Следете не

Временска прогноза

Пред нас период на многу топло време, но и нестабилно, ова се најновите детали

Објавено пред

на

Под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од Африка, во следниот период температурите ќе бележат тенденција на ГОЛЕМ ПОРАСТ и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат до околу 40 степени.

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец. Сепак во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на нестабилност.

Поголеми услови за нестабилност, и на повеќе места ќе има во среда и во четврток, кога ќе има услови за локална појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град.

И во Скопскиот регион во следниот период ќе биде МНОГУ ТОПЛО, со максималните температури кој ќе се искачуваат во интералот од 34 до 37 степени, но сепак во попладневните часови ќе има услови за локална нестабилност, особено во среда и во четврток кога во делови од котлината ќе има услови и за појава на КРАТКОТРАЈНО НЕВРЕМЕ.

УВ – ИНДЕКСОТ во следниот период ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе изнесува коефициент некаде околу 10, па затоа на граѓаните ги советуваме да се заштитуваат од лошото влијание на сонцето, но и да пијат што повеќе течности.

Пишува: Славчо Попоски

Временска прогноза

Временските непогоди силно вчера го зафатија регионот кај Прилеп и Кавадарци

Објавено пред

на

Како што беше објавено од нашиот метеоролог во текот на вчерашното попладне СИЛНО невреме го зафати Прилеп, како и Кавадарци, проследено сао поројни дождови, силен ветер, електрични празнења и со појава на град.

За кратко време наврна ГОЛЕМО количество на воден талог кое предизвика и ПОРОЈНИ ПОПЛАВИ во овие два македонски градови. Поплавени се и објекти.

Невремето ќе продолжи и понатаму во Македонија и во регионот, а можно е локално и ПОИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ и ШТЕТИ. Токму поради ова препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ. На повидок нема никаква стабилизација на времето, и за истата ќе се изначекаме.

Големо невреме вчера го зафати и Лубаништа кај Охрид.

Фотографии и видеа од СТРАШНОТО НЕВРЕМЕ кое го зафати Прилеп и Кавадарци можете да погледнете на добро познатиот официјален фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Што се случува со времето? После 10-ти јуни пад на температурите и северен ветер?!

Објавено пред

на

И во текот на целата наредна седмица во Македонија продолжува МНОГУ НЕСТАБИЛНОТО време, со честа појава на локален попладневен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Поради зголемената енергија во Атмосферата, локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со значително количество на воден талог за кратко време, силен ветер, електрични празнења и со појава на град.

Во случај на појава на локално НЕВРЕМЕ, АПЕЛИРАМЕ граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ, поради тоа што се можни нови ПОРОЈНИ ПОПЛАВИ.

Во Скопје и околината исто така во текот на целата наредна седмица во попладневните часови се очекува развој на нестабилност, проследена со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е и појава на НЕВРЕМЕ во делови од котлината.

Температурите остануваат како оние кои ги имавме до сега, односно ќе бидат без промени во поголем дел од следната седмица.

За вистинско лето нема никаква најава, него напротив, после 10-ти јуни на повидок е ГОЛЕМ ПАД на температурите и интензивни врнежи, како и северен ветер. Температурите тогаш ќе бидат ЗНАЧИТЕЛНО ПОД ПРОСЕКОТ за месец јуни.

Студениот бран ќе го зафати целиот Балкански Полуостров по 10-ти јуни.

За Порта.мк истакна нашиот дописник Славчо Попоски, еден од најдобрите метеоролози во Македонија и пошироко.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Нестабилното време секој ден после пладне продолжува и понатаму

Објавено пред

на

Под влијание на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса од југозапад, и во следните десет денови во Македонија продолжува МНОГУ НЕСТАБИЛНОТО време, од пладневните часови со честа појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Поради големата енергија во Атмосферата, и понатаму локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со ЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог за кратко време, силен ветер, електрични празнења и со појава на град. 

Локално и во следните десет денови ќе наврне ГОЛЕМО количество на воден талог, со што повторно е можна појава на нови ПОРОЈНИ ПОПЛАВИ, па токму поради ова АПЕЛИРАМЕ граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ, особено во случај на појава на НЕВРЕМЕ.

И во Скопје и околината во следните денови ќе има честа појава на попладневен локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е и појава на НЕВРЕМЕ во делови од котлината.

Во најава нема никаков поизразен топлотен Африкански бран, па така и температурите остануваат без поголеми промени, и максималните дневни температури и во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени.

За изразен топлотен Африкански бран и понатаму ќе се изначекаме, го нема во најава во текот на целиот овој месец, за Порта.мк пишува Славчо Попоски.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево4 часа

Во Кичево вчера санкционирани рекорден број на возачи кои возеле пребрзо

На 04.06.2023 во периодот од 15 до 21 часот на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли, при...

Автомобили6 часа

Возите Bugatti и почна да врне? Нема проблем (ВИДЕО)

Bugatti Mistral е супер скап родстер базиран на Chiron, последниот од благородната лоза W16. Кога е сончево, уживањето во возење...

Магазин6 часа

Amazon казнет со 30 милиони долари поради загрозување на приватноста на корисниците, вклучувајќи ги и децата

Американската Федерална трговска комисија (FTC) го казни Amazon со 30,8 милиони долари за серија пропусти кои ја загрозија безбедноста и...

www.androidpolice.com www.androidpolice.com
Магазин6 часа

Во веб-продавницата на Chrome откриени се сомнителни екстензии преземени од 75 милиони корисници

Google отстрани 32 додатоци од веб-продавницата на Chrome кои можат да ги менуваат резултатите од пребарувањето и да прикажуваат несакани...

Магазин7 часа

Microsoft отстранува важна функција од Windows

Ако сè уште го користите дигиталниот асистент на Microsoft Cortana како апликација за Windows, има лоши вести. Microsoft објави дека...

Гејминг7 часа

Take-Two ја најавува GTA VI за 2024 година

Може да се краде автомобили и да се трка во Grand Theft Auto VI некаде следната година. Take-Two ги сподели...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за понеделник (5 јуни)

ОВЕН Доколку имате некаков проблем со постара или помлада личност од деловното опкружување, обидете се да го решите уште денес...

Здравје и убавина19 часа

Газирана вода и митовите за неа..

Многу нешта можат да се слушнат за газираната вода, како тоа била лоша по здравјето или не? Пронајдовме некое истражување...

Временска прогноза23 часа

Временските непогоди силно вчера го зафатија регионот кај Прилеп и Кавадарци

Како што беше објавено од нашиот метеоролог во текот на вчерашното попладне СИЛНО невреме го зафати Прилеп, како и Кавадарци, проследено сао...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за недела (4 јуни)

ОВЕН Овен, денот на вашиот партнер не оди баш најдобро, а вие ќе мора да бидете тука и да го...

НАЈЧИТАНИ