Следете не

Мобилни уреди

Повеќе од 100 милиони Андроид корисници жртви на нови лажни инсталирани апликации

Објавено пред

на

Новата шема на Android „scamware“ можеби ги чинеше сопствениците на паметни телефони стотици милиони долари без воопшто да знаат за тоа.

Споменатата измама била наречена „Темна харинга“ од член на безбедносната компанија Zimperium zLabs. Scamware е забележан во 470 различни апликации во Google Play Store откако првпат беше забележан во март 2020 година.

Лажните апликации, кои се инсталирани од повеќе од 105 милиони корисници во 70 земји, ги претплатуваат своите жртви на лажни премиум услуги. Претплатите на Dark Herring чинат 15 долари месечно, а на измамникот не му е потребна ниту платежна картичка на корисникот за успешно мамење.

Dark Herring користеше можности за откривање антивируси, користеше од фактот што е достапен на голем број апликации, вршеше замаглување на кодови и други махинации со цел да изнуди стотици милиони долари од корисниците на Android.

За да привлече жртви, кампањата понуди злонамерни веб-локации кои ја користеа геолокацијата на IP адресата на корисникот за прикажување содржина на локалниот јазик и побараа од корисникот телефонски број за верификација. Всушност, страницата испрати телефонски броеви до услугата за директно наплата на операторот, која наплаќаше месечна претплата од 15 долари.

Со овој тип на измама, корисникот веднаш не препознава дека е жртва, бидејќи ништо не се појавува на нивните картички или извод од банка.

Zimperium zLabs истакнува дека Dark Herring е измама во најдолготрајниот сегмент за мобилни СМС, што оваа компанија досега го открила.

Апликациите, кои беа дел од овој синџир, се отстранети од Google Play Store и веќе не се закана од таму, но сепак би можеле да постојат на некои други платформи.

Мобилни уреди

Новиот iOS 17 дополнително им го отежнува допишувањето на корисниците на Android

Објавено пред

на

Новиот оперативен систем iOS 17 им отежнува на корисниците на Android да имаат групни разговори кога се допишуваат со луѓе кои користат iMessage на iPhone, имено испраќањето пораки или групни разговори помеѓу корисници кои имаат iPhone со iOS 17 и телефони со Android ќе биде тешко во рамките на апликацијата Messages, односно iMessage, бидејќи корисниците на уредите со Android нема да можат да видат некои дејства во кореспонденцијата, пренесуваат од српскиот „Benchmark“

Имено, корисниците на телефони со Android можат да се приклучат на групни разговори со луѓе кои користат iPhone и апликацијата iMessages, но сега нема да можат да користат или да видат некои основни функции овозможени со новиот софтвер iOS 17.

Некои од овие функции, како што се гледа во бета верзијата на новиот оперативен систем на Apple, се размена на пораки, одговарање на одредена порака како и квалитетот на фотографиите и видеата.

Иако постојат апликации за пораки како што се Signal, Telegram или WhatsApp каде би се избегнале вакви проблеми, апликациите за пораки слични на СМС пораките преку iMessage или Google Messages се всушност многу распространети.

Корисниците на уредите на Apple во некои региони, особено во САД, масовно ја користат оваа апликација, што сега го отежнува кореспонденцијата со корисниците на телефони со Android.

Извор: telegraf.rs

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Samsung Galaxy S23 Ultra во САД е сепак најскапиот паметен телефон

Објавено пред

на

Samsung Galaxy S23 Ultra е еден од најдобрите паметни телефони со Android на пазарот. Бројните карактеристики го одржуваат неговиот статус на водечки уред, како и цената. Во САД, овој телефон чини 1199,99 долари, што го прави најскапиот телефон.

Последните истражувања покажаа дека овој телефон е произведен по многу пониска цена од очекуваната.

Вкупната цена на материјалите за основниот модел Galaxy S23 Ultra е 469 долари. Ова ги вклучува трошоците за SoC, екран, камера, меморија и други компоненти. Најголем трошок е SoC, мозокот на телефонот, кој е 35 долари. Екранот е на второ место со цена од 28 долари, по што следи камерата со 25 долари. Другите трошоци се составени од други компоненти.

Трошоците за маркетинг и логистика не се вклучени во производната цена. Сепак, „суровата“ цена е значително пониска од очекуваното кога станува збор за овој модел на телефон.

/gimochina.com

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Android 14 конечно добива една корисна функција која корисниците на iPhone веќе ја имаат

Објавено пред

на

За Андроид 14 до сега научивме многу. Ќе пристигнат неколку новитети, а сега дознаваме нови информации. Според нив, на Android 14 треба да пристигне нова корисна опција.

Андроид нуди поголема флексибилност при мултитаскинг од iOS. Сепак, едно нешто што му недостасува на Андроид е можноста за преместување датотеки помеѓу две апликации на цел екран. iOS ви овозможува да преместите или влечете ставка од една апликација во друга низ целиот екран.

Сепак, Android 14 ќе донесе промена во овој поглед. Според најновиот извештај, Android 14 има нов трик во ракавот во овој поглед, кој ќе го направи мултитаскингот на Android уште подобар.

Уредникот на телеграм каналот Google News, Нил Садиков, забележа нова функција во најновата бета верзија на Android 14 која им овозможува на корисниците да влечат одредена датотека или текст од една апликација во друга низ целиот екран.

Процесот на користење на оваа функција ќе биде прилично едноставен. Оваа функција ќе биде корисна и на уреди со големи екрани, како што се телефони и таблети што се преклопуваат.

Неодамна беше откриено дека Google ќе реши прилично голем проблем со Android 14. Така, компанијата објави дека работи со Android OEM за да ги олесни фрустрациите на развивачите на апликации кои ги следат упатствата за развој на Android.

Андроид 14 ќе се погрижи апликациите да не ја изгубат својата функционалност поради агресивно исклучување во заднина. Samsung е првиот партнер на Google во овој бизнис, а јужнокорејската компанија потврди на својата веб-страница за развивачи дека ќе создаде „поконзистентно и посигурно корисничко искуство за корисниците на уреди Galaxy“.

Android 14 е веќе достапен за некои уреди, а наскоро се очекува официјална презентација и достапност до сите корисници.

/b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 часа

Хороскоп за недела (11 јуни)

ОВЕН Реешението на ситуацијата која ве мачи може да биде многу добро за вас. Успешно ќе ги решите сите деловни...

Временска прогноза6 часа

Следната недела средоземен циклон носи нови обилни врнежи од дожд

Во текот на целата наредна седмица и тоа под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, и на ГОЛЕМА влажна и...

Спорт9 часа

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели...

Македонија12 часа

Поради изведување на градежни активности влезот за град Охрид ќе се пренасочува преку регионален пат

АМСМ известува, поради изведување на градежни работи (реконструкција на коловозот) на патниот правец Подмоље – Охрид на магистралниот пат А3, сообраќајот...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (10 јуни)

ОВЕН Поволен ден за комуникација со надредените како и за нови разговори за работа. Може да се надевате на убава...

Временска прогноза1 ден

Попоски најавува нови поплави дури по страшни од делчевските, ова се информациите..

Под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, како и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот,...

Спорт2 дена

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010,...

Автомобили2 дена

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили2 дена

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин2 дена

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

НАЈЧИТАНИ