Следете не

Свет

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Објавено пред

на

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром Хавана, изјави во четвртокот директорот на ЦИА, Вилијам Барнс.

Барнс, кој беше назначен за прв дипломат во кариерата од страна на американскиот претседател Џо Бајден на чело на ЦИА, во интервју за „National Public Radio“ (NPR) рече дека ги засилил напорите на својата агенција за утврдување на причината за овој синдром.

Тој потврди дека, покрај другите чекори, му дал упатство на еден висок офицер кој некогаш го водел ловот на Осама бин Ладен да ја предводи работната група која го испитува синдромот и тој ја зголемил тројно големината на медицинскиот тим што учествувал во истрагата.

Агенцијата исто така го скрати, од осум на две недели, времето кога луѓето поврзани со ЦИА треба да чекаат прием во Националниот воено-медицински центар Валтер Рид, рече тој.

„Сметам дека е длабока обврска на кој било водач да се грижи за луѓето и јас сум решен да го сторам тоа“, изјави Барнс за НПР во првото интервју откако стана директор на ЦИА во март.

Барнс потсети дека Американската национална академија на науките потврди дека е веројатна теоријата дека синдромот предизвикува зраци на „насочена енергија“.

Постои „многу силна можност“ дека синдромот е намерно предизвикан и дека Русија може да биде одговорна, рече Барнс, воздржувајќи се од конечни заклучоци до крајот на истрагата.

Синдромот Хавана, со симптоми како што се вртоглавица, гадење, мигрена и пропаѓање на меморијата, е именуван така затоа што првпат бил забележан кај американски работници во амбасадата во Куба во 2016 година.

Извор: Nova
ФОТО: SAUL LOEB / AFP / Profimedia

Свет

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Објавено пред

на

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење маски од повисоко ниво на заштита од FFP2.

Таканареченото правило „2G“ ќе се применува во ноќни клубови и настани со повеќе од 500 луѓе, односно ќе имаат пристап само за вакцинирани лица или за излекувани од „Ковид-19“.

Правилото „2G“ ќе важи без разлика дали настанот се одржува во затворени простории или на отворено, а само децата под 12 -годишна возраст кои ќе можат да влезат во настанот со антиген или ПЦР тест се изземени од таа мерка, пренесува Танјуг.

За луѓето кои организираат и реализираат големи настани или работат во ноќни клубови, ќе важи правилото „2.5G“, што значи дека тие мора да имаат или негативен PCR тест, или сертификат за вакцинација или потврда дека го поминале Ковид 19.

Тестовите за антигени повеќе нема да бидат прифатени.

Ако вработените немаат ниту еден од овие документи, тие ќе мора да носат маски со FFP2.

На собири со повеќе од 25 луѓе и помалку од 500, истото правило „2.5G“ се применува за присутните.

Во кината, театрите, кабарето со помалку од 500 места, останува обврската за носење маски, а доволна е „едноставна“ заштитна маска што ги покрива устата и носот.

За собири од над 500 луѓе, обврската за носење маски се укинува поради примената на правилото „2G“.

Новото правило „2.5G“, односно обврската за добивање сертификат за вакцинација, потврда за ковид -19 или негативен PCR тест, ќе важи и за угостителство, за други услужни дејности, посети на болници или домови за стари лица на сите лица над 12 години на возраст.

Во исклучителни случаи, гостите со антигенски тест ќе бидат примени во хотели, доколку не би биле во можност да направат навремен ПЦР тест, односно кој би останал на улица поради тестот, се вели во регулативата.

Што се однесува до продавницата, обврската за носење маски со FFP2 ќе биде на сила во Виена од 1 октомври.

Во здравствените и здравствените установи, персоналот кој не бил вакциниран или не го поминал Ковид 19, ќе мора редовно да оди на ПЦР тестирање, и треба да се има предвид дека ПЦР тестот важи само 48 часа.

Без оглед на статусот на вакцинација, сепак, сите вработени ќе треба да направат еден недоволен PCR тест и да носат маски FFP2.

Давателите на услуги и персоналот за образование на возрасни, како и персоналот за гастрономија, ќе можат да пристапат до работното место само ако имаат еден од документите “3G”. За оваа категорија се укинува и можноста за тест за антиген.

Ако немаат еден од овие три документи, мора да носат маски со FFP2 за време на работата.

Виена посочува дека со својот декрет, за разлика од сојузната држава, воспостави еднообразни правила, кои не ги збунуваат граѓаните.

Извор: Politika
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Објавено пред

на

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот кризен штаб.

Претходниот рекорден број од 828 смртни случаи во еден ден беше забележан на 24 септември, пренесува ТАСС.

Во Русија, 205.531 смртни случаи се регистрирани кај пациенти со ковид од почетокот на пандемијата.

Извор: Dnevnik
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Објавено пред

на

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние кои биле изложени на вирусот.

Студијата од средна до доцна фаза ќе го тестира лекот на Фајзер PF-07321332, до 2.660 здрави возрасни учесници, на возраст од 18 години и повеќе, кои живеат во исто домаќинство со лица со потврдена симптоматска инфекција со ковид.

Лекот PF-07321332, според соопштението, е дизајниран да ја блокира активноста на клучниот ензим потребен за репродукција на коронавирус, заедно со ниска доза на ритонавир, постар лек кој е широко користен во комбинирани третмани за ХИВ инфекција, Објави Ројтерс.

Агенцијата потсетува дека лекот ремдесивир од компанијата „Гилеад“, кој се дава интравенски, во моментов е единствениот што е одобрен во САД за лекување на пациенти заразени со ковид.

Извор: rs.n1info.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 5 часа

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени осминафиналните парови за „Купот на Македонија“ во фудбал

Во „Куќа на фудбалот“ со извлекување беа одредени 1/8 парови во Купот на Македонија. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија,...

СпортПред 7 часа

УЕФА ја отфрли тужбата против клубовите поради Супер лигата

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја отфрли тужбата против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, три клуба кои се уште се во...

МагазинПред 7 часа

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури...

СветПред 7 часа

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење...

СветПред 7 часа

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот...

МагазинПред 7 часа

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата. Меѓутоа, со кликнување на...

МагазинПред 8 часа

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали...

МагазинПред 8 часа

Microsoft најавува карактеристики што наскоро ќе пристигнат на Skype

Microsoft најави неколку нови функции за Skype, кои планира да ги понуди како дел од услугата во наредните месеци. Skype...

СпортПред 8 часа

Канатларовски го објави списокот на Македонија до 21 година за дуелите против Фарски Oстрови и Ерманија

Македонската репрезентација до 21 година на 7. октомври против Фарски Острови во Клаксвик и на 12. октомври против Ерманија во...

СкопјеПред 13 часа

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

НАЈЧИТАНИ