Следете не

Мобилни уреди

Samsung Galaxy S24 Ultra со висока издржливост на екранот со „Corning Gorilla Armor“, ова се дел од новостите за најновиот мобилен уред претставен вчера

Објавено пред

на

printscreen

Corning овозможува невидена издржливост и максимално визуелно искуство на најновиот водечки паметен телефон на Samsung со најтврдото, најотпорно на гребење и оптички напредното Gorilla® Glass досега. Samsung Electronic and Corning Incorporated (NYSE: GLW) објави дека уредите Galaxy S24 Ultra се опремени со новиот надворешен материјал на Corning Gorilla® Armor. Gorilla Armor нуди непобедлива комбинација на издржливост и визуелна јасност, со побогат приказ на сончева светлина и поголема заштита од оштетување од секојдневна употреба.

„Corning’s Gorilla® Glass и серијата Galaxy S поттикнаа иновации и постигнаа значителен напредок кон поголема издржливост“, рече Kwongjin Be, извршен потпретседател и директор на тимот за механичко истражување и развој во одделот за мобилни уреди на Samsung Electronics. „Ова партнерство им овозможува на луѓето да ги користат нашите производи на сигурен и безбеден начин.

Gorilla® Armor е различен вид на надворешен материјал за паметни телефони. Во споредба со стандардната стаклена површина, Corning Gorilla Armor го намалува отсјајот за дури 75%, што ја подобрува читливоста на екранот и го намалува отсјајот во речиси секоја средина.

Новиот надворешен материјал на Corning ја подобрува издржливоста на Galaxy S24 Ultra. Лабораториските тестови на Corning покажаа дека Gorilla Armor е исклучително издржлив во споредба со конкурентните алуминиумско-силиконски надворешни очила. За да ја измери исклучителната отпорност на гребење, Corning разви нов лабораториски тест – „Scratch Bot“ – кој ги имитира микро-гребаниците предизвикани од секојдневната употреба. Во овој ригорозен тест, Gorilla Armor не покажа видливи гребнатини и е повеќе од четири пати поотпорен на гребење од конкурентните надворешни стакла од алуминиумско-силиконски.

Corning Gorilla Armor i Samsung

Gorilla Armor содржи просечно 25% рециклирана содржина пред употреба, како што е потврдено од UL Solutions во согласност со Процесот на валидација на барањата за заштита на животната средина (ECVP) UL2809-2 за рециклирана содржина.

„Gorilla Armor ги комбинира истражувачките и инженерските способности на Corning со дизајнот и искуството на Samsung насочени кон клиентите“, рече Дејвид Веласкез, потпретседател и директор на сегментот Corning® Gorilla® Glass. „Оваа најнова иновација ги задоволува и потребата за издржливост и нашата растечка потреба за подобра оптика – овозможувајќи го искуството на иднината на мобилните телефони во сегашноста“.

Претставувањето на телефонот Galaxy S24 Ultra со Gorilla Armor стакло следи по јубилејната година за Samsung и Corning, кои минатата година прославија 50 години партнерство во нивниот сектор. Овие компании станаа партнери во 1973 година, кога почнаа да работат за да ги направат телевизорите подостапни за потрошувачите во Јужна Кореја.

Истиот дух на соработка се спроведува веќе половина век. Corning® Gorilla® Glass се користи во голем број уреди на Samsung, од некои од најраните Galaxy паметни телефони до најновите, вклучувајќи ги сериите Galaxy S23, Galaxy Z Fold5 и Galaxy Z Flip5, од кои сите користат Corning’s Gorilla® Glass Victus®2 стакло. Воведувањето на Galaxy S24 Ultra со Gorilla Armor стакло ја продолжува долгогодишната соработка посветена на создавање иновации од светска класа кои се клучни за индустријата за мобилна потрошувачка електроника

Вчера официјално беше преставен најновата S24 серија кого никого не остави рамнодушен:

Извор: benchmark.rs

Магазин

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Објавено пред

на

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот?

Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја поседува

Луѓето ширум светот ја забележаа новата опција на својот Instagram. Meta вештачката интелигенција е генерален чет-бот за вештачка интелигенција на компанијата што може да одговара на прашања, да пишува поезија и да генерира слики со едноставно барање за текст. Овој потег не е изненадувачки. Meta ја претстави Meta AI во септември 2023 година. Исто така, додаде чет-ботови на производи како Facebook Messenger и WhatsApp во изминатите неколку месеци, така што интеграцијата на Instagram изгледаше како логичен чекор.

„Нашите генеративни интеракции напојувани со вештачка интелигенција се во различни фази на развој. Јавно ги тестираме во ограничен капацитет“, изјави портпаролот на компанијата Мета. Ова сугерира дека не секој ја има оваа опција достапна. TechCrunch, кој прв ја забележа веста, објави дека Meta AI се појавува во лентата за пребарување на Instagram.

Може да побарате од четботот дефиниции за зборови, преднаслови за некои приказни на кои работите и да генерирате слики од кучиња на скејтборди.

Внатре во ботот, Meta AI ќе ви покаже и долга листа на можни опции што можете да ги замолите да ги направи ботот.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Објавено пред

на

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации за него. Во текот на изминатите години, компанијата направи мали подобрувања на овој модел на телефон. Немаше причина за повеќе од тоа – Samsung беше единствениот сериозен производител во оваа област.

Сега, кога конкуренцијата стана посериозна, Samsung мораше многу посериозно да пристапи кон развојот на моделот Z Fold 6. Според протечените информации, овој модел ќе биде потенок и полесен од неговите претходници. Како што е наведено, неговата тежина ќе биде 239 g, што е за 14 грама помалку од Z Fold 5. Така, Z Fold 6 ќе биде еднаква на тежината на моделот OnePlus Open, кој е многу поудобен за носење.

Кога станува збор за димензиите, Z Fold 6 ќе биде дебел 5,6 mm, додека дебелината на моделот Z Fold 5 е 6,1 mm (кога телефонот е отворен). Во преклопена состојба, дебелината ќе биде 12,1 mm, што е значително помало од 13,4 mm на претходниот модел. Надворешниот екран ќе биде малку поголем, со сооднос од 22:9, што е попогодно за користење во споредба со соодносот 23,1:9 на моделот Z Fold 5.

Се споменуваат и информации дека Z Fold 6 би можел да добие слот за S Pen, како и дека батеријата ќе има поголем капацитет.

Сепак, за да ги потврдиме сите овие информации, ќе треба да почекаме уште некое време – настанот Samsung Unpacked, кој се споменува дека ќе се одржи во текот на јули.

Извор: ExtremeTech

Прочитај повеќе...

Магазин

iOS 18 воведува голем број нови функции кои ќе им се допаднат на корисниците

Објавено пред

на

Првите функции за вештачка интелигенција ќе работат исклучиво на уредот, додека претстојните ќе го користат и „cloud“.

Apple iPhone SE 4 – Notch, OLED екран, Face ID – кога ќе пристигне?

Првиот бран на нови функции за вештачка интелигенција што Apple планира да ги имплементира во iOS 18 нема да се потпира на cloud сервери, открива Марк Гурман од Bloomberg.

iOS 18 го имплементира Google Gemini: Ова важно откритие од билтенот на Gurman’s Power On сугерира дека почетните способности за вештачка интелигенција ќе бидат целосно интегрирани во уредите, без потреба од надворешен cloud за обработка на податоци.

Гурман истакнува дека и покрај ова, Apple најверојатно ќе продолжи да обезбедува некои функции за вештачка интелигенција базирана на cloud преку партнери како Gemini на Google или други слични провајдери.

iOS 18 и персонализација на почетниот екран: Наводно се воделе разговори со компании како Google, OpenAI и кинеската Baidu за потенцијални партнерства за генеративна вештачка интелигенција.

Додека iOS 18 не се очекува да има сопствен чет-бот на Apple сличен на ChatGPT, не е јасно дали Gemini или друг чет-бот ќе биде директно интегриран во iOS 18.

Дали вашиот iPhone ќе ја добие надградбата на iOS 18?

Постои можност Apple да развие и имплементира некои сопствени генеративни функции за вештачка интелигенција базирана на cloud, со оглед на извештаите од аналитичарите на синџирот на снабдување како Минг-Чи Куо и Џеф Пу кои сугерираат дека компанијата активно купува сервери за вештачка интелигенција.

Претстојниот Apple Watch ќе ги извести блиските уреди доколку се удавите: Во однос на специфичните карактеристики, iOS 18 се споменува како платформа со нови генеративни алатки за вештачка интелигенција за различни апликации како Spotlight, Siri, Safari, Shortcuts, Apple Music, Messages, Health, Броеви, страници, воведни зборови и многу други.

Корисниците на iPhone и Apple ID ги ресетираат пораките за измама: Според Гурман, генеративната вештачка интелигенција ќе го подобри Siri за да може да одговори на посложени прашања и да дозволи апликацијата Messages автоматско да ги пополнува речениците.

Apple го објави WWDC 2024 за 10-14 јуни 2024 година.

Се очекува Apple да го претстави iOS 18 и други софтверски надградби на својата годишна конференција за програмери WWDC, која е закажана за 10-14 јуни.

Apple iCloud од 5GB сега е проблем за компанијата од Купертино: Овој настан ќе обезбеди платформа подетално да ги претстави новите функции, технолошките иновации и стратегии на Apple во областа на вештачката интелигенција и развој на софтвер, пренесува Recommended.com.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 часа

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили5 часа

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

Спорт12 часа

Голем ден за македонскиот билиард, кичевчанец помеѓу шампионите

Во Софија Бугарија, покрај голема конкуренција на јуниорски играчи од 6 држави 🇲🇰🇧🇬🇷🇸🇲🇪🇧🇦🇺🇦 на пиедесталот во две категории се искачија...

Кичево15 часа

(ФОТО) Прва фотографија од превој „Пресека“ према Охрид, алармантно!

Предмалку пристигна нашиот тим на превој „Пресека“ према Охрид од Кичево и може да се забележи алармантна состојба. Многу проаѓачи...

Автомобили15 часа

Дали знаете за што служи рачката во автомобилот?

Над секоја врата од автомобилот, обично ќе најдете рачка, а веројатно отсекогаш сте мислеле дека нејзината цел е да се...

Lifestyle15 часа

3 зачини кои можат негативно да влијаат на телото! Често ги користите, а не знаете дека можат да бидат штетни

Солта е една од намирниците со која е важно да се внимава. Многу луѓе не размислуваат за тоа, но зачините...

Магазин15 часа

Кина се обидува да ја замени странската технологија

Кина се обидува да ги елиминира чиповите произведени во странство до 2027 година. Кинеските власти неодамна им наложија на главните...

Магазин15 часа

TikTok го лансираше својот конкурент на Instagram

TikTok постепено почна да обезбедува пристап до сопствената верзија на Instagram – апликацијата TikTok Notes. Моментално е достапен само за...

Хороскоп1 ден

Дознајте кои се најгламурозните хороскопски знаци, дали можеби и вие сте некој од нив?

Според верувањата на астролозите, овие три хороскопски знаци имаат највисоко ниво на гламур и елеганција. Да се ​​биде гламурозен не...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (21 април)

ОВЕН Денес, Овенот може да добие можност за дополнителен приход, можеби преку некоја прекувремена работа или слично. Но, тоа може...

НАЈЧИТАНИ