Следете не

Свет

Повеќе од половина од територијата на ЕУ е во опасност од суша

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Повеќе од половина од територијата на Европската унија е во опасност од суша од крајот на јуни, предупредија истражувачите на Европската комисија во новиот извештај објавен во понеделникот.

Во извештајот се наведува дека „предупредувањето за суша, кое би можело да бара примена на вонредни мерки за управување со водата и енергијата во земјите погодени од суша, во моментов важи за значителен дел од Европа“.

Околу 46 отсто од територијата на Европската унија е под предупредување за суша, додека 11 отсто од регионите во моментов се во целосна готовност, се вели во извештајот. Недостигот од врнежи се припишува на претходните топлотни бранови во мај и јуни.

Сушата влијаеше на приносите на земјоделските култури во Франција, Романија, Шпанија, Португалија и Италија. Намалената количина на вода во акумулациите влијаеше на системите за ладење во некои електрани. Според извештајот, во Европа во следните три месеци се предвидуваат посуви од вообичаените околности и услови.

Како резултат на податоците од извештајот, пожари беснеат во некои европски земји – Франција, Грција, Италија, Португалија и Шпанија.

Шпанија и Португалија

Шумските пожари кои беснеат во Шпанија се поттикнати од силните ветрови. За само десет дена уништија околу 25.000 хектари шуми, а во соседна Португалија за една недела беа уништени околу 30.000 хектари шуми.

Пожарот уништи голем број куќи и деловни простории. Во понеделникот во Шпанија се уште горат 22 пожари, а во Португалија пожарникарите се борат со пет големи пожари.

Шпанската метеоролошка служба АЕМЕТ предвидува дека температурите треба да почнат да се намалуваат од вторник, но претходно ќе достигнат и до 45 Целзиусови степени.

Во Шпанија, западниот регион Екстремадура, Галиција на северозапад од земјата, Кастилја и Леон во центарот и Каталонија на североисток беа најтешко погодени од топлотниот бран. За време на викендот, пожарникар загина при гаснење пожари.

„Климатските промени се убиец… ги убиваат луѓето, но и нашиот екосистем, нашиот биодиверзитет. Тие ги уништуваат највредните средства на нашето општество, вашите домови, вашите бизниси, вашиот добиток“, рече премиерот Педро Санчез за време на посетата на Екстремадура.

Франција

Шумските пожари кои беснеат на францускиот брег на Атлантикот продолжија да се шират и во понеделникот. Изгореа големи области јужно од Бордо, соопшти локалната префектура.

Меѓу тешко погодените делови на Франција се Ландирас, југоисточно од Бордо и Тест-де-Буч на југозападниот брег на земјата.

Официјални лица велат дека околу 11.500 луѓе биле евакуирани од таму во понеделникот. Од регионот претходно беа евакуирани 16.000 жители.

Температурите во тој дел на Франција се уште се над просекот, а се предвидува дека во понеделник би можеле да достигнат до 44 степени во департманот Жиронд.

Прогласен е црвен аларм за тој департман и за 14 други департмани во западна Франција.

Италија

Натпросечно високите температури и пожарите не ја поштедија ниту Италија. Канаѓаните беа испратени во областа околу Рим, но и на островите Сардинија и Сицилија.

Во градот Бибионе на јадранската страна, популарен меѓу туристите, во понеделникот избувна нов пожар. Областа неодамна беше зафатена од серија пожари.

Се уште не се знае дали пожарите во Италија ги подметнале пиромани или настанале поради човечко невнимание. Властите во Рим известија за апсење на осомничен по шумскиот пожар во близина на Рим во неделата што остави делови од градот покриени со чад.

Хрватска

Во понеделникот, хрватските власти за Истра донесоа одредба со која се забранува употреба на вода за пиење за миење автомобили, улици и други јавни површини и за полевање приватни и јавни зелени површини.

Забрането е и туширање со вода за пиење на плажите и базените. Единствен исклучок се холдинг пазарите.

Велика Британија

Предупредувања поради екстремни горештини се на сила и во Велика Британија. Највисоко ниво на предупредување е издадено за понеделник и вторник, кога се очекува температурите да достигнат рекордни 40 степени или повеќе.

На жителите ширум Англија им беше кажано да останат во затворен простор во најтоплиот дел од денот, а British Rail ги повика патниците да не ги користат нивните услуги поради екстремните температури кои можат да влијаат на инфраструктурата.

Грција

Во меѓувреме, шумскиот пожар што во петокот избувна на Крит и ги принуди жителите на неколку села да се евакуираат сега е под контрола, но се уште не е целосно изгаснат, соопштија властите. Околу 120 пожарникари сè уште го гаснат пожарот, објави весникот „Катимерини“.

Свет

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Објавено пред

на

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да и дозволи на полицијата пристап до приватните камери за надзор во реално време.

Гласањето, кое помина со 7 спрема 4, одобри едногодишна пилот-програма која ќе и овозможи на полицијата да ги следи снимките од приватните камери низ градот со согласност на сопствениците на камерите. Полициската управа во Сан Франциско нема да има пристап до камерите 24/7, но ќе може да се приклучи на мрежата под одредени услови, како на пример додека истражува кривични дела, вклучително и прекршоци и имотни злосторства. SFPD, исто така, ќе може да пристапи до снимките од приватна камера за време на големи јавни настани, како што се протести, дури и ако не постои сомневање дека се случило кривично дело.

Групите за граѓански слободи, како што се EFF и ACLU, остро ја критикуваа новата мерка, за која тие тврдат дека ќе го зголеми надзорот на веќе маргинализираните групи во градот. Во блог пост, политичкиот аналитичар на ЕФФ, Метју Гуариља напиша дека широкиот опсег на злосторства што би можеле да предизвикаат активирање на камерата ќе овозможат целосен надзор речиси во секое време.

„Не правете грешка, прекршоци како што се вандализам или бегање се случуваат на речиси секоја улица во Сан Франциско секој ден – што значи дека оваа уредба во суштина и дава можност на SFPD да го стави целиот град под директен надзор на неодредено време“, напиша тој. Guariglia.

Сепак, градоначалникот на Сан Франциско, Лондон Брид, го објави новиот закон како неопходна мерка за зголемување на јавната безбедност во градот, кој се бори со зголемената стапка на криминал.

„Нашите жители и малите бизниси сакаат да се фокусираме на тоа да го направиме Сан Франциско безбеден за сите што живеат и работат во градот“, рече Брид во соопштението. „Ова е разумна политика што ја балансира потребата да им дадеме на нашите полицајци уште една алатка за справување со значајните предизвици за јавната безбедност и да ги повикаат на одговорност оние што го прекршуваат законот.

Друг несакан ефект на новата регулатива е тоа што богатите приватни лица се ефективно способни еднострано и без надзор да го зголемат капацитетот на полицискиот надзор. Како што е наведено во извештајот во Протоколот, ко-основачот на криптовалутата Ripple, Крис Ларсен, потрошил околу 4 милиони долари за инсталирање на повеќе од 1.000 безбедносни камери во Сан Франциско од 2012 година.

Ларсен, роден во Сан Франциско, рече дека технологијата „придонела за нееднаквоста и проблемите што ги гледаме денес во Сан Франциско“, но рече дека инвестирањето во шеми како иницијативата за приватен надзор ќе помогне да се подобри безбедноста на заедницата.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Свет

ФОТО Еруптираше подводен вулкан, НАСА фотографираше нов остров во Тихиот Океан

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними сателитски снимки од новоформираниот остров.

Островче се појави во областа на островите Тонга во Тихиот Океан по ерупцијата на подводен вулкан, објави Си-Ен-Ен.

Малиот остров се појавил во југозападниот дел на Тихиот Океан каде има многу подводни вулкани.

Еден од тие вулкани еруптираше на 10 септември, исфрлајќи лава, пареа и пепел, се вели во соопштението на Земјината опсерваторија на НАСА.

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними сателитски снимки од новоформираниот остров.

Новородениот остров рапидно растел и неколку дена подоцна, на 14 септември, научниците од геолошкиот институт на Тонга процениле дека островот е 4.000 квадратни метри. Но, до 20 септември островот порасна на 24.000 квадратни метри, или околу 6 хектари.

Новиот остров се наоѓа на морската планина Home Reef во централниот дел на островите Тонга, југозападно од островот Лата.

Можеби не сакате да се приврзете премногу за мал остров: Островите создадени од подводните вулкани „често се краткотрајни“, вели НАСА. Но, понекогаш овие непостојани острови можат да постојат со години или дури со децении.

Вулканот Home Reef продолжува да исфрла лава, се вели во објавата на Фејсбук на Геолошкиот институт на Тонга. Вулканската активност претставува мал ризик за воздушниот сообраќај и жителите на Вавау и Хаапаи, две островски групи во централна Тонга.

„Не е забележана видлива пепел во последните 24 часа“, објави агенцијата на крајот на неделата. „На сите морнари им се препорачува да пловат на најмалку 4 километри од Home Reef до понатамошно известување“.

Прочитај повеќе...

Свет

Телескопот James Web даде невидена слика од Нептун и го откри вистинскиот сјај

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

На новата слика се прикажани и двата светли прстени на Нептун, како и двата побледи прстени. Прстените се полни со прашина, што ги прави потемни и потешки за гледање од светлите, ледени прстени како оние што ја опкружуваат планетата Сатурн.

Поминаа три децении откако последен пат ги видовме овие бледи, правливи прстени и ова е прв пат да ги видиме во инфрацрвена светлина, рече научникот од JWST, Хајди Хамел.

Последен и единствен пат кога ги видовме најслабите прстени на Нептун беше кога вселенското летало на НАСА Voyager 2 прелета покрај планетата во 1989 година.

Осум од месечините на Нептун се видливи на сликата како светлосни точки, а најсветлата е најголемата месечина на планетата, Тритон. Системот на природни сателити на Нептун е особено чуден. Тритон, на пример, орбитира за Нептун наназад, така што дополнителни набљудувања на JWST и на Нептун и на Тритон се планирани подоцна во годината.

Извор: New Scientist

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје5 часа

128 сообраќајни прекршоци во Скопје за еден ден, 20 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Кичево8 часа

Страотна сообраќајка се случила утрово на кичевскиот бул.Ослободување

Страотна сообраќајка несреќа се случила после 5 часот утрово на кичевскиот бул.Ослободување. Имено според наши извори и извори од локалното...

Временска прогноза15 часа

Попоски препорачува претпазливост поради можна појава на невреме од обилен дожд, силен ветер и грмежи – ова се последните вести за времето

Со продорот на значително постуден воздух од север, кој ќе се судри со летната топла воздушна маса од југ над...

На денешен ден15 часа

1 октомври – На денешен ден

1684.- Починал францускиот писател Пјер Корнеј, поет со морална големина и патриотски и епски ентузијазам, еден од најзначајните претставници на...

Хороскоп16 часа

Месечен Хороскоп (1 октомври)

ОВЕН Им делувате недоверливо на вашите соработници и барате нови информации со цел на време да ги разјасните вашите дилеми....

Спорт1 ден

Утре сите на стадион да го бодриме кичевски Напредок за успешен старт на новата фудбалска сезона

Утре започнува новата сезона во Третата Македонска фудбалска лига-Запад, со оглед на тоа преку нашиот медиум ги повикуваме сите симпатизери...

Магазин1 ден

Како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер

Дали неодамна сте користеле телефон или компјутер на пријател за да се најавите на вашиот профил на Instagram и сте...

Магазин1 ден

Google ја исклучува својата услуга за игри Stadia

Играчите ќе имаат пристап до нивните игри библиотеки до 18 јануари 2023 година. Во текот на јули имаше тврдења дека...

Занимливости1 ден

Неодолива супер „неделна“ акција на производи само во АТВА Маркети – Кичево

Нова суперакција и попуст на следните производи која ќе трае до 06.10.2022 само во супермаркетите на АТВА во Кичево:

Гејминг1 ден

Најверојатно го имаме најдобриот гејмерски компјутер за претстојната 2023, тоа е монстерот „Alienware Aurora R15“

Најдобриот гејмерски компјутер за 2023 година според сите анализи, споредби и пресметки ќе биде „Alienware Aurora R15“. Станува збор за ...

НАЈЧИТАНИ