Следете не

Магазин

Повеќе од 100.000 украдени кориснички сметки на ChatGPT се продаваат на DarkWeb

Објавено пред

на

Повеќе од 101.000 кориснички сметки на ChatGPT се продаваат на darkweb. Станува збор за сметки кои беа украдени минатата година од малициозен софтвер дизајниран да краде информации.

Group-IB известува дека нејзините експерти пронашле повеќе од 100.000 компромитирани ингеренциите во дневниците на малициозен софтвер за крадење информации што се продаваат на темната мрежа на различни веб-локации. Врвот беше забележан во мај 2023 година, кога сајбер-криминалците објавија 26.800 нови ингеренции за ChatGPT.

Како што се повеќе вработени ја користат вештачката интелигенција, компромитираните ингеренции може да ги доведат сајбер-криминалците до многу вредни податоци. 15% од вработените редовно ги обезбедуваат податоците на нивната компанија на ChatGPT, а четвртина од тие податоци се чувствителни. Работниците оставаат зад себе внатрешни деловни податоци, изворен код, лични информации и податоци за клиентите.

„Вработените внесуваат доверлива кореспонденција или користат бот за да го оптимизираат комерцијалниот код“. Со оглед на тоа што стандардната конфигурација на ChatGPT ги задржува сите разговори, ова ненамерно би можело да им понуди многу чувствителни разузнавачки информации на заканите за актерите доколку добијат ингеренции за сметката“, рече Дмитриј Шестаков, шеф на разузнавањето за закани во Group-IB.

Во погрешни раце, ова може да доведе до сериозни последици за бизнисите и поединците, од оштетување на репутацијата до значителна финансиска загуба. Пристапувањето до нечија сметка на ChatGPT може да значи стекнување увид во комерцијални информации, деловни стратегии, лични комуникации, софтверски код и многу повеќе.

Препознавајќи го ризикот, некои компании, како што се Apple и Samsung, ја забранија употребата на ChatGPT и други генеративни алатки за вештачка интелигенција. Забраните одат до таму до закани за отказ за оние кои не ги почитуваат.

Сепак, се чини дека забраните на ChatGPT не влијаат многу на вработените. Неодамнешното истражување на Github откри дека 92% од програмерите користат вештачка интелигенција за да си ја олеснат работата и да ја зголемат продуктивноста.

Според извештајот на Group-IB, најкомпромитирани сметки се од азиско-пацифичкиот регион (скоро 41.000 компромитирани сметки меѓу јуни 2022 година и мај 2023 година), по што следи Европа со речиси 17.000 и Северна Америка на петтото место со 4.700.

За сајбер-криминалците е релативно лесно да ги добијат ингеренциите на корисниците на ChatGPT. Компјутерите често се инфицирани со малициозен софтвер кој е специјализиран за кражба на информации (инфо-крадец) преку фишинг напади. Овој тип на малициозен софтвер собира акредитиви зачувани во прелистувачи, детали за банкарска картичка, информации за криптопаричник, колачиња, историја на прелистување и други информации. Ингеренциите и другите украдени податоци потоа се испраќаат до серверите на напаѓачот.

Злонамерниот софтвер одговорен за кражба на најголемиот број акредитиви на ChatGPT се Raccoon (80%), Vidar (13%) и Redline (7%).

Ако внесете чувствителни податоци во ChatGPT, оневозможете ја функцијата за зачувување разговор од менито за поставки на платформата или рачно избришете ги тие разговори веднаш штом ќе завршите со користење на алатката.

Сепак, треба да се забележи дека многу малициозен софтвер снимаат слики од екранот на заразениот систем или имаат функционалност на keylogger, па дури и ако не ги зачувувате разговорите во вашата сметка на ChatGPT, инфекција со малициозен софтвер сепак може да доведе до истекување на податоци.

Покрај тоа, ChatGPT веќе имаше сериозен инцидент каде што корисниците ги видоа личните информации на другите корисници и нивните разговори со четбот.

За да ги заштитите вашите ингеренции, редовно менувајте ги лозинките и имплементирајте двофакторна автентикација (2FA). Кога е овозможено 2FA, барем ќе добиете известување на вашиот уред што ќе ве предупредува дека некој се обидува да пристапи до вашата сметка на ChatGPT.

Lifestyle

Кардиолозите ја посочија храната која е неопходна за здрави артерии

Објавено пред

на

Модерната медицина донесе неверојатни стратегии за лекување на затнатите артерии и проблемите што тие ги предизвикуваат, од трансплантација до лекови.

Сепак, кардиолозите се согласуваат: превенцијата е најдобриот лек за атеросклеротични болести, односно акумулација на супстанции како што се масти и холестерол во ѕидовите на артериите.

„Многу е подобро да се избегне атеросклеротична болест отколку да се обиде да ја лекува“, вели кардиологот Бредли Сервер за „Парада“.

Она што е на вашата чинија може да влијае на она што завршува во вашите артерии. Кардиолозите објаснуваат дека хранливата исхрана е неопходна за одржување и подобрување на артериското здравје.

„Нездравата исхрана може да доведе до блокирање на артериите на срцето, што може да се манифестира како срцев удар. Исхраната здрава за срцето може да ја намали инциденцата на дијабетес, како и нивото на воспаление во телото“, рече тој. истакнува кардиологот Николас Рутман.

Тој исто така вели дека некои фактори надвор од наша контрола, како што е генетиката, играат улога во здравјето на срцето. Сепак, исхраната е област над која можеме да преземеме контрола. Затоа кардиолозите се залагаат за зголемена потрошувачка на лиснат зелен зеленчук како кељ, спанаќ, зелена салата и рукола.

„Јадете повеќе салати“. Зелениот лиснат зеленчук има хранлив профил кој нуди големи придобивки за здравјето на срцето. Тој е преполн со витамини, минерали, антиоксиданси и нитрати кои помагаат во намалување на крвниот притисок и ги одржуваат артериите отворени“, вели д-р Рутман.

Студијата од 2021 година на повеќе од 53.000 луѓе покажа дека учесниците кои консумирале зеленчук богат со нитрати, особено зелен лиснат зеленчук, имале помал ризик од кардиоваскуларни болести.

Зошто се затнуваат артериите?

Одржувањето на артериското здравје е клучна компонента за намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести.

„Артериите носат крв богата со кислород до сите органи во телото. „На клетките им е потребен кислород за нивниот метаболизам“, вели кардиологот Гај Л. Минц.

Д-р Сервер објаснува дека артериите имаат дебели ѕидови кои можат да се собираат и да се релаксираат. Сепак, оваа биолошка функција може да ги стави на ризик артериите.

„Ѕидовите на артериите се чувствителни на холестерол, што може да предизвика таложење на наслаги или атеросклероза“, забележува тој.

Здравите артерии имаат мазни внатрешни ѕидови без никакви блокади. Како резултат на тоа, крвта тече непречено и брзо, без никакви ограничувања. Запушените артерии се како цевки со груби, нерамни внатрешни ѕидови, пренесува Index.hr.

„Шупливата цевка се блокира така што крвта не може да тече низ неа толку лесно“, објаснува д-р Рутман.

Тој додава дека ова е проблем.

„Ограничувањето на количината на протокот на крв во главниот орган, како што се срцето, мозокот или нозете, на крајот може да доведе до оштетување, срцев удар, мозочен удар и болка или губење на екстремитетите“, рече д-р Минц.

/N1Info

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ако редовно пиете кафе, можете да го намалите ризикот од оваа сериозна невролошка болест

Објавено пред

на

Една нова студија открива дека редовното консумирање кафе значително го намалува ризикот од развој на Паркинсонова болест поради невропротективните ефекти на кофеинот.

Анализирајќи ги податоците на 184.024 луѓе во текот на 13 години, меѓународен тим на научници открил дека оние кои пиеле кафе имале помала инциденца на Паркинсонова болест во споредба со оние кои не пиеле кафе, пренесува Zimo.

Понатамошната анализа на примероците на крв од стотици пациенти со Паркинсонова болест откри обратна врска помеѓу ризикот од Паркинсонова болест и нивоата на метаболити на кофеин, како што се параксантин и теофилин.

Оваа студија покажа инверзна поврзаност помеѓу консумирањето кафе со кофеин и ризикот од Паркинсонова болест во една од најголемите надолжни групи во светот, со повеќе од 20 години следење, велат авторите на студијата, објавена во списанието. Неврологија.

Значајни резултати

Додека претходните студии ја документираа врската помеѓу кафето и Паркинсоновата болест, новото истражување уникатно се фокусира на биомаркерите на внесот на кофеин долго пред да се манифестира болеста.

Откриено е дека 25 отсто кои пиеле најмногу кафе имале 40 отсто помали шанси да заболат од Паркинсонова болест отколку оние што не пијат кафе. Намалувањето на ризикот варираше од 5 до 63 проценти во различни земји.

Студијата ја задржа оваа поврзаност дури и кога земаа предвид други фактори како што се пушењето и консумирањето алкохол, иако тоа не докажа директна причинско-последична врска. Сепак, забележливо е заштитното дејство на кофеинот и неговите компоненти врз мозокот.

„Овие невропротективни ефекти се во согласност со нашите наоди, кои открија инверзна поврзаност помеѓу кофеинот, параксантинот и теофилинот и инциденцата на Паркинсонова болест“, објаснуваат авторите на студијата.

Ефектот на кофеинот врз протокот на допамин во мозокот може да ги објасни овие заштитни ефекти. Паркинсоновата болест се карактеризира со намалени нивоа на допамин поради губење на нервните клетки во областа на мозокот наречена супстанција нигра.

Кофеинот, исто така, има неочекуван ефект врз способноста на мозокот да учи.

Стратегии за превенција

Додека истражувачите продолжуваат да ги истражуваат предизвикувачите и факторите на ризик за Паркинсонова болест, разбирањето на улогата на кофеинот може да помогне во информирањето на стратегиите за превенција.

Во САД, речиси милион луѓе страдаат од Паркинсонова болест, која предизвикува тремор, тешкотии при движење, проблеми со рамнотежата и вкочанетост на екстремитетите.

Кафето е најраспространетиот психоактивен пијалок во светот. Откривањето на биолошките ефекти на кофеинот врз Паркинсоновата болест не само што има важни импликации за јавното здравје, туку и го подобрува нашето разбирање за етиологијата на Паркинсоновата болест и поттикнува потенцијални превентивни стратегии, заклучуваат авторите на новата студија.

/N1Info

Прочитај повеќе...

Магазин

Google инвестира една милијарда евра во Финска

Објавено пред

на

По големата инвестиција на Microsoft во Франција, Google се одлучи за Финска.

Google инвестира 1 милијарда евра за да го прошири кампусот на центарот за податоци во Финска за да го поттикне растот на бизнисот со вештачка интелигенција во Европа. Во последниве години, многу центри за податоци се лоцирани во нордиските земји поради даночните олеснувања и достапноста на обновлива енергија.

Финска ја зголеми стапката на обновлива енергија во последните неколку години, а Google одлучи да инвестира во оваа земја. Имено, аналитичарите сметаат дека потрошувачката на енергија во центрите за податоци значително ќе се зголеми поради користењето на вештачката интелигенција, што Google го наведе како една од причините за својата инвестициска одлука.

Гигантот најави уште една инвестиција во Европа. Засега е познато дека Google сака да изгради нови центри за податоци во Холандија и Белгија.

Извор: pcpress

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Lifestyle2 минути

Кардиолозите ја посочија храната која е неопходна за здрави артерии

Модерната медицина донесе неверојатни стратегии за лекување на затнатите артерии и проблемите што тие ги предизвикуваат, од трансплантација до лекови....

Lifestyle5 минути

Ако редовно пиете кафе, можете да го намалите ризикот од оваа сериозна невролошка болест

Една нова студија открива дека редовното консумирање кафе значително го намалува ризикот од развој на Паркинсонова болест поради невропротективните ефекти...

Автомобили7 минути

Tesla бара од добавувачите да ја избегнуваат Кина

Поради ескалацијата на геополитичките ризици, Tesla наводно бара од своите добавувачи да започнат со производство на компоненти и делови надвор...

Магазин8 минути

Google инвестира една милијарда евра во Финска

По големата инвестиција на Microsoft во Франција, Google се одлучи за Финска. Google инвестира 1 милијарда евра за да го...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за понеделник (27 мај)

ОВЕН Денес, ќе добивате разни сигнали од луѓе со кои работите и пријатели, па затоа не е изненадувачки што ќе...

Автомобили19 часа

Германија има многу строги закони за очила за сонце во автомобилот

Многу малку возачи во Германија ги знаат правилата за носење очила за сонце додека возат. Кога сонцето сјае во лето,...

Магазин19 часа

Британија размислува за забрана на мобилни телефони за под 16 години: Влијание врз менталното и физичкото здравје

Следната британска влада треба да размисли за законска забрана за мобилни телефони во училиштата и целосна забрана за мобилни телефони...

Магазин23 часа

Microsoft го купува Valve за 16 милијарди долари?

Се појавија гласини дека Мicrosoft подготвува понуда за купување на Valve. Dior, креатор на содржина фокусиран на сферата на игри,...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (26 мај)

ОВЕН Ова може да биде интересен ден на работа, бидејќи ќе имате голема помош и некој кој може да делува...

Технологија2 дена

Дали ќе се потврдат гласините дека Microsoft го купува „Valve“ ?

Се појавија гласини дека Microsoft подготвува понуда за купување на Valve. Диор, креатор на содржина фокусиран на сферата на игри,...

НАЈЧИТАНИ