Следете не

Технологија

Познати деталите за официјализирање на ѕверот од графичка картица – „nVIDIA RTX 4090“

Објавено пред

на

Ако досега чекавте да се стабилизира пазарот на графички картички, веројатно нема да ви биде тешко да чекате уште малку. Една од причините зошто би вредело да се чека со надградбата на графичкиот процесор е nVIDIA RTX 4090.

Споменатата графичка картичка nVIDIA би можела да се појави на пазарот во средината на јули. Ова укажува на kopite7kimi, кој претходно точно ги предвидел спецификациите на моделите RTX 3090 и RTX 3090 Ti, меѓу другото.

Kopite7kimi истакнува дека RTX 4090 ќе бара моќност од 450 W, но ќе нуди и повеќе јадра во споредба со моделот RTX 3090 Ti. Ќе има 16.128 јадра, во комбинација со 24 GB GDDR6X меморија од 21 Gbps.

– Покрај тоа, графичкиот процесор ќе има нова архитектура Ada Lovelace, која имплементира голем број други хардверски подобрувања.

Од друга страна, свиркачот минатиот месец ја спомена можноста nVIDIA да тестира графичка картичка од 900 W, со 48 GB видео меморија. Останува да видиме на крајот кои модели официјално ќе ги претстави компанијата.

Извор: b92.net

Магазин

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Објавено пред

на

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на платформата.

Функцијата е дел од визијата на Маск за Twitter 2.0, кој се очекува да биде „апликација за сите“. Другата функционалност вклучува долги твитови и плаќања, според слајдовите што Маск ги сподели за време на викендот.

Плановите за шифрирани пораки на компанијата првпат излегоа на виделина во средината на ноември 2022 година, кога истражувачката Џејн Манчун Вонг забележа промени во изворниот код во апликацијата за Android на Twitter поврзани со E2EE за ДМ.

Вреди да се напомене дека разни други платформи за пораки, како што се Signal, Threema, WhatsApp, iMessage, Wire, Tok и Keybase, веќе некое време поддржуваат шифрирање на пораките.

Google, кој веќе има E2EE за разговори еден на еден во својата апликација Messages за Android, моментално ја тестира истата опција за групни разговори. Фејсбук, исто така, започна стандардно да овозможува E2EE на Messenger за одредени корисници минатиот август.

Маск, исто така, рече дека пријавувањата на нови корисници на платформата се на „високо ниво на сите времиња“, во просек повеќе од два милиони дневно во изминатите седум дена од 16 ноември, што е за 66% повеќе во споредба со истата недела во 2021 година. Твитер има над 253 ,8 милиони дневно активни корисници.

Слајдовите објавени од Маск, исто така, откриваат дека пријавениот фишинг на платформата се зголемил претходно овој месец, и пред и по лансирањето на претплатата на Twitter Blue.

Нов обид за воведување претплата е најавен за 2 декември 2022 година, со систем за верификација во повеќе бои, така што компаниите ќе можат да добијат златен чек, владите сив чек, а поединците син чек.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Објавено пред

на

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во продавниците за апликации Apple и Google.

Гласините дека Twitter би можел да биде отстранет од популарната услуга за продажба на апликации се интензивираа по бројните промени кои следеа по преземањето на Twitter од Маск.

Покрај тоа, самиот милијардер често се жали дека таксите и провизиите што Apple и Google ги бараат за програмерите и компаниите кои нудат апликации во нивните продавници се превисоки.

„Навистина се надевам дека нема да дојде до тоа, но ако нема друг избор, ќе создадам алтернативен телефон“, рече Маск во еден од неговите твитови.

Apple App Store и Google Play Store наплаќаат провизија од 15 до 30 проценти за секое купување, како и за сите трансакции во апликацијата. Ова предизвикува големо незадоволство кај програмерите кои веруваат дека Apple и Google ја користат својата доминантна позиција на пазарот и наметнуваат свои правила. Поради ваквите потези, во изминатиот период веќе беа поднесени бројни тужби против овие компании.

Маск сака да ги зголеми приходите преку претплати на својата социјална мрежа. Проблемот е што поради правилата на Google и Apple за продажба во апликации, до 30 проценти од тие заработки ќе мора да одат директно на Google и Apple.

Милијардерот би можел да одлучи да ги заобиколи таквите правила, принудувајќи ги гигантите да го отстранат Twitter од нивните продавници за апликации. Во таа ситуација, Маск би можел да одлучи да развие свој алтернативен телефон.

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да ги скриете Memories во Google Photos

Објавено пред

на

Google Photos им овозможува на своите корисници да сокријат одредени слики доколку сакаат.

Од криење слики на конкретни луѓе и домашни миленици до слики од одреден временски период

Платформата има функција Memories која прикажува поглед наназад на стари слики врз основа на прилики, локации и друго. Овие слики понекогаш може да предизвикаат стари болни спомени, на пример, раскинување, губење на сакана личност и многу повеќе. Минатата година Google воведе нова функција за криење на ваквите спомени. Еве ги брзите чекори што можете да ги следите за да ги скриете несаканите спомени од Google Photos.

  • Отворете го Google Photos, ќе го видите форматот Spotlight, Highlights, One Year Ago и повеќе.
  • Допрете на која било од овие креации и одете на иконата Settings лоцирана во долниот десен агол за опции како омилена слика, споделување или понатамошна интеракција со поставките.
  • Сега отворете ги „Memories Settings“ од менито.
  • Сега можете да ги изберете сликите што сакате да ги скриете

Корисниците имаат избор да изберат конкретни луѓе или домашни миленици, кои не сакаат да се појавуваат во сеќавањата. Можете да изберете „Hide People and Pets“ во поставките. Само допрете ги луѓето или миленичињата што не сакате да ги гледате. За жал, Google Photos ќе ја скрие наведената ставка од фотографиите, но таа сепак ќе се појавува во сеќавањата. Сè уште може да наидете на овие слики кога се движите низ Photo View. Ако не сте задоволни со тоа, можете да изберете целосно да ги избришете таквите слики.

Корисниците исто така имаат можност да сокријат слики од одреден временски период. Тие едноставно можат да допрат „Add Dates“ во поставките и да ги сокријат сликите од таа одредена временска рамка. Можете да сокриете слики до 1970 година. Дополнително, „Google Photos“ им овозможува на корисниците да се одлучат за „Advanced Settings“ каде што можат да ги специфицираат типовите на креации што сакаат да ги гледаат во Мемории, како што се анимации, колажи и кинематика со вклучување и исклучување на прекинувачот.

Извор: Bgr

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет8 минути

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили20 минути

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин27 минути

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин47 минути

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

Магазин52 минути

Како да ги скриете Memories во Google Photos

Google Photos им овозможува на своите корисници да сокријат одредени слики доколку сакаат. Од криење слики на конкретни луѓе и...

Македонија6 часа

Нижополе и Попова Шапка под снег

На падините на Баба Планина, односно во с.Нижеполе моментално провејува снег, а во Маврово ноќеска. Слаб снег има на превој...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за понеделник (28 ноември)

ОВЕН Може да очекувате нови случувања на деловно поле. Пресврти ве очекуваат ненадејно. Ве очекува и флерт со нова личност....

Спорт15 часа

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата...

Временска прогноза16 часа

Утро со многу ниски температури, дожд и снег, еве каде..

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, денес и тоа особено попладне и навечер, како и...

Македонија17 часа

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

НАЈЧИТАНИ