Следете не

Магазин

Пребарувањето на Google помага да се потврди потеклото на сликата

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google помага да се потврди потеклото на сликата

Google почнува да ја промовира својата нова алатка „About This Image“, која има за цел да обезбеди основни информации и контекст за сликите во Google Search. Функцијата првпат беше објавена на конференцијата за развивачи на Google I/O во мај, а сега е достапна за англиските корисници ширум светот. Можете да пристапите до функцијата од менито со три точки што се појавува во резултатите од пребарувањето и Google Images. Гигантот за пребарување, исто така, најавува ажурирања на иницијативата „Fact Check Explorer“ и „AI-povered Search Generative Experience.

Алатката About This Image е дизајнирана да ви го покаже потеклото на сликата, вклучувајќи ги и нејзините метаподатоци (кога е достапна) и да обезбеди витален контекст за тоа како вестите и сајтовите за проверка на факти ја опишале со текот на времето. Така, може да видите кога сликата првпат била индексирана од пребарувањето на Google, а метаподатоците може да понудат детали за тоа дали сликата е генерирана од вештачка интелигенција. Google веќе нуди функција „За овој резултат“ за да им помогне на корисниците да ги проверат изворите базирани на текст.

Објавувањето на функцијата доаѓа откако се шират огромни количества дезинформации за војната меѓу Израел и Хамас, често во форма на разделени слики споделени надвор од контекст. Ако некој тргне да го бара потеклото на сликата споделена на социјалните мрежи, идејата е алатката на Google да му помогне да добие одговори.

За жал, во соопштението не се споменува можноста за пребарување користејќи ја самата слика преку Google Lens за пристап до функцијата „About This Image“, која Google ја најави на почетокот на оваа година. Исто така, рече дека ќе ја направи алатката достапна со десен клик или долго притискање на слика во Chrome или „повлекување нагоре во апликацијата Google кога сте на страница и наидете на слика за која сакате да дознаете повеќе“. Кога прашав, портпаролот на Google, Нед Адрианс, рече дека овие дополнителни начини за пристап до алатката сè уште се во развој и тестирање и ќе бидат објавени во наредните месеци.

Иако функцијата About This Image има потенцијал да биде корисна алатка, таа сепак се потпира на тоа што корисниците проактивно преземаат чекори за да го потврдат изворот на сликата. Но, како што видовме во последниве месеци, премногу е лесно да се споделуваат или да се вклучат во заблуда слики на социјалните мрежи без да престанеме да размислуваме дали се вистински. Фотографијата „Ураганска ајкула“, на пример, стана вирална повеќе од една деценија по ураганот, и покрај врвните резултати од пребарувањето на Google за термини поврзани со сликата што ја означува како лажна.

Покрај „About This Image“, Google го истакнува и подобрувањето што го прави на својот истражувач за проверка на факти. Алатката беше лансирана во бета верзија на почетокот на летото и ви овозможува да пребарувате за проверки на факти за сликата со поставување слика или пребарување користејќи ја нејзината URL-адреса. Иако сè уште е во бета верзија, Google вели дека објавува ново API за да им помогне на проверувачите на факти и новинарите да го интегрираат Fact Check Explorer во повеќе работни текови.

Конечно, Google вели дека исто така експериментира со користење на генеративна вештачка интелигенција за да понуди повеќе информации за онлајн изворите како дел од своето генеративно искуство за пребарување напојуван со вештачка интелигенција. Овие описи генерирани со вештачка интелигенција ќе се појават во алатката За овој резултат и се дизајнирани да ги пополнуваат кога постоечките извори како Википедија или Графикот на знаење на Google немаат информации за помала веб-локација.

Извор: TheVerge

Магазин

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Објавено пред

на

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“.

Gemini постепено ќе се воведува во екосистемот на Google, вклучувајќи го системот за пребарување и Google Chrome. Една верзија, Gemini Pro, веќе работи на четботот Bard AI. Тоа е одговор на ChatGPT на OpenAI, но се чини дека Gemini е изграден да биде повеќе од само текстуален четбот.

Поддржува внесување на различни податоци, вклучувајќи текст, слики, видео, аудио и „има потенцијал да биде значаен чекор напред кога станува збор за технологиите за вештачка интелигенција“, како што е формулирана од специјализираната страница „Pocket-lint“.

Токму оваа мултимедијалност Google се надева дека ќе биде предност во однос на GPT, а Gemini доаѓа во три верзии.

Првата верзија е Gemini Nano, која работи на уреди со Android. Втората верзија е Gemini Pro, која е нешто посложена, а третата верзија е најмоќната – Gemini Ultra, наменета првенствено за центри за податоци и апликации на големи компании.

Ако имате чет-бот на Bard, веќе можете да ја испробате Gemini AI во него.

Прочитај повеќе...

Магазин

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok?

Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони прегледи, 35,7 милиони лајкови и 1,8 милиони „зачувања“.

Предметниот клип го објави корисник по име „Nyadollie“, во кој на своите следбеници им ја покажува рутината за шминкање додека носи светло розова кошула.

Ова видео беше објавено на 8 март, а како што рече TikTok, нивната цел беше да оддадат почит на некои од најважните моменти што се случија на платформата во текот на 2023 година, и затоа објавија преглед наречен „годината на TikTok“.

Во продолжение погледнете го најгледаното видео оваа година.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за четврток (7 декември)

Објавено пред

на

Овен
Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа што имате моќ да им дозволите нешто, дури и материјално. Одговорот на оваа дилема треба да го барате во дното на душата која го знае одговорот.

Бик
Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку колку што сакате да ве лажат вие. Размислете, можеби сте принудиле некого на такви потези со вашите ставови.

Близнаци
Полни сте со себе и сте целосно свесни за патот по кој треба да тргне вашиот професионален развој. Не двоумете се, прифатете каква било понуда во овој момент, дури и ако тоа не е примамливо на прв поглед. Останете во играта бидејќи тоа е профитабилен бизнис.

Рак
Без разлика на сè што сте планирале, бидете подготвени да ги одложите повеќето активности. Сте ги прецениле своите можности, па сакале или не, ќе бидете принудени дел од одговорноста да им препуштите на блиските соработници. Користете го ова за кратка пауза.

Лав
Се што ви треба во моментов се пари. Пристигнува значителен прилив и значително влијае на сите планови, особено во моментот на големи продажби. За да не се прекомпензирате до крајот на денот, зауздајте ја својата мегаломанска природа и внимателно планирајте ги купувањата.

Девица
Уживате во наклонетоста на влијателните луѓе. Сепак, не се опуштајте премногу бидејќи тоа се луѓе кои за возврат очекуваат од вас безгранична лојалност. Може да се случи некој од нив да ве принуди на потези кои би ве ставиле во незавидна положба.

Вага
Работниот товар може да се претвори во опсесивна борба со ветерниците. Вашата упорност е доблест, но понекогаш е попаметно да престанете. На луѓето им замерувате што фантазираат, а не земате предвид дека и вие не сте рационален тип, а вашите одлуки често се ирационални.

Шкорпија
Потрудете се да слушате што ви кажуваат другите луѓе. Можеби ќе забележите дека некој се обидува да ви пренесе одлична идеја, но вие не одговарате. Ако ја дозволите можноста некој друг да смисли нешто корисно, ќе имате шанса значително да профитирате.

Стрелец
Имате многу планови и очекувате брза реализација. За жал, работите не се развиваат со посакуваното темпо. Додека чекате нешто да започне, губите драгоцено време, а можностите кои се побезбедни и можеби попрофитабилни отколку што сте замислувале, ви одминуваат.

Јарец
Денот го започнувате полни со енергија. Невообичаено сте креативни и самодовербата се заканува да се претвори во ароганција. Контролирајте ја вашата еуфорија бидејќи кога ќе се одлучи нешто важно, ќе ви треба мислење од луѓе кои не ги почитувате сега.

Водолија
Ќе имате шанса за активности кои можат да ве доведат до идеја да започнете приватен бизнис. Заладените односи со шефовите и лошата атмосфера ќе родат тим од луѓе со кои можете да планирате независен бизнис.

Риби
Вистинско време е да ги реализирате вашите планови, особено ако соработувате со странски земји. Освен тоа, ваквите транзити можат да најават и интересно запознавање со личност која е далеку, која ја запознавате на чуден начин, на пример, преку социјалните мрежи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево4 часа

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт7 часа

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили10 часа

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили10 часа

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

Магазин10 часа

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“. Gemini постепено ќе...

Магазин10 часа

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok? Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони...

Спорт10 часа

Македонија до 19 години во група со Швајцарија, Украина и Летонија за пласман на ЕП 2024 – Ајде наши!

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

На денешен ден20 часа

На денешен ден – 7 декември

43 п.н.е – Почина Марк Тулиј Цицерон, римски политичар, писател и познат оратор. 1815.- Застрелан е Мишел Неј, најпознатиот маршал...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за четврток (7 декември)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

НАЈЧИТАНИ