Следете не

Магазин

Ретро игрите се во тренд, еве зошто

Објавено пред

на

Дали би се вратиле на играње игри како порано на Game Color или Sega Mega? А можеби некој сè уште се сеќава на Commodore 64 или ZX Spektrum? Ако одговорот е „Да“ – не грижете се. Ретро трендот всушност е се попопуларен.

Кога имав дванаесет или тринаесет години, со часови играв игри како „DuckTales“ на мојот Game Boy. Станува збор за потера по пет скапоцени предмети ширум планетата, а во центарот на дејството е дизниевиот херој Баја Дак. Играта не понуди многу графички: потемни и посветли зелени тонови. Техничките можности беа крајно ограничени. И покрај тоа, ја сакав играта.

Триесет години подоцна, ретро игрите се во тренд. Вреди да се спомене „Super Meat Boy“ од 2010 година, игра која стилски се потпираше на самите почетоци на таа забава. Или „Nintendo Classic Mini“ од 2016 година – мини конзола со колекција на стари игри. Сето тоа дополнително го зајакна ретро трендот, пишува DW.

Носталгијата ме поттикна повторно да ја пуштам „DuckTales“, овој пат во боја и на ТВ екранот. По половина час престанав. Едвај стигнав до половина од првото ниво, а поранешната страст не беше обновена.

Популарен меѓу милениумците

Секој кој игра игри од осумдесеттите или деведесеттите денес мора да биде многу отпорен на нервоза, бидејќи очекувањата од технологијата се целосно променети. Ретро игрите својата привлечност ја должат на естетиката на видливите пиксели и затоа се вратија на почетокот на втората деценија од новиот милениум. До денес, таканаречената растерска графика им овозможува на малите, независни тимови да развиваат дури и врвни, креативни игри за малку пари.

Таа естетика првенствено одговара на оние кои пораснале во текот на осумдесеттите и деведесетите. Но, не само тие, вели дизајнерот на игри Артур Екман. Неговата игра од 2023 година „Супер Кетбој“ има многу климови до 1990-тите. Дури и на саемот за видео игри Gamescom во Келн, неговата креација беше претставена на стара телевизија со катодни зраци „лампаш“.

„Секако, имаме и постари играчи кои пораснале со Нинтендо, па навистина им се допаѓа и велат: Па, ме потсетува на тие денови. Но, играат и помладите. Децата од пет, шест, седум години, кои ја играат играта за прв пат, кои можеби за прв пат гледаат телевизор со катодна цевка, се целосно фасцинирани од постарата технологија. И брзо учат. Првите обиди се секако неуспешни, но потоа стануваат се подобри и подобри, а тоа им причинува задоволство. Нивната амбиција е разбудена да ги надминат сите нивоа на играта“, вели Екман.

„Super Catboy“ не е чиста ретро креација. Авторите ја гледаат играта како продолжение на легендарните „Mega Man X“ (1993), „Donkey Kong Country“ (1994) или „Metal Slug“ (1996). Играта од 2023 година се потпира на оригиналите и визуелно и механички. Дури и музиката во позадина потсетува на деведесеттите. Но, производот ги задоволува и потребите на денешните играчи.

Интересно е што мачките во играта, во зависност од јазикот, имаат различен број на животи. Бидејќи на англиски се вели дека имаат девет животи, во англиската игра мачките имаат два животи повеќе отколку на германски, како што вели германската поговорка дека имаат седум.
Нови игри за стари уреди

Во меѓувреме, има голем број на игри со ретро елементи. Заедно со тој тренд, се појави мала сцена на дизајнирање игри за антички конзоли и компјутери: „Има многу луѓе кои создаваат нови игри за стари уреди. Многу луѓе се заинтересирани за тоа, бидејќи такви уреди имале во детството, но не можеле да ги програмираат. Во меѓувреме го стекнале тоа знаење. Покрај тоа, вистински предизвик е да се програмира нешто што ќе работи на толку стар уред“, вели Кристијан Глејснер, основач на компанијата „Др. Wuro Industries“, која развива и продава игри за легендарниот компјутер од осумдесеттите – Commodore 64. Патем, тој веќе се најде во технолошките музеи.

Денес, една игра на Интернет можат да играат сто играчи заедно. Во осумдесеттите и деведесеттите, децата се собираа околу екранот, играа едни против други или се менуваа. Ова е тајната на популарноста на музејските компјутери. Игрите што Кристијан Глајснер ги разви за стариот Commodore се испорачуваат со четири стапчиња за игра. Покажува зошто ваквите приказни се успешни: физичка близина со соиграчите, време поминато заедно… Тоа се очигледно работи што луѓето ги бараат.

Commodore 64 сè уште има свои обожаватели, но неговите игри може да се играат и на компјутер, конзола, паметен телефон… И покрај тоа, љубителите на тој стар компјутер се зголемуваат на број, што не го изненадува Кристијан Глејснер. Тој го споредува со автомобили – многу луѓе обожаваат винтиџ автомобили.

Растерската графика предизвикува носталгија

Носталгијата е копнеж по места и нешта кои веќе ги нема. Или која никогаш не постоела. Привлечноста кон таква емоција е заедничка карактеристика на сите игри во ретро стил.

Новите игри кои предизвикуваат такви чувства по дизајн не би можеле да функционираат на старите уреди, бидејќи им треба голема компјутерска моќ. Така ќе биде и играта „Everdeep Aurora“, која ќе излезе во 2024 година во верзија за компјутер. Екстремно намалената палета на бои визуелно потсетува на игрите на Game Boy. Станува збор за мачета која расте во дистописки свет и ја бара својата мајка.

Играта ја дизајнираа Шпанците Микел Охеа и Хуан Абад: „Веруваме дека можеме да кажеме повеќе работи со ограничувања отколку со подобра графика и повеќе пиксели“.

Просечната возраст на луѓето кои ги играат овие игри во Германија е 37,9 години. Многумина од нив пораснаа со Game Boy, па контактот со играта значи потсетување на безгрижното време, сосема поинакво од денес.

 

Магазин

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Објавено пред

на

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на пазарот на Apple, покажуваат новите статистики.

Извештајот на Counterpoint за најпродаваните модели на телефони во 2023 година открива дека, од топ 10, дури седум врвни позиции биле заземени од различни модели на iPhone, а само iPhone SE го немало. Овие неверојатни статистички податоци даваат увид во фактот дека доминацијата на Apple на глобалниот пазар на паметни телефони беше многу присутна минатата година.

Првите три места на листата припаѓаат на различни варијанти на серијата iPhone 14, при што основниот модел го зазема првото место. Во текот на годината, поточно во септември, беше лансирана серијата iPhone 15, па дури и таа дојде на позициите 5, 6 и 7 со забележителни резултати, иако беше продаден само три месеци во 2023 година. На четврто место е iPhone 13 , најприфатливиот модел на модерен дизајн кој го нуди Apple.

Како изненадување, iPhone SE го немаше на листата иако е најприфатлив. Гласините сугерираат дека ова може да се должи на застарениот дизајн и потенцијално помалку привлечната големина за потрошувачите. Некои инсајдери истакнуваат дека Apple можеби нема да произведе нова верзија на моделот iPhone SE.

Во претходниот извештај на Counterpoint за 2022 година, iPhone SE сè уште беше вклучен во листата, што значи дека Apple доминираше со осум од десетте најпродавани телефони.

Последните три позиции годинава на топ 10 листата му припаѓаат на јужнокорејскиот гигант Samsung и неговите модели. Компанијата има неколку скапи предводници, како што е Galaxy Z Fold, кој чини 1.800 долари. Очекувано не се најде на листата на најпродавани, а местата на листата беа резервирани за поевтини модели.

На осмото место е моделот Galaxy A14 5G, достапен по цена од околу 200 долари. Деветтото место го зазема Galaxy A04e со цена од 100 долари, додека десеттата позиција го зазема Galaxy A14 4G со цена од 160 долари.

Samsung се соочува со предизвикот да се истакне на пазарот поради мноштвото модели што ги лансира. Во периодот од 2021 до 2023 година, според базата на податоци GSMArena, Apple лансираше 13 модели на телефони, додека Samsung објави вкупно 89 различни модели на телефони.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за сабота (24 февруари)

Објавено пред

на

ОВЕН

Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат на подобро. Одвреме навреме се сомневате во емоциите на саканата личност и имате впечаток дека врската ви е во криза. Проблеми со стомакот.

БИК

Иако на прв поглед изгледа дека сѐ е во ред, ако малку се сконцентрирате ќе видите дека постојат поголеми проблеми. Пред вас е можност да се впуштите во незадолжителна љубовна авантура. Проверете го крвниот притисок.

БЛИЗНАЦИ

Доаѓате до помала заработка отколку што се надевавте, а тоа во вас буди одредено незадоволство. Имате впечаток дека вашата врска не оди во посакуваниот правец. Можни се проблеми со тироидната жлезда.

РАК

Ве очекува деловно патување на кое нема да бидете премногу задоволни. Ново познанство во вас буди несигурност, понекогаш се чувствувате како да имате недостаток на самодоверба, а ни самите не знаете зошто. Поведете сметка за синусите.

ЛАВ

Имате некои идеи за нова работа, но како да ви недостасува енергија да ги спроведете на дело. Ви се допаѓа една многу страствена личност со која сте оствариле посебен вид на емотивен однос. Водете сметка за циркулацијата.

ДЕВИЦА

Можен е пад на концентрација и некои грешки кои ќе бидат предизвикани од таа причина на работно поле. Не претерувајте со реакциите. Многу сте склони кон кавги и не е лесно да ја смирире ситуацијата. Проблеми со вртоглавица.

ВАГА

Напредувањето на работното место кое го посакувате веќе подолг период ќе се одложи малку. Иако ви изгледаше дека саканата личност сака сѐ со вас, одеднаш се повлекува, а вие не знаете што го предизвикал тој став кај неа. Чувствителни заби.

ШКОРПИЈА

Не сте сигурни кој потег би требало да го повлечете на деловно поле за да ги решите проблемите кои ве оптеретуваат. Ве очекува многу опуштена комуникација со емотивниот партнер. Добро се чувствувате и здравјето е солидно.

СТРЕЛЕЦ

Опкружувањето не ви е наклонето и имате многу непријатели на работа. Денес ве очекуваат помали непријатности. Можно е да дојде до компликации во односот со саканата личност. Чувствителни коски.

ЈАРЕЦ

Можеби ве очекуваат нови изненадувања на работно поле, околностите се менуваат многу неочекувано. Не сакате да влезете во нова врска. Слободата ви одговара, уживате со пријателите и задоволни сте. Добро се чувствувате.

ВОДОЛИЈА

Пред вас се среќни околности во кои добро ќе се снајдете. Работната атмосфера не ви оди од рака. Лесно би можеле да се впуштите во нова врска. Подготвени сте да експериментирате на љубовно поле. Занимавајте се со спорт.

РИБИ

Ќе имате среќа во решавањето на проблемите кои ги имавте на работното место. Ви се допаѓа личност со која имате пријателски односс. Не ви е лесно да ги покажете емоциите отворено. Слаба циркулација.

Прочитај повеќе...

Технологија

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Објавено пред

на

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не соработуваат многу, но понекогаш тоа може да се промени. Вратата за таква промена ја отвори извршниот директор на Интел, Пет Гелсинџер, кој рече дека компанијата се надева дека ќе направи чипови за своите долгогодишни конкуренти. Така, Интел нуди производство на чипови и на AMD и на Nvidia во иднина, бидејќи сака да биде моќна фабрика за производство на полупроводници, рече Гелсинџер во интервју за Tom’s Hardware.

Intel Foundry, или секторот за производство на чипови, не само што ќе прави чипови за надворешни клиенти користејќи ги највредните производствени технологии на компанијата, туку и целиот опсег на нејзината интелектуална сопственост, вклучувајќи ја и сопствената напредна технологија за пакување.

Тоа го покренува прашањето како компанијата ќе се справи со конкурентите користејќи сопствена технологија или архитектура на процесори, бидејќи може да ги надмине домашните тимови на Интел кога станува збор за дизајнот на чипови. Иако Гелсинџер не одговори на целото прашање, тој даде многу други информации што треба да се разгледаат.

„Постојат производи на Интел и леарница Интел (прим. аут. Интел сектор за производство на чипови). Има јасна линија меѓу двете, и како што реков на последниот повик за заработка, оваа година ќе имаме посебно правно лице за леарницата Интел“, објаснува Гелсинџер. „Во иднина ќе почнеме да објавуваме посебни финансиски податоци поврзани со тоа. А целта на тимот за производство на чипови е едноставна: Исполни. Фабрики. Доставувајќи ги до најширокиот сет на клиенти на планетата“.

Гелсинџер вели, сугерирајќи дека Интел всушност сака да стане полупроводничка моќ кога станува збор за производството, додавајќи дека се надева дека во иднина тоа ќе вклучува клиенти: „Јенсен, Кристијан, Сундар, Сатја (кој веќе е вклучен) и Лиза Су. т.е. лидери на компаниите: Nvidia, Qualcomm, Google, Microsoft и AMD, соодветно.

„Ако сакаме да бидеме западна фабрика за целиот свет во големи размери, не можеме да дискриминираме никого што учествува во неа… Нашите врати и алатки се широко отворени за индустријата“, посочува првиот човек на компанијата Интел. .

Тој исто така вели дека во оваа смисла технологиите што сè уште ги развиваат ќе и бидат достапни на конкуренцијата, како што е Clearwater Forest, но и други технологии како што се основниот чип Intel 3, процесот Intel 18A, можноста за решавање на многу CoWoS/Foveros проблеми со EMIB и хибридна врска.

„Тоа ќе стане збир на средства што ќе ги користи фабричкиот тим. Значи, јасно е дека ја користам интелектуалната сопственост на мојот тим за производи и во производствениот бизнис“, објаснува спојувањето на двата сектора на компанијата.

Тој додава дека секако може да има случаи кога клиентот ќе каже „еј, не ми се допаѓа некој од дизајнерските типови на Интел, но сакам производство со различен чиплет што јас го дизајнирам“, но дека и во таков случај ќе кажете да и согласете се на соработка.

Желбата на Гелсинџер да ги понуди своите услуги на сите доаѓа откако Intel се чини дека ќе ја врати својата предност во производствените технологии во однос на тајванскиот производител TSMC следната година. Со цел да се имплементираат пет производствени процеси за четири години речиси завршени, новиот Интел сигурно не личи многу на оној од пред неколку години, кој настрада поради грешките на производствениот процес од 10 nm, со што ја загуби својата некогаш голема круна. на овој пазар во корист на моментално најуспешниот производител на чипови TSMC.

Извор: benchmark.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

(ГАЛЕРИЈА) „ФК Кичево“ со успешен почеток на пролетниот дел од детската фудбалска лига

Генерациите на „ФК Кичево“ денес ги одиграа натпреварите во своите категории. Во генерацијата 2011 година „ФК Кичево“ оствари победа против...

Магазин5 часа

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт20 часа

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар20 часа

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости21 час

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија1 ден

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево1 ден

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт2 дена

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

НАЈЧИТАНИ