Следете не

Филм

Премиера на кичевскиот игран филм „ЦЕНТРОИД“ на Бранко Стојаноски

Објавено пред

на

Почитувани Кичевчани, чест и задоволство ни е да ви објавиме нов културен филмски проект.

На 11 и 12 Септември ве покануваме да присуствувате на филмска проекција на краткиот игран филм (35 минути) на Бранко Стојаноски со наслов „ЦЕНТРОИД“ во НУЦК „Кочо Рацин“ – Кичево со почеток од 20:00 часот.

„ЦЕНТРОИД“ означува средна точка на триаголник, а филмот прикажува три приказни кои се вкрстуваат на едно планинско место кое ги променува нивните животи, засекогаш. По завршувањето на филмот во фоајето ќе има изложба на фотографии.

Особено значајно е тоа што актерската екипа се наши сограѓани, жители на град Кичево

Режија и сценарио: Бранко Стојаноски
Камера: Дино Нечевски
Монтажа: Виктор Гаврилоски
Продукција: Мистер Кет Ентертејнмент
Влез: 100 денари

– Ова е втор филмски проект на Стојаноски Бранко, после документарниот филм „Прикаска за Кичево“ од 2016 година, за кој кичевчани истакнаа само пофални зборови.

Култура

Филм Taurus – Machine Gun Kelly и Megan Fox во улогите

Објавено пред

на

Фото: ScreenShot Youtube

Taurus ја раскажува приказната за проблематичен музичар кој доаѓа со денови и ноќи бескрајно барајќи инспирација да сними последна песна. Асистентот налик на сестра му сака да го спаси, неговите соработници сакаат да го видат во студио, додека неговиот дилер и бившата го туркаат сè подлабоко во бездната.

Ова измислено дело ја истражува темната страна на славата, зависноста, уметничкиот процес и музичката индустрија.

Главните улоги во филмот ги играат Machine Gun Kelly и Megan Fox.

Прочитај повеќе...

Култура

HBO го откажа продолжението на Westworld

Објавено пред

на

Гледаноста на серијата Westworld е драстично намалена

Westworld порано беше еден од проектите на HBO со 54 номинации за Emmy, па дури и победа за Thandiwe Newton како најдобра споредна женска улога. Сепак, нејзиниот рејтинг и гледаност опаднаа со текот на годините и таа никогаш не закрепна целосно. За фановите, тоа што серијата не продолжи веднаш по завршувањето на минатата сезона веќе беше лош знак.

Околу 12 милиони гледачи ја гледаа првата сезона од серијалот кој е познат од критичарите на различни платформи. И додека мислевме дека Westworld се врати во форма во својата трета сезона, неговиот број постојано се намалуваше додека само 4 милиони гледачи останаа да ги гледаат најновите епизоди. Тоа веројатно не било доволно за HBO да го обнови договорот.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Култура

Нов трејлер за продолжението Stranger things 4

Објавено пред

на

Фото: ScreenShot Youtube

Пристигна нов трејлер за продолжението на Stranger things 4. Поточно, за преостанатите две епизоди од актуелната четврта сезона, кои ќе бидат достапни на Netflix од 1 јули.

Има многу нови кадри и јасно е дека главните актери ќе се соочат со Вечниот. Елевен како да ќе им помогне, иако прашање е дали е подготвена да се бори.

Секако, песната Running Up That Hill на Кејт Буш и понатаму е главниот мотив.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет5 минути

(ВИДЕО) Легендарниот голман во солзи ја моли јавноста за помош, страшно!

Легендарниот голман на Фенербахче и Турција, Волкан Демирел, а сега тренер на Хатајспор, преку видео повик моли за помош, објаснувајќи...

Кичево3 часа

Во Кичево вчера најмногу казни за пречекорување на брзина..

На 05.02.2023 во периодот од 10.00 до 16.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени акциски контроли во...

Магазин3 часа

WhatsApp наскоро може да им дозволи на корисниците да испраќаат фотографии со целосен квалитет

Се шпекулира дека ова претстојно ажурирање има „автоматско“, „најдобар квалитет“ и „заштеда на податоци“ како опции за конфигурации за квалитетот...

Lifestyle3 часа

5 начини да се ослободите од влакната од домашни миленици! Чистењето никогаш нема да биде полесно.

Селотејп и гумени ракавици се само неколку начини да помогнете во борбата против влакната од домашни миленици. Сите сакаме домашни...

Занимливости3 часа

Само 1% од луѓето овде гледаат слон: на интернет кружи слика која вознемири многумина, обидете се да го пронајдете (ФОТО)

Can you spot the elephant ? pic.twitter.com/xqqzUrhkvH — Marwan Koukash (@drmarwanK) October 29, 2017 Го најдовте ли слонот? Откако ќе...

Магазин3 часа

Најмоќниот и најскапиот телефон на Apple досега пристигнува со еден голем новитет

Се чини дека овој телефон нема да го замени моделот iPhone Pro Max, туку ќе биде категорија над него. Веќе...

Автомобили3 часа

Golf повеќе не е број 1, но VW сè уште гори во Европа

И покрај фактот што по неколку децении неговиот модел повеќе не е европски бестселер, Volkswagen останува неприкосновен лидер на Стариот...

Магазин3 часа

Google инвестира 400 милиони долари во конкурентот ChatGPT, стартапот Anthropic

Вештачката интелигенција и четботите дефинитивно го зафатија светот во последните неколку месеци. Напредокот постигнат на ова поле го лансираше ChatGPT...

Магазин3 часа

Google се пофали: Овој сервис има 50 милијарди прегледи дневно

Услугата за кратки видео клипови, наречена YouTube Shorts, беше лансирана од Google во јули 2021 година и оттогаш забележа значителен...

Магазин3 часа

Првата генерација на iPhone во фабричко пакување понуден на аукција

Аукциската куќа LCG Auctions понуди на продажба прва генерација на iPhone, фабрички завиткан во целофан, со 8 GB простор за...

НАЈЧИТАНИ