Sony PlayStation 5. Колку и да се слични конзолите во однос на хардверот и софтверот, секоја од нив има одредени предности во однос на другата.

На пример, PlayStation 5 може да се пофали со една од најдобрите додатоци за VR слушалки што пазарот може да ги понуди во моментов во форма на PlayStation VR2. Тоа е само една од неколкуте работи што PS5 може да ги направи што Xbox Series X не може да ги направи.

Сепак, Xbox Series X има и свои предности, кои ви ги пренесуваме подолу.

Контролер компатибилен со претходните верзии

Конзолите на Sony никогаш не биле компатибилни со нивните контролери, што значи дека сопствениците на конзоли биле принудени да инвестираат во уникатни контролери за секоја генерација на системот.

Оригиналниот хардвер Xbox 360 продолжува да работи со модерните Xbox конзоли. Xbox одлучи да направи суптилни подобрувања на своите контролери, како што се менување на текстурата на кожата на контролорот и подобрување на аналогните стапчиња, пишува SlashGear.

Гејмерите можат да користат една од трите USB 3.0 порти на Series X за да ги приклучат нивните оригинални Xbox 360 контролери ако така одлучат.

Опции за прилагодување на менито

Иако оваа функција можеби не е голема работа за сите гејмери, опциите за прилагодување што ги презентира Xbox Series X ја надминуваат конкуренцијата.

Xbox Series X продолжува да нуди широко ниво на прилагодување на менито што е дел од домашните конзоли на Microsoft уште од Xbox 360. Играчите на Xbox сè уште можат да го ажурираат аватарот поврзан со нивната сметка по нивен вкус и да имаат можност да купуваат нови ставки за нивниот аватар во продавницата на Microsoft. Корисниците на Xbox исто така можат да ја ажурираат својата естетика на менито благодарение на трите клучни карактеристики за прилагодување на менито.

Поддршка за Dolby Vision и Dolby Atmos

Xbox Series X се издвојува со поддршката за Dolby Vision и Dolby Atmos. Dolby Vision конкретно се однесува на тип на технологија која го подобрува визуелниот квалитет на видео содржината преку подобрување на осветленоста, контрастот и прецизноста на бојата на сликата. Dolby Atmos овозможува интерпретација на звуците како 3D објекти без хоризонтални или вертикални ограничувања.

Овозможува купување на VOD содржина

Покрај видео игрите, Microsoft Store нуди широк спектар на филмови и ТВ емисии достапни за купување. Корисниците можат да ја преземат својата омилена визуелна медиумска содржина директно на конзолата и да уживаат во неа кога сакаат преку нивната сметка на Microsoft.

Дискретно се вклопува во просториите

Со изборот за поедноставен и покомпактен дизајн, Xbox Series X постигна изглед кој не е ниту гласен ниту наметлив и лесно може да се собере на повеќето полици и тесни простори. Покрај тоа, двете конзоли имаат можност да се потпираат на своја страна со вертикална основа. Од оваа перспектива, подолгата страна на Xbox е значително пократка од PlayStation 5 кој, иако полесен, е најголемата домашна конзола за видео игри на сите времиња.

Поддржува PS5 контролери со адаптери

Гејмерите на Xbox можат да користат PlayStation 5 DualSense контролери на нивната конзола, додека истото не може да се каже за Xbox контролерите на конзолите на Sony. Оваа опција не е лесно достапна за повеќето бидејќи секој што сака да поврзе контролер PS5 со Xbox Series X ќе треба да купи посебен USB адаптер за да го стори тоа.

Спротивно на тоа, корисниците на PlayStation не можат да ги користат нивните Xbox контролери на PlayStation 5 конзолите.

Прочитај повеќе...

Магазин

Повеќе од 150 милиони корисници би можеле да останат без TikTok

Објавено пред

на

Кинеската социјална мрежа TikTok објави дека има 150 милиони месечни активни корисници во САД, што е за 50 отсто повеќе отколку во 2020 година, кога имало 100 милиони.

Тие информации беа претставени пред сведочењето на извршниот директор Шо Чи-џвака пред Комитетот за енергија и трговија на американскиот Конгрес во четвртокот, пренесува Ројтерс.

TikTok се соочува со зголемен притисок од администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден и Конгресот, што вклучува повици од некои пратеници да ја забранат апликацијата затоа што, наводно, може да ги пренесе податоците на американските корисници до владата во Пекинг.

Во петокот, уште шест американски сенатори го поддржаа законодавството кое му дава на Бајден овластување да го забрани TikTok за да ја заштити националната безбедност.

Апликацијата, во сопственост на кинеската технолошка компанија ByteDance, рече дека нејзините директори ќе дојдат во Вашингтон оваа недела за да расправаат зошто апликацијата не треба да биде забранета.

TikTok минатата недела објави дека администрацијата на Бајден побарала нејзините кинески сопственици да се отпуштат од својот удел во компанијата, во спротивно мрежата би можела да се соочи со забрана од САД.

Европската комисија и неколку други западни влади ја забранија употребата на TikTok на уредите на нивните службеници.

Во септември 2021 година, TikTok објави дека има повеќе од една милијарда корисници ширум светот.

/b92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп44 минути

Хороскоп за среда (22 март)

Овен Искористете го денот за обновување на старите пријателства. Ќе ви биде мило да излезете од градот. Партнерот е малку...

Кичево5 часа

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје7 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево8 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт12 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle13 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин13 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео13 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

Автомобили13 часа

Во зимски услови, опсегот на електрични автомобили опаѓа и до една третина

Растојанието што електричните автомобили можат да го поминат во зима со полна батерија е за една третина помалку од рекламираното,...

Магазин13 часа

Еве што Xbox Series X може да направи, а PlayStation 5 не може

Долго време се води дебата за тоа дали Xbox Series X е подобра конзола од Sony PlayStation 5. Колку и...

НАЈЧИТАНИ