Следете не

Свет

Рекорден број на заразени со Ковид во Европа, најкритично во Франција, Италија, Грција, Португалија и Англија

Објавено пред

на

Полска денеска пријави 794 смртни случаи од корона вирусот, што е највисоко во еден ден за време на четвртиот бран на пандемијата, изјави за Sent News заменик-министерот за здравство Валдемар Краска.

Полска со денови има постојано голем број новозаразени, поради што властите ги заострија епидемиолошките мерки, пренесува Ројтерс. Според последните податоци, во Полска се регистрирани 15.571 нови случаи.

Организирана измама во Виенскиот центар за вакцинација

Во виенскиот „Австриски центар“, каде што илјадници луѓе секојдневно доаѓаат да ја примат вакцината против коронавирусот, полицијата откри организирана измама.

На противниците на вакцинацијата им беше дозволено да вадат пасоши за вакцинација во овој центар без да примаат вакцини.

„Неколку црни овци“ се обиделе да се збогатат со фалсификувани потврди за вакцинација, а на противниците на вакцинацијата им биле издавани лажни пасоши за вакцинација. Тоа била организирана акција. Прво земале пари од луѓето, а подоцна, без вакцината, ги внесувале во системот како имунизирани, тврдат од „Австрискиот центар“.

Според организацијата „Samariterbund“, во оваа измама биле вмешани повеќе лица, кои работеле на различни станици од процесот на вакцинација.

Во посебни штандови во пасошите за вакцинација се внесуваа печати со потврдата за вакцинација. Случајот е откриен бидејќи кај еден администратор биле откриени невообичаено голем број вакцини.

Меѓу осомничените нема лекари, а откриените измамници се отпуштени и против нив е поднесена пријава.

Во „Австрискиот центар“ се преземени дополнителни безбедносни мерки за да не се повторат слични работи. Докторката Ивет Закаријан за виенскиот дневен весник „Кронен цајтунг“ изјавила дека и самата била сведок на печат и вакцинирање во пасошот за вакцинација.

Таа пренесе и дека имало проблеми со кражбата на лекарските печати, кои исчезнале кога лекарите излегле на пауза за ручек. Поради овој проблем воведен е нов систем според кој печатите се бројат секојдневно и се издаваат на лекар со потпис и мора да се враќаат при секоја пауза.

Рекорден број на заразени со Ковид во Европа

Неколку европски земји пријавија најголем дневен пораст на случаи на ковид од почетокот на пандемијата, поради ширењето на омикорн сој.

Франција, Италија, Грција, Португалија и Англија пријавија рекорден број дневни инфекции.

Официјалните лица, сепак, велат дека високите бројки може делумно да се должат на доцнењето во известувањето за време на божиќниот период.

Полска денеска забележа 794 смртни случаи од Ковид, што е најголем број во четвртиот бран на пандемијата, со повеќе од три четвртини од починатите биле невакцинирани.

Во исто време, портпаролката на ЦДЦ за „Политико“ изјави дека најновите бројки на заразени може да бидат преценети поради доцнењето на тестирањето и затворањето на центрите за тестирање за време на Божиќ, а бројот на заболени ќе се стабилизира по новата година. .

Според извештајот на СЗО објавен вчера, бројот на нови инфекции со Ковид се зголемил за 57 отсто во Европа во неделата што завршува на 26 декември, а за 30 отсто во САД.

Франција вчера пријави 179.807 нови инфекции, што е најголем број дневни случаи во Европа досега.

Француската министерка за здравство Оливија Веран предупреди дека „сè сугерира“ дека Франција може да има дури 250.000 случаи на ден до почетокот на јануари, додека Француската федерација на болници објави дека „најтешките недели допрва доаѓаат“.

Францускиот премиер Жан Кастекс најави нови ограничувања претходно оваа недела, а давањето на засилена доза во земјата е забрзано.

И бројни други европски земји вчера пријавија рекорден број дневни случаи.

На пример, во Италија, бројот на заразени надмина 78.000 случаи, што е нов рекорд од почетокот на пандемијата. Регистрирани се и 202 смртни случаи, со што вкупниот број на починати во земјава се искачи на 136.753.

Португалија забележа 17.172 нови случаи.

Грчкиот министер за здравство Танос Плеврис повика на смиреност откако земјата пријави 21.657 случаи, додека здравствените власти во Англија пријавија рекордни 117.093 случаи.

Студиите сугерираат дека омикронот е поблаг од сојот делта, но сè уште постојат стравувања дека голем број случаи предизвикани од омикрон би можеле да ги „преземат“ болниците.

Сепак, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека ризикот од омикрон „се уште е многу висок“.

Русија: Најмал број новозаразени од крајот на септември, 21.119

Во изминатите 24 часа во Русија се регистрирани 21.119 случаи на коронавирус, што е најмал дневен број на новозаразени од 22 септември, соопшти денеска Кризниот центар за борба против коронавирусот.

Според Кризниот центар, во земјава се регистрирани вкупно 10.458.271 случаи на заболени од Ковид-19, јавува агенцијата ТАС С.

Како што се наведува, релативниот пораст на новозаразените е на ниво од 0,2 отсто.

Бројот на починати од последиците од заразата Ковид-19 во Русија во изминатите 24 часа е 932, наспроти 935 смртни случаи претходниот ден.

Вкупно 307.022 пациенти починале во Русија од почетокот на пандемијата, според Кризниот центар.

/RTV/

Свет

(ФОТО) Марио Балотели со неговото Audi Q8 доживеал тешка сообраќајна несреќа, првична причина е преголемата брзина

Објавено пред

на

Twitter

Од Бреша стигна вест за сообраќајната несреќа на Марио Балотели од која излегол неповреден, а најлошото можело да се случи, судејќи по тоа колку лошо му било згмечено Audi Q8. Несреќата се случила вчера вечер околу 20 часот и 30 минути, а според првичните информации причина е преголемата брзина. Балотели изгубил контрола над автомобилот и удрил во бетонска ограда.

Како што пренесуваат италијанските медиуми, Балотели излегол од возилото прилично изгубен и легнал на тротоарот. Кај него дошле случајни минувачи, а набрзо на местото на несреќата пристигнала брзата помош и полицијата. Полицијата потврди дека поранешната ѕвезда одбила да направи алкотест.

 

Прочитај повеќе...

Свет

Денеска е Меѓународен ден на детето: Човештвото им го должи на децата најдоброто што го има!

Објавено пред

на

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Декларацијата за правата на детето на 20 ноември 1959 година и Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

Овој ден се одбележува како Меѓународен ден на детето, со цел да се сензибилизира јавноста за потребата да се заштитат децата од злоупотреба, насилство и различни форми на дискриминација.

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Декларацијата за правата на детето на 20 ноември 1959 година и Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

ПРЕВЕНЦИЈА НА ЗЛОУПОТРЕБА

Меѓународниот ден за спречување на злоупотреба и запоставување на децата вчера беше одбележан со цел да се зголеми свеста за штетноста на секој облик на насилство врз децата, да се поттикне државата да преземе поактивна улога во заштитата на децата и да ја зајакне превенцијата како приоритетна задача. во заштитата на децата од различни форми на насилство, злоупотреба и запоставување.

Меѓународниот ден за спречување на злоупотреба и занемарување на децата е создаден на иницијатива на Фондацијата на Светскиот самит на жените во 2000 година со цел да се создаде култура на превенција во светот преку охрабрување на владите и социјалните организации да станат поактивно вклучени во детството. заштита.

Со цел да се привлече вниманието на овој тежок проблем, партнерите на Светскиот ден организираат активности за зголемување на свеста и едукацијата за злоупотребата на децата и насилството врз децата, поттикнување на почитувањето на правата на децата и спречувањето на злоупотребата на децата да биде врвен приоритет.

Злоупотребата на децата е многу сериозен проблем кој предизвикува бројни сериозни последици по нивниот развој. Изложеноста на детето на физичка, емоционална или сексуална злоупотреба е трауматично искуство кое остава длабоки лузни. Сите земји кои се грижат за благосостојбата на своите граѓани, особено на децата, го препознаа развојот на превенцијата од злоупотреба како една од нивните приоритетни задачи.

КОНВЕНЦИЈА НА ОН ЗА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО

Конвенцијата на ОН за правата на детето е универзален меѓународен документ посветен на децата, израз на потребата да се обезбеди на децата посебна заштита и грижа, бидејќи постоечкиот систем на заштита на правата и слободите на граѓаните на меѓународно ниво не беше доволна гаранција за заштита на правата и интересите на децата.

Правата на детето, дефинирани со Конвенцијата, се само потреби на секое дете кои се различни во различни периоди од неговото растење. Затоа е важно овие потреби на детето да се препознаат во секој период од неговото растење и на секое место, за да можат да бидат обезбедени и обезбедени во семејството, училиштето и локалната заедница. Правата што ги имаат децата не значат дека децата можат да прават што сакаат, дека се презаштитени, дека ги запоставиле своите обврски учејќи за правата.

Децата имаат свои обврски и одговорности во согласност со нивната возраст и нивната способност да преземаат обврски и одговорности, а од возрасните зависи дали децата ги знаат своите обврски и дали ќе преземат одговорност за своите постапки и одлуки, а правата на децата се обврски и одговорност на возрасни.

Должност на возрасните е да му обезбедат на детето таква заштита и грижа што е потребна за неговата благосостојба, имајќи предвид: секое право од Конвенцијата е основно и подеднакво важно, дека правата не можат да се рангираат според нивната важност. дека правата им припаѓаат на децата само затоа што се деца и дека правата на децата не можат да се одземат затоа што не ги заработиле.

/6yka

Прочитај повеќе...

Свет

Рекордни температури во октомври: 2023 година најтоплата година досега

Објавено пред

на

Минатиот месец беше најтоплиот октомври досега забележан на глобално ниво, објави во средата Европскиот климатски монитор, додека месеците на екстремни горештини веројатно ќе ја направат 2023 година најтоплата година досега.

Со температурите невообичаено високи над претходните просеци, научниците велат дека притисокот врз светските лидери да го ограничат загадувањето со стакленички гасови што го затоплуваат планетите никогаш не бил поитен додека се подготвуваат да се сретнат во Дубаи за климатската конференција UNCOP28 овој месец.

Суша погоди делови од Соединетите Американски Држави и Мексико во текот на октомври, додека огромни делови од планетата беа повлажни од нормалните услови кои често се поврзуваат со бури и циклони, соопшти службата за климатски промени Коперник на ЕУ (C3S).

Температурите на површината на морето беа највисоки досега забележани овој месец, феномен предизвикан од глобалното затоплување за кој научниците велат дека игра клучна улога во правењето на бурите пожестоки и поуништувачки.

– Во октомври 2023 година беа забележани исклучителни температурни аномалии, по четири месеци бришење на глобалните температурни рекорди – изјави Саманта Бурџис, заменик директор на C3S.

– Речиси со сигурност можеме да кажеме дека 2023 година ќе биде најтоплата година во историјата, и дека моментално е 1,43 степени Целзиусови над просекот од прединдустрискиот период. Чувството на итност за амбициозни климатски акции кои ќе одат на COP28 никогаш не било поголемо – рече таа.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево3 часа

Вчера во сообраќајни контроли на подрачјето од СВР Охрид во Кичево најмногу санкции за возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Вчера на 07.12.2023 година од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. Притоа,...

Гејминг3 часа

(ВИДЕО) Избрани најдобрите игри за 2023 година на официјалниот „The Game Awards 2023“, ова е списокот на добитници…

Оваа година, повеќе од 100 глобални медиуми го дадоа својот глас во 31 категорија, а победниците беа објавени на стримот...

Временска прогноза10 часа

Продолжениот викенд стабилно и суво, студено ќе биде на утро и во вечерните часови

За време на овој продолжен празничен викенд во Македонија ќе има стабилизирање на временската состојба. Ќе има повеќе сонце, но останува...

Култура16 часа

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за петок (8 декември)

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Спорт1 ден

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево1 ден

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт1 ден

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили1 ден

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили1 ден

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

НАЈЧИТАНИ