Следете не

Спорт

Руи Коста избран за претседател на Бенфика

Објавено пред

на

Тој доби повеќе од 84% од гласовите на изборите на кои учествуваа повеќе од 40.000 членови на клубот. Негов противник беше Франциско Бенитес и доби нешто повеќе од 12% од гласовите.

Руи Коста беше играч на Бенфика два мандати (1991-1994 и 2006-2008 година). До јули оваа година, тој беше потпретседател, а оттогаш беше вршител на должноста прв човек на Бенфика.

Потоа, поранешниот претседател Луис Фелипе Виеира беше уапсен (тој беше шеф на клубот 18 години), осуден за повеќекратна измама и затајување данок, како и перење пари во вредност од повеќе од 100.000.000 евра.

Така Коста доби четиригодишен мандат, до 2025 година.

Извор/Фото: noticiasaominuto.com

Спорт

Познати четвртфиналистите во Купот на Македонија во фудбал

Објавено пред

на

Вчера беа одиграни натпреварите од 1/8 финалето од Купот на Македонија. Вардар, Македонија Ѓ.П, Пелистер и Струга Трим Љум по изведување пенали обезбедија место меѓу осумте најдобри екипи во куп натпреварувањето. Екипата на Шкендија беше убедлива во локалното дерби против Ренова, а актуелниот бранител на трофејот, тимот на Силекс беше подобар од Беласица во Струмица. 

КУП на МАКЕДОНИЈА – 1/8 финале: 

Академија Пандев – Македонија Ѓ.П.  4:5 по изведување пенали (1:1) 

Брегалница – Охрид 4:0

Пелистер – Работнички 5:4 по изведување пенали (0:0)

Шкендија – Ренова 5:0

Шкупи – Тиквеш 1:0

Струга Трим Љум – Борец 5:4 по изведување пенали (1:1)

Вардар – Скопје 4:2 по изведување пенали (0:0)

Беласица – Силекс 2:4

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Објавено пред

на

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за Европско првенство.

Нашите млади фудбалерки денеска славеа со 3:0

Следниот натпревар во групата е на 23. октомври во 18.00 часот против домаќинот на турнирот Белорусија.

#НапредМакедонија

Прочитај повеќе...

Спорт

Адеми ќе биде надвор од терените подолг период со посложена рехабилитација, сепак се работи за тешка повреда

Објавено пред

на

Нашиот македонски репрезентативец Аријан Адеми ќе паузира околу два месеци поради повреда што ја заработи на натпреварот помеѓу Македонија и Германија кој заврши со исход од (0:4) во квалификациите за СП.

Имено на натпреварот против Германија, играчот на Челзи Каи Хаверц лошо нагази врз ногата на Адеми, така што поради сериозноста тој мораше да ја напушти играта, додека деталните прегледи ги направи во Загреб, по што беше утврдено дека ќе има подолга пауза. Како што дознаваме хрватски „Индекс“ – Адеми се здобил со тешка повреда на скочниот зглоб, која бара посложена рехабилитација и тешко е да се очекува да се врати пред зимскиот распуст.

Инаку Динамо ќе ги одигра последните два натпревари во 2021 година на 15 декември против Истра и три дена подоцна против Драговоjац, дури и ако дотогаш се опорави, речиси сигурно нема да биде принуден на тие натпревари.

Доколку не се случи чудесно закрепнување, што е малку веројатно, Динамо ќе остане без Адеми на сите натпревари од групите во Лига Европа (Рапид, Вест Хем, Генк). Адеми треба да ги пропушти и дербито со Риека во сабота, Осиек (20 ноември) и Хајдук, кои ќе играат на Максимир на 4 декември.

Ова е втора тешка повреда на капитенот на Динамо оваа сезона. Во јули, тој се здоби со повреда на мускулот на десната нога на натпреварот против Омонија, поради што пропушти десет натпревари и токму кога почна да се враќа во форма, се повреди на натпреварот со репрезентацијата.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 57 минути

Познати четвртфиналистите во Купот на Македонија во фудбал

Вчера беа одиграни натпреварите од 1/8 финалето од Купот на Македонија. Вардар, Македонија Ѓ.П, Пелистер и Струга Трим Љум по...

КичевоПред 59 минути

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

ЗанимливостиПред 1 час

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци! Сите претплатници кои ќе...

ХороскопПред 12 часа

Дневен Хороскоп (21 октомври) четврток

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

СпортПред 14 часа

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за...

КичевоПред 17 часа

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот. Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил. Петок: Иван...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

МакедонијаПред 1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 2 дена

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

НАЈЧИТАНИ