Следете не

Технологија

Samsung повторно најуспешна компанија за чипови во изминатата 2021 година

Објавено пред

на

Гигантот на јужнокорејската и светската електронска индустрија „Самсунг Електроникс“ во 2021 година го врати тронот на најуспешен производител на чипови во светот, заработувајќи над 80 милијарди долари на нив.

Корејскиот технолошки гигант Samsung Electronics (SEC) ја заврши 2021 година како најголем светски производител на полупроводници и чипови, генерирајќи 80,2 милијарди долари во продажба, надминувајќи го американскиот Интел и повторно преземајќи ја светската круна во 2017 и 2018 година

ДИК минатата година направи големо враќање бидејќи во споредба со 2020 година ја зголеми продажбата на чипови за компјутери, информативни центри и автомобили за дури 30 проценти.

Неговиот најголем ривал, Интел, се верува дека ја завршил претходната година со резултат од 75,5 милијарди долари заработени на чипови.

Иако побарувачката за персонални компјутери опаѓа во светот, побарувачката за сервери и 5G инфраструктура расте, што му овозможи на корејскиот гигант од електронската индустрија, најпознат по своите таблети и „галаксија“ телефони, минатата година да ја заврши со одлични, рекордни резултати во продажбата на чипови.

Аналитичарите во Јужна Кореја очекуваат Samsung Electronics, во согласност со својот развоен план, да направи дополнителни големи инвестиции во производството на чипови за да стане најголемиот светски производител на логички чипови до крајот на деценијата, имајќи предвид дека во моментов главно произведува мемориски чипови. , логичките чипови сега сочинуваат (само) околу една петтина од сите чипови што компанијата ги продава.

Во минатото, SEC веќе ја освои титулата најголем светски производител на телевизори и паметни телефони, а е втор на планетата по производство на таблети. На својот врв, во 2015 година, вработи над 325.000 работници ширум светот.

Самсунг Електроникс, со седиште во Сувон со околу 276.000 луѓе, се проценува дека ќе генерира дури 70 приходи од групацијата Самсунг, која е одговорна за една петтина од вкупниот извоз на Јужна Кореја и има обем на бизнис од пет до шест пред пандемијата. бруто домашниот производ на цела Северна Кореја, со приходи од над 200 милијарди долари годишно.

/rts.rs

Технологија

(ВИДЕО) Insta360 X4 совршенство на најмодерната технологија

Објавено пред

на

YouTube printscreen/video

Присуствувам на многу технолошки конференции, вклучително и настани од висок профил како што е годишното претставување на iPhone на Apple или Светскиот конгрес за мобилни телефони во Шпанија. На тие настани, камерите што најмногу ги гледам се камерите на iPhone. На второ место веројатно е врската помеѓу Sony или Insta360 X3 без огледала и камерата од серијата пред него.

Овие уреди се многу популарни за креаторите кои немаат резервна рака или време да ја поместат камерата или конкретно да ја врамуваат снимката.

Наместо тоа, со камера од 360 степени, тие можат само да го притиснат копчето за снимање и да снимаат сè во околината. Новиот X4 ќе го однесе на уште повисоко ниво, бидејќи ја зголемува максималната резолуција на видеото на 8K, наместо 5,7K претходно.

Дополнителните пиксели значат дека снимката е поостра, а резолуцијата од 8K е доволно блиску до снимките на професионално ниво. Но, бидејќи сè уште нема многу платформи за прикажување видеа 360, повеќето луѓе (вклучувајќи и јас) го користат за да снимаат видео од 360 степени прво, а потоа да го преобликуваат видеото подоцна и да излезат „нормално“ видео.

Дополнителна резолуција исто така влегува во игра. Снимени со X3 камерата, морфираните снимки достигнаа максимална резолуција од 2,7K. Новиот X4 може да произведува 4K видео.

Снимањето 8K видео бара многу енергија (и меморија), така што X4 е малку поголем (и по висина и по дебелина) за да прими поголема батерија и можеби да му даде на телото повеќе простор да ја исфрла топлината. Сè уште е многу пренослив модел, со тежина од 203 g, но е околу 10% поголем од X3.

Нема да биде важно дали го чувате уредот во голема кеса, но, ако претходно сте го носеле X3 во мала кутија, тоа може да биде дополнителен предизвик. Дополнителната големина му овозможува на X4 да има поголем екран од 2,5 инчи, а исто така е и посветол од порано.

Иако светлиот екран може да биде тежок за фотографирање на производи, тој е одличен за употреба во реалниот свет.

Причината поради која оваа камера е толку популарна меѓу соло-креаторите е тоа што не само што може да снима снимки насекаде околу вас, кои подоцна може да се реформираат, туку и софтверот Insta360 врши многу интелигентна работа.

На пример, можете да ја држите камерата далеку со стап за селфи, а софтверот ќе го избрише стапот за селфи, па резултатот се чини дека е видео или слика направена од некој друг кој ја држи камерата од одредено растојание.

Поголемите сензори и подобриот чип на X4 во основа овозможуваат фотоапаратот да снима со поголема резолуција или побрза стапка на слики во секој режим, вклучително и бавно движење, временско поминување…. Тоа е подобрување во однос на X3 во секој сегмент.

Со дополнителната моќност доаѓа и скок во цената: X4 започнува од 529 долари за најосновниот пакет, само за камерата и некои мали додатоци. Ако додадете некои широко користени додатоци како селфи стап, дополнителна батерија, читач на картички… цената скока на повеќе од 640 долари.

Но, со оглед на тоа колку оваа камера може да направи, мислам дека многу креатори на содржини, чести патници, блогери и инфлуенсери добро би го искористиле овој разноврсен уред, пренесува forbes.n1info.rs

Извор: forbes.n1info.rs

Прочитај повеќе...

Магазин

Google инвестира дополнителни 2,3 милијарди долари за поддршка на три центри за податоци во Охајо

Објавено пред

на

Google ќе инвестира дополнителни 2,3 милијарди долари за поддршка на три центри за податоци во центарот на Охајо, објави денеска раководството на Google.

Технолошкиот гигант има центри во Њу Албани и Ланкастер и еден во изградба во Колумбус за да им помогне на корисниците ширум светот да го поттикне пребарувањето, Gmail, maps, cloud и услугите на YouTube.

Последната инвестиција е како додаток на 4,4 милијарди долари што Googleги потроши во центарот на Охајо од 2019 година, пишува AP.

Компанијата не откри како ќе биде направена инвестицијата или како ќе биде поделена помеѓу операциите на центарот за податоци.

Центрите за податоци се проширија низ САД и станаа добредојден извор на приходи за локалните власти. Тие бараат и голема количина електрична енергија и високонапонски преносни мрежи, наведува американската агенција.

/Danas

Прочитај повеќе...

Магазин

ChatGPT е интегриран во Apple Intelligence

Објавено пред

на

Новиот Siri ќе користи ChatGPT

Како што се очекуваше, Apple потврди на WWDC 2024 дека работи со OpenAI за да го донесе ChatGPT на iPhone и други уреди. GPT-4o ќе извршува барања базирани на cloud на iOS 18, iPadOS 18 и macOS Sequoia.

Крег Федериги од Apple рече дека новиот Siri ќе се напојува со вештачка интелигенција (со ваша дозвола). Siri ќе ја користи базата на знаење на ChatGPT „кога тоа може да биде корисно“.

Примерите вклучуваат барање идеи за мени за сложен оброк со специфични состојки. Исто така, можете да вклучите фотографии со вашите прашања. Можете да побарате совет за украсување врз основа на одреден детал или шема на бои во приложената слика. Дополнително, можете да го прашате Siri за документи, презентации и PDF-датотеки.

Со својата нова функција Compose, ChatGPT ќе се интегрира со системските алатки за пишување на Apple. Apple вклучи пример за создавање приспособена приказна пред спиење која ги вклучува специфичните интереси на детето. Имено, Apple забележа дека „треба да ги проверите важните информации за грешки“.

Apple наведува дека можете бесплатно да пристапите до ChatGPT без да креирате сметка. Компанијата наведува дека вашите барања и кориснички податоци нема да бидат евидентирани. Ако веќе сте претплатени на ChatGPT (Plus, Teams или Enterprise), можете да ја поврзете вашата сметка и да пристапите до дополнителни платени функции преку искуствата на Apple Intelligence.

Apple нагласи дека ќе имате контрола врз тоа кога ќе се користи и ќе треба да дадете експлицитна дозвола за секое барање базирано на облак користејќи ChatGPT.

Интеграцијата на ChatGPT ќе биде достапна во iOS 18, iPadOS 18 и macOS Sequoia, но функциите на OpenAI доаѓаат „подоцна оваа година“. Apple изјави дека во иднина ќе додаде поддршка за други модели со вештачка интелигенција, што очигледно потврдува дека нема долгорочен ексклузивен договор со OpenAI.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија29 минути

(ВИДЕО) Insta360 X4 совршенство на најмодерната технологија

Присуствувам на многу технолошки конференции, вклучително и настани од висок профил како што е годишното претставување на iPhone на Apple...

Кичево11 часа

(ВИДЕО) Вчера во атарот на с.Цер – кичевско беше изгасен пожарот кој се наближуваше до букова шума, хеликоптерот на МВР исфрли над 20 тона вода

Вчера 22.06.2024, хеликоптерот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР, по добиено барање од ЦУК, дејствуваше на пожарот на...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за сабота (22 јуни)

ОВЕН Учествувајте во она што се случува околу вас, во спротивно ќе бидете изоставени кога станува збор за донесување одлуки...

Временска прогноза1 ден

Попоски: Силно невреме му се заканува на Балканскиот полуостров, односно БиХ, соседна Србија и Хрватска

Атмосферата е премногу загреана и тоа поради повеќе дневното присуство на екстремно топлиот бран од Африка, од друга страна продорот...

Автомобили1 ден

Кичевчанецот Бојоски во недела ќе учествува на Авто-слалом натпревар во Прилеп

Во недела со почеток од 10:00ч на 30.06.2024 град Прилеп повторно ќе биде домаќин на Авто-слалом натпревар. На наше огромно...

Скопје1 ден

Утре посебен режим на сообраќај поради манифестација

Утре 22.06.2024 (сабота) во 17.00 часот ќе се одржи настанот „Парада на гордоста“ во централно-градско подрачје во Скопје. Од тие...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (21 јуни)

ОВЕН Бидете јасни и гласни, но не фокусирајте се само на приказни за планови. Денот е идеален за први чекори...

Гејминг2 дена

Среќен роденден „Counter Strike“ – вчера се навршија токму 25 години од мега популарната игра, некогашен сон на секое дете!

Counter-Strike тогаш беше во бета фаза од 19 јуни 1999 година до 9 ноември 2000 година кога беше објавена верзијата...

Автомобили2 дена

Германците статистички увезувале убедливо најмногу електрични автомобили од Кина

Уделот на Кина во увозот на исклучиво електрични возила во Германија се зголеми на 40,9 отсто во првите четири месеци...

Кичево2 дена

Во недела ОВР Кичево апелира за времена забрана за движење поради „боево гаѓање“ во реон према стрелиштето во с.Осој – кичевско

Почитувани граѓани на Кичево и околината на ден 23.06.24 недела со цел безбедно изведување на боевото гаѓање со резервен состав...

НАЈЧИТАНИ