Следете не

Временска прогноза

Првични детали за тоа каква есен и кога ни доаѓа грејната сезона во нашите предели

Објавено пред

на

Поради енергетската криза Европа е исправена пред тешка зима. Ова нема да ја одмине Македонија и регионот. Метеорологот Славчо Попоски за Фактор вели дека и во октомври ќе имаме денови со убаво време. Додава дека во согласност со прогнозите, дури кон крајот на октомври ќе имаме потреба од користење на грејни тела и загревање на домовите. За тоа каква зима ќе имаме, и дали ќе се соочиме со поларни температури, уште е рано да се каже. Идниот месец ќе има повеќе детали и попрецизна слика на оваа тема.

„Првични информации за тоа каква зима нè очекува ќе имам некаде во октомври. Инаку оваа есен ќе биде релативно топла и со натпросечно високи температури. Врнежите ќе бидат под просекот, значи очекуваме помалку врнежи од вообичаеното, а заладување на времето барем засега не се очекува, значи некое поголемо заладување на времето нема на видик. Ја разгледував анализата за зимските месеци, но сепак е многу неофицијална и истата укажува на тоа дека зимските месеци ќе бидат натпросечно топли со нешто повисоки температури и просечно количество на врнежи. Сепак и покрај ова можно е да дојде до спуштање на екстремно поларни воздушни маси од Арктикот и истите би условиле екстремно ниски температури на воздухот“, вели Попоски.

Како што објаснува метеорологот, беровскиот регион обично е најстуден, а се случува и битолскиот понекогаш да има доста студено време. Поповски вели дека централните и југоисточните предели на Македонија обично се најтопли. За летото кое е при крај, метеоролгот објаснува дека ќе биде запаметено по тоа што донесе временски непогоди.

– „Временските непогоди често ни се случуваа. Имавме поплави во Тетово и Кавадарци и тие беа најпогодени од невремето. Временските непогоди сè почесто ќе ни се случуваат, тоа треба да се спомне, а температурите беа околу просекот. Значи имаме нормално топло лето и немавме некои премногу големи отстапувања“, рече Попоски.

Оваа зима ќе имаме ново поскапување на цената на струјата. Инаку, властите ги повикаа институциите и граѓаните да штедат електрична енергија, а тврдат дека рестрикции нема да има. Според нив, сите треба да се однесуваме разумно за полесно надминување на енергетската криза. Земјава ќе набавува струја од источниот сосед. Мерки за штедење има и ширум Европа.

Текст: Сања Атанасовска

Медиум: Фактор.мк

Во соработка со Славчо Попоски

Временска прогноза

Значителен пад на температурите и дождови, еве за кога се најавите..

Објавено пред

на

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец и истиот повремено ќе засилува на интензитет. Исто така денес, а особено во сабота доцна попладне, навечер и во текот на ноќта на повеќе места ќе има нови врнежи од дожд а локално ќе биде и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Од недела, па во текот на следната седмица ќе дува засилен, повремено силен ветер од северен и од северозападен правец, а температурите ЗНАЧИТЕЛНО ќе опаднат, што значи дека ќе следува ПОГОЛЕМО заладување на времето.

И во Скопје особено во сабота доцна попладне и во текот на ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд а од недела ќе дува силен северозападен ветер а температурите позначително ќе опаѓаат.

До сабота температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени, додека како што претходно кажавме потоа ЗНАЧИТЕЛНО ќе опаднат, за Еспресо вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

Објавено пред

на

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер претежно од југозападен правец. Повремени локални врнежи од дожд ќе има утре и во сабота, кога локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурите остануваат натпросечно високи и максималните дневни овие денови ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени.

Повторно позначителен пад на темперратурите, како и засилен северен ветер се очекува на самиот почеток од следната недела, односно од понеделник.

И во Скопскиот регион и тоа особено утре и повторно во сабота ќе има услови за повремен локален дожд. Особено во сабота постои можност и за нестабилност во делови од котлината проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурата овие денови во Скопје ќе се искачува во интервлот помеѓу 23 и 26 степени, за Еспресо истакна Славчо Попоски.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попоски најавува пороен дожд, еве кога може да се очекува

Објавено пред

на

Денес времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, додека од утре особено попладне и навечер од запад ќе се прошируваат врнежи од дожд.

Особено во вторник ќе биде и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Исто така од утре па натаму ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

Температурите и тоа поради јужното воздушно струење ќе бидат значително повисоки и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 27 степени.

Во Скопје и околината исто така денес ќе биде стабилно, а од утре доцна попладне и во текот на ноќта кон вторник, како и во вторник ќе растат условите за врнежи од дожд. И во Скопскиот регион ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Температурите ќе се искачуваат до околу 23 степени.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт58 минути

Сејдини и првиот човек на ФИФА Инфантино продолжуваат со беспрекорна соработка за доброто на фудбалот

Првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија се сретна со првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, чија поддршка е секогаш...

Спорт7 часа

Катерина Милевска дел од врвна програма на ФИФА под менторство на селекторот на САД, нашиот македонец г-дин Влатко Андоновски

Нашата селекторка на македонската женска репрезентација до 17 години, Катерина Милеска е дел од програмата на ФИФА и учесник во...

На денешен ден8 часа

30 септември – На денешен ден

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп10 часа

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

Временска прогноза14 часа

Значителен пад на температурите и дождови, еве за кога се најавите..

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до...

Македонија14 часа

ЦУК: Армиската единица ја продолжува потрагата по возачот на возилото кое пред два дена излета во река Вардар кај Желино

Во моментов според последните добиени информации од терен екипи од ДЗС Тетово со тимовите за нуркање се повлекле со кординација...

Балкан15 часа

Во голема координирана акција сузбиена организирана криминална група која криумчарела хероин во Хрватска, приведени три лица

Денеска (29.09.2022) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи,...

Спорт15 часа

ФФМ распишува конкурс за тренерски курсеви во различни нивоа за лиценци

Македонската фудбалска федерација во рамките на својот едукативен центар е во активна изработка на детален годишен план за курсеви за...

Магазин18 часа

Google Maps: искусете места на кои никогаш не сте биле

Google Maps често објавува нови функции со цел да ги направи корисниците повеќе заинтересирани за дигитални мапи. Еден од најновите...

Видео22 часа

Што може да преживее Apple Watch Ultra? ВИДЕО

Јутјуберот TechRax го стави првиот издржлив часовник на Apple – Watch Ultra – на неговиот екстремен тест за издржливост. Apple...

НАЈЧИТАНИ