Следете не

Lifestyle

Природните антиоксиданси како одговор на стареењето на клеткит

Објавено пред

на

На забавувањето на стареењето на клетките може да се влијае и природно.

Антиоксидансите можат да ги спречат реакциите на оксидација предизвикани од слободните радикали. Меѓу овошјето, кивито заслужува истакнато место во заштитата од стареење и дегенеративни болести.

Шипинките и другите црвени плодови исто така носат бројни придобивки за нашето тело, како и:

Боровинки

Тие често се сметаат за еден од најдобрите извори на природни антиоксиданси меѓу сите овошја. Содржат високо ниво на антоцијани, кои им ја даваат карактеристичната сина боја и поседуваат силни антиоксидантни својства, пишува Healthline.

Малини

Богати со витамин Ц, кверцетин и елагична киселина, малините се познати по нивната способност да ги неутрализираат слободните радикали.

Јагоди

Покрај тоа што се вкусни, јагодите се богати со витамин Ц и флавоноиди, вклучувајќи го и фисетинот, кој покажа потенцијална корист во борбата против когнитивниот пад поврзан со возраста.

Јаболка

Јаболката се многу добар извор на витамин Ц и група на антиоксиданси наречени полифеноли. Особено кожата на јаболкото содржи високо ниво на овие соединенија.

Грозје

Ова овошје е богато со ресвератрол, еден вид полифенол кој доби големо внимание поради неговите ефекти врз долговечноста и кардиоваскуларното здравје.

Портокали

Познати по содржината на витамин Ц, агрумите како што се портокалите се исто така богати со флавоноиди, како што е хесперидинот, кој може да има антивоспалителни својства и да го подобри имунолошкиот систем.

Но, тие сигурно не се единствените: витаминот А и витаминот Е кои се наоѓаат во авокадото, на пример, помагаат и во одложување на стареењето на ткивата и се спротивставуваат на ефектите на слободните радикали.

Цели зрна

Често читаме како потрошувачката на интегрални житарки за време на оброците, како замена или алтернатива на рафинираните, е гаранција за внесување на овие супстанции со антиоксидантна ефикасност.

За разлика од рафинираните житарки, интегралните житарки ги содржат сите три дела од зрното: микроб, ендосперм и трици. Повеќето хранливи материи и антиоксиданси се концентрирани во триците и никулците. Токму затоа тие се богати со фенолни соединенија, витамини и минерали кои имаат антиоксидативно дејство.

Црниот грав и црвениот грав се особено познати меѓу мешунките по нивната висока содржина на антиоксиданси. Други како што се леќата и наутот се исто така добри извори на антиоксиданси, но во малку помали количини од црниот и црвениот грав.

Кожата на мешунките е особено богата со овие соединенија бидејќи делува како заштитна бариера за семето, концентрирајќи антиоксиданси кои можат да ги заштитат мешунките од стресови на околината, како што се УВ зрачењето и патогени.

Јадењето на овие мешунки со нивните лушпи го зголемува внесот на корисни антиоксиданси, придонесувајќи за здрава и заштитна исхрана.

Растителни масла (особено маслиново)

Зачинување на вашите оброци со сурови растителни масла, особено екстра девствено маслиново масло, е уште еден корисен начин да останете здрави.

Зачини

Кога сме кај зачините, зачините како куркумата и ѓумбирот и ароматичните билки како мајчина душица, жалфија, рузмарин и оригано се одлични додатоци во исхраната.

Пијалок

Меѓу пијалоците, зелениот чај е концентрат на корисни хемиски соединенија. Лесно може да се конзумира за појадок или преку ден.

Кафето и какаото исто така имаат свои предности.

/N1Info

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Откријте го најдобриот начин да се разладите со помош на коцки мраз

Објавено пред

на

Во последната деценија се забележува тренд на пораст на температурите во летниот период, што се одразува на здравјето на целокупното население. Во моментов сме сведоци на топлотен бран кој стана речиси неподнослив, па ги бараме сите можни начини за разладување.

Една од нив, која е меѓу препораките на Институтот за јавно здравје за однесување при топло време, е да се разладите со топење на коцка мраз во устата, што е и најевтиниот трик за разладување.

Калапи за коцки мраз можете да купите од само едно евро во која било намирница или продавница за домаќинство, а може да се користат и пластични калапи од кутии за слатки.

Само погрижете се да купите калап што е доволно мал за коцките да се стопат во устата без да морате да ги гризете за да ги заштитите забите. Ова е особено важно ако забите инаку се почувствителни на ладна вода и храна.

Бавното топење на коцките мраз во устата дополнително го хидрира телото, што е повеќе од потребно за време на топлотен бран.

Може да биде добар трик и за разладување на децата (над три години), а можете да си играте и со боите за храна без додатоци и да додадете боја на некои коцки, што секако ќе им биде поинтересно. Можете да го претворите во игра, на пример, да одредите колку шарени коцки детето треба да стопи во устата во текот на денот.

Според предупредувањата на Институтот за јавно здравје, исклучително е важно за време на овие горештини да се грижите за себе и за вашите најблиски, бидејќи тие имаат негативно влијание врз целото тело и освен да се држите подалеку од отворени простори. колку што е можно, пиењето доволно вода игра клучна улога.

Имено, на горештините крвните садови се шират со што се намалува притисокот. Се менува и згрутчувањето на крвта, па честото дехидрација доведува до локална тромбоза, а нозете отекуваат бидејќи течноста заостанува во долните делови на телото.

Недостатокот на течност може да влијае и на функцијата на бубрезите, а зголемената акумулација на минерали во урината може да предизвика формирање на камења во бубрезите.

Иако на оваа топлина сме побавни од вообичаено и најчесто не ни се допаѓа да консумираме храна или течност, исклучително е важно да внимаваме на тоа.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за вторник (16 јули)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Автомобили13 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle13 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин13 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle13 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин13 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин13 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин13 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин13 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин13 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

НАЈЧИТАНИ