Следете не

Магазин

Samsung Bixby станува попаметен, а разговорот станува поприроден

Објавено пред

на

Samsung планира да го надгради својот дигитален асистент Bixby со функции за вештачка интелигенција слични на оние на ChatGPT, што ќе го направи попаметен

Јужнокорејската компанија Samsung планира да го надгради својот дигитален асистент Bixby со генеративна вештачка интелигенција за да го направи попаметен и да овозможи поприродни разговори за корисниците. Иако досега генеративните способности за вештачка интелигенција беа достапни на асистентот Bixby, ова важеше само за паметните домашни уреди на Samsung.

Надградбата на асистентот Bixby има за цел да остане во чекор со конкуренцијата со вештачка интелигенција, откако беа забележани навестувања за генеративна надградба на вештачката интелигенција на настанот Galaxy Unpacked во јули минатата година.

Bixby веќе некое време е достапен на вашите омилени телефони Samsung, но додека компанијата ги подобрува своите апликации и услуги со карактеристиките на Galaxy AI, неговиот гласовен асистент не доби големо внимание во областа на генеративната вештачка интелигенција. Меѓутоа, сега изгледа дека тоа наскоро би можело да се промени.

Во интервју за CNBC, Вон-Џун Чои, извршен потпретседател на мобилната деловна единица на Samsung, потврди дека компанијата сериозно работи на доближување на способностите за вештачка интелигенција на асистентот Bixby. Тоа значи дека гласовниот асистент во иднина ќе стане многу попаметен, истакнува тој.

Samsung првпат го лансираше Bixby во 2017 година заедно со серијата телефони Galaxy S8. Оттогаш, Bixby ја шири љубовта на сите видови уреди како што се паметните телевизори, па дури и домашните апарати. Сега, со порастот на генеративната вештачка интелигенција и големите јазични модели, Чои смета дека е време да ја редефинира стратегијата на асистентот Bixby, за да може да ја искористи генеративната вештачка интелигенција во иднина и да ја подигне својата интелигенција на следното ниво.

Samsung Galaxy S23 Ultra веќе има некои нови функции за Bixby, како што се примање повици и испраќање пораки користејќи технологија за текст во говор. Во моментов, корисниците се потпираат на асистентот Bixby за користење на Samsung Galaxy AI без допир. Но, со генеративната вештачка интелигенција, тој може значително да ги подобри своите способности, станувајќи поприроден во разговорот и решавајќи многу повеќе работи.

Но, некои од тие функции се веќе достапни на паметните домашни уреди на Samsung, иако не толку напредни како ChatGPT. Но, со додавање нови, Bixby ја менува играта, особено на телефон или паметен часовник. На пример, можете да добиете вистински повратни информации во салата за вашата техника за кревање тежина. Плус, замислете да го прашате телефонот за совети како да заштедите батерија или како да ја подобрите фотографијата кога сте во неволја.

ChatGPT започна целосна револуција во областа на вештачката интелигенција, оставајќи ги сите технолошки гиганти да се обидат да сфатат како да вклучат генеративна вештачка интелигенција во нивните производи што е можно поскоро. Иако на Samsung му требаше малку време за да се справи со „неотсеченото“, изгледа дека Gen AI јасно го наоѓа патот до својот дигитален асистент порано или подоцна.

/Бенцхмарк

Магазин

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Објавено пред

на

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации за него. Во текот на изминатите години, компанијата направи мали подобрувања на овој модел на телефон. Немаше причина за повеќе од тоа – Samsung беше единствениот сериозен производител во оваа област.

Сега, кога конкуренцијата стана посериозна, Samsung мораше многу посериозно да пристапи кон развојот на моделот Z Fold 6. Според протечените информации, овој модел ќе биде потенок и полесен од неговите претходници. Како што е наведено, неговата тежина ќе биде 239 g, што е за 14 грама помалку од Z Fold 5. Така, Z Fold 6 ќе биде еднаква на тежината на моделот OnePlus Open, кој е многу поудобен за носење.

Кога станува збор за димензиите, Z Fold 6 ќе биде дебел 5,6 mm, додека дебелината на моделот Z Fold 5 е 6,1 mm (кога телефонот е отворен). Во преклопена состојба, дебелината ќе биде 12,1 mm, што е значително помало од 13,4 mm на претходниот модел. Надворешниот екран ќе биде малку поголем, со сооднос од 22:9, што е попогодно за користење во споредба со соодносот 23,1:9 на моделот Z Fold 5.

Се споменуваат и информации дека Z Fold 6 би можел да добие слот за S Pen, како и дека батеријата ќе има поголем капацитет.

Сепак, за да ги потврдиме сите овие информации, ќе треба да почекаме уште некое време – настанот Samsung Unpacked, кој се споменува дека ќе се одржи во текот на јули.

Извор: ExtremeTech

Прочитај повеќе...

Магазин

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Објавено пред

на

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот директор на таа компанија, Робин Ли.

Во своето воведно обраќање на конференцијата „AI Create“ на Baidu во кинескиот град Шенжен, тој одржа говор насловен „Сите се програмери“ и презентираше нови алатки кои им помагаат на корисниците најдобро да ги искористат можностите на вештачката интелигенција, пренесува CNBC.

Ли ги претстави алатките AgentBuilder, AppBuilder и ModelBuilder кои поврзуваат и интегрираат чат-ботови со вештачка интелигенција со веб-пребарувањето на Baidu.

Дополнително, корисниците можат да ги користат овие алатки за да креираат апликации и покрај тоа што не знаат како да кодираат.

На крајот на февруари, компанијата Baidu на својата веб-страница ги објави резултатите за четвртиот квартал од 2023 година, од кои произлегува дека приходите во споменатиот период се зголемиле за шест отсто на годишно ниво на 34,95 милијарди кинески јуани, односно , на околу 4,55 милијарди евра. Извештајот за првиот квартал од 2024 година ќе биде објавен на 16 мај.

На 16 март 2023 година, Baidu го претстави својот генеративен модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot, кој е еден вид одговор на ChatGPT на калифорниската компанија Open AI.

На веб-страницата на кинеската компанија се наведува дека ERNIE Bot може да даде точни, логични и јасни одговори кои се приближуваат до одговорите што би ги дал човечко суштество.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Објавено пред

на

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да ја објават својата содржина.

Познатата социјална мрежа веќе експериментираше со наплата на годишна претплата од еден долар за корисниците на Филипините и Нов Зеланд кои сакаат да објавуваат содржина и да комуницираат со други корисници на X, се со цел да се намали бројот на лажни сметки. , т.н. ботови.

„За жал, малата надокнада за можноста за објавување содржина во случај на нови корисници е единствениот начин за борба против постојаниот напад на ботови. Тековната вештачка интелигенција (и фармите за бот) лесно ги поминуваат проверките „дали сте бот““. изјави Илон Маск.

Според новите правила, новите корисници на социјалната мрежа мора да плаќаат „мал годишен надомест“ за да можат да објавуваат содржини, да лајкуваат и да одговараат на други објави. Регистрирањето профил е сè уште бесплатно, како и следењето на другите профили и прегледувањето на содржината на платформата.

Новата политика доаѓа бидејќи X се соочува со критики за неговата неможност да го спречи поплавата од спам профили кои споделуваат линкови, порнографска содржина и фалсификати, пишува Quartz.

На почетокот на овој месец, X лансираше бот и трол „чистење“ на системот, иако не е познато колку беше успешно.

/021

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин3 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин3 часа

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин3 часа

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп14 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт15 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт18 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили21 час

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ